Jump to content

Moto Zajednica

``turbo`` auspuh za BT

Recommended Posts

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Novi Sad

mozda je malo glupo i smesno :oops: ali razmisljao sam nesto:

da li bi moglo u auspuh da se ubaci mali elektro-motor sa propelerom koji ce da izvlaci izduvne gasove napolje (kao usisivac)?kontam da bi tako olaksao radu motora i verovatno bi isao brze.nadam se da razumete o cemu pricam

 

p.s. cuo sam i za neki tzv VAKUM auspuh.jel neko moze da mi objasni na kom principu on radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N
da li bi moglo u auspuh da se ubaci mali elektro-motor sa propelerom koji ce da izvlaci izduvne gasove napolje (kao usisivac)?

verovatno da.

kontam da bi tako olaksao radu motora i verovatno bi isao brze.

definitivno ne.

cuo sam i za neki tzv VAKUM auspuh.jel neko moze da mi objasni na kom principu on radi?

Bila je vec tema oko ovoga, ja sam skenirao par stranica iz MOTO PULS-a gde je detaljno objasnjen princip rada 2T izduvnih sistema, potrazi malo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
mozda je malo glupo i smesno :oops: ali razmisljao sam nesto:

da li bi moglo u auspuh da se ubaci mali elektro-motor sa propelerom koji ce da izvlaci izduvne gasove napolje (kao usisivac)?kontam da bi tako olaksao radu motora i verovatno bi isao brze.nadam se da razumete o cemu pricam

 

p.s. cuo sam i za neki tzv VAKUM auspuh.jel neko moze da mi objasni na kom principu on radi?

Nije los ideja. Na primer ima kompresor sa elektromotorom. Ali i ti imao bi isti taj problema, kao elektroturbo. Previse tezinu mora da nosi zbog akumlatora. Najcesce ne dobijaju toliko snagu, koliko tezinu mora da nosi. Znaci, ako nades neki hiper elektromotor, odakle ti struja koji mu treba. U izduv gasovi imaju negde 500 km/h! A sad mozez da racunas malo.

Nekad, u 80 godinu, kad sam imao APN, stalno na to sam razmisljao, gde ima ventilator za hladenje, da to stavim na karburator. Onda dobio bi nesto kao kompresor. Nikad ni sam probao. Ali sad vec znam da prvo problema imao sa ventilatorom. Ne moze da nosi toliko vazduh, koliko treba za motor. A drugo, da toplo vazduh gura u motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Mislim da ništa ne bi dobio jer nije motoru kritièno izbacivanje vazduha koliko usis. Sve turbine koriste snagu izduva da bi forsirale ubacivanje vazduha u ciklus. Ako je taèno to što drag kaže, da je brzina vazduha oko 500kmh, onda je i usis približno isti, a treba da proðe kroz filter. Ako želiš da osnažiš motor, probaj sa filterom za vazduh, onda i sa nekim boljim karburatorom... Elektromotor u 2t auspuh, èestice u izduvu, ulje, isparenja goriva, temperatura... Koliko bi prošlo dok elektromotor ne bi zaribiao? Bolje nešto budži na usisu, èistije je, ako ništa drugo...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Novi Sad

ali za usis je skoro nemoguce napraviti a cak i ako moze to bi bilo zesce budzenje.znaci ja sam mislio da stavim tako neki motor u auspuh koji ce kao usisivac da izvlaci napolje te gasove. A razmisljao sam i o temeraturi i tu nazalost nemam resenja :cry:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N
Pa ja mislim da Yamaha ima takvu napravu na FZR EX-UP sistemu...
\

Ispravite me ako gresim, ali EXUP sistem se sastoji od parcijalizatorskog ventila ( jel' se tako kaze? :misli: ) koji promenom obima izduvne grane menja protok izduvnih gasova, za rezultat motor ima vise momenta na nizim obrtajima i "ugladjeniju" krivu snage...

 

evo primera ugradnje takvog sistema na novom Kawasaki-ju 636

GOhHa_ww1np.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Znam da je neki zamulj-zakulj :D :idea:

Al što volem karburator, sa injectiom nema zabave ko sa karbonom, posebno kad karbon poludi posle 5-6.000 rpm, ihaaaaa!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Jednostavno zaboravi elektromotor u izduvu. Neces naci motor i ventilator sa takvim kapacitetom protoka kakav je u izduvu, a da je dovoljno mali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Sisak

Kod dvotaknog motora je proraèun auspuha puno važniji nego kod èetverotaknog jer kod prvog auspuh ima ulogu izduvnog ventila,a kod èetverotaknog se dobrim auspuhom može samo dobit.a u pravilu malo izgubit.

Probaj skinut auspuh sa dvotaknog motora pa æeš vidjet da motor ne ide nikako,odnosno na visokim obrtajima još ima nešto snage,ali dole je totalna koma,znaèi sa motorom u izduvu nebi dobio apsolutno ništa.

Kawasaki je na svom modelu KR1S napravio sistem sa tri izduvna kanala i sistemom klapni koji u ovisnosti o režimu rada otvaraju ili zatvaraju pojedini kanal pa tako na niskim obrtajima je otvoren samo jedan kanal,a na visokim su otvoreni svi.

Na taj naèin se postiže optimalna izmjena smjese u cilindru što rezultira povoljnim momentom u veæem djelu režima rada motora.

Mislim da bi mogao napravit sistem usisa sa lamelama i to da karburator i lamele staviš direktno na karter motora.

Na taj naèin bi mogao iæi i sa veæim promjerom karburatora,a samim time bi mogao raèunat na više konja !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

onda cemo da smislimo nesto drugo

 

...mozda agregat od Elektronika? Kao klinci, jos pre pojave BT-a uopste, ovo je uvek zvucalo kao spasonosno resenje, iako cesce kao planiranje/sanjarenje doduse....danas je svakako drugacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Novi Sad

razmisljao sam o tom agregatu ali dosta je star i cuo sam da se malko teze nalazi. Kolika bi bila cena te mashine?

 

Listam sad neke forume i spominje se neki auspuh MF Power 3 za BT. Gde ja to mogu da kupim i za koje pare?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 87 postova
  • Lokacija: OBRENOVAC

ja mislim da su to neki hrvatski auspusi i da su se dobro pokazali barem tako kazu ljudi sa tog foruma.ja mislim da vec postoji tema na ovom forumu o auspusima za dvotaktne motore kako se prave.

I lepo uzmes i napravis sam i ima da ide ko lud.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja