Jump to content

Moto Zajednica

AIRBRUSH-ovanje (kako) - upomoc

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: cogito ergo Taurunum
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F Slingshot

Pozdrav drugari...

 

'ocu da prevarbam oklop na suzani... al mi treba pomoci oko airbrushovanja...

Prvi put farbam... naravno prvo cu vezbam na necemu, ali svaka pomoc ce smanjiti vreme vezanja (i cenu naravno) :P

 

E, sad... od pocetka...

Cime da popunjavam ostecenja na oklopu?

Padnut je na desnu stranu, pa ima par dubljih brazda. Na jednom mestu je i progledao na drugu stranu. Popunio bih poliesterom al ne znam dal se akrilni prajmer 'fata na poliester (ponegde je puko oklop, pa cu da udarim flekice fiberglsa iznutra).

 

A kad sredim i ismirglam kratere, jel dovoljno da malo jace izgrebem finom smirglom postojecu farbu i da opalim prajmer.

 

Ondak... pretpostavljam akrilni prajmer i farba... po nekoliko slojeva... 20-ak minuta izmedju slojeva... ostavim preko noci izmedju prajmera i farbe... itd.

 

Jel treba da izgrebem nekom finijom smirglom prajmer pre nanosenja farbe?

 

I jel se farba polira pre nanosenja zastitnog laka?

 

Sta sam propustio?

 

 

Btw... jeeesteee.... znaaaam... mogu da odnesem kod majstora ......da mi to uradi u komori... profi... bla...bla...bla... ali WHER'Z DA FUN.

 

 

Hvala drugari.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Beograd

Druze vidi ovako>> posle svakog krpljenja treba tanko izgitovati neravnine naravno ako je plastika onda git za plastiku ili ako je metal onda naravno git za metal, nakon gitovanja  dolazi smirglanje. P 120, 220, 360...400.

posle dolazi spric git u min dva sloja posto se izmedju slojeva opet smirgla sa granulacijom  p 600, P 800, 1200, pa opet ako je neophodno jos jedan sloj sprc gita u sto tanjem sloju, posle kad se osusi preci sa 2000 naravno ove sitnije granulacije se smirglaju sa vodom...

E druze na to mozes nanositi sve sto pozelis i naravno ako to odradis kako sam ti rekao, niko nece izvaliti da je ikad bio izgreban, izlupan itd...

 

Napomena, pre farbanja dobro ocistiti podlogu na koju ces nanositi farbu, lak , airbrush.. i ostale nezeljene delove  zastititi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Mogu li se epoksi lepkom zatvarati pukotine na oklopima,imam par manjih naprsnuca (krecu od kraja oklopa pa se zavrsavaju posle 4-5cm),a kupio sam neki epoksi lepak za plastiku i porcelan,dva sprica iz kojih se isprica po malo i onda imate valjda pola sata za obradu,da li je to dovoljno pouzdano da zadrzi pukotine tu gde su,pa posle preko njih da odradim ostale korake,spric git,smirglanje... i farbanje!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Mogu li se epoksi lepkom zatvarati pukotine na oklopima,imam par manjih naprsnuca (krecu od kraja oklopa pa se zavrsavaju posle 4-5cm),a kupio sam neki epoksi lepak za plastiku i porcelan,dva sprica iz kojih se isprica po malo i onda imate valjda pola sata za obradu,da li je to dovoljno pouzdano da zadrzi pukotine tu gde su,pa posle preko njih da odradim ostale korake,spric git,smirglanje... i farbanje!

Pozdrav 8)

 

Nikako epoksijem!!!

 

Samo zavarivanjem plastike ces uraditi pravu stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

sko nema ko da ti zavari idi na pijacu i kupi lemilicu najobicniju,ako su to samo naprsline uzmi lemilicom polako izvari i posle osmirglaj malo i pregituj,bolje to nego epoksijem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ne bih se složio da je lemilica dobro rešenje - prvo ne uradi posao dubinski, 2. pretopljena plastika na visokoj temperaturi je krta i lako kasnije puca, a i ružno izgleda.

Ja sam slične stvari radio tako što bi lemilicom ili super lepkom samo pecnuo na par mesta da fiksiram odvojene površine, odna sa šmirglom 80 napravio krupne brazde po željenoj površini da bolje primi lepak, očistio nitrom, izduvao kompresorom, a zatim dobro zalepio epoxy tečnim metalom koji se dugo vezuje, a u nekim situacijama sam umetao i bandaže - alu ili pocinkovanio tanko parčence lima.

Izbegavam brzovezujuće lepkove - odrade posao, stvrdnu se do jaja, ali ne veže dobro i kasnije se odlepi.  (što je brzo to je i kuso - imam loša iskustva).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Ne bih se složio da je lemilica dobro rešenje - prvo ne uradi posao dubinski

 

Ovo je subjektivna stvar, tj. sve zavisi koliko si vest sa lemilicom i koliko imas prakse, da li ces ici dubinski zavisi od pukotine, ako je komad pocepan na dva dela ne izbezno je lemljenje sa obe strane i 99% garantujem da ce spoj izdrzati dugooo vremena. Ako bi npr. ovakav slucaj pokusao da resis sa epoksijem verujem da bi od vibracija i truckanja po putevima popucalo na mestu spoja. Najbolje resenje je zavariti plasticnom "elektrodom", ali to je vec malo komplikovaniji postupak.

 

2. pretopljena plastika na visokoj temperaturi je krta i lako kasnije puca, a i ružno izgleda.

 

Za svaku svaku vrstu plastike (PP,ABS,PU...) postoji optimalna temperatura na kojoj ona ne gudbi svojstva (nece se totalno istopiti, nece nakon hladjenja postati krtija) a na kojoj se ipak topi ali ostaje "zilava" i uspesno se moze variti, verujem da ti se prilikom lemljenja previse zagrejala i postala krta, pa predpostavljam da je kasnije i pukla na spoju... Var izgleda ruzno tako da predstoji priprema i farbanje... 

 

Ja sam slične stvari radio tako što bi lemilicom ili super lepkom samo pecnuo na par mesta da fiksiram odvojene površine, onda sa šmirglom 80 napravio krupne brazde po željenoj površini da bolje primi lepak, očistio nitrom, izduvao kompresorom, a zatim dobro zalepio epoxy tečnim metalom koji se dugo vezuje, a u nekim situacijama sam umetao i bandaže - alu ili pocinkovanio tanko parčence lima .

 

Ne verujem da ovo izgleda lepo na oko.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ne verujem ni ja da bi to ispalo kako treba!?Problem je sto smo mi imali u Despotovcu jednog tipa koji je ODLICNO radio sa plastikom (ko poznaje taj kraj verovatno je znao i Borka sa crvenom Alfom 33 sredjenom ko bombona) ali je decko nazalost poginuo prosle godine bas u ovo vreme i sad neznam kome da odnesem tu levu plastiku i masku ispred fara,imaju obe po jednu kratku pukotinu,celom debljinom plastike ali samo u duzini od mozda 4-5cm,nista strasno!

P.S.Zna li neko dobrog majstora u Jagodini recimo (bas da ih ne saljem negde po Srbiji za tako male stvari,vece su sanse da mi ih"postari"jos vise ostete u tom setkanju tamo-ovamo)!?

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ne bih se složio da je lemilica dobro rešenje - prvo ne uradi posao dubinski

 

Ovo je subjektivna stvar, tj. sve zavisi koliko si vest sa lemilicom i koliko imas prakse, da li ces ici dubinski zavisi od pukotine, ako je komad pocepan na dva dela ne izbezno je lemljenje sa obe strane i 99% garantujem da ce spoj izdrzati dugooo vremena. Ako bi npr. ovakav slucaj pokusao da resis sa epoksijem verujem da bi od vibracija i truckanja po putevima popucalo na mestu spoja. Najbolje resenje je zavariti plasticnom "elektrodom", ali to je vec malo komplikovaniji postupak.

 

2. pretopljena plastika na visokoj temperaturi je krta i lako kasnije puca, a i ružno izgleda.

 

Za svaku svaku vrstu plastike (PP,ABS,PU...) postoji optimalna temperatura na kojoj ona ne gudbi svojstva (nece se totalno istopiti, nece nakon hladjenja postati krtija) a na kojoj se ipak topi ali ostaje "zilava" i uspesno se moze variti, verujem da ti se prilikom lemljenja previse zagrejala i postala krta, pa predpostavljam da je kasnije i pukla na spoju... Var izgleda ruzno tako da predstoji priprema i farbanje... 

 

Ja sam slične stvari radio tako što bi lemilicom ili super lepkom samo pecnuo na par mesta da fiksiram odvojene površine, onda sa šmirglom 80 napravio krupne brazde po željenoj površini da bolje primi lepak, očistio nitrom, izduvao kompresorom, a zatim dobro zalepio epoxy tečnim metalom koji se dugo vezuje, a u nekim situacijama sam umetao i bandaže - alu ili pocinkovanio tanko parčence lima .

 

Ne verujem da ovo izgleda lepo na oko.

 

 

Probao sam sve varijante, i sve je manje više isto sranje, jedino što kod lemilice fali je dodatna količina plastike preko pukotine da bi ojačalo površinu, u tom slučaju se lepak ponaša i kao git, dok se sa lemilicom sve brzo uradi, pa ko šta voli...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Ne bih se složio da je lemilica dobro rešenje - prvo ne uradi posao dubinski

 

Ovo je subjektivna stvar, tj. sve zavisi koliko si vest sa lemilicom i koliko imas prakse, da li ces ici dubinski zavisi od pukotine, ako je komad pocepan na dva dela ne izbezno je lemljenje sa obe strane i 99% garantujem da ce spoj izdrzati dugooo vremena. Ako bi npr. ovakav slucaj pokusao da resis sa epoksijem verujem da bi od vibracija i truckanja po putevima popucalo na mestu spoja. Najbolje resenje je zavariti plasticnom "elektrodom", ali to je vec malo komplikovaniji postupak.

 

2. pretopljena plastika na visokoj temperaturi je krta i lako kasnije puca, a i ružno izgleda.

 

Za svaku svaku vrstu plastike (PP,ABS,PU...) postoji optimalna temperatura na kojoj ona ne gudbi svojstva (nece se totalno istopiti, nece nakon hladjenja postati krtija) a na kojoj se ipak topi ali ostaje "zilava" i uspesno se moze variti, verujem da ti se prilikom lemljenja previse zagrejala i postala krta, pa predpostavljam da je kasnije i pukla na spoju... Var izgleda ruzno tako da predstoji priprema i farbanje...   

 

Ja sam slične stvari radio tako što bi lemilicom ili super lepkom samo pecnuo na par mesta da fiksiram odvojene površine, onda sa šmirglom 80 napravio krupne brazde po željenoj površini da bolje primi lepak, očistio nitrom, izduvao kompresorom, a zatim dobro zalepio epoxy tečnim metalom koji se dugo vezuje, a u nekim situacijama sam umetao i bandaže - alu ili pocinkovanio tanko parčence lima .

 

Ne verujem da ovo izgleda lepo na oko.

 

 

Probao sam sve varijante, i sve je manje više isto sranje, jedino što kod lemilice fali je dodatna količina plastike preko pukotine da bi ojačalo površinu, u tom slučaju se lepak ponaša i kao git, dok se sa lemilicom sve brzo uradi, pa ko šta voli...

 

Skeptik sam sto se tice epoksija, znam da ni jedan ozbiljniji majstor ne radi sa njim, vise sam za varijantu da odradim nesto jednom ali da to bude kako treba pa makar bilo i duplo skupje i duplo duze trajalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 756 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

  U vezi epoksi-gadzeta postoji i epksi git ,dvokomponentni, ( bison ) izgleda kao salama  spolja zelena a u sredini bela, odsece se parce , izgnjeci (pomesaju beli i zeleni deo) i krpi ,lepi , spaja .... sta god hoces,  lepi se gotovo na sve osim nekih vrsta plastike. za sat vremena dovoljno ocvrsne (80 odsto) dobro se smirgla i farba. Pukotine na oklopu se udube malom brusilicom    tu se nanese kit i posle sat vremena obrusi i ofarba , odlicno drzi.  Njime sam cak krpio aluminijumske rezervoare za benzin na motornim testerama. PREPORUCUJEM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

He,he,BAS TO sam i kupio bogdane,znaci dva dela Bison epoksija u spricevima (znaci nije bas kao ta kobaja ali vrlo slicno,nesto kao zelatin u spricu),zeleni i providnjikasti,imate pola sata-sat za oblikovanje nakon sto ih spojite i posle kad se ucvrsti moze da se gituje,smirgla,farba... bar tako pise,znaci nije klasican lepak kao sto mnogi zamisljaju,ima i nekih slika kako se krpi mislim branik od nekog auta,ako moze to sto ne bi i plastika motora!?

Potrazicu vec nekog majstora u mom okrugu a ako ga ne nadjem videcu sta cu,mozda cu se igrati malo sa ovim epoksijem jer su pukotine male i skroz na kraju pa ako uspe dobro a ako ne poslacu Brki u Mladenovac (valjda?) pa cu da molim boga da ih u povratku ne slome!?

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

 

 

Skeptik sam sto se tice epoksija, znam da ni jedan ozbiljniji majstor ne radi sa njim,

 

Pa kad mu je jeftinije da dovati brener  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja