Jump to content

Moto Zajednica

G/S vs GS

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Dok sam radio redovni servis za novu sezonu na R50/5 prekopavao sam po kutijama i gajbicama okolo. Vidim da se vremenom nakupilo toliko svega i svačega, gotovo za još jedan ceo motor. Pade mi napamet da stvarno i sklopim još jedan. Pa ako ću već da radim neka bude najbolje od airheada-R100 GS.

 

Mašina je tu, Sa glavama i karburatorima koje imam imaće 60KS. Sa oštrijom bregastom, većim usisnim ventilima i karburatorima 40mm mogao bi da se dotera na70ks. Petobrzinski menjač sa kurblom od G/S iz '81. Imam i jedan ram od RT monolevera sa viljuškom i diferencijalom.

 

Suštinska razlika, i moja dilema, između ova dva modela je vešanje. Prednje: G/S ima BMW klasičan teleskop 36mm malo većeg hoda od ostalih generacijskih modela. GS nosi Marzocchi 40mm sa jačim gornjim trouglom i 10mm dužim hodom, Točak 21" tubeless. Nema sumnje šta je bolje, ali... Na ovo vešanje ide slabija prednja kočnica nego kod prethodne generacije G/S. I čini mi se da nisu međusobno kompatibilne. Ovo je pitanje ustvari.

 

Zadnje vešanje: Monolever kod G/S i paralever kod GS.Naizgled jednostavan izbor. Paralever 25mm veći hod, manja promena međuosovinskog rastojanja, veća stabilnost. Ali... Kardan se "lomi" u dve tačke, dva krsta = duplo više problema. Vrti se u suvom kućištu, bez podmazivanja??? Ozbiljan izvor problema. Nasuprot, kardan monolevera je praktično večit. Pored toga monolever ide sa točkom 18", a paralever 17". Veći izbor guma. Jedino što je mnogo teže naći G/S-ov zadnji točak sa tri rupe za kačenje.

 

Dobrodošlo je svako mišljenje, savet, predlog, a ponajpre iskustvo u vezi G/S vs GS.

Zahvaljujem.

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Nisam bas upoznat sa BMW pojedinostima i problematikom, ali cu rado ispratiti temu.

Specificni su to strojevi, i takvi ti i saveti trebaju.

Srecno sa projektom!!! :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Hahaha koji si ti lik...''gledam po gajbicama nakupilo se tu svega i svacega'' ...ima da sastavim jedan motor.....bravo samo napred.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

A šta ti želiš? Original ili bolje?

 

Najbolje od oba originala. :takoje:

Performanse paralevera (GS) su bolje. Brine me samo taj suvi kardan sa dva krsta. Pouzdanost mi puno znači za ono za šta nameravam da ga koristim. A i za monolever (G/S) imam već sve osim glavčine točka. Isto je i sa prednjim vešanjem. Marzocchi viljuška je bolja, osim što nosi slabiju kočnicu. I opet imam više delova za G/S, ali to neće biti presudno.

Nije mi strano i da napred bude GS, a nazad G/S ili obrnuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nemoj previše da se brineš za suvi kardan, krstovi su trajno podmazani i ako nema suvišnog grejanja u spojničkama praktično traje ohoho, da ne kažem neograničeno. Ne znam kako konkretan kardan izgleda, ako je servisibilan, da se čepovi vade, doda se mazailica i bez po muke se podmaže kad se ćefne, mogu i zapertlovani da se preprave ali je to već pipava rabota.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2407 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Što se tiče prednjeg kraja,ja lično bi stavio masivniju viljusku,a kočnice uvek možeš pojačati dodavanjem većeg diska,plivajuceg,dva diska,jače čeljusti,bolja creva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2407 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

A za zadnji deo se slažem sa Djuntom. Ne verujem da ćeš baš voziti Dakar,pa da ćeš ga slomiti. A u stvari,on može da izdrži i gore...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

C3A1BAC9-181E-D34F-9F5F-3458477BD0CF_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Gvozdenu zadnju viljušku još nism video da se ovako raspala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

To je, pored veće težine, jedino što me odvraća od paralever viljuške. Kod 80 i 100 GS-a takvi primeri, pogotovo ovako drastični, su mnogo, mnogo ređi nego kod kasnijih GS-ova. Istina, i proizvedeno ih je daleko manje. Ali vidim na ebay-u da je kardansko vratilo među najtraženijim delovima za njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Evo kardana od paralevera:

 

kardangs.jpg

 

 

Funkcionalno je kardan jednak seriji 11.xx gde kvar kardana malte ne postoji kao ni kod ranijih serija. Ako se krstovi lagano okreću bez nekog preskoka i nemaju lufta, "vozi Miško".

 

 

C3A1BAC9-181E-D34F-9F5F-3458477BD0CF_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Gvozdenu zadnju viljušku još nism video da se ovako raspala!

 

Seija 1.2 ima inženjerski preigrano rešenje po mom mišljenju i mislim da se može eliminisati kvar kardana koji je tipičan za taj model. Lom kućišta uzrokuje popuštanje samog krsta koji udari o oplatu i lomi. Međutim to je i lična nebriga , kardan traži intervalno održavanje i počne da se čuje kad se javi anomalija ali to vlasnici prenabregnu i tad dolazi do ovoga. Mada naravno može da se slomi ko i sve od pada na kamen, ništa nije nesalomivo.

 

 

To je, pored veće težine, jedino što me odvraća od paralever viljuške. Kod 80 i 100 GS-a takvi primeri, pogotovo ovako drastični, su mnogo, mnogo ređi nego kod kasnijih GS-ova. Istina, i proizvedeno ih je daleko manje. Ali vidim na ebay-u da je kardansko vratilo među najtraženijim delovima za njih.

 

Ko što rekoh, za seriju 1.2 je tražen ceo kardanski sklop uključujujući i FD, kod svih ranijih ne, i uopšte nije za poređenje po tom pitanju. Treba to "ponekad" svući sve dole, oprati, pregledati, podmazati, preštelovati,...al kad nekom se to spomene obično je uzvratno teranje u pm. Uopšte nemaš razloga za ikakvu brigu ako imaš dobo vratilo, mož da ga teraš na vršku čuku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2407 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja i dalje ne verujem da će to da se raspadne samo od sebe. Samo malo pažnje mu posveti i ima da ti pruži zadovoljstva o-ho-ho... Možda je monolever bolji,samim tim što je gvožđe,ali meni je paralever lepši. Da moj 50/5 nije u originalu,ja bi mu odavno natako paralever,pa nek puknu ovi što se kunu u samo original. I neki upsidedown sve sa zbicanim točkovima,dva plivajući diska,sestoklipna čeljust... Mmmmmm... Pušćaj mašti na volju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Razmišljam o vilama sa Suzuki-ja DR 650 '91-92. Imaju duži hod, veći prečnik. Točak 21". Jedino što je DR 20-tak kg lakši od BMW-a.

Neko mišljenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

:oda2: Upravo to. Bokilić ima dobru USD viljušku, samo nisam baš siguran da može da se upasuje. Veći mi je problem sada što mi je neko očistio račun. Pazite kome i kako plaćate preko interneta. Sve sam bliži tome da bude monolever zadnja viljuška. Da li i koliko produžena zavisiće od offset-a osovine volana i točka na prednjem kraju. Ne žurim mnogo sa ovim jer vremena za to imam samo zimi, ali polako će se sakupljati nedostajući delovi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Ono što vizuelno gs najviše čini GS-om:

 

2005-01-01%2000.05.35-3.jpg

 

I još sa PD modela. Autonomija > 600km!

Brda i doline, pustinje i ostala svetska čudesa - čuvajte se! STIŽEMO!!!

 

PD= Paris Dakar

Promenio član spredrag

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja