Prvo, da li si ranije vozio motor ili bi ti TDM bio prvi motor?
Drugo, šta očekuješ tačno od motora?
Evo moje iskustvo ukratko. Moj prvi motor bio je Honda Hornet 600 98'. Mali, brz, neverovatno lak za vožnju po gradu, neverovatno živahan, zabavan i lep motor. Ali, pošto sam ja 192cmn 90kg odlučio sam da mi je jednostavno premali, naročito za duža putovanja, ukočim se ceo. Ali ostajem pri tome da je neverovatno lak za vožnju i po savetima iskusnijih ljudi nikako nisam pogrešio što sam njega uzeo za svoj prvi motor.
E sada, kada sam njega prodao i seo na TDM-a (Moj je inače 2001god sa električnom pumpom i meračem goriva, sa pređenih 70.000km, ali kupljen od kolege sa foruma, fantastučno očuvan) po mom iskustvu razlika je ogromna. Smatram da TDM nije idealan za prvi motor, trebalo bi imati nekog predhodnog iskustva, iz prostog razloga jer je veliki i masivan motor, nije poenta u tome sedi o vozi, već treba osetiti motor, savladati ga u nepredvidivim situacijama i biti spreman izbeći neplanirane situacuje, ma koliko želeli uživanje bezbednost treba biti na prvom mestu. Meni je bio teži za vožnju po gradu, i teži za provlačenje, ali opet sve ima prednosti i mane.
Duža putovanja sada ne osećam. Krivine su uživanje. Kada se sve savlada put postaje pravo zadovoljdstvo na TDM-u. Udobnost izuzetna. Što se tiče zaštite od vetra tebi bi sa tvojom visinom trebalo da bude ok.
Meni troši oko 5l zavisno od vožnje, nekada manje nekada više. Ulje hoće da troši kada se vozi malo žustrije (to je naročito pojava kod vozača koji pređu sa trkalica na TDM-a, pa nastave da ga voze sa tim stilom vožnje), ali sa normalnom vožnjom meni ne troši ni gram.
I da sumiram, TDM nije trkalica, već putni i avanturistički motor. Ume i može da potegne ali smatram da to nije za njega. Nema onog uzbuđenja da urla kada mu nabiješ gas i "čupa ruke" :-), što meni ponekad malo zafali iskreno na trenutak.
Obrati pažnju na zadnji amortizer, prednje diskove, to su najskuplji delovi, ostalo je normalno kao i za ostale motore.
Toliko od mene, malo sam ga odužio. Srećna kupovina, ne žuri, odaberi pametno :-D