Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Ulje za transmisiju

Recommended Posts

  • Integrisan, 8143 postova

Koje ulje koristite za final drive (što bi mi srpski rekli :lol: "kardan"), a koja za menjač?

 

BMW preporučuje naravno Castrol SAF-X0 (do sada sam ga i ja koristio za oba i ok su iskustva, menjač je ceo interval jako precizan), ali je ono skupo i, još gore, sporadično nabavljivo. Obično se to završi sa Deltom, pa bude još skuplje, mislim da je oko 5k din 1l...

 

Trebalo bi da bilo koje ulje specifikacije API-GL5 i min 75w90 završi posao (s tim što mnogi za menjač koriste w140). Kakva su vam iskustva?

 

Ja sam kao moguću zamenu našao: Motorex Prisma ZX SAE 75W/90, ima ga u Centru S. Šta mislite, neko koristio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

godinama koristim castrol sae 75-140 i mislim da boljeg nema za podmazivanje evolvente zuba na zupcanicima. isto menjam na 20000 km, sto ce reci jednom godisnje. cena za litar u svabiji 22,50 evra.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Taj castrol koji koristiš trebalo bi da je model SAF-XJ?

 

I ja ovaj Castrol SAF-X0 sam do sada plaćao od 2500din (kada kupim na vreme) do iznad 4k kada ne razmišljam na vreme, a ne mogu da čekam ;)...

 

Međutim, ovo Motorex Prisma ZX u Centru S košta 1500rsd, ima ga, nudi ga i Touratech kao zamenu :D i baš me nešto kopka... No, izgleda ovde niko nema iskustva sa tim ili nekom drugom zamenom. :stabre:

 

Inače, u menjačkoj kutiji po preporuci proizvođača za moj motor menja se na 40k, a u kardanu na 20k km. Pametno je to češće menjanje za ovu konkretnu stvar, sve se nešto razmišljam, primeti se, a i onako je 5min posla kod mene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Taj castrol koji koristiš trebalo bi da je model SAF-XJ?

 

I ja ovaj Castrol SAF-X0 sam do sada plaćao od 2500din (kada kupim na vreme) do iznad 4k kada ne razmišljam na vreme, a ne mogu da čekam ;)...

 

Međutim, ovo Motorex Prisma ZX u Centru S košta 1500rsd, ima ga, nudi ga i Touratech kao zamenu :D i baš me nešto kopka... No, izgleda ovde niko nema iskustva sa tim ili nekom drugom zamenom. :stabre:

 

Inače, u menjačkoj kutiji po preporuci proizvođača za moj motor menja se na 40k, a u kardanu na 20k km. Pametno je to češće menjanje za ovu konkretnu stvar, sve se nešto razmišljam, primeti se, a i onako je 5min posla kod mene...

 

castrol MTX ful-sintetika API GL5 sae 75-140

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS DOHC 2012

Castrolovo ulje SAF-X0 vise se ne proizvodi , sadasnje ima drugu oznaku .

Koristi se i za menjac i za karadan , u menjac ide 800 ml a u karan 180 ml tako da flasa od jednog litra zavrsava posao .

 

Syntrax Long Life 75W-90

 

1L_Syntrax_Long-Life_75W90%28AU%29.jpg

 

 

Alternativa Castrolu je Motul i vise nego dobro ulje .

Gear 300 75W90

 

 

 

image_01_600.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Zavisi za koji model - za mark3 (2010-2012) r1200gs u menjač SIGURNO ide 700ml, a ne 800ml kao ranije.

 

Budi pažljiv kada iznosiš ovako definitivno informacije koje nisu iz ličnog iskustva, jer debelo možeš nekoga da zezneš.

 

U kardan zaista ide 180ml (promenjena je ranija preporuka BMW zbog poznatih ranijih problema sa semeringom).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

severian, druze menjaj ulje u menjacu i kardanu ne na 40 vec na 20000km, ako nista drugo bar ti ispusteno ulje pokaze stanje istih. nas drug Lalajko kaze da u samom motoru treba menjati ulje na 10000km, a ja tvrdoglav pa ga menjam na 5-6000 i valjda zato bez ikakvih problema sa svim mojim dosadasnjim BMW-eima predjem po 100-150000km, a i ovi sto su kupili od mene jos ih voze.:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne znam sta je rekao drug lalajko, verovatno je preneo fabricki podatak. Ja ga menjam na 7-8000km, kad se ukaze zgodna prilika. Ali to je off. Za menjac i finalni pogon sam koristio ELF GL5 menjacko ulje, a planiram da u buduce nabavljam iz Louisa neko od tih 75W140.

 

Na zalost, za 1100GS je potrebno 1020ml ulja od cega 800ml ide u menjac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Ajde, kada se već pitanje namestilo da i to prodiskutujemo:

 

Što stavljate ređe ulje (w140) u odnosu na fabričku preporuku? Mnogo vozite zimi? Na kojoj temp primećujete razliku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS DOHC 2012

Zavisi za koji model - za mark3 (2010-2012) r1200gs u menjač SIGURNO ide 700ml, a ne 800ml kao ranije.

 

Budi pažljiv kada iznosiš ovako definitivno informacije koje nisu iz ličnog iskustva, jer debelo možeš nekoga da zezneš.

 

U kardan zaista ide 180ml (promenjena je ranija preporuka BMW zbog poznatih ranijih problema sa semeringom).

 

Zao mi je ako sam te deizinformisao , tebe ili pak nekog drugog ali svako mora obrati paznju na svoj model , ovo je samo forum a ne servis .

Inace imam vise motora izmedju ostalih i DOHC tako da znam o cemu pisem .

 

Za DOHC ide malo vise od 700 ml ali to nije bitno jer se motor prvo postavi na idealno ravno mesto i tek onda se sipa novo ulje u menjac , i naravno sipa se sve dok ne pocne da izlazi vani i to je to , A to da li je 700 ili 720 ili pak 750 nije bitno na menjac , bitno je da je do vrha i da se redovno menja.

 

Karadan je druga prica i tu po novome mora bas 180 ml da se sipa inace dolazi do poznatog curenja semeringa.

 

Ako sam pomogao drago mi je a ako nisam zao mi je .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Da li si lično koristio gornje castrol i motul? Zanima me licno iskustvo.

 

Inace, caskamo, nema razloga da se drvis ;)... morao sam da napisem ovo za 700ml, jer ovo citaju ljudi i onda neko svasta napravi sutra kada ne stane 800ml u menjac :lol:. Zato je vazno licno, ne internet iskustvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Ajde, kada se već pitanje namestilo da i to prodiskutujemo:

 

Što stavljate ređe ulje (w140) u odnosu na fabričku preporuku? Mnogo vozite zimi? Na kojoj temp primećujete razliku?

 

Pa bas zbog promene temperature (neko vozi i zimi) ova gradacija ulja omogucava sklopu zupcanika, biracu i lezajevima da lako vrse svoju funkciju. Lako je zamisliti (malo karikiram) da je unutra sae90 kako bi menjac radio na -10 stepeni. Kod sklopova u menjacu kod motora marke BMW je sve u uskim tolerancijama i gusto ulje pravi problem u aksijalnim kretanjima prirubnice pa i samim zupcanicima. Hoce da se desava da ispada iz pojedinih brzina (narocito 3 a cesto i 2). E sad mnogi ce reci nisi valjda pametniji od fabrike, ne nisam nedaj Boze, samo pisem ovo iz dugogodesnjeg iskustva vozeci i servisirajuci razne modele motora BMW. Napominjem( da me nebi svatili pogresno) jedino zelim da pomognem a ne da pametujem, jer ko me poznaje zna zasto ovo pisem.

Evo da cujemo i druga iskustva.:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS DOHC 2012

Da si menjao ulje u menjacu znao bi da ne moze da se sipa vise nego sto moze ,,,, jer preliva i tu je kraj . Znaci manje moze uvek a vise ne moze .

Fabricko je Castrol i BMW ne stavlja drugo ulje .E sad ti mozes uvek posle sam da menjas ono sto ti zelis i volis .

 

Ali posto smo usli u diskusiju evo da iznesem i svoje iskustvo . Citajuci svetske forume i ja bio ubedjen da je bitno da se u novi DOHC sipa mineralno i ratovao sa BMW servisima itd... Posle odlaska u Nemacku i direktne posete BMW sve mi je bilo jasno . Bio sam u velikoj zabludi .

U novi motor ide samo polusintetika ili full sintetika a nikako mineralno a viskozitet preporucuju 10W-50 . Eto i to je jedna bitna informacija za vlasnike novih DOHC motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Hvala dane. Dosta vozim zimi, jos vise oko 0 i do 5c i jesam primetio da je menjac malo tvrdji. Zato i pitah, znam da dosta ljudi tera 140 za w viskoznost. U nekom trenutku cu sigurno probati, sada, tj. Leti, je naravno besmisleno, tj. 75 je 75...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Da si menja ulje u menjacu znao bi da ne moze da se sipa vise nego sto moze ,,,, jer preliva i tu je kraj . Znaci manje moze uvek a vise ne moze .

Fabricko je Castrol i BMW ne stavlja drugo ulje .E sad ti mozes uvek posle sam da menjas ono sto ti zelis i volis .

 

 

Ajde, smanji dozivljaj. Pogresio si, ispravljen si, nema razloga za gornji ton, pogotovo kada grešiš ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS DOHC 2012

Kolega Bajker stvarno neznam o kom tonu pises , ja samo prenosim svoja iskustva i nema potrebe da ulazis u polemiku . Ako sam drugarski postavio slike i napisao koja ulja su ok cemu onda taj ton . I nisam na ispitu pa da pogresim a i nisam mali pa da gresim . Umesto reci hvale ti delis packe ..... ajde molim te oladi .

 

 

Usput Motorex hvale jaci servisi u Srbiji i kazu da je jedno od boljih ujla .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kako ste misli bez mene.:gaa:. Moja opservacija, što lična što netovska. Menjači od vajkada mogu da budu čudnovati na BMW-u. Za jedan isti model mogu da postoje više edicija menjača, sklopova, poboljšanja, izmena itd. Praktično ne može se uzeti zasigurno ništa za referencu i moram da se povinujem fabričkoj preporuci kao najsigurnijoj opciji. To možda neće uvek da bude najbolje ali sasvim sigurno dovoljno dobro i sa najmanjim rizikom.

 

GL 5 čist, ima punioci koji su agresivni na neke legure, prvenstveno na žute metale ala mesing. Moj menjač ima žute biksne u zupčanicima, aluminijumske viljuške optočene zeleno žućkastim nanosom. Kod mnogih proizvođača se inače preporučuje GL4 /GL5 kao najbolji izbor, a punokrvni GL 5 za pohabane menjače kad ti punioci pokriju oderotine i daju više koristi. Ne znam kako je kod drugih modela al za moj nikako GL 5 a GL 4 čist je jako teško naći u gradaciji koju hoću.

 

Od tamo neke godine BMW je sve otvorene ležajeve u menjaču zamenio zatvorenim, sa semeringom, kod mene su svi otvoreni i uprkos preporuci servis biltena BMW-a da se svi zamene zatvorenim, otvoriću ih. Naime, mast kojom je ležaj inicijalno i trajno podmazan nije uvek kompatibilna sa svim uljima, naročito sintetičkim i zato je najbolje sipati striktno ono što BMW preporučuje. Čak iako je ulje pitomo, može doći do isušivanja lagera uljnim parama pre nego što ga ulje optoči. Kvar naravno ne sledi odmah već nakon dosta kilometara. Principijelno, tečno podmazivanje je blagotvornije od masti ali zbog nužnih opiljaka i korisničke nebrige, zatvoren ležaj je fabrički izbor.

 

Menjači su projektovani tako da imaju neki vid samocentriranja prilikom zaključavanja prenosnika, bar do moje generacije i imaju velike ali striktno tačne zazore. I najmanji povećan zazor čini da menjač postane čudljiv. Mnoga iskustva uključujući i moje, su da im pogoduje gušće ulje, naročito u toplim podnebljima. I sam proizvođač menjača za BMW preporučuje upotrebu zimskog i letnjeg ulja. Otuda mnogi sa uspehom koriste multigradna 75/85-140 plus dodaju malo Molija kao što sam i ja uradio. To čini da menjač mnogo bolje šalta i ne lupa kao što je uobičajeno, plus znatno smanjuje radnu temperaturu i habanje. Novi hit je tugsten disulfat al kod nas nema. Molibden disulfat ne valja nikako da ide više od 6% količinski i mora se umešati dobro pre sipanja.

 

Kućište menjača i diferencijala imaju propusni ventil za izbacivanje viška pritiska i dešava se da zaglave i onda odu semerinzi. Načelno je sipanje dok ne prelije ali ako je uočena greška onda neminovno mora manje ko što ste iznašli. U moj i Lakijev tačno litar i tubica od 40 ml LM dodatka.

 

I moram da dodam, Kastrol radi OM ulja ali ona skoro redovno nisu apsolutno jednaka njihovim. Inicijalno u BMW menjače se sipa Fuks, bar po rečima proizvođača getriba.

 

Kod nas 80/85-140 GL4/GL5 ima Texaco, Motul i Adinol čist GL 4 al na bačvu. Toliko od mene.

 

I još, jeste OM menjačko skupo ali je zato i interval zamene anolgan tako da ne vidim boljitak u lošijem sa kraćim intervalom. Ta litra je jedan kružić oko Beograda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

Karadan je druga prica i tu po novome mora bas 180 ml da se sipa inace dolazi do poznatog curenja semeringa.

...

 

A kako se to utvrdjuje da je 180 ml?

Mislim kako znate kad ispustate da nije ostalo 5 ili 10 ml?

Ili ga treba pustiti preko noci da iskapa i posldenja kap?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Za 1100 nema ništa komplikovano, odvije ispusni i nalivni čep bez demontaže ičeg, jeftino ulje za ispiranje i odličan Belray ali ga ja neću više sipati jer mislim da je čist GL5.

 

SLIKA-0036_zpse111d8ac.jpg

SLIKA-0037_zps2b52d257.jpg

SLIKA-0040_zpsfd3407ef.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Mala napomena:

 

Video i prethodno JVB slikovito uputstvo prikazuju zamenu ulja u FD ("kardanu") na starijim 1200gs modelima. Od 2010+ do LC više se ne "lomi" kardan za zamenu ulja, tj. procedura je KRAJNJE jednostavna: odvrne se šraf, tj. oba, ispusti staro ulje (i pogleda ima li opiljaka na šrafu koji je magnetni ;)), zavrne i sipa novo ulje. Oko 5-10min posla.

 

Dakle, trivijelno kao i za menjač...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Mala napomena:

 

Video i prethodno JVB slikovito uputstvo prikazuju zamenu ulja u FD ("kardanu") na starijim 1200gs modelima. Od 2010+ do LC više se ne "lomi" kardan za zamenu ulja, tj. procedura je KRAJNJE jednostavna: odvrne se šraf, tj. oba, ispusti staro ulje (i pogleda ima li opiljaka na šrafu koji je magnetni ;)), zavrne i sipa novo ulje. Oko 5-10min posla.

 

Dakle, trivijelno kao i za menjač...

 

svatile svabe da su preterali sa novitetima, pa vratili na stari najednostavniji nacin zamene ulja. pocece do kraja da dodaju ukrasne lajsne da bi bio novi model.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja