Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Podesavanje ventila

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sliku sam ja okrenuo u horizontalu radi preglednosti a sad vratio u originalnu projekciju, a služi isključivo za poređenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja kažem matica :-) okrenuta je naopako .taj krug obradjen ide ka nagaznoj to jest steznoj povrsini :-) nema veze sa okrenutom slikom.i kod svih bmw.a je tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

eventualno ako nevidim lepo na slici.lici da je okrenuta kontra a na tel gledam pa nabadam bez naocara po slici ;-) mali ovi tel za nas corave :-P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

U pravu je Boki, samo što je 4. a ne treća slika u pitanju. Matica na brezonu koji je krenuo je naopako. Onaj malo suženi, zaokrugljeni deo matice koji je sada prema spolja treba da bude okrenut prema glavi. Ima Bokilić okolovo soko. A i sigurno se muči trenutno sa nekom bembarom pa mu sveže.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Naravno, pravilno okretanje matica,( često vraćam uvek na isto mesto), takođe se radi rutinski podrazumevano i ne naglašava se posebno kao i mnogo što šta iz mehanike; ne stoji u maualima, Youtube-u itd.

 

Lalajko, nije džabe štelovanje ventila na Bokseru 30-40€, ne znam šta je bilo sa ovim motorom dalje ali pored sigurne zamene dekla, dihtunga i ponovonog podešavanje ventila, postoji realna verovatnoća da se kvar proširi tokom vremena, recimo da probije dihtung glave il banalno prosuzi ulje na cilindru. Da bi se to dovelo u red po PS-u košta pola motora. Umoran sam da tražim slike na ovu temu, dešava se da puknu navoji u glavi u koje se zavrću šrafovi deklova a samo zato što se nonšalantno koristi čekić, a osim druge glave/a gotovo da nema popravke. Našalio sam se na račun brata, ono sa kilo brašna, mislim da mi je i zamerio, al zaista se sa bilo kojim motorom ne treba igrati. Ovih par slika su tipičan primer šta sve može proisteći iz neukosti a terano žarkom željom. Nekako mi se nameće da je postalo "IN" baviti se mehanikom pogotovu na BMW-u, jeste on robustan i dosta tolerantan ali se kvarovi i pehovi dešavaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Đunta, pogledaj malo šta ti je sa slikama na prethodnim stranama, ne vide se? Izgleda si ih skinuo sa Photobucket-a?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đunta, pogledaj malo šta ti je sa slikama na prethodnim stranama, ne vide se? Izgleda si ih skinuo sa Photobucket-a?

 

Šta ti je vlas! :care:. Vidim i ja, sređivao sam svoju datoteku pošto sam se opametio Android telefonom pa škljocam ko klinac, preslago sam foldere na Fotobukletu, razdvajao, premeštao,...jer povremeno učestvujem na stranom forumu, al to očigledno ne može da se radi što nisam znao i sad je pitanje dal mogu da vratim kako je bilo, pokušaču. Zaista nedostaje mogućnost trajnog uređivanja teme ko što je bilo na starom softveru.

 

ps

 

Nego otkud ti u BMW-u, da nisi došo da (ti) se revanšira š(m) za prvo voženje motora koje si mi upriličio nakon početne azbuke vožnje na 2 točka, da ti nije namera da promeniš bratstvo.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Nikad se ne zna dobri Milence ali za sad ništa :zdravo:

 

Kako nista, kad je gos. Goca vec odlucila, a ti Rajko samo da izaberes model i boju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

... dešava se da puknu navoji u glavi u koje se zavrću šrafovi deklova a samo zato što se nonšalantno koristi čekić, a osim druge glave/a gotovo da nema popravke.

 

Evo kako to izgleda, ako nije pukotina otišla preduboko, može da se zsanira ubacivanjem helikola a da bi se uradilo bezbedno po motor valja glava dole pa novi dihtunzi,...

 

8_zps1ca739a8.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Nerazumem zasto cekic..znam da kad se padne hoce bmw da polomi i stublinu ili da pocupa navoje itd, ali nerazumem zasto bi to neko tuko cekicem....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nerazumem zasto cekic..znam da kad se padne hoce bmw da polomi i stublinu ili da pocupa navoje itd, ali nerazumem zasto bi to neko tuko cekicem....

 

Lepe zaptivku diht masom da ne procuri stari dihtung, mada je meni čuveni dEnkovski obostrano sve namazo domaćinski uprkos novim dihtunzima, mada ih je možda zarotiro sa motora na motor, i to mu je inače standard kojim se hvali, "predihtovati glave", misleći na deklove. Veruj mi, morao sam i ja da pesničim da popuste, pisao sam već ranije i metuo slike al sad su zagubljene. Ne zove se džabe srpskim penkalom čekić, sa šrafcigerom je to osnovni višenamenski set alata sa kojim se može sve.

 

Da, kod nezgodnog pada puca cilindar al može još što šta da se zezne.

 

(@Bokilić, ne znamo se i ne mirišemo, ne znam šta ni kako radiš, zaista sam indeferentan, ali veruj mi da iako imam pogrdan stav generalno prema srpskom mjstorluku ove forumske priče nisu tendenciozne ni prema kome i koliko vidim ni ti ih ne doživljavaš tako što mi je drago. Zaista sam se sretao sa nebulozama što lično što kroz trač i ovih par svežih pisanja su isključivo u cilju da skrenem pažnju da se ne može po svaku cenu biti sam svoj majstor već da je nužno ili bar poželjno otići kod majstora a ne kopirati Youtube klipove i slično. Ne radim da bi se izdržavao ko ti, (al ne znači da neću, samo BMW), tako da od svega ovoga možeš imati poslovne koristi ali te neću preporučiti kao ustalom i nikoga uključujući i sebe, to mi je generalni stav uz svo dužno poštovanje i samopoštovanje i verovatno neću više soliti pamet ovakvim primerima. )

 

Evo slika na kojima se vidi ostatak diht mase

 

3_zps42fb983e.jpg

 

6_zps371d0f3a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2_zps025ea373.jpg

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Inače ovako izgleda moj modus operandi:

 

20_zps4d102c5e.jpg

 

21_zps24bcac09.jpg

 

Žutilo potiče od hemijskog tretmana aluminijuma anti korozivnom i hemijom za prajmovanje jer su dekle farbane

 

22_zpsa395a91f.jpg

 

23_zpse15403a2.jpg

 

24_zps2cdaa92b.jpg

 

25_zps6b109e90.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma salazem se svim sto si napiso,samo mi nisu jasni da cekic na taj mali m6 koriste,,ja kad neznam pitam,sad sam imao muku sa zero point na nekom bmw,u,nisam znao nisu mi neke stvari bile jasne,pitao sam..nisam bas neki majstor za te novije,ali volim da vidim kad to neko lepo i pedantno odradi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ma salazem se svim sto si napiso,samo mi nisu jasni da cekic na taj mali m6 koriste,,ja kad neznam pitam,sad sam imao muku sa zero point na nekom bmw,u,nisam znao nisu mi neke stvari bile jasne,pitao sam..nisam bas neki majstor za te novije,ali volim da vidim kad to neko lepo i pedantno odradi...

 

Pa znaš kako, pošto se ne menjaju dihtunzi nit poštuje redosled i sila pritezanja dođe do vlaženja, onda se prilepi nekim hermetikom, pri sledećem skidanju kad se odviju šrafovi drži lepak deklove pa onda čekić i kad ispadne poklopac o pod, onda da bi se to izbeglio, drugu deklu popuste al ostave šrafove malo uvrnute i udri čekićem i eto belaja.

 

Naravno, " ko pita, ne skita", nije sramota pitati, i sam sam rekao da bih ti se obratio bez pardona uprkos svemu, ali danas je sramota ako se nije rođeno već naučeno, pa se svi prave pametnim iako se znanje uči i stiče. Naravno, u IN vokabularu lepše zvuči fensi izraz bez obzira što se ne zna šta znači, mada i kod starijih modela je to, nešto prostije zbog jednostavnije konstrukcije. Da ne pričamo o višoj matematici i relativnoj nuli, razumemo se :jee:. ( I ja koristim stranski izraz ,TB za karburator da me ne bi ispravljali, ajnšpric.

 

Sad se setih i ismeja tuđoj nesreći, onako po srpski, da komšiji crkne krava. Opet net priča al ne znam da mi je slika, skido čova kardansko kućište i kad je vraćao uzeo jak tredloker i omazo svud da slučajno ne odpadne i kad došlo vreme za zamenu pivot lagera napinjo polugom da odvije i polomio kućište. Pitali ga forumaši što je to radio, odgovor je bio, mislio sam da znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Nije sramota pitati,mene je mucio zero point na levoj strani jelte,kod tp,a.. objasnjeno mi u sekundi kako se steluje.mada.nekako uvo je uvo a unimer unimer..pa sad ajd odlucise..uvo je na kraju ispalo 0,4v a knjiga kaze 0,36..tu je negde :)

ali sam morao da pitam,nisam znao pravilno,jeb cuti i pitaj,bolje nego nesto da zeznem...

te elektronike me muce majku im.....sulavu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nije sramota pitati,mene je mucio zero point na levoj strani jelte,kod tp,a.. objasnjeno mi u sekundi kako se steluje.mada.nekako uvo je uvo a unimer unimer..pa sad ajd odlucise..uvo je na kraju ispalo 0,4v a knjiga kaze 0,36..tu je negde :)

ali sam morao da pitam,nisam znao pravilno,jeb cuti i pitaj,bolje nego nesto da zeznem...

te elektronike me muce majku im.....sulavu...

 

Da, zato sam i upotrebio izraz "relativna nula", koja varira u naponskom rasponu od do i po manualu za svaki model stoji navedena egzaktna vrednost sa odstupanjem +/-, a u stvari to nije tako jer referentna tačka ili zero point zavisi od fabričkih činica koji se razlikuju u samoj izradi i bukvalno kod istog modela od primerka do primerka se ne moraju poklapati već se moraju primeniti različiti načini podešavanja a te date BMW ne navodi već mora da se skenira svaki konkretan primerak, a kad se uzme još u obzir niz korektivnih parametara ala sonda, C02, katalizator, oktanska mapa, tip TPS-a, TB model, problem se usložnjava ali generalno u rasponu koji si naveo svaki će da radi dobro ili odlično, no za top performansa mora malo da se pomuči. BMW za svaki primerak iz broja motora očitava koje su sve vrednosti po fizičkim činiocima prisutne i shodno toj kombinaciji postoje optimalne vrednosti za sve što je podešljivo na agregatu i pod predpostavkom odnosno konstatacijom da je sve ispravno, prvenstveno mislim na TB jer čim on malo ode sve isklizava i nije moguće naj bolje podesiti rad motora.

 

Nemoj da ispadne da ti solim pamet, ja lično na uvo ne podešavam ništa primarno već mi ono služi kao kontrolnik za potvrđivanje nečeg egzaktnog, bilo da je to špan žica na točku bilo smeša usisa, empirijski da i uvek al isključivo na probni reper. Uobičajeno je podešavanje na uvo ala razvodnika, TPS delom vrši i tu funkciju indirektno, ali ono što na leru naj bolje izvuči ne znači da je i pod opterećenjem ali nije isključeno. Elektronika samo transformiše mehaničke podatke i praktično je kao slika u ogledalu ali često iskrivljena i nikako se ne može sto procentno osloniti na nju ili rukovodi isključivo po njoj, odličan ti primer, ne može samo i isključivo kako piše u manualu ili Youtube-u, mora kako...:zvizduk:.

 

Inače ima i skroz drugojačije podešavanje ventila uz adekvatnu korekciju nule o kojoj pričamo, al je to neki specifikum o kome ne mogu da pričam dok ne probam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

A kako proveravaš zategnutost žbica ako nije na uvo?

 

Koji su parametri?

 

@Severian - ja sam učenik Woody-ev i držim se svoje reči inače tako da osim opšteg neću nikad i nikome govoriti. Parametara i činoca ima više a sviranje je samo jedan lak metod za pokazivanje stanja i kojim svako može da zaključi kakav mu je točak, a ja ga koristim uglavnom isto tako, pokazno za druge, a meni lično služi kao kontrolnik da nisam nešto omašio, preskočio ili da je došlo do puštanja navoja i slično. Inače je svaki točak priča za sebe i na neki način nema univerzalnog pravila.Nema ljutiš.

 

ps

 

Ako imaš ili budeš imao nekad problem ili sumnju u svoje točkove, će rešimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Bmw ima da se tako izrazim ...dve vakumetrije :)

to jes dva stelovanja TB na leru se stelaju oba,sa zero zero i tps,a , i posle stelovanje sajli ili ti Tb ,a na 3500 do 4000rpm, zbog sajli ..Opet procedura ista desni stelujes prema levom..

isto kao i svi motorcikli koji imaju zasebne sajle ili poluge za vucu gasa. isto vazi i za guzija i za jos neke motorcikle..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Ako imaš ili budeš imao nekad problem ili sumnju u svoje točkove, će rešimo.

 

Ako te nisam pogresno razumeo meni si nedavno ljubazno ponudio isto. I ako je tako ja cu se jednog dana pozvati na to. Fali mi prednji obruc da kompletiram jos jedan par tockova za moj BMW. Nadam se do proleca.

Samo da budemo zivi, zdravi i veseli. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

 

Ako imaš ili budeš imao nekad problem ili sumnju u svoje točkove, će rešimo.

 

Za sada nemam nikakvu sumnju u točkove, ali možda se i ja nekada pozovem na ovo. :takoje: Prosto me je zaintrigiralo, jer znam samo za zvučni metod (koji i koristim), a volim da naučim...

 

Iskreno, nije mi jasna ta mistifikacija znanja, jer i ti si od drugog naučio, ali prihvatam naravno tvoj stav...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA
Lalajko, nije džabe štelovanje ventila na Bokseru 30-40€

 

U nekim slucajevima bez potrebe kosta.

 

Kad sam kupio motor culi su se ventili i ako je vrlo malo presao. U jednom od dva ovlascena servisa su mi rekli "da to ne treba da se dira i da oni cuju da je dobro". Sutradan je jedan nas poznati majstor nastelovao ventile. Nakon 2000km je poceo da se cuje neki od ventila sa jednog cilindra.

 

Dakle, to sto neko naplati stelovanje 40 EUR, uopste ne znaci da je dobro uradjeno. Ali neko ko je tu proceduru uradio par puta, moze i za pola sata pedantnog rada da zavrsi stelovanje (ako je motor ispravan).

 

Posle toga sam ja licno nastelovao ventile (trebalo mi je 2.5 sata za to, smorio sam se). Jedan od ventila je imao bas preveliki zazor primetno veci od ostalih. Nakon mog stelovanja i posle 3000km sve je perfektno sa ventilima. Ne zato sto sam neki strucnjak (nisam), nego zato sto sam sve radio po propisu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Alien. druze ne znam posto majstori steluju ventile, i za koje vreme to urade, ali sigurno znam, da se naplacuje znanje i strucnost, pa bilo koji posao da je u pitanju. (bar bi tako trebalo da bude) na stranu svi rizici koji postoje kod obimnijeg rada na motorima. Znam da ce neki reci, da majstori deru i karabudze , ali na svakom je da izabere svog majstora. Ja sam mislio da cu nekad mozda biti majstor, pa kad sam shvatio da je majstor samo koza,( jer od trave pravi klikere) odustao sam od tog zvanja.:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja