Jump to content

Moto Zajednica

Zumo 660

Recommended Posts

  • Integrisan, 8143 postova

Ja koristim ZUMO 660 nekih par nedelja.

 

Kao prvo - velika i ozbiljna glavobolja za povezati sa Autocomom (ground loop problem). Resivo, ali nisam siguran da je bas resivo za svakoga (u uslovima trenutnog nemanja podrske za Autocomm u Srbiji). Zbog prirode problema, problem ce biti za povezivanje sa bilo kojom komunikacijom koja ima tzv. "common ground", a takve su velika vecina (zbog umanjenja kondukcionih smetnji sa alternatora, ali da ne tupim, koga zanima sire problem i moguca resenja moze na pp).

 

Uz uredjaj (ZUmo 660) dolazi mapa Evrope (CNE u verziji 2011.x sa besplatnim upgrade-om na aktuelnu verziju 2012.10), kao i SCG route u aktuelnoj verziji i (mislim) dozivotnim upgrade-om.

 

Sam uredjaj ima odlicnu navigaciju, sa za mene fantasticno brzim lociranjem satelita (do skoro sam koristio staru Etrex Vistu C pa je ovo unapredjenje na lociranju satelita za mene revolucionarno!;)). Ovo je po meni izuzetno bitna osobina i glavni posao navigacionog uredjaja. Reci cu samo da kada ga povezem na nosac, dok startujem motor i navucem rukavice on je locirao satelite cak i pri cold startu!

 

Nosac uredjaja se montira na motor. Fiksno se povezuje napajanje, audio out sa Zuma i mikrofon ulaz sa odgovarajucim uredjajima na motoru. Nakon toga ZUMO jednim potezom skidate i stavljate na nosac (manje od 1sec!). Sve stoji, ne gubi kontakt, radi kako je napravljeno. Ekstra funkcionalno!

 

Inace, taj RAM mount za motor je FANTASTICAN! Na oko 2500 km jedva da sam ga malo dotegao nakon montaze, a ko me poznaje zna i kako i gde ta navigacija sa mnom ide;)). Deluje mozda na prvi pogled neubedljivo, ali taj RAM nosac je sveti gral nosaca (da ga ne ureknem sada;)). Montira se na bilo koju cev (korman, poprecnu enduro sipku, nosac vizira itd.). STOJI gde si ga montirao. Prosto, a tako retko - da nosac radi ono za sta je namenjen;)).

 

Uz uredjaj dolazi i auto nosac, ali taj je kao i svaki drugi na svetu.

 

Rekalkulacija ruta pri pogresnom skretanju radi zadovoljavajuce brzo. Za mene opet revolucionaran napredak;). Ipak, ovde definitivno ima mesta za dalja unapredjenja (recimo da rekalkulise i jako komplikovane i dugacke rute od preko 500km za nekih 2-5 sekundi, ali ja bih to voleo za 1-2s;). Takodje, kod domacih karata - scg i adria - ume da upadne u petlje rekalkulisanja, pa mora da se sa "DETOUR" izbacuje iz istih.

 

Veliki ekran sa solidnim kontrastom. Sa jakim Suncem u ledjima, kroz suncani vizir sve se objektivno vidi, ali onako jedva i na granici. Tacnije, kontrast bih po SUncu voleo da je i bolji. Ipak, da ne gresim dusu - nema situacije da se bilo sta na ekranu ne vidi. Radi se o subjektivnom osecaju, da bih to voleo i bolje.

 

Media plejer ODLICAN. Lako se koristi u rukavicama, odlicna pretraga po windows tagovima (album, artist, zanr itd.). Sve to pod prstima u svako mtrenutku. ODLICNO.

 

BLuetooh veza sa telefonima - kad radi ODLICNA;). Ne znam da li je do mojih telefona ili sta (mozda do cinjenice da telefon drzim u noznom dzepu pantalona), ali povremeno se gubi veza izmedju Zuma i telefona, ili se ne prenese na ZUmo kontakt lista i lista poziva, pa je mnogo teze pozivati. Kada radi, kao sto rekoh - radi ODLICNO: kontakt lista sa telefona pod prstima, istorija poziva (birani, propusteni, svi), sve to na velikom ekranu prilagodjenom rukavicama. GLasovno biranje radi, glasovne komande rade. Kad zvoni, vidis na ekranu ko te zove (i po imenu, ako je tel naravno u kontaktima), mozes da se javis ili odbojes poziv. Savrseno. Dok se ne izgubi BT veza, pa mora da se ponovo radi pairing (a to znaci stajanje;)).

 

Softverska mikseta muzike, telefona i navigacije radi SAVRSENO. Moj omiljeni fetature je da kada navigacija krene nesto da mi prica muzika se pauzira (naravno automatski), pa kad navigacija zavrsi, muzika nastavi tamo gde je stala. Na analognoj mikseti koju sam do sada koristio, muzika je naravno bivala spustena pa nekako uvek propustim omiljeni deo kad saputnik ili telefon ili radio stanica krenu nesto da mi pricaju;)).

 

Sve u svemu odlican uredjaj. Ima jos prostora za unapredjenje, naravno. Bolji ekran, bolji BT. Ipak, osnovni posao zaista radi savrseno (cool feature je sto radi i pracenje u tunelima, po srednjoj brzini i ekstrapolaciji puta, rute i karte. Stvarno cool). Touch ekran je potpuno prilagodjen radu u rukavicama - nije fraza, radi cak bolje u rukavicama nego pod prstima. SAVRSENO, a to je za nas na motoru jedna od najvaznijih stvari.

 

Da li vredi para? Pa, cena kod nas (MP) je smesno visoka. Ne vredi tih para. U smislu odnosa ulozeno/dobijeno bolje kupiti Becker krokodil, iako je za mene iGO inferioran i u smislu podrske (mape) i narocito u smislu planiranja puta (nesto kao Mapsource Garmina je apsolutno bez konkurencije sada). Dacu primer: ceo Reli 2011 (a to je najgora vrsta najteze kategorije planiranja - grupne voznje), planiran je u Mapsource-u i zakasnio je na 4 dana i 1050km svega nekih realnih 10min.

 

Ko moze da ga nabavi za razumne pare (do 550-600 eur) - po meni vredi svaku paru. Ipak, za skoro 2.5-3x vise para od Krokodila, dobijate mozda 30% vise. U tom smislu, ponavljam - verovatno je Krokodil bolji izbor (narocito ako vam planiranje puta nije previse bitna stvar u zivotu).

 

Doduse - tih 30% je za neke (ukljucujuci mene;)) i najvaznije: umesto da se bavim stalno nesto navigacijom (konverzije planiranih ruta, losi nosaci, kontakti, kontrasti itd) prosto na nju zaboravite i vozite, a ona je tu da nenametljivo i robustno, ukljucujuci elegantnu integraciju muzike i telefona sa velikim ekranom koji je prilagodjen radu u rukavicama, radi svoj posao...

 

EDIT 11.7.2011: posle jos malo iskustva (jos oko 1500km) moram da prijavim i da softverska mikseta na uredjaju zna da zaglupi. Retko, ali ipak se desava da kada slusate mp3 muziku, a navigacija nesto cesto zeli da saopsti - mikseta spusti i muziku i navigaciju, pa se vise nista ne cuje i pomaze samo reset.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

hvala puno! rekao si sve shto me je zanimalo :)

 

a sada, dilema :) nuvi 550, zumo 220 i 210 CE i zumo 660... to je ponuda... ne znam da li da zbog bluetooth-a i muzike dajem mnogo vishe para... velichina ekrana mi nije bitna... voleo bih da imam sve opcije da se ne bih posle nervirao shto nisam uzeo skuplji a opet, dosta je to para za gps :)

 

plus 100tinak € za Touratech nosach jer ovo njihovo plastichno ne uliva poverenje i ne mozhe da se zakljucha :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

plus 100tinak € za Touratech nosach jer ovo njihovo plastichno ne uliva poverenje i ne mozhe da se zakljucha :)

 

Po mom misljenju, tih 100eur ces da platis samo dusevni mir;)), nista realno... Veruj mi - RAM nosac je fenomenalan. Kao sto rekoh, na 2500km svakakve voznje jedva da sam pola kruga dotegao leptir za stezanje. Podrzava bilo kakav polozaj gps-a, stoji tamo gde ga zategnes (i pri velikim brzinama). Nemoj da sumnjas u njega.

 

Sto se zakljucavanja tice - tu si u pravu. No, kako se zumo skida i vraca na nosac bukvalno jednim potezom (manje od sekund;)), meni to nije problem (ako se negde bas zentam, ja ga skinem i stavim u dzep).

 

PS: Nuvi i Zumo ne mogu da se uporede za upotrebu na motoru. Preskoci Nuvi za motor, to ti je moj savet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

opet, hvala! :)

 

sad samo da vidim dal ovo:

http://www.touratech.com/shops/001/index.php?cPath=13_116_687&osCsid=c7bb96f774e990e3cf74b9a25ef247e7

 

ili ovo:

http://www.touratech.com/shops/001/index.php?cPath=13_116_695&osCsid=c7bb96f774e990e3cf74b9a25ef247e7

 

ili ovo:

http://www.touratech.com/shops/001/index.php?cPath=13_116_692&osCsid=c7bb96f774e990e3cf74b9a25ef247e7

 

200€ razlike izmedju malog i velikog zuma... a ima i ovaj 210CE koji je josh jeftiniji... moracu da pogledam malo i garmin shta kazhe, koje su sve razlike... osim ekrana i mp3 player-a...

 

mada ufff kako ovo izgleda :D

 

01-060-0423-0_I_01.JPG

 

ti koristish sa autocom-om... shta mislish, kako je sa cardo scala setovima? ja bih sve to bezhichno da odradim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Ako odradis bezicno, neces imati bilo kakav problem sa povezivanjem (nema ground loop-a, jer je veze bezicna).

 

Zumo 660 podrzava a2dp BT vezu sa headset-om, tako da ces imati stereo muziku! U isto vreme imas i paralelnu BT vezu sa telefonom, tako da ta kombinacija radi savrseno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

Ako odradis bezicno, neces imati bilo kakav problem sa povezivanjem (nema ground loop-a, jer je veze bezicna).

 

Zumo 660 podrzava a2dp BT vezu sa headset-om, tako da ces imati stereo muziku! U isto vreme imas i paralelnu BT vezu sa telefonom, tako da ta kombinacija radi savrseno.

 

e to, ako je BT veza, el se telefon kachi na ZUMO pa onda on prosledjuje na kacigu pozive ili se telefona direktno kachi na slushke u kacigi pa one biraju el slushaju zvuk sa zuma ili sa telefona?

 

realno, mogu da pustim sa telefona muziku preko bt u slushke i da tako primam pozive itd.. a da onda uzmem jeftiniji zumo i njega koristim samo za navigaciju... ali onda ne mogu da menjam muziku u toku vozhnje jer je tel u dzhepu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

vozimo se tako 660 i ja, kad odjednom neki jako pistav zvuk dolazi iz njega. prvo bi frka dok sam ukapirao odakle dolazi.

stanem, skinem, ubiiii koliko pisti, para usi, pored topa od auspuha ubija.

pokusam da ga ugasim, nista, ne reaguje.

stavim u dzep i krenem, a on pisti li pisti.

kasnije stanem, izvadim bateriju, prestane. to mi se desi tri puta za tri dana.

nije mi jasno, o cemu se radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

kako mrzim kvarove hardware-a :) jbg, ne znam apsolutno nishta shto bi moglo pomoci dijagnozi pa cu samo da cutim i shtedim za svoj potencijalni problem od 300-600€ :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Ako odradis bezicno, neces imati bilo kakav problem sa povezivanjem (nema ground loop-a, jer je veze bezicna).

 

Zumo 660 podrzava a2dp BT vezu sa headset-om, tako da ces imati stereo muziku! U isto vreme imas i paralelnu BT vezu sa telefonom, tako da ta kombinacija radi savrseno.

 

e to, ako je BT veza, el se telefon kachi na ZUMO pa onda on prosledjuje na kacigu pozive ili se telefona direktno kachi na slushke u kacigi pa one biraju el slushaju zvuk sa zuma ili sa telefona?

 

realno, mogu da pustim sa telefona muziku preko bt u slushke i da tako primam pozive itd.. a da onda uzmem jeftiniji zumo i njega koristim samo za navigaciju... ali onda ne mogu da menjam muziku u toku vozhnje jer je tel u dzhepu :D

 

Telefon se kaci na Zumo, a onda Zumo paralelno na BT headset (sluske). Sve je a2dp (stereo) veza. Na taj nacin ti radi i softverska mikseta navigacije, muzike i telefona.

 

Da li moze telefon direktno na headset i Zumo na isti taj headset, zavisi od karakteristika tog tvog Carda (da li ima miksetu ili ne i podrzava li vise simultanih bt konekcija). Iskreno, iznenadio bih se da moze...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

Ako odradis bezicno, neces imati bilo kakav problem sa povezivanjem (nema ground loop-a, jer je veze bezicna).

 

Zumo 660 podrzava a2dp BT vezu sa headset-om, tako da ces imati stereo muziku! U isto vreme imas i paralelnu BT vezu sa telefonom, tako da ta kombinacija radi savrseno.

 

e to, ako je BT veza, el se telefon kachi na ZUMO pa onda on prosledjuje na kacigu pozive ili se telefona direktno kachi na slushke u kacigi pa one biraju el slushaju zvuk sa zuma ili sa telefona?

 

realno, mogu da pustim sa telefona muziku preko bt u slushke i da tako primam pozive itd.. a da onda uzmem jeftiniji zumo i njega koristim samo za navigaciju... ali onda ne mogu da menjam muziku u toku vozhnje jer je tel u dzhepu :D

 

Telefon se kaci na Zumo, a onda Zumo paralelno na BT headset (sluske). Sve je a2dp (stereo) veza. Na taj nacin ti radi i softverska mikseta navigacije, muzike i telefona.

 

Da li moze telefon direktno na headset i Zumo na isti taj headset, zavisi od karakteristika tog tvog Carda (da li ima miksetu ili ne i podrzava li vise simultanih bt konekcija). Iskreno, iznenadio bih se da moze...

 

 

ja sam mislio da uzmem onaj Scala Rider ali sad gledam koji shta podrzhava, moram se otvoriti za skuplje modele ako ocu sav taj connectivity :):

http://www.cardosystems.com/scala-rider/scala-rider-q2-multiset

 

bt stereo podrzhavaju Q2 i Q4...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

Alternate between two additional scala rider headsets on intercom mode and one of the following Bluetooth devices

 

Mobile Phone (either directly orvia a GPS device)

GPS device

A2DP enabled MP3 Player orAdapter

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Motocikl: BMW Dakar 650GS

ja jos uvek imam neke stare informacija da garminovi aparati umeju silno da pogrese. s obzirom da je od tih dana proslo dosta vremena, da li se nesto promenilo na tom polju?

 

@rusic

i mene zanima ovaj touratech set od 875e - nemacki VAT. Jel to umanjenje za 19% ili ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

ja jos uvek imam neke stare informacija da garminovi aparati umeju silno da pogrese. s obzirom da je od tih dana proslo dosta vremena, da li se nesto promenilo na tom polju?

 

@rusic

i mene zanima ovaj touratech set od 875e - nemacki VAT. Jel to umanjenje za 19% ili ne?

 

 

mislim da je 19% ako hoce tako da odrade u prodavnici direktno ili neshto manje % ako vracash na granici.. nisam siguran, nisam to radio sa touratech-om do sada :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

i ja zainteresovan. mislim da u radnji hoce da umanje cenu za iznos VAT-a. to su barem iskustva nekih drugara koji su tamo pazarili u nekoliko navrata.

Rusicu, ako hoces, ajmo da se udruzimo, pa cemo tako imati vise sansi. Ja bih tamo uzeo jos par dzidza :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

aj bash cu pitam ortaka koji je uzeo pola kataloga u austriji koje su opcije itd... :)

 

meni ovaj set deluje kao nestvarno dobra opcija ako mozhe da se uzme bez poreza!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

cena od 700e neto za set je sasvim ok, narocito ako se ima u vidu cinjenica da je to investicija na duze staze.

ja samo imam dilemu da li ipak uzeti 550icu. deluje mi mnogo pouzdanije od 660ice. ostalom, cene su im skoro identicne.

ajd, pa javi koje su opcije za shopping u austriji. tamo imam drugare, pa da vidimo sta nam je ciniti.

sifra: nije hitno, ali, ajd da resavamo jednu po jednu stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

hvala puno! rekao si sve shto me je zanimalo :)

 

a sada, dilema :) nuvi 550, zumo 220 i 210 CE i zumo 660... to je ponuda... ne znam da li da zbog bluetooth-a i muzike dajem mnogo vishe para... velichina ekrana mi nije bitna... voleo bih da imam sve opcije da se ne bih posle nervirao shto nisam uzeo skuplji a opet, dosta je to para za gps :)

 

plus 100tinak € za Touratech nosach jer ovo njihovo plastichno ne uliva poverenje i ne mozhe da se zakljucha :)

 

Plastično je samo ležište za sve zumo uređaje i radi posao bez ikakvih problema. Za RAM mount (ostatak nosača koji se isporučuje uz Garmin zumo) možeš ceo motor da okačiš.

 

Da ne može da se zaključa to je tačno. Ne znam, od kada su mi ukrali uređaj iz (zaključanih) kola ja se od njega nikad ne odvajam. Čak i kada idem da platim gorivo na pumpi. Tako da mi je čak i zgodnije da se što jednostavnije skida jer ne moram da gubim vreme na odvrtanje šrafova i/ili otključavanje.

 

zumo 660 je tu odličan jer se svi uređaji koje žicom vezuješ povezani preko samog nosača (konektori su na žicama koje možeš da sakriješ ispod sedišta recimo) - samo skineš uređaj za nosača i staviš ga u džep.

 

zumo 550 je imao neki šrafić nestandardni i mali alat kojim se on "osiguravao". Mana mu je da se taj alat izgubi u roku od odmah, a šrafić se sam od vibracija zavrće pa umesto laganog pokreta bude malo čeprkanja noktom da se odvne tih pola kruga. Rezultat je bio da su ljudi najčešće taj šrafić iščupali da se ne smaraju.

 

zumo 220 nisam u praksi probao na motoru, ali mi smeta što mu je napajanej izvedeno sa zadnje strane pa moraš svaki put da ga zakačiš/otkačiš kada ga staviš/skidaš. Naravno, osim ako hoćeš da radi na bateriju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja