Jump to content

Moto Zajednica

skidanje kacige povredjenog motoriste

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

posto verujem da vecina vas nezna kako se skida pravilno kaciga kod povredjenog u udesu evo jedan video koji je snimio moj drug u crvenom krstu austrije (to jest na casovima prve pomoci koje smo uradili pre 3 nedelje)

 

http://youtube.com/watch?v=skzPt2lAgTM

 

pa ako ste iskreni napisite ovde da li ste znali kako se skida kaciga!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

Mislim da moja kaciga ne moze bas ovako da se rastegne, a i njemu je poveca koliko mi se cini... Ok je ova imobilizacija vrata, mada ja ne bih ni dirao kacigu unesrecenom jer sam cuo za par slucajeva kada se ljudima raspala glava po skidanju kacige (znaj da je to urbana legenda, ali kolega mog oca je  vozio motor, zabio glavom u kamionce ispred i sve kao ok, skinuo kacigu a glava na pola...).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

koliko ja znam, kaciga ,coveku koji je pao, se ne skida dok ne dodje hitna pomoc i oni toobave strucno...

ja sam jednom pao i skinuo sam glat, ali sam se tek onda setio sta je stvarnomoglo da mi se desi 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

u austriji si obavezan da mu skines kacigu ako on nedise (jer sta mu onda mozes nazao uciniti .... nedise polu mrtav  pa sada ako mu skines kacigu i das vestacko disanje mozes da mu spases zivot)

 

i ako se desite u takvoj situaciji ako dise pricajte sa njim i nedirajte nista a ako je u komi i nedise NA POSAO

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

u austriji si obavezan da mu skines kacigu ako on nedise (jer sta mu onda mozes nazao uciniti .... nedise polu mrtav  pa sada ako mu skines kacigu i das vestacko disanje mozes da mu spases zivot)

A mozes i da mu otvoris glavu...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: beograd

nije to pravilo samo u austriji,prva pomoc je prva pomoc,pa makar to bilo i ovde ;),znaci to pravilo vazi i ovde,u slucaju da povredjeni ne dise kaciga se skida obavezno! i otpocinje sa vestackim disanjem. da li dise ili ne najlakse je ustanoviti ako mu primaknete vase lice i osetite vazdusnu struju ukoliko  dise,odnosno ako je hladno primaknite neko ogledalo ili stakalce njegovim ustima,ono ce se zamagliti,ukoliko dise. A u slucaju da povredjeni dise ne diraj kacigu,dok ne dodje hitna!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

alesta

 

objasni to Duhu i Gasha

 

koliko ja znam, kaciga ,coveku koji je pao, se ne skida dok ne dodje hitna pomoc i oni toobave strucno...

ja sam jednom pao i skinuo sam glat, ali sam se tek onda setio sta je stvarnomoglo da mi se desi 8)

 

Mislim da moja kaciga ne moze bas ovako da se rastegne, a i njemu je poveca koliko mi se cini... Ok je ova imobilizacija vrata, mada ja ne bih ni dirao kacigu unesrecenom jer sam cuo za par slucajeva kada se ljudima raspala glava po skidanju kacige (znaj da je to urbana legenda, ali kolega mog oca je  vozio motor, zabio glavom u kamionce ispred i sve kao ok, skinuo kacigu a glava na pola...).

 

sto se tice raspadanja glave ona ce se raspasti i kada dodje hitna

 

a sto se tice gde prvu pomoc upotrebiti i gde vazi to sam napisao onako spontano ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Mislim da moja kaciga ne moze bas ovako da se rastegne, a i njemu je poveca koliko mi se cini... Ok je ova imobilizacija vrata, mada ja ne bih ni dirao kacigu unesrecenom jer sam cuo za par slucajeva kada se ljudima raspala glava po skidanju kacige (znaj da je to urbana legenda, ali kolega mog oca je  vozio motor, zabio glavom u kamionce ispred i sve kao ok, skinuo kacigu a glava na pola...).

Jel ste vi ikad videli tako nesto???Cuo sam te price 1000 puta i iskreno ne mogu bas da poverujem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Pricao mi je drugar svoje iskustvo posle pada motorom... da ne duzim pricu, nosio je kacigu preko dve nedelje... od toga skoro nedelju dana bio u komi i jos nedelju dana posle toga nosio dok je lezao u krevetu dok doktori nisu zakljucili da je bezbedno da mu skinu kacigu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Drug mi je ispricao da je video motociklistu koji se zakucava u kamion i pada. Posle su mu prisli ljudi i dok je on molio da mu ne skidaju kacigu, ovi to ipak ucine. Posle toga je nazalost imao prilike da vidi prizor kako je mozak odlucio da izadje na svetlo dana. :( :( :(

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Tri godine za redom idem na takmicenju iz pruzanja hitne medicinske pomoci, pre dve godine u Leskovcu smo imali situaciju pad motorcikliste i prica je sledeca za sve neupucene.KACIGA SE NIKADA NE SKIDA SA POVREDJENOG MOTOCIKLISTE I KACIGU SKIDAJU DVE OSOBE, NIKAKO PONAVLJAM ,NIKAKO JEDNA OSOBA. OVO STO JE PRIKAZANO U AUSTRJI U NEKOM STANU JE TOTALNI PROMASAJ. AKO NJIHOVA HITNA POMOC OVAKO SKIDA KACIGU ONDA ONI IMAJU OZBILJAN PROBLEM. U SVAKOM SLUCAJU GLAVA NE SME DA SE POMERA NIKAKO, ZATO TO RADE DVE OSOBE. A O  DALJOJ REANIMACIJI ZAVISI PUNO OD TEZINE POVREDA.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

a sta ako nema dve osobe i negde si u nekoj vukoje*ini i hitna dolazi za 10-20 min????? da ga ostavim da umre???

 

a ovo sto je prikazano nje u stanu nego u bolnici a covek koji je radio je glavini saniteter!!! (samo toliko za obavestenje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Treba da ga smene sa tog glavnog mesta to je cinjenica, da mu je kojim slucajem povredjen vratni deo kicme onim pokretom kada mu je spustio glavu mogao ga je ubiti. GLAVA SE NIKADA NE POMERA.

Kod nas se tako radi a tamo kod vas stvarno ne znam.

A to sto kazes da se desi u nekoj vuko j*ebini, pa moze i u pustinji i u prasumi i ne znam gde sve, NE STRUCNO LICE CE TE PRE UBITI NEGO POMOCI. I milion varijanti mogu da budu u opticaju. Knjige su jedno a praksa je drugo.

 

10 GODINA RADIM U HITNOJ POMOCI I SVEGA SAM SE NAGLEDAO VERUJ MI.

Pozdrav Wien

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

ja sam cuo za lika, a video sam i neki snimak iz F1 valjda kada je covek pricao sa ljudima u okolini( citaj redarima) bez problema, a onda je napravio veliku gresku, skinuo je kacigu >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

pa nasta da mu spustim glavu na k**** kako kada lezi na betonu (asvaltu) sta da nosim jos i jastuce da mu stavim pod glavu??????

 

ivini za ovo malo "prepiranje" da ga tako nazovem ali gde ce mo ako ne ovde da diskutujemo

 

ajde ako se slazes donekle sa skidanjem gde da mu stavim glavu ako se sa tim neslazes?????

 

pozz kamikaza

 

 

a da i jos nesto sta je moja duznost kada naidjem motorom (autom) na povredjenog motorciklistu sta ja da radim (ajde ukratko objasnjenje)(to jest sa cime bi vi prva pomoc bili zadovoljni kada dodjete na mesto nesrece)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Kad naidjes na lice mesta obavestis hitnu i policiju i pazis na ostale ucesnike u saobracaju koji nailaze na mesto nesrece da se ne napravi jos neko sranje.

Ako bas hoces da skines kacigu povredjenom motocklisti to radi ovako: OTKOPCAS KAIS SA KACIGE,SAKAMA OBADVE RUKE UHVATIS GLAVU IZMEDJU VILICE I VRATA( OTPRILIKE DA TI PALAC BUDE NA OBRAZU A OSTALI PRSTI IZA UVETA ), TAKO FIKSIRAS GLAVU DA NE MOZE DA JE POMERA, E TU NASTUPA DRUGI, POLAKO SVLACI KACIGU I DOLAZI U POLOZAJ CUCNJA I GLAVA POVREDJENOG MU DOLAZI IZMEDJU NJEGOVIH BUTINA, TU POLAKO PREUZIMA GLAVU OD TEBE I SVO VREME DRZI GLAVU BEZ POMERANJA.Ovo je nesto naj krace. 

U principu narani svinje i ne diraj nista.

 

Nas recimo obaveste o udesu i mi stignemo na lice mesta a oni koji su naisli na udes pre nas strpali povredjene u neka druga kola i otisli u hitnu i tako u 80% slucajeva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Da se i ja oglasim :

Kamikaza je u pravu što se svega tiče

 

Pomoći nekome znači pružiti mu prvu pomoć a ne ubiti ga nestručnim "pomaganjem". Deo sa skidanjem kacige je i prilično logičan kao i kad se nekom zabije neki metalni deo u telo...ne treba ga vaditi iz tela žrtve jer se na taj način samo odmaže povređenom.

Onaj deo sa raspadanjem glave...čista glupost..tj preterivanje. Koliko se ja razumem u pitanju je pritisak kojim kaciga "čuva" ranu na glavi a kad se kaciga skine tog pritiska više nema i dolazi do obilnog krvarenja (a s obzirom da je glava u pitanju, situacija je jasna)

 

Nisam medicinar ali sam prosao nekoliko kurseva pa mislim da sam ponešto i naučio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Kad naidjes na lice mesta obavestis hitnu i policiju i pazis na ostale ucesnike u saobracaju koji nailaze na mesto nesrece da se ne napravi jos neko sranje.

Ako bas hoces da skines kacigu povredjenom motocklisti to radi ovako: OTKOPCAS KAIS SA KACIGE,SAKAMA OBADVE RUKE UHVATIS GLAVU IZMEDJU VILICE I VRATA( OTPRILIKE DA TI PALAC BUDE NA OBRAZU A OSTALI PRSTI IZA UVETA ), TAKO FIKSIRAS GLAVU DA NE MOZE DA JE POMERA, E TU NASTUPA DRUGI, POLAKO SVLACI KACIGU I DOLAZI U POLOZAJ CUCNJA I GLAVA POVREDJENOG MU DOLAZI IZMEDJU NJEGOVIH BUTINA, TU POLAKO PREUZIMA GLAVU OD TEBE I SVO VREME DRZI GLAVU BEZ POMERANJA.Ovo je nesto naj krace. 

U principu narani svinje i ne diraj nista.

 

Nas recimo obaveste o udesu i mi stignemo na lice mesta a oni koji su naisli na udes pre nas strpali povredjene u neka druga kola i otisli u hitnu i tako u 80% slucajeva.

 

@kamikaza.....potpuno si u pravu i slažem se sa tobom......sem u jednoj stvari.....nemoj pojašnjavati postupak skidanja kacige pri povređenom motoristu, pošto bi to neko mogao pogrešno da shvati in napravio više štete nego koristi.....puno bolje bi bilo (ako je to moguče naravno), da bi uradio neki video snimak pravilnog skidanja kacige i negde ga okačio na sajt, da bi mogli svi da to vide i nauče.....ako je to moguče naravno....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Verovatno ima i ovakvih i onakvih slucajeva.....navescu samo jedan primer a malo stariji i koji su ziveli u Francuskoj to verovatno znaju bolje od mene...tada sam tj. 80-tih godina pitao drugara kada sam bio kod njega u Nici sta to pise svima na kacigama a on mi je objasnio da je tekst u slobodnom prevodu : U SLUCAJU NESRECE NE SKIDATI KACIGU i da je to tada (ako je istina sto mi je rekao) bilo zakonski propisano pod obavezno...

Da neduzim dugo izmedju ostalog mi je receno da postoji poseban postupak i da kazemo "neki drzaci" ako se sumlja da lobanja usled potresa moze da se razdvoji po savovima.....

Nezaboravimo da ce ???kaciga losijeg kvaliteta mozda ostati citava ali ce se vibracije usled potresa preneti na glavu i onda moze doci do ozbiljnijih povreda nego sa sofisticiranijim kacigama koje ce energiju udarca preneti (koliko mogu) na materijal i konstrukciju te ce oni podneti dobar deo sila koje bi se inace prenele na glavu...ali normalno sve ima svoje granice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Beograd , Mirijevo

deki takve scene se nazalost ne zaboravljaju ........

Jako bitna tema , ali mislim da bi iskustva radnika hitne za povredjenim motoristima trebalo preneti putem medija javnosti , jer se uglavnom gradjani nadju oko unesrecenog motoriste i prvi pristupaju u pomoc i vecina njih nije svesna sta radi !

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

 

Nazalost moram da te demantujem,moj pokojni drugar koji je imao tezak udes pre par godina,ljudi koji su mu prisli skinuli su mu kacigu i u bukvalnom smislu glava mu se razdvojila......i dan danas ne mogu  da zaboravim tu scenu......... :'(

 

 

Strasno...

Onda sam pogresno obavesten...mozda zato sto je bila prica o pomoci povredjenom, a sa takvim povredama ne znam da li je moguce da se uopste prezivi cak i sa profesionalnom pomoci. Mada ne vidim razliku u obuci...da li se pomaze povredjenom ili nastradalom prica bi trebala biti ista.

U svakom slucaju kacigu mislim da nebi trebalo skidati jer se svaka pomoc moze pruziti i dok je kaciga na glavi (i vestacko disanje).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Iskreno... zaprepascen sam ovim o raspadanju glave ako se skine kaciga! Mozda je glupo ali evo, ovo prvi put cujem(citam) i zgrozio sam se... Sad cu jos pazljivije da vozim... bas mi nekako gadan feeling, samo kad zamislim takvu scenu... ne daj boze nikome!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja