Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

 

Nije loš, ima svu potrebnu automatiku tako da možeš da ga prikačiš na accu i "zaboraviš" do proleća ;) Mnogo je bolji od ovog drugog koji ne spada u pametne punjače sa mikroprocesorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger

Potrebna mi je pomoc momci.
Odselio se pre 2 godine, kupio nov aku pre godinu dana, prvo zimovanje sa novim aku, i sad razmiljam da ga mozda napunim ako treba. Cale nema pojma ( vozi kola i redovan kod mehanicara i elektricala, a ja bi hteo da naucim), te sam ko mace na kisi. 

Ae da opisem opremu sa kojom radim pa da pitam zapravo pitanje, kontam da je tako lakse.

AKU : Varta, 12 V, 8Ah, 135 A, AGM
napunjen po kupovini

PUNJAC :
Power technic, 6/12 V, 

Zamenjiv osigurac 10 A,
struja punjena 6A

Efekt. punjenje 9A,

kapacitet : 20-90 Ah

nema prekidac ili neki taster da mogu da podesim e puni 1 A i sl. 
Ima prekidac 6 ili 12 V, i analogni ampermetar koji valjda pokazuje protok amperaze ( nisam siguran ).

Kupio kod kineza multimetar i ocitao voltazu 12,43 V ( sudeci da je kineski multimetar za 500 kinti, verujem mu 60 posto ). 
Prvi put razmisljam da samostalno napunim akumulator, a citajuci ovu temu vidoh da dosta ljudi komentarise o minimalnim strujama, serijski vezanim lampama i sl. 
Iskreno ne znam da li uopste treba da ga punim, a ako treba ni kako to da uradim. Uputstvo za upotrebu punjaca mi nije mnogo pomoglo. 

Dakle :

Trebam li puniti akumulator ? 
Ako treba, kako ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Tvoj accu prema naponu se dobro drži tako da kada budeš hteo da se voziš, stavi ga na punjač jedno sat vremena max, priključi na motor i vozi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger

Hvala na ekspiditivnom odgovoru :D 

Uradicu to, iskreno plasio sam se ovog sto pise struja punjena 6 A, podstanar sam pa ne bi znao kako da opisem ekploziju u stanu :O

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ne znam samo jel ovaj ima u sebi onaj kao recovery mod da vraca u zivot sulfatisane ili sta god akumulatore ili za to mora neki poseban?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8420 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@Bigbad

Dobio sam takav uz kupljen akumulator na poklon, do duse pod drugim brendom... Hi-Q pise na njemu, iz pollo-a naruceno.  Par mi godina odrzava akumulatore, ni jedan nije "ubio" do sada.

 

Pozrdav Nenad.

P.S. Ako ti treba da dopunis ili cisto da isprobas izvoli se javi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

@NFS, hvala komsija. Nema razloga da ne radi, nego me eto cisto interesovalo i ovo vezano za desulfatizaciju posto imam jedan star akumulator od kola (sluzi za mangalo) Pa reko da MOZDA probam da ga vratim u zivot. A inace ovaj bih kupio da mi odrzava akumulator za motor zimi i da punim accu od kola kad zatreba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

@NFS, hvala komsija. Nema razloga da ne radi, nego me eto cisto interesovalo i ovo vezano za desulfatizaciju posto imam jedan star akumulator od kola (sluzi za mangalo) Pa reko da MOZDA probam da ga vratim u zivot. A inace ovaj bih kupio da mi odrzava akumulator za motor zimi i da punim accu od kola kad zatreba.

Ja sam u jedan tako stari sipao gorku so i sutradan bez nekog efekta, ostane otpisan, posle nekog vremena oziveo, verovatno dok je so skinula te naslage otkud znam. Npr. Pretvarac je na njemu radio 10 min, posle operacije oko sat vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: Suzuki Burgman 400

Pozdrav drugari!Naime klinka se pentrala po motoru i ostavi kontakt ukljucen,naravno i svetla ,akumulator se ispraznio do te mere da nema ni s od struje.To jest na unimeru mi pokazuje da ima oko 8 V. Ali kad ga stavim na punjac nece da pocne da se puni ni posle dva sata. Da napomenem akumulator je yuasa 12YTX12-BS agm inace imam punjac Iskra 6-12-24  od 0-40 A mocna sprava do sada nije postojao akumulator kojeg nije pokrenuo.inace na njemu ima regulacija pocetnog punjenja akumulatora a kako se akumulator puni sam smanjuje ampere.Izgleda da je zavrsio svoja putovanja.Postoji li neki sistem da ga probudim? Do sada sam ga bez problema dopunjava sa tim punjacem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Jedino da probaš nekim pametnim punjačem ako bude hteo...pozajmi negde ili odnesi 

 

Nisi napisao odakle si? Ako si iz Bg, donesi do mene da ga iztmaltretiram :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger

ljudi opet ja. Stavio akumulator (VARTA AGM ) na punjenje, i cuo sam zvuk, poput brasna kad prokuva na ulju, ili poput gazirnog pica. Doduse zvuk je toliko slab da nema sanse da ga uhvatim na mikrofonu. Na upustvu za upotrebu pricaju o nekim eksplozijama, pa se prestravih da se povecava pritisak u akumulatoru i da ce mozda da ekplodira, votaza je skocila sa 12.5 na 12.8 . Da li je to ok ? Da li to tako treba ? Da li treba da se cuje takav zvuk ? 

Danilo


PS. izvinite sto panicim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8420 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Agm ne bi trebao da ima taj zvuk, elektrolit nije u tecnom stanju vec upijen u neki materijal nalik filcu... Prilikom punjenja ono sto ispari kondenzuje se na "krovu" akumulatora pa se vraca nazad.

Mozda cvrci negde oko poklopca na kome pise "do not open" ukoliko isti ne dihtuje dobro.

Inace varta u mom slucaju nikada vise, dve preminule za par meseci, punjenje izvrsno, exide bez problema radi... Varta agm koju za skutercic od 50 kubika uzeh u oktobru evo je za ukras takodje! 11.5v, ne prihvata punjenje...  Sada cu je bas slikati, svi uginuli su iz iste serije a radili na razlicitim motorima.

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8420 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo slika, prezimeo je napunjen u garaziranom skuteru, snage ima toliko da relej uradi "klik"  :care:

Garanciju ima 25 meseci, pozvao bih se na istu da supruga nije zakljucila da "djubre" ne valja skupljati... Bas, bas losa iskustva sa vartom imam, bolje mi rade delo iz louisa, i hi-q iz polo-a...

Obelezih gde se moze javiti sustanje prilikom punjenja, varta nema "ne otvarati" oznaku...

 

post-4737-0-61274700-1487959878.jpg

post-4737-0-82579600-1487959881.jpg

post-4737-0-29388000-1487959884.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Komsija idi u prodavnicu gde si ga kupio, u obavezi su da cuvaju racune u poslednjih 2 godine, samo im reci kada si okvirno kupio akumulator DA BI LAKSE NASLI DUPLIKAT.
http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/borba-za-prava-potrosaca-robu-mozete-da-menjate-i-bez-racuna/j51jg6q

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja