Jump to content

Moto Zajednica

Bjelasica - covek protiv prirode...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Zmajevo-Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD07a

Ovaj kratki put nije napravljen motorima, ali su ga prosla dvojica vozaca u sklopu priprema za put oko sveta. Admini, ako mu nije mesto ovde, premestajte :)

 

Iako je zima, ove godien sneg nikako da obraduje bar nas skijase ili one koji voze snowboard (mogu li ih nazvati snoubordase?  :D . I tako, mi koji cekasmo sneg koji pada u CG, docekasmo i to  :) 

 

E sad, skijanje je super, ali moramo mi da cackamo prirodu i da se malo sa njom borimo. Borba sa prirodom je uzaludna, jer se pobednik unapred zna, ali nesto coveku valjda ne da mira nikada, pa je spreman da prihvati i borbu u kojoj priroda odlucuje ko ce pobediti. Nakon skijanja u toku prepodneva, odlucili smo da stavimo krplje i da krenemo ka planinarskom domu na Bjelasici. Plan je bio da tamo prespavamo i da se ujutru, drugim putem, vratimo ka skijalistu.

 

DSC01147.jpg

 

Sve u svemu to je znacilo nekih 6.5 km konstatnog uspona kroz sneg do doma i onda ujutru jos nekih 4.5 km snega koji smo morali sami da prtimo. Prvih 6.5 km je meni, zbog nedostatka kondicije, veoma tesko palo.

 

DSC01154.jpg

DSC01150.jpg

 

Naravno, tu se onda nasao Blazo, koji me je na sve moguce i nemoguce nacine bodrio da nastavim, pominjuci neki burek, kobasice i kojekakve djakonije koje su nas cekale u planinarskom domu. Sve vreme mi je govorio kako smo jos malo stigli i kako imamo jos vrlo malo, cesto pominjuci 100 metara  :D  Njegovu podrsku su razbila dva planinara, koji su naisli i u momentu moje najvece krize rekli da imamo jos 1.4 km do doma  :D  Kriza je bila tolika da jeposlednjih 1.5 km, Blazo nosio moj ranac kako bi mi pomogao.

 

DSC01148.jpg

DSC01160.jpg

DSC01165.jpg

DSC01167.jpg

Naravno, uz Blazovu podrsku i iznenadni skok morala kad ugledah planinarski dom, stigosmo. Moram vam priznati da nisam ocekivao tako dobar planinarski dom, a takve ljude negde jesam. Ipak neko ko toliko vremena provede u planini, u raznim vremenskim uslovima, mora ostati normalan. Ljudi su nas fenomenalno docekali i proveli smo sjajno vece, naravno uz domaci hleb, krompir, sir i kobasice.

 

DSC01180.jpg

DSC01186.jpg

 

 

Sledece jutro je osvanulo suncano, a ja sa malom upalom misica i jos vecom dilemom sta ovog jutra.

 

DSC01181.jpg

DSC01185.jpg

 

Jos mi je u glavi bila agonija iz prethodnog dana. Sama pomisao kako sam precenio sebe, a potcenio prirodu u kojoj sam proveo veliki deo svog zivota, me je navodila na to da je mozda ipak bolje da se vratimo istim putem, koji bi bio najlaksi. Medjutim, nakon razgovora sa ostalima, ipak smo odlucili da krenemo tom zahtevnijom turom koja vodi od planinarskog doma do medjustanice dvosedeznice.

 

DSC01195.jpg

DSC01197.jpg

 

 

To je nekih 4.5 kilometra ali sneg mora da se prti, jer jos niko tuda nije prolazio. Mislim da slike govore koliko je priroda tamo neverovatna, pogotovo prekrivena snegom. Krenuli smo i prvi kilometar smo presli lagano. To je i mene ohrabrilo tako da smo nastavili dalje, prteci sneg. Prvo je Blazo prtio, pa onda ja, pa onda opet on.

Iako nadmorska visina nije prevelika, niti tereni prezahtevni, priroda nam je na jednom mestu pokazala koliko moze i surova da bude. Lavina je “pokosila” jedan deo sume, a sneg iznad nas se nadvio nad nase tragove. U tome delu terena smo se kretali kosinom i isli od stene do stene, kako bi potrazili zaklon od moguceg obrusavanja snega.

 

DSC01199.jpg

DSC01201.jpg

DSC01205.jpg

DSC01206.jpg

DSC01207.jpg

 

Kada smo prosli taj deo, najteze je proslo. Ostatak puta je i dalje na nekim mestima bio zahtevan ali smo zaista uzivali u prirodi. Nakon skoro 3 sata u snegu, stigli smo do skijaskog centra, odakle smo posle nekoliko piva, sa drustvom krenuli nazad za Podgoricu.

 

DSC01209.jpg

DSC01211.jpg

DSC01212.jpg

 

Znam da ima dosta ljudi koji ne vole planinu, koji mozda vole druge nacine uzivanja. Ipak zeleo bih svakome da preporucim da obidje ove predele, makar u toku leta, kada su lako dostupni, cak i kolima. I da upozna neke divne ljude i vidi predele koji su najblaze receno: FENOMENALNI!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Da ne bih uzalud pričao, koliko to meni znači.... ali nešto mi fali ovde... kobasice naravno!!

 

Otvorićemo jedan podforum za takve teme! Bravo momci!!!  8)  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja