Jump to content

Moto Zajednica

Aerodinamika, laički.

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Proučavanje aerodinamike kod motocikala, posebno sa laičke strane kao što je slučaj samnom, ipak dovodi određene logične zaključke koje ne bi trebalo dovoditi u pitanje. Neki od njih bi mogli biti da su aerodinamičke performanse veoma bitan faktor pre svega stabilnosti motocikla pri velikim brzinama, a dalje i jedan od značajnih činilaca (otežavajućih) u postizanju još većih brzina i potrošnji još manje goriva. Kada govorim o stabilnosti motocikla pri velikim brzinama, odmah ni pamet pada da će i dovoljno kaj agregat da potera i najgori aerodinamički sklop do velikih brzina, ipak, ako na jedan tas vage stavimo faktor aerdinamičnosti, a na drugi stavimo „prijatnu“ vožnju koja bi pored eliminacije neprijatne buke, konstantnih udara vazduha i različito ponašanje u zavisnosti od naleta vetra, ipak možemo doći do zaključka da aerodinamičnost motora sa vozačem (ili i sa suvozačem) ima veliku specifičnu težinu. Iako je ta težina najčešće zanemarena jer pada ne teret većih i velikih brzina, ona postoji u svakoj našoj vožnji, nezavisno od motora i vozača.

Evo jednog ogleda, sipajte u lavor vodu i uzmite pastu za zube u tubi. Njen pljosnati deo oblikujte da bude kao duguljasta suza u preseku, kao krilo aviona. Kada tu tubu vučete poprečno kroz vodu, iza nje se stvaraju vrtlozi sa strane, turbulencije, a kada je vučete kao kada sečete tu vidu, tuba ide daleko lakše. Kretanje kroz vazduh takođe proizvodi isti efekat kao kretanje kroz vodu, jedino što je vazduh u gasovitom stanju, ne vidimo turbulencije i mnogo se lakše krećemo kroz njega. Te male vrtloge u zavduhu osetite kada pored vas prođe seksi naparfemisana riba a vi iza nje osetite trag njenih mirisa. Vazduh ne klizi preko njenog aero(ne)dinamičnog oblika već uzurpira oblik njene garderobe koja se vijori na toplom letnjem vazduhu ostavljajući za sobom hiljade vrtložića mirisa parfema koje ti svojim nozdrvama prepoznaješ maštajući kako riba nosi samo parfem... Mi o motorima jel da? Generalno, sem uzbrdice i težine pojedinih forumaša, ja ne mogu da pronađem većeg kradljivca snage naših agregata od aero(ne)dinamike. Tu reč sam ja izmislio. Ključni faktori aerodinamičnosti su brzina kretanja i oblik objekta. Kažem oblik objekta jer ne mogu da zamislim aerodinamičnu „savršenost“ ZZR-a gledajući Dextera od 120 kila kako sedi na njoj. Ne brinem se ja za motor, problem pravimo mi, vozači. Otpor vazduha je sila koja nas sprećava da se slobodno krećemo kroz vazduh. Ona je najjača na onom delu objekta koji se nalazi prvi na udaru, i otpor je direktno proporcionalan površini tog frontalnog dela. Drugi faktor, podjednako bitan je oblik tog „nosa“. On mora biti sposoban da „pocepa“ vazduh, skloni ga u stranu i prođe kroz njega. Problem je što se vazuh uvek nalazi svuda oko nas i objekat tokom cele vožnje mora da seče okolinu. Kada objekat preseče okolinu, on raširi vazduh pred sobom i taj vazduh, povišenog pritiska u odnosu na okolinu klizi po ivicama objekta. Kako te ivice u našem slučaju nisu ni blizu dalekog od savršenstva, tako ti repovi povišenog pritiska ulaze u svaku šupljinu našeg oblika i stvaraju turbulencije i nesavršenosti. Te turbulencije su takođe uzrok otpora vazduha i negativno utiču na slobodan prolazak motora kroz sredinu, te samim time troše gorivo i smanjuju brzinu. A, da i umaraju vozača. Mera za opis aerodinamike je koeficijent aerodinamičnosti. Po sećanju, a ispravite me ako grešim, radi se jediničnom koeficijentu za idealnu aerodinamiku. Sećam se da su to opisivali kao koeficijent ravne ploče bez debljine koja prolazi kroz vazduh. Savršenstvo. Ukoliko bi računali onu pastu oblika izdužene suze kao sledećeg aerodinamčki sjajnog objekta dobili bi rešultat oko 0.5. To nam govori da postoji mnogo prostora za unapređivanje aerodinamičnosti motora i vozača jer bi na pomen izračunavanja aerodionamičnosti motora i motocikliste na njemu dobili rezultat veoma blizu nuli. Bedak ili šansa za boljitak? Uticaj aerodinamike na spabilnost samog motora je višestruka. Počenimo od toga da sam oblik motocikla od fara pa naniže, ne gledajući prednji točak izgleda kao pramac broda i da bi mogao da s epropne ukoliko bi ga vazduh dovoljno gurao ili bio loše odgurnut prilikom prolaska motora kroz vazduh. Vaš vizir na motoru ima ulogu spojlera, da pritisne motor na put. Jedan deo ga diže, drugi ga spušta, dva silovanja, veći otpor. Ipak, taj vizir gura vazduh preko glave (u najboljem slučaju) vozača i smanjuje otpor vazduha kao proizvod torza vozača, ali tad amora da bude visok... Sve povlači jedno za drugim i najbolja kombinacija je kompomis između svega. Radi stabilnosti, neophodno je pametno projektovati oblike objekta koji utiču na aerodinamičnost koja utiče na spabilnost koja utiče na potrošnju, brzinu i udobnost gde brzina utiče na aerodinamičnost a dizajn oblika na udobnost... I tako sve u krug.

Imajte na umu neke od osnovnih postulata aerodinamike kod motora, a to je da na velikim brzinama, 90%  snage ode na borbu protiv otpora vazduha što pokazuje značaj dobrog položaja vozača. Uticaj tog položaja zavisi od konstrukcije motora i/ili oklopa. Zamislite vaš oblik gledajući iz ptičje perspektive, koliko ličite na „suzu“. Nikoliko  ;D. Zamislite uzurpaciju okolnog vazduha tvojim retrovizorima, odećom koja landara, koferima, nogostipima, stopalima... Klizanje vazduga po površini vašeg motora je mnogo lakše ako vam je motor poliran, a polirane površine su najčešće samo 20% ukupne površine. Hladnjak je tako projektovan da u njega udara vazduh, on je takođe izazivač otpora vazduha...

Na kraju, ovo bi mogao da bude čisto uvod u neku ozbiljnu priču na ovu temu, no ja sam samo jedan običan motorista koji je ustao ranije nego što je trebao. Šta vi mislite o aerodinamici?

 

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Super najzli. Lijepo si ovo napisao, pa će možda sad to sve zajedno da bude pristupačnije drugima.

 

Ipak, bez obzira na sve, malo je tu moguće promijeniti bez bitnijeg mijenjanja samog izgleda motocikla. Jedini način da se poboljša aerodinamika motora jeste smanjivanje tih čeonih površina koje prave najveći otpor, kao i onih sa strane, koje takođe nisu zanemarljive, očigledno. No međutim, da bi se riješili čeonih otpora, kao i najvećeg uzročnika - šofera i otpora koji on stvara, treba mašinu skroz zatvoriti u oklop, ali se tada dolazi do apsurda da je to onda auto na dva točka, jer ima karoseriju...

 

Kako god bilo, sve se svodi na ono što si rekao - sve je skup kompromisa... I bez obzira na svu tu aerodinamičku nesavršenost motocikla i sav taj otpor koji nastaje u vožnji, motori ipak postižu brzine preko 300 km/h, sa minornim izmjenama izgleda. A ispod tih minornih izmjena oklopa se ipak krije mnogo znoja i truda i inženjerskih sati u tunelima koji otkrivaju da se promjenom uglova prednje maske može izvući još koji km/h ili KS...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Bas lepo napisano. Dodao bih jedan momenat.Uticaj aeorodinamike/namena motora ( gradski prigradski medjugradski...) odnosno prosecna brzina pri koriscenju motora. Do 50 km/h - beznacajno, do 80- manje bitno , do120 - misliti o tome , do 150 - postaje ozbiljno , preko toga - osnovni problem, i sve to kroz duzinu predjenog puta.  Znam tipa koji je odavde  a zivi i radi u Italiji , ovde je vozio neke sitne motorice , a tamo kupi Yamahu 500 virago , i resi da sa drugarima dodju u Srbiju samo sto su drugari isli kolima a on ih pratio motorom , prosecno 140 km/h , i tako 12 sati. Kako je izgledao kad je stigao (Da ,stigao je )samo on zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Mogu da pretpostavim kako je izgledao - smoren i umoran za medalju od borbe sa vjetrom i svime ostalime... O guzici neću ni da pričam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Bravo Najzli !  :) nisi jedini koji teoretise ovako rano ! hihihi !  ;D

Hmmm ! Jedino sto mi mozemo da doprinesemo aerodinamici je dobra kaciga i kad peglamo, polozaj tela !

Recimo na ADV-u na 200km/h nemam osecaj da idem toliko ! (stu kaze Cure, kad imas taj anjcer ispred sebe !!!  ;D) ali, gs ma koliko izgledao kabasto i nabudzeno ima odlicnu aerodinamiku za motor te namene, sto je na K totalno druga prica, jeste naked ali je odlican primer iskoriscenosti aerodinamike, zakrilca na prednjoj viljusci, "cepaju" vazduh, tako da nema udara po donjem delu tela i nogama, e sad, ipak je naked i snazan pritisak vetra pocinje oko180km/h ! Dosta (naravno) doprinosi kaciga, vozio sam k sa nekoliko kaciga i nabolju aerodinamiku daje bmw(shubert) sport integral, do 230km/h skoro besumna, a posle vec pocinje da se javlja buka, ali nije neizdrzljivo ! sto se tice vibracija, tresenja kacige, toga kod ove skoro da nema, javlja se blago tresenje preko 240km/h ! sto je prihvatljivo ! Pa ne vozimo stalno preko 200 !!! ;D ;D ;D

Za vecinu nas je bitan raspon od 90 do 160km/h ! Zar ne ?!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja