Jump to content

Moto Zajednica

Kako gasite motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ćao drugari,

nešto mi pade na pamet, kako gasite motor na kraju vožnje, na prekidač ili na ključ? Čini mi se da sam negde pročitao ili čuo, ili sam istripovo, da je pravilno ključem skinuti kontakt i tako ugasiti motor. Ja lično ga gasim na dugme, pa onda skidam kontakt. Da li grešim (i šta na motoru trpi tom prilikom) ili je totalno nebitno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Ja prvo na dugme, pa onda kontakt ako ostavljam bajk, tj. ako nisam ugasio samo da bih upalio posle par minuta ponovo (pričam telefonom, čekam nekog, blabla). Jedna od prednosti gašenja na prekidač je to što tako podsvesno memorišeš položaj prekidača, pa u frci prst sam zna gde da gađa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: KTM 990 Adv, KTM 350 Freeride

kako kad,ponekad kljuc a ponekad prekidac,ali prije toga obavezno izbacim na neutral,nesto sam navikao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd

PP-aparatom............... ;D ;D ;D,99%na prekidac.Sigurno ima neku svrhu

ne bi ga stavili da ne treba.Jedino sto kljucem gasis sve zivo... ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

citao sam da se motor treba gasiti obavezno na kljuc,a Englezi su smislili prvi onaj prekidac koji se zove u prijevodu gumb za paniku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Uvijek na prekidač. Ponekad kad sam baš baš baš u žurbi i moram da sletim sa motora da uzmem nešto iz kuće što sam zaboravio, onda još u fazi stajanja ga ugasim ćopavom, dok se kotrljam na kvačilu... ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 186 postova
  • Lokacija: NBG

Ne gresis, gasi se na dugme cime se prekida strujno kolo.

Podržavam odgovor,stim što pre gašenja,uvek pustim agregat da odradi u leru jedno 20-30 sekundi,pa dugme i onda ključ

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

mislim da je fora gasiti na kljucu. a prekidac je tu gde jeste ako bude stani-pani, da se ne sklanja ruka sa upravljaca. ;D

 

a sad ozbiljno, vidim dosta ljudi gasi samo na dugme i kljuc.

malo je to. ja jos obavezno skinem i plus (+) klemu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Dobro, sad smo se izjasnili. Zanima me objasnjenje od ovoh sto gase na taster. Posle gasenja opet MORAJU da okrenu i kljuc, motor stoji te stoji, pa me zanima cemu onda gasenje na taster?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo ovako ide prica.

U prvo vreme kada su motorcikli imali platinska palljenja panik dugme je gasilo plus koji dolazi na bobine, pa je postajao problem da kada vratis dugme na on a platina ostane zatvorena, da dodje do nenadanog opaljenja cilindra, pa cak i do ostecenja klipa i klipnjace ako se sve desi u styrogoj mrtvoj tacki. Tako su fabrike savetovale korisnuike da motorcikl gase na kljuc a da panik dugme sluzi za to za sta je namenjeno, urgentne situacije.

Novi motorcikli, imaju elektronsko paljenje, a prekidac gasi struju na igniteru, te do pojave slucajne varnice nemoze doci, pa samim tim ni do opaljenja u gmt. Sada vise to pravilo niko ni ne pominje osim majstora zaglavljenih u 70 im godinama proslog veka.

zaklucak..

Ko vozi motor koji nema platine nek gasi kako hoce, a onaj ko je ljubitelj oldtajmera, verovatno su ga vec uputili da se motorcikl gasi na kljuc.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Uvek i iskljucivo na kljuc. Taster nisam pipnuo dva puta od kad imam motor i nije mi jasna njegova funkcija. Neko je pomenuo da je to taster za paniku, ja na srecu nisam imao panicnih situacija da bi mi nesto znacila ta polovina sekunde za koliko bi pre ugasio motor na taster nego na kljuc :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja gasim uvek na kljuc a kill switch koliko sam ja razumeo se koristi u iznenadnim situacijama,recimo da ti zaglavi gas ili nesto slicno da mozes ugasiti masinu bez skidanja ruku sa volana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Uvek na ključ, jer je CRVENO DUGME namenjeno za nedaj Bože situacije.

 

Do sada samo jedanput sam bio u prilici da ga koristim, nedugo posle kupovine motora još dok se nisam navikao na motor.

Mrkli mrak došao kod prijatelja, stojim sa upaljenim motorom ali zaboravio da spustim "ćopavu". Krenuo motor dole, na svu sreću držao sam ručke, ali je motor prešao ugao gde je bio poprilično težak. Inače motor je pun benzina težak preko 200kg. Elem, motor radi jer još uvek nije prešao ugao gde bi se sam ugasio.

 

Trenutak momenta, sam samcat u mrklom mraku, nadljudskim naporima se trudim da držim motor. Šta bi se desilo da sam ispustio motor do kraja sa rezervoarom punim benzina ? Da li bi se uključila ta "zaštita" ?

 

U tom trenutku pali se sijalica u glavi. Ljubim palac desne ruke koji je pritisnuo to crveno dugme :)

Uglavnom, mic po mic, i podignem motor.

To veče je moglo svašta da se desi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Revolution, mislim da si rekao sve što je trebalo reći  :).

Lalajko, kad čovek logično razmisli, ti si u pravu. Znači, kill switch stoji stalno na On i onda imaš jedan potez manje u procesu. Ja sam jednostavno navikao da samo čvaknem dugme i tako ga ugasim. Takodje, primetio sam da od kad mi se desio peh sa onim davačem pritiska ulja, stalno obraćam pažnju na to kako mi se ponaša lampica za ulje, tj. da li se pali prerano kad ugasim motor, a to vidim kad ga ubijem na dugme, a ostane na kontaktu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja