Jump to content

Moto Zajednica

Ostale umetničke fotografije (vaše, a ne tuđe)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Arilje

@misa22

Zar ta fotka nije HDR? Ne izgleda mi da je Fotoshopirana 1 fotografija.

 

Nije HDR, u pitanju je jedna obradjena fotografija. Slikanjem u RAW formatu se od jedne fotke mogu izvuci i svetli i tamni delovi bez problema (naravno uz oderedjene granice, ako nesto bas "pregori"-pregorelo je"). Uz malo naknadne obrade kasnije se u PS-u moze postici nesto ovako.

 

Hellena, hvala!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Znaci, bio si malo teze ruke u PS.

To izvlacenje svetljih i tamnih tonova je moguce izvuci samo iz RAW-a?

Ne koristim RAW, mada imam mogucnost jer sam instalirao alternativni CHDK firmware na S3IS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Arilje

Znaci, bio si malo teze ruke u PS.

To izvlacenje svetljih i tamnih tonova je moguce izvuci samo iz RAW-a?

Ne koristim RAW, mada imam mogucnost jer sam instalirao alternativni CHDK firmware na S3IS.

 

Pogotovu kod izvlacenja svetlijih delova, RAW dolazi do izrazaja ("razviti" dve-tri razlicite ekspozicije iz jedne fotke). Iz JPG-a se sa shadow/highlights, levels, curves, moze izvuci dosta toga iz senki, ali kolicina suma koji ce se dobiti zavisi dosta i od aparata. Ovakve fotke gde postoji veliki kontrast izmedju svetlih (nebo) i tamnih delova (sve ispod) su dobar primer. Obicno nebo pregori da bi aparat dobro eksponirao tamnije delove i onda se izgube ti lepi oblaci, rumenilo zalaska i slicno... Da sam ovo slikao u jpeg-u, u svakom slucaju bih sa stalka ili nekog oslonca uradio jednu eksponiranu na nebo, a jednu na ovo ispod, pa onda spojio u photoshopu.

 

Muljaz, lepo uhvacen zalazak, ali jedno od pravila kod kadriranja pejzaza: horizont nikad po sredini...  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Muljaz, lepo uhvacen zalazak, ali jedno od pravila kod kadriranja pejzaza: horizont nikad po sredini...   ;)

U potpunosti se slazem, sem kad je slucaj gde mora da se napravi izuzetak iz opravdanih razloga. Da sam isao nize, dobio bih vise crne obale i izgubio ono plavetnilo iznad crvenila, a bez toga ne bi imalo cari. Da sam isao vise, dobio bih lepog neba, ali bi mi se more zavrsavalo nigde, a ja ne volim tako... :-\ Znam da je neispravno, al' meni nesto leglo ovako. U svakom slucaju hvala na kritiKi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Trebalo bi otvoriti novu temu za tavu diskusiju, ali ovo definitivno nije umetnicka fotografija. Posto se ocito bavis fotografijom toliko bi trebalo da znas. Ja bih rekao da je ovo klasicna reportazna/novinarska fotografija bez ikakvih umetnickih elemenata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

S' obzirom da se bavim novinskom fotografijom smem reci da ove fotke koje je postavio luc1fer nisu ni malo NOVINSKE !Mozda bi neka i mogla da prodje da nije uradjena post-produkcija, ali ono sa temom RB-a nikako...

Sa druge strane po meni ovo jesu umetnicke fotke...nije klasicna art fotografija ali svakako jeste (u neku ruku) umetnicka!

 

P.S.Ni dela Andy Warhol-a svojevremeno nisu svrstavana u umetnost...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Nisam mislio na klasicne novinske, ali zar ovakve reportazne fotke ne vidjamo iskljucivo u raznim vodicima kroz desavanja?

Mozda sam suvise staromodan kad je umetnicka fotografija u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Umetnička fotografija je svaka fotografija koja predstavlja realizaciju prethodno osmišljene ideje.

 

Zato bi za mnoge fotografije danas mogli da kažemo da nisu umetničke. Pojavom digitalnih fotoaparata je unapredjena tehnika, ali je ideja, tj. suština same fotografije znatno zamrla. Digitalni fotoaparati pružaju mnogo više mogućnosti za razvijanje tih ideja, ali se radi o tome da je fotografija postala nešto komercijalno, nešto što se ne traži zbog svog umetničkog značaja već služi kao sredstvo za brzo prenošenje informacije. Baš kao što svi ljudi mogu da pišu, ali nisu svi književnici tako danas ima mnogo ljudi koji fotografišu, ali nisu fotografi. Opet, fotograf je za jednog jedno, za drugog drugo. Suština je da danas svako može da digitalnim fotoaparatom napravi fotografiju koja će dobro izgledati, ali je ideja ta koja će dati značaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja