Jump to content

Moto Zajednica

Sajla gasa

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Reših da zamenim i ujedno modifikujem sajlu gasa i potrebno mi je oko 2,5 m, debljine 1, -1,3 mm ultra savitljiva, po mogućstvu obložena teflonom ili pvc-om i adekvatni bužir. Odgovarala bi od biciklističkog menjača ali uopšte nisam uspeo da nađem na metar preko neta dok bužira ima u izobilju, prosto neverovatno.

 

Kod više cilindričnog motora problem je sinhronizovati usise ako nisu kruto spregnuti jer sajle tokom vremena izgube istovetnost i ne otvaraju identično kroz ceo opseg i nije moguće dobiti oba balansa, na leru i na nekim krstarećim obrtajima,( kod BMW-a oko 4.000 ), niti izvući punu snagu iz oba cilindra na Bokseru konkretno. Kod BMW-a postoje dva tipa gas sajli do bežičnog modela 1.2, oba imaju prednosti i mane a glavno je što verujem da sa prvim skidanjem radi čišćenja usisa se teško mogu vratiti u istu funkcionalnost, nepažnjom se očas posla se upredu i praktično postanu opruge i onda nema ništa od dobrog rada agregata.

 

Zahvalan za informaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8165 postova

Balans na leru ti je potpuno nebitan. Zato se i ne šteluje, već samo na nekih 3500-4000rpm (tj. tamo gde si lično najčešće u vožnji, za većinu vozača je to oko tih 3.5-4k rpm).

 

Sajlu sam prošle nedelje video u Luisu, baš tu fleksibilnu koju tražiš. Mislim da je bilo oko 3eur po metru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1212 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Brate Djunta, poceces jos malo da trazis na forunu recepte za pekmez.:nanana:

Ali posto si nas, evo da te uputimo: sajla gasa fi 1,5 duzina 1,9m kataloski broj 10037000 cena 2,99evra

buzir duzina 1,9m kataloski broj 10037004 cena 2,99evra . Sve isprobano i kupljeno u Louisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Balans na leru ti je potpuno nebitan. Zato se i ne šteluje, već samo na nekih 3500-4000rpm (tj. tamo gde si lično najčešće u vožnji, za većinu vozača je to oko tih 3.5-4k rpm).

 

Sajlu sam prošle nedelje video u Luisu, baš tu fleksibilnu koju tražiš. Mislim da je bilo oko 3eur po metru.

 

Deka Dane mi reko za Luis ali ne bi da uzimam ništa na neviđeno. BMW sajle su ekstremno kvalitetne u smislu trajnosti, fleksibilnosti i otpora u bužiru plus su bez održavanja jer su i bužir i sajla teflonom prevučeni. Zamenio sam od kvačila i ko da ne postoji sajla i uz još tamo podmazivanja unutar sklopova ručka kvačila malte ne mekša od gasa figurativno. Sajla od gasa je i sada bez otpora ali je verovatno "majstor" Densi uspeo da je uprede pa potom ja u pokušaju da je vratim na mesto i morao bi il neku oprugu da dodajem il da žrtvujem jedno od, ili ler ili punu snagu na desnom cilindru.

 

Balans treba ili valja da bude konstantan u celom opsegu, od dva loša manje jeste na leru ali samo do neke mere jer Bokser inače ima problem sa ljuljkanjem što je posledica velikog usisnog udarca a sprečava se nešto više zatvorenim leptirima al onda desni TB zvecka i ubrzano propada a inače se haba pojačano u odnosu na levi, doduše ni on nije previše imun. Načelno, nema nebitnog plus moj kriterijum, mora da radi sa čašom vode na rezervoaru, to je inače način provere koji sam primenjivao dal su sklopovi dobro izbalansirani i sklopljeni, 600 obrtaja bez da kleca. "Majstori" obično sinhronizuju na leru izbegavajući na višim obrtajima da ne bi otvarali problem koji je prisutan kod ovakve konstrukcije bilo sa dve sajle bilo da idu iz same ručice ili iz splitera ili jenom koja na red vuče oba leptira.

 

Djunta, da ne planiras prijavu na MotoGP sa GS-om?

 

Pa slušaj, imam još uvek "one way ticket" za preko bare, samo ovde je što gore to bolje. Red je da se sajla zameni posle 20 godina kakva god da je a ne sviđaju mi se oba OM rešenja inače i sad mi "tojfel" ne da mira pogotovu kad sam kvačilo napravio mekšim od hidrauličnog sa aftermarket ručicom. Samo da nađem sajlu ovde, ima je patentiram.:lol:. Na temu GP-a, očukejem oko 110 konjića iz GS-a. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Brate Djunta, poceces jos malo da trazis na forunu recepte za pekmez.:nanana:

Ali posto si nas, evo da te uputimo: sajla gasa fi 1,5 duzina 1,9m kataloski broj 10037000 cena 2,99evra

buzir duzina 1,9m kataloski broj 10037004 cena 2,99evra . Sve isprobano i kupljeno u Louisu.

 

Original je 1,3, verovatno kao nova je 1,2mm, nisam merio na više mesta već na kraju gde zavija. I hoću komplet sa bužirom da bi izvršio modifikaciju kad se već zezam. Već si mi davno otkrio te Luisove pa ako ne nađem nešto ovde biće od preko. Jednostavno me nervira ono, "ima preko puta železničke stanice, al u Minhenu".

 

Pekmez od cepkanih šljiva, što to volim 0plac.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1212 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Kad hoces orginal, ima u Radulovicu: centralna 3170,00 kraca 2735,00 i duza 2770,oo (to je sajla sa kutijom ispod akumulatora) a sajla

 

iz jednog komada (ne znam kakva je tvoja) kosta 4550,00.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2374 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Majko mila... Ko će to vama nastelovati kad budu imali po 45 godina??? Mislim,sve verujem,ali ne mogu da verujem....

Ljubim ja mog starkelju u platine i karburatore...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad hoces orginal, ima u Radulovicu: centralna 3170,00 kraca 2735,00 i duza 2770,oo (to je sajla sa kutijom ispod akumulatora) a sajla

 

iz jednog komada (ne znam kakva je tvoja) kosta 4550,00.:zdravo:

 

Moja je iz jednog komada ali sa pravim izlaskom iz ručice i bez podešavanja, druga ima lulu sa podešavačem al mislim da je sasvim sve jedno, trodelnu sa kutijom ne bi jer si me ti odvratio od nje a i ne sviđa mi se plus bi prerada koštala muški. Treba mi oko 2,5 m, duža od originala, 1,90, jer hoću da izbegnem 2 vrlo oštra zakrivljenja i uvrtanje ispod akumulatora jer to pravi problem, mora sajla da se obeleži na par mesta pre demontaže da se ne bi uvrnula prilikom vraćanja. Inače postoji servisni bilten u kome navode da se sajla provuče sa ručice oko kormana pravo na levi usis umesto fabričkog, sa ručke odma oštro unazad pa ispod ABS pumpe na levi TB, uradio sam tako i osetno lakše kliza sajla. Upicanio sam bužir i niplove mada sam vido da se sajla zmija u drugom bužiru al sam mislio da će da legne jer je mnogo meka al neće, i to malo krivudanja povlači desni leptir koji sam napravio da osim one opruge nema otpor trenja u osovinama. Ako je namestim da ne napinje stop poziciju, fali mi onda oko 3mm hoda do punih 90° otvora što je mnogo i sasvim sigurno bi agregat od nekih obrtaja vibrirao, a svima se to javlja zbog posledične ne izbalansiranosti, jedan leptir manje otvoren u odnosu na drugi, al mnogi misle da tako treba zato što je bokser geometrija. Navato sam jednog sajladžiju pa će doći danas do mene pa ću da vidim šta će da mi ponudi, reče da ima nešto dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Majko mila... Ko će to vama nastelovati kad budu imali po 45 godina??? Mislim,sve verujem,ali ne mogu da verujem....

Ljubim ja mog starkelju u platine i karburatore...

 

Kad je sve kako treba mehanički i zna se pravilan način, namesti se očas posla ali mnogi zeznu stvar misleći da je BMW mnogo prost na prvi pogled. U suštini jeste al za školovanog a ne priučenog "majstora" kakvi su većina kod nas. BMW jednostavno ima svoj zakon i visok kriterijum i ne pije vodu ono čuveno zerbiše, pa šta fali i ovako.

 

A ima neki lik, razvalio 1.2 i metuo karburator i platine i poskido sve što je moglo. Veruj mi, i ja bi rado tutnuo 2 karbona sa diznama umesto ajnštrca i TPS-a. Jedino dobro je bez kontaktno paljenje al kad gekne Hal nema prve pomoći. Definitivno je sve novije manje pouzdano bez obzira na inženjerski zamišljeni kvalitet. Kad smo kod sajli, ja imam mehaničko a kasnije ide hidraulika i ume da priopiša samo tako a održavanje koje je predviđeno niko ne primenjuje jer je debilno.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8165 postova

Balans na leru ti je potpuno nebitan. Zato se i ne šteluje, već samo na nekih 3500-4000rpm (tj. tamo gde si lično najčešće u vožnji, za većinu vozača je to oko tih 3.5-4k rpm).

 

Sajlu sam prošle nedelje video u Luisu, baš tu fleksibilnu koju tražiš. Mislim da je bilo oko 3eur po metru.

 

 

Balans treba ili valja da bude konstantan u celom opsegu, od dva loša manje jeste na leru ali samo do neke mere jer Bokser inače ima problem sa ljuljkanjem što je posledica velikog usisnog udarca a sprečava se nešto više zatvorenim leptirima al onda desni TB zvecka i ubrzano propada a inače se haba pojačano u odnosu na levi, doduše ni on nije previše imun. Načelno, nema nebitnog plus moj kriterijum, mora da radi sa čašom vode na rezervoaru, to je inače način provere koji sam primenjivao dal su sklopovi dobro izbalansirani i sklopljeni, 600 obrtaja bez da kleca. "Majstori" obično sinhronizuju na leru izbegavajući na višim obrtajima da ne bi otvarali problem koji je prisutan kod ovakve konstrukcije bilo sa dve sajle bilo da idu iz same ručice ili iz splitera ili jenom koja na red vuče oba leptira.

 

 

 

 

Joj, đunto, majko mila. Cela filozofija. TB balans je jako bitno da bude naštelovan u radnom opsegu, najpreciznije u opsezima u kojima si najlešće (ovo je čist oportunizam ;) naravno) i bitno je da kako raste broj obrtaja, balans ostaje (dakle, alat za sinhronizaciju da pokazuje na oba cilindra sinhronizovan rast). Ovo je očigledno zašto, stvari u vožnji moraju da budu naštelovane, ali ni to nije sveto pismo, osim ako baš ne očekuješ vožnju po mnooogo serpentina, a prolaziš ih (npr. kao ja) bez proklizavanja kvačilom. I da, tolerancija postoji - 25mbar-a, tj. 1.9cm živinog stuba na alatu (pošto uglavnom svi imamo takve). Ukoliko je u toj toleranciji, ne moraš da diraš (mada sam siguran da se ti ubijaš da nuliraš stvar u celom opsegu, pa sad dodaješ i ler i menjaš sajlu zbog toga :nanana:).

 

U leru je stvarno nebitno i zato se i ne šteluje (osim što ima trik da posredno proceniš da li su ventili dobro naštelani - imaš opisano u Camhead temi). Osim, ako si ga TOLIKO raštelovao da na semaforu oće da te obori, što sumnjam... ;)

 

Ta sajla iz Luisa je dobra, držao sam je u ruci. Ne znam baš da li je i za tebe dobra :nanana:, ali je svakako adekvatna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Sev- ti imaš svoj stav koji se razlikuje od mog koji ne dozvoljava odstupanje osim kad se nema kud. BMW jeste prost dok sve funkcioniše al kad se uđe u problem nije baš tako jednostavan kako se čini, ali će i dalje da vuče pa mu se toleriše, vozao sam ga ja i kljakavog i to sa velikim zadovoljstvom inače bi ga se otreso.

 

Što se tiče sinhronizacije, dizbalans čini da se javljaju dodatne anomalije koje habaju više nego što je moguće, dal nekom bitno il ne je njegova stvar što se ljulja, meni nije sve jedno. Sve sam uradio na motoru i ne smatram da je ne bitno postići stalni balans u celom opsegu bez obzira na uslove vožnje ako je to moguće, a jeste uz zamenu pišljive sajle novom. Ima negde pisanje oko TB-a pa da ne ponavljam ovde. Dizne su mi se razlikovale po kapacitetu preko 15% pre čišćenja pa je i tako išo zavidno, sad se razlikuju 0,5%. Neki lik je stavljao GS-a ko mog na Dayno i izmerio nekih 67 konja umesto 80+ koliko može da isporuči, razlog je što jedan cilindar nema punjenje do kraja a razlog je sasvim sigurno nešto od vrteške oko usisa gde spadaju i sajle. Na kraju krajeva taki sam, kod mene je i naličje lice i meni je to bitno a i zadovoljstvo mi je kad nešto upicanim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jel ima nesto na tom dobrom motoru da nije crklo,da netreba da se popravlja...

jel ima period kad ga vozis a neprljas ruke 20 dana...

covece kupi japanca vise i neces imati te muke...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

jel ima nesto na tom dobrom motoru da nije crklo,da netreba da se popravlja...

jel ima period kad ga vozis a neprljas ruke 20 dana...

covece kupi japanca vise i neces imati te muke...

 

Ja ne vozim motor iz revolta već dugo, a sve što je bio problem je proisteklo iz majstorske neukosti tvog "kolege " Densija iz Novog Sada, a zamena sajli posle 20 godina i to bez preke potrebe ne potpada pod tvoje inpute. Tvoj ukus, izbor ili savet nije meni prihvatljiv a ni ja ne činim ništa da bi se osećao obaveznim da mi uzvraćaš. A što se tiče vožnje,

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84617-kratak-put-u-jevropu/page__pid__1388022__st__20#entry1388022

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84571-krug-kroz-srbiju/page__p__1355196__fromsearch__1#entry1355196

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

jel ima nesto na tom dobrom motoru da nije crklo,da netreba da se popravlja...

jel ima period kad ga vozis a neprljas ruke 20 dana...

covece kupi japanca vise i neces imati te muke...

 

 

Auh,.. :lol: ...ovo je nizak udarac...

 

Zavisi čime.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jel ima nesto na tom dobrom motoru da nije crklo,da netreba da se popravlja...

jel ima period kad ga vozis a neprljas ruke 20 dana...

covece kupi japanca vise i neces imati te muke...

 

Ja ne vozim motor iz revolta već dugo, a sve što je bio problem je proisteklo iz majstorske neukosti tvog "kolege " Densija iz Novog Sada, a zamena sajli posle 20 godina i to bez preke potrebe ne potpada pod tvoje inpute. Tvoj ukus, izbor ili savet nije meni prihvatljiv a ni ja ne činim ništa da bi se osećao obaveznim da mi uzvraćaš. A što se tiče vožnje,

 

http://forum.bjbiker...20#entry1388022

http://forum.bjbiker..._1#entry1355196

 

pa malo malo pa nesto bre servisiras,a i malo sale nije na odmet :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jel ima nesto na tom dobrom motoru da nije crklo,da netreba da se popravlja...

jel ima period kad ga vozis a neprljas ruke 20 dana...

covece kupi japanca vise i neces imati te muke...

 

 

Auh,.. :lol: ...ovo je nizak udarac...

 

ma malo se salim sas djuntu ,znam ja sta on voli :)

da razbijemo monotoniju pred sezonu :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

"-bokilic:

pa malo malo pa nesto bre servisiras,a i malo sale nije na odmet :)"

 

 

Ne servisiram ništa već ispravljam šta su "majstori" zeznuli, a osim štelovanja ventila i TPS-a odmah nakon kupovine samo sam preventivno uradio kompletan kočioni sistem i naravno točkove jer opet su pa "majstori" razvalili žice, sada istina dosta toga i sve što je pipao "čuveni" Densi a ne zbog kvara ili mog propusta ili ne brige. Naravno, uradio sam intervalni servis amortizera kako inače stoji u fabričkom manualu tog proizvođača a to što niko u Srbiji ne radi nije ništa novo, takođe servis-pranje dizni jer srpsko gorivo to nalaže i modifikovao TB-ove kad su već biksne, 4 komada po 50 Kinti bile za zamenu, što takođe spada u intervalni servis. Sad mi dunolo da budžim sajlu, ne zato što je crkla posle 20 godina već da teram mak na konac.

 

 

 

ma malo se salim sas djuntu ,znam ja sta on voli :)

da razbijemo monotoniju pred sezonu :takoje:

 

To ne zna ni moja supruga, a što se tiče monotonije, vidim i ja da na forumu nema interesantnih štiva osim koji mobilni telefon.

 

 

bokilicu, nemoj da mi diras rodjaka, ako popizdimo ima da stavimo pet kompleta sajli. Jel tako Mile.:BMW2:

 

Jok, kako se kaže u Sulejmanskoj seriji, ne treba ni nova preterano, više me nervira što su malo korodirali niplovi posle toliko godina a nije pomogo tehnički hrom sprej, a ponavljam, nova sajla posle tolko godina bi ipak trebala da se zameni bez obzira što nigde nije pustila, kome se desilo pucanje sajle u vožnji znaće koja je to panika.

 

 

 

 

 

Totalbike nema na stanju sajle na metar nit pa znaju podatke o debljini, zvadoh jutros još.

 

Upravo mi je stručnjak za sajle i koji je u poslu uradio ekspertizu, sumnja da se kod nas može nabaviti tako kvalitetan i bužir i sajla, odvratio me od modifikacije vrlo razložno i samo bi bilo možda rezonski zameniti drugi, kraći bužir od tridesetak cm jer se tek kad je namotan oko šake pun krug se kao oseti da možda postoji usek. Kad sam uzeo polovan motor, ta desna strana, ili donji deo L-a, je bila pretegnuta i ovo može da bude posledica, BMW inače nalaže maleni slobodan hod i zbog sajle i zbog osovina karburatora ali priučeni prčkaju po nima ne umejući da izvrše sinhronizaciju po proceduri, srpski motor, srpski "majstor". Inače je sajla od nerđajućeg čelika, vrlo savitljiva i tačne debljine 1,2mm. Uprkos njemu, nisam definitivno odbacio modifikaciju ali ako dotični iskopa iz šteka parče kvalitetnog bužira zameniću samo to parče, a dlanovi ne mogu do veka da svrbe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Premerio sajlu, 1,70 m tako da bez problema može da se koristi neka od bicklističkih, najduža 2,30-2,50. Drugi deo bužira preko koga se serijski potežu oba karburatora ima na obe strane oštro savijanje po 90°, ne vidi se dobro na slici, i kad je star ili pretegnuta sajla dolazi do usecanja ko i kod bilo kog, dug je oko 40 cm.

1_zps58e55638.jpg

 

Savijanjem u šlingu i mrdanjem kraja sajle tačno se vidi koliki je prazan hod samo u tom delu što ukazuje na istrošenost zidova bužira i sajla jednostavno landara i gužva se pogotovu ako je bila istezana. U prvom delu bužira od ručice je isti mrtav hod a na dužini od oko metar što govori da je donji pohaban. ( Ovo me nauči juče profesionalac). Gurkanjem nekog bužira našao sam povoljniji položaj i bez 2 nagla krivljenja, sa nekih 7-8 cm dužeg voda bi to trebalo da bude kako treba.

2_zps53ce4e96.jpg

 

Sa američkog BMW sajta:

 

"We will discuss the two main types of throttle cables so you know which style you have, but for now I’ll just tell you that if you have the older 2 cable style the suggested replacement interval by BMW is 24,000 miles. The newer 4 cable with distributor replacement is suggested at 36,000 miles.

 

Oddly, we see almost no failure with the older 2 cable system, even with bikes having many more than 24,000 miles on them, yet have seen many of the new and “improved” 4 cable systems break the upper throttle cable even before the 36,000 mile replacement!

 

In the case of the newer 4 cable system, I would suggest inspection of the upper cable every 6000 miles or so, just to be safe.

 

Synchronization: We will discuss the need to synchronize the throttle bodies. This simply means that the two throttle bodies, one on each side of the bike, need to be opening the same amount. This is necessary to keep the engine running smoothly."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja