Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

Ne razumem, ovo se odnosi da prestrojavanje nazad u desni trag tockova?

Tj, jel dajem migavac kad se prestrojavam u traci s jednog traga tockova na drugi ili dajem migavac samo kad se prestrojavam u drugu traku?

 

Nekako mi je nelogicno da dajem migavac ako se ne prestrojavam u drugu traku, mislim ispred kola sam pa kako god?

 

Po pravilu, motocikl se kreće desnim tragom automobilskih guma - tako je - za prestrojavanje u levi trag treba ti pogled pa migavac, i za povratak u desni trag guma ti treba pogled pa migavac (sve ovo u okviru jedne trake). Najlakše je da razmišljaš o tome kao da su ti sve saobraćajne trake podeljene na pola. Dakle, ako imaš jednu saobraćajnu traku, za tebe su to dve (jedna na desnom tragu točkova, jedna na levom).

 

Debilno je i neće ti trebati u praksi - čim položiš, zaboravićeš na ovo. Ali, u teoriji je ovo pravilo i pridržavaj se ovoga na polaganju.

 

E to! :D

Da znam da im odradim tamo pravilno, skolski. Necu da mi seru posle nesto >:(

 

Tnx! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Ukoliko se pogresi jedan saobracajni znak od ukupno 8, da li se smatra 1/8 greska ili se oduzimaju poeni za celokupno pitanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Ako pogresis jedan, gubis sve, tj 5 poena, tj padas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Evo da se pohvalim i ja da sam polozio testove!  :D

 

Prica je manje - vishe ista kao kod ostalih, pitanja su mi bila ista kao iz edukacije.

 

Evo kako sam ja radio test:

Popunio one nebuuloze sa licnim podacima, potom  bez drzanja olovke u ruci, pogledao sva pitanja pojedinacno, procitao ih i pogledao shta bi trebalo da bude tacan odgovor. SHvatio da manje vishe znam sva pitanja.

 

Potom odgovorio na sva na koja sam 100% siguran. Ostalo mi je cini mi se 3 pitanja.

 

Jedno je bilo oko znaka za kruzni tok, ima onaj u obliku trougla, to je priblizavanje RASRSNICE sa kriznim tokom, a okrugao je kruzni tok. Dakle tu sam se malo razmishljao , cisto razmislio da ne ispadnem glup u drushtvu.  :D

 

Josh jedno pitanje koje mi je ostalo u pamcenju je bilo: Da li je potrebna prva pomoc za motocikle preko 50ccm , ja sam prvi put prociotao do 50 ccm, pa sam se razmishljao, posle ponovnog citanja  sam shvatio shta je tacno. Dakle, prva pomoc je potrebna - obavezna.

 

Kada sam predao test shvatio sam da sam izashao posle 15 min. Vremena ima sasvim dovoljno.

 

Savet je da se ne brza i da se polako procitaju pitanja, na tenane, jer ima dovoljno vremena. Koristo se samo plava , eventualno crna hemijska olovka.

 

Mislim da onaj ko je odgovorio sve tacno u edukaciji ne bi trebalo da ima problema. U samom programu koji sam ja koristio ima par grashaka.

To sam reshio konsultujuci knjigu ili zakon o sabracaju.

 

Poz svima,  ako nekome treba neka pomoc neka vice!  ;)

 

P.S. Termin za polaganje prakticnog mi je u sredu 23.06. :)

 

Razmishljam se da li da cimam nekoga da mi odveze motor ili da se sam odvezem, jer treba da se vozim sa banovog brda do juznog bulevera. Shta vi mislite ?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova

Ako te vide na motoru pao si.

Neka ti ga neko doveze. realno, nemas dozvolu i protivzakonito je da vozish motor, nemoj se zeznuti sa time.

 

Inace, hint za polaganej testova

uzeti onaj disk "Edukacija" i resiti sve.

testovi za A+psp ne rade kako treba, pa gl;edati za B kategoriju, A i psp odvojeno.

Naspavati se, skoncentrisati i ne brzati. Testovi se rade 5 minuta a ima pola sata, najgore je zeznuti se u zurbi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

koje sam ja srece ;D

 

sad sam se oprao motor da bude cist za polaganje jer ga vozim 2 meseca :D

ko za inat primetio sam da mi migavci rade ubrzano, rade sva 4 ali rade 3x brze...  ???

 

jel mogu da me smaraju sutra zbog toga? mogu da se vadim da mi je bio u garazi od kad sam vratio L i da nisam znao bla bla bla... :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ● Поп ●, 49 postova
  • Lokacija: ● Novi Sad ● Apatin ●
  • Motocikl: Diavel

@nemanjap

matori hvala na odgovoru! :)

jedno pitanje! koliko sam shvatio nakon testa drzanja pravca, ja odmah ulazim, bez zaustavljanja u taj prostor gde krecem da radim 8icu? Kako se to radi? izmedju chega? koliki su ti zaokreti? jel imas dve trake za to ili kako??? :)

 

Da, odmah posle prvog pravca se ide u osmicu izmedju cunjeva, bez zaustavljanja....

 

Naravno uvek pogled preko ramena pre prelaza iz jedne trake u drugu da nema nekog iza...

 

Evo skice kako to treba da izgleda:

 

putanja2.png

 

E sad, velicina zaokreta nije bitna, bitno je da je okrenes bez spustanja noge, i ne bi trebalo gaziti one bele trake na kraju puta.... Znaci u principu skoro cela sirina puta je tvoja....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

hahahhaha migavci prestali da mi rade kad sam stigao na poligon :D

rasklopio sam motor (sva sreca pa je oklop na dva srafa i zabicu) osusio sve spojeve i kontakte, pregledao, proverio al qrac... do sad nisu proradili.. doslo mi da vristim tamo na poligonu :P

na brzinu su mi sklepali ovlascenje za motor autor skole koji sam provozao 10m pre polaganja sachsmadass.jpg

 

poligon je prosao bez problema,dva puta pravac i jedna i po osmica! :D

na polaganju sam isao izmedju dva automobila, napred polaganje za B koga sam pratio a iza mene pandur sa komisijom koji prate mene ;D

devojci koju sam pratio se auto ugasio 7-9 puta, odlepio sam bio :D

 

imali su zamerku sto posle znaka stop, kada sam kretao nisam momentalno stavio oba stopala na nozice nego sam ih malo vukao po zemlji, kao to se ne sme zbog sahtova, trotoara ali mimo toga je sve u redu i pustili su me sa polozenim! :)

 

obavezeno na znaku stop spustajte obe noge na zemlju i zaustavite motor skroz. radili smo i polukruzno u ulici koja je dolazila sa desne strane pod pravim uglom. iz desnog kolotraka sam pogledao retr. i preko ramena dao migavac, presao u levi kolotrag, iskljucio mig. opet pogledao u ret. i preko ramena dao ponovo levi mig i uradio polukruzno.

 

u principu vozite kao baba, pratite pesake i znakove i obavezno mislite glavom i polazete!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Razmishljam se da li da cimam nekoga da mi odveze motor ili da se sam odvezem, jer treba da se vozim sa banovog brda do juznog bulevera. Shta vi mislite ?

 

Možeš da dođeš na poligon gde polažeš pola sata ranije motorom, da ga parkiraš tu i da odeš negde na kafu dok se svi ne skupe  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

imali su zamerku sto posle znaka stop, kada sam kretao nisam momentalno stavio oba stopala na nozice nego sam ih malo vukao po zemlji, kao to se ne sme zbog sahtova, trotoara ali mimo toga je sve u redu i pustili su me sa polozenim! :)

 

obavezeno na znaku stop spustajte obe noge na zemlju i zaustavite motor skroz. radili smo i polukruzno u ulici koja je dolazila sa desne strane pod pravim uglom. iz desnog kolotraka sam pogledao retr. i preko ramena dao migavac, presao u levi kolotrag, iskljucio mig. opet pogledao u ret. i preko ramena dao ponovo levi mig i uradio polukruzno.

 

u principu vozite kao baba, pratite pesake i znakove i obavezno mislite glavom i polazete!

 

ps2. kad staješ na stop obe noge na zemlju i posle na liniji preglednosti opet stani (i to su ti bonus bodovi).

bitno da si ti položio, sad pamet u glavu i uzivaj  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

;d

imali su zamerku sto posle znaka stop, kada sam kretao nisam momentalno stavio oba stopala na nozice nego sam ih malo vukao po zemlji, kao to se ne sme zbog sahtova, trotoara ali mimo toga je sve u redu i pustili su me sa polozenim! :)

 

Cestitam!

 

Ja sam malo pre teorijski deo polozio, a voznja je u petak........samo jos da naucim kako se "skolski" vozi ;D

 

 

Jel neko na polaganju spustio nogu na osmici?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Razmishljam se da li da cimam nekoga da mi odveze motor ili da se sam odvezem, jer treba da se vozim sa banovog brda do juznog bulevera. Shta vi mislite ?

Možeš da dođeš na poligon gde polažeš pola sata ranije motorom, da ga parkiraš tu i da odeš negde na kafu dok se svi ne skupe  ;)

 

Na sva tri polaganja sam dolazio motorom i to pravo pred komisiju... ;)  Posto kad su u komisiji(Dzandari), nisu u modu saobracajaca, ne obracaju paznju, a polagalo je vise ljudi na svojim motorima...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Ljudi hvala na odgovorima i savetima.

 

Sutra ranom zorom odoh na poligon, a napolju ovo ne staje da pada... Racunao sam da bolje poalzem u junu, da ne bh vozio po kishi snegu, kad ono ...  ;) napolju potop... na muci se poznaju junaci!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Danas sam prvi put vozio na motoru od auto skole, posto jedino sa njim mogu 8cu da uradim. MZ iz 1971, koji se gasi svakih dva minuta i daje gas kad mu se cefne, znaci uopste nemam kontrolu na gasu, osim jedino sa kvacilom. Obecali su mi da ce biti ispravan do polaganja, tj. do petka,ali mi nesto nisu pouzdani ljudi tamo. Znaci ponavlja mi se prica sa polaganja B kategorije sa krsinom od juga.

 

Kako stvari stoje moracu i sa mojim na polaganje, kako bi mogao da izvrsim brzinsku zamenu, ukoliko zagine ovaj penzioner.

 

Pitanje: sta ako mi se ugasi zbog tehnickih razloga skolski motor tokom 8ce, razumevanje ili obaranje. Ili, zavisi kako je komsija raspolozena?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Pantheon

Ja sam se smorio danas samo tako.Dosao na polaganje u 9, naravno da smo cekali gospodu policajace do 9:30, kad ono...

Stali oni na poligon, gledaju, nesto se domundjavaju, i u 10:00 kazu:"Polaganja verovatno nece biti, poligon je pun rupa, cekamo komisiju da dodje i da da svoju procenu!" Ja se mislim u sebi sta vas bre zabole sto je poligon pun rupa, kao da su nam putevi u mnogo boljem stanju...

Dolaze posle 10-tak min trojica u Puntu, islikase poligon, potvrdjuju ono sto je prvi pandur rekao:" Nema danas polaganja, poligon je u losem stanju, da ne bude posle ono nisam polozio zato sto sam upao u rupu..( ovde se ja prepoznam :o) Odrzace se vanredni termin, kada vlasnik sredi poligon.

Eto, imam osecaj da cu dobiti kategoriju na kraju sezone...Sve u svemu jedno veliko sr@nje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Mene su tri puta zaustavili pre nego što sam položio A, nijednom nisam pravio prekršaj i imao sam uredno kacigu na glavi... Tako da ne stoji da ne zaustavljaju ako vide opremu. Srećom, po starom zakonu to nije strašan prekršaj (6-8.000 dinara kazna).

 

Kao za inat, otkad sam položio prošle godine, nijedan pandur ni da me pogleda, pih...  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Konacno mogu da javim da sam POLOZIO i prakticni deo voznje!!!  ;D ;D ;D

 

Sutra idem po potvrdu pa u Ljermontovu.

 

Shto se tice polaganja, stvari stoje ovako:

 

Na poligon sam doshao ranije, par puta provozao poligon, dok nije komisija doshla. Kisha je padla konstantno dok nisam stigao na poligon, tako da sam doshao mokar, al shta da se radi.

 

Polagalo je na cetvorica. Odnos je 3 prema 1 za njih, tj. ja polozoio ostalo pali.

 

Razlozi zashto su ostali pali: prvi lik je pregazio liniju na pravcu. Drugi se malo odgurnuo nogom na pravcu i 2 puta spustio nogu na osmici, ali je ipak otishao u grad i tamo mu je nashao sitnicu i to je prelilo da padne. Treci lik je imao maler da mu baba prelazi ulicu dijagonalno na raskrsnici pa se nije najbolje snashao i baba ga obishla pozadi, pa je to bila glavna zamerka + ga je neka riba isekla sa autom kada se isparkiravala, a on je morao po pravilu da vozi uz ivicu, gde je parkiran auto.

 

Sve u svemu mozda je moglo da bude neresheno 2:2 al shta da se radi.

 

Nadam se da sam od sutra, eventualno prekosutra ponosoti vlasnik vozacke sa pecatom preko A kategorije.

 

Ako nekom treba neka pomoc neka vice!  ;)

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750
Pitanje: sta ako mi se ugasi zbog tehnickih razloga skolski motor tokom 8ce, razumevanje ili obaranje. Ili, zavisi kako je komsija raspolozena?

 

Mislim da zavisi... Meni se onaj Sach MadAss ugasio sam od sebe kada sam se prvi put zaustavio ispred linije na pravcu na poligonu. Samo sam ga kresnuo ponovo i nastavio :D

Ona zena iz auto skole mi je rekla da u zapisniku nema nijedna zamerka na voznju tako da to gasenje motora nije upisao... E sad jebem li ga, verovatno ako mu se digne moze da te obori i za to... To je vise stvar para nego vestine vozenja...

Ti odvozaj najbolje sto umes a ostalo prepusti sreci i onome sto si procitao i saznao ovde! ;)

 

Juce sam u Ljermontovoj uzeo dozvolu! ;D

BIo sam juce popodne oko 17h i zavrsio sam za 7min!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Beograd//Novi Beograd
  • Motocikl: Honda cbr 600 f2

Radim sad ove testove "Edukacija" koje smo, predpostavljam, svi imali i primecujem da je svako peto pitanje u principu totalno nelogicno i zastarelo tj. nije u standardu sa novim zakonom. Bas me zanima da li ce takvo pitanje da se pojavi u ponedeljak kada budem polagao teorijski deo.

 

Zna li neko odprilike koliko se pitanja postavlja?

 

Koliko sme puta da se pogresi?

 

Poz

mislim da sam ti jedno bar pet puta reko koliko ces pitanja imati na testu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: HONDA XL 600 LM

Danas sam polagao voznju za A i pao jos na poligonu usled treme izazvane nervozom zbog zbivanja sledeceg karaktera.

 

Policajci su trebali da se pojave pre devet sati da bi u devet poceli sa polaganjem, kasnili su vrlo ozbiljno. Kada su najzad dosli ustanovili smo da nikad ranije nisu bili tu. Poceli su da primedbuju kako se linije za razlicite poligone ne vide skoro uopste pa rekli da time poligoni za kategorije koje smo trebali da polazemo ne postoje i o tome obavestili svoje sefove telefonom inace pricam o saobracajnoj skoli u Zemunu.

 

Dosao je i direktor skole te je napravljen dogovor da se linije poprave bojom pa da pocnemo sa radom sto je i uradjeno i taman se krenulo kada dolazi jos jedan policajac za koga shvatismo da je to sef koga su obavestili telefonom o stanju poligona bilo je 11,20h on vadi metar obustavlja ponovo polaganje meri sve poligone fotografise ih proveravana su sva vozila njihova svetla, signalizacija, popravljane neispravnosti, docrtavane nepostojece linije i taj treci jedva odobrava da nastavimo sa polaganjem dugo se svadjao i prepirao sa svima i najzad otisao.

 

Nastavilo se sa polaganjem za B mi za A smo cekali i cekali vratilo se samo dvoje od ekipe koja je polagala za bus posto su im kola bila tu, besni mislim da ih je taj sto je isao sa njima sve oborio kolko sam cuo, rekli su nam da je imao nikad ranije ispoljene sitnicave zahteve koje jednostavno nisu mogli ispuniti jer su bili iznenadjeni istim.

 

Kandidati za B su pravili dosta gresaka voznja im je bila nesigurna gasili su im se automobili kretali su napred umesto u rikverc pri izlazu iz garaze i prolazili su i sa tim greskama pa smo stekli utisak da je policajac koji radi sa njima tolerantan posto smo videli da ni na ulici nisu bili vestiji.

 

Nas je u jednom momentu isti taj zbrzio, ajmo momci da odradimo poligon svi pa onda idemo na ulicu kaze pa pocesmo, ja kad sam pokrenuo motor sa mesta ustanovio sam da nisam na motoru da sam se vec toliko iznervirao da mi je koncetracija 0 zadnji kraj motora je zakacio liniju sto sam i sam provalio i znao sam da sam pao sto je i on potvrdio. Bilo je vec skoro 14 h ja sam jedini koji je pao na poligonu ali na kraju su samo dvojica polozila jadan od njih jedva. Satima smo cekali stojeci napolju gladni zedni nismo smeli nigde da odemo jer je vladala totalna dezorganizacija.

 

Ovi napolju su padali i zbog pogresne spustene noge spusta se leva a desna se drzi na kocnici procitao sam da ste tu imali nedoumica ovo je provereno tacno da se ne smarate vise sa tim traze da se oslonac drzi levom nogom ali kada se konacno zaustavis da se oslonis sa obe noge inace si opet pao, padali su zbog nedovoljnog zadrzavanja na zaustavnoj liniji jer su koristili trenutak kada nije bilo vozila da se ukljuce dok nema smetnji naravno ako oklevas na toj trasi posto je saobracaj jako gust da ce da se odmah pojave vozila i da ces ponovo da cekas ali takva snalazljivost nije prolazila.

 

Od skole do kuce imam 5-6 minuta voznje stigao sam kuci tek oko 15 h posto sam sacekao da ovi moji saborci odvozaju svoje ali sam na kraju bio razocaran kao i oni posto su samo prvi i poslednji polozili ostale je poobarao mozda zato sto smo ga nervirali jer su se neki sa nim prepirali jos ujutro,  polaganje jos nije bilo zavrseno jos dosta njih je bilo na cekanju za B sve u svemu nevidjen provod nadam se da su zavrsili do 17 h .

 

Posto kad god je saobracajna skola na raspustu ni auto skola ne radi pa cu morati da nebih polagao tek devetog septembra da pokupim svoje papire i polazem u nekoj drugoj skoli uz ponovno polaganje testova.       

 

Inace ranije se polagalo vozeci za kandidatom za B kategoriju danas prvi put drugacije sto nas je jos dodatno isteglo kad smo provalili jos ujutro da se sistem menja od danas , napred je islo jedno vozilo u kome je bio samo jedan instruktor koji je od policajca dobio zadatak da pravi prekrsaje kako bi navukao motoristu da pogresi i on a pozadi je islo drugo vozilo u kome je bila troclana komisija egzekutivne prirode vrlo cepidlackog ponasanja tako da sam ja jedini cisto pao a za ostale su cesto objasnjenja zasto su pali delovala apstraktno i polu razumljivo.

 

Mislim da su i ostali motoristi popadali praveci greske pre svega zbog nervoze a i zbog novih zahteva sitnicavih vezanih za stvari koje nas instuktori nisu ni ucili klasicna zaseda njima lova nama nista moze im se.

 

Testove sam resio za manje od 2 minuta bez gresaka, ucio sam ih pomocu programa "''Edukacija""  taj program je savrsen ja jos jedno 5 godina necu zaboraviti te testove znam ih napamet kompletne hvala tvorcima programa mnogima su pomogli puno. Nadam se da vas nisam smorio mozda nisam ispricao nista korisno a mozda i jesam. Pozdrav svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja