Jump to content

Moto Zajednica

Kako bi vi prosli Catalunya circuit - ili sportska tehnika voznje-part I

Recommended Posts

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Vec mi se mesecima mota po glavi ova tema.

 

I kada sam davno trazio osnovne podatke o tehnici voznje motorcikla, uglavnom sam  nasao sve osim detaljnog objasnjenja tehnike voznje, sa elaboriranim svim elementima.

Delimicno se moze o ovome naslutiti iz direktnog prikaza kamera zakacenih na sportske masine, trkacke ili amaterske snimke, ali one jednostavno ne elaboriraju sve elemente i ne prikazuju sveobuhvatno kompletan dozivljaj, pa cak i kada su ukljuceni i paneli o stepenu prenosa, kocenju i broju obrtaja. Uostalom evo mesta za sve to, crno na belo.

 

Uostalom, za laike se sve to suvise brzo desava kako bi bilo sta shvatili, a kamoli naucili.

 

Mislim da bi tema bila korisna momcima i devojkama koji pocinju sa voznjom, jer sportska voznja je majka bezbedne gradske voznje a i voznje van puta, a ostalima bi mozda bila stepenik ka razumevanju ili ukljucivanju u neke buduce trke, profi, profi veterani (Mali Caca) , amaterske trke veterana preko 60 godina (kao Peki i ja sto planiramo  ;D) ili slicno...

 

Ipak bih ovo ogranicio na supersport motore a ako neko hoce da komentarise tehniku supermotard, nek izvoli, mislim da je slicno.

 

Mislim da bi akcenat trebalo staviti na:

 

1.) gas,

 

2.) menjanje stepena prenosa i to detaljno, od momenta stiskanja kvacila do detalja kao sto su : da li menjati brzine nadole, po 1 po 2, po 3, sa ili bez medjugasa, sa ili bez stiskanja kvacila, da li odjednom menjati po vise brzina na gore ili na dole, ili posle svakog spustanja nozice menjaca pustiti motor da koci, da li kociti motorom ili samo kocnicama, i slicno.

 

3.) Prebacivanje tezine napred nazad, podizanje tela pred krivinu uz kocenje, zasto , kako, spustanje tela pri ubrzavanju....

 

4.) Kocenje...eh to KOCENJE..koliko je samo ljudi izgubilo krivinu zbog kocenja! Detaljna elaboracija koliko ko zna i misli da zna, proklizavanje, gume, RAKE ugao....

 

5.) Idealna linija

 

I sve ostalo......

 

Pozvao bih Patka, Stronsera, Malog Cacu, Dusana, Evila , sve moje drugara sa foruma sa kojima se redovno vidjam, i ostale koje nisam pomenuo koji su vozili trke ili stuntuju, i sve nas naravno da podele s drugarima svoja iskustva. Mislim da ce svi na taj nacin poboljsati svoju voznju.Predlazem da objasnimo tehniku po etapama. Ja necu mnogo da se guzim, vozio sam auto trke ali moto trke ne. Takodje pozivam padavicare da malo svog padavicavog iskustva utkaju u analizu.

 

Znam da je tema isla puno puta ali slicna, ne ovako detaljna. I mene zaista zanima kako razmisljate (mo).

Samo da podsetim, dakle, ovde je akcenat na sportsku voznju a ne gradsku, i pritom nema ogranicenja brzine, nema saobracaja u suprotnom smeru i slicno. Dakle sportska varijanta teme koju je , doduse u uzem okviru postavio Cale -prolazak kroz krivinu.

 

Circuit Name: Catalunya

Duzina: 4727 m.

Otvorena 1991

Lap Record: Nicky Hayden (Honda), 1m 43.048s, 165.139km-h/102.613mph (2006)

Fastest Lap Ever: 1' 42.837 (Valentino Rossi, 2006)

Pole Position 2006: Valentino Rossi (Yamaha), 1m 36.411s

 

 

post-100-12878991867241_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

uzgred nek se jave i ice i zo , dakle dobro bi bilo da mi koji ne znamo , nsimo vozili stazu il se spremali il o tome puno znamo, da samo citamo, dok momci koji su u tome profi daju konetare i to kao sto je naveo endurac brat, pod brojevima

1

2

3

4

......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1181 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Hvala bogu, prava moto tema !

Sad bih ja tu svasta pisao, samo kad bi znao, ali zato cu da je citam samo tako.

I od mene 2 bambija za Endurca.

Moze bre i ako ima neko i teoretski clanak, sto vise o ovome to bolje !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Zima je dusu dala za teoriju a Patak je stvarno merodavan za temu. Veliko iskustvo, veliki broj motora, staza (sve motokros nase i brzinske, pa Brno, Hungaroring)....  Redak je vozac koji vozi sve (brzinske, kross, enduro , supermoto....) Sve sto znam naucio sam od njega... ;D

Nadam se da ce biti raspolozen za pisanje, ali  to je stvarno tesko opisati recima..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 348 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: bez

Ma samo pun gas ;D ;D ;D To sto bi Rossi imao losije vreme, ma nema veze ipak je on pocetnik ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja