Jump to content

Moto Zajednica

KIŠA I OSTALE VREMENSKE nePRILIKE

Recommended Posts

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Umag HR

posto se blizi zimski period napisite svoja iskustva u voznji po vremenskim neprilikama koja ste imali (kisa,snjeg,magla,vjetar...)

na koje stvari treba obratiti paznju,kako voziti motor,kako kociti,dodavati gas i ponasati se u prometu

napisite i ako ste krivo reagirali,pali i sta biste napravili drugacije da se opet nadjete u istoj situaciji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

Ja sam se mojim skutercetom vozio, i uhvatio me je grad...Odreagovao sam super, sakrio sam e kod nekog coveka u garazu(hvala mu punooo) ali cim je prestalo krenuo sam kuci pomokrom asfaltu.Posto sam tad bio jako mali ;D i neiskusniji nego  sad motor mi je u par navrata proklizavao na kocenju ali, hvala Bogu,  nisam pao ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

U takvim uslovima koji svakako nisu pozeljni nikada ne dovodim sebe u stanje frke ili zurbe (kao izacu cu iz kise ili magle ako mu dam gas).

Opet sa druge strane i ne mogu biti opusten jer su cule napetija i kriticne situacije izvesnije.Puno toga moze uticati na stanje svesti u takvoj voznji.Trenutno stanje guma,guzva u saobracaju,stanje kolovoza ,umor itd...

Uvek sam oprezniji sa srednjom linijom kolovoza,pesackim prelazima, vodom koja se sliva na kolovoz i nanosi pesak , mogucim odronima ...

 

I uvek kad dovedem sebe u neki balans sa gore navedenim kisa i nije neki problem.

Znaci  lagano i sigurno ! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Moje iskustvo:  Kisa mi nikada nije bila problem,lakse je po njoj voziti nego zaustaviti. Znaci,polako i samo polako. Po snegu sam se vozio par puta i to kao suvozac na nekom starom BMW-u (padali iz zezanja u sneg).

E,a najgore mi je bilo u krajevima gospodina koji je postavio ovu temu. Negde izmedju Pule i Rijeke,pocetak septembra,rani jutarnji sati, ne vidim 5 metara ispred sebe od magle. A okolo one provalcine,tuga ziva. Morali smo da stanemo i sacekamo da se magla razidje,tj sunce izadje. Taman se magla razisla,pocelo sunce da greje,ali poceo i neki vetar da duva. I to ne neki,nego vetrina. Ljudi,to toliko duva da kada vozite na pravcu a vetar tuce u bok,morate da nagnete motor i balansirate izmedju vetra i  provalije. Najstrasnije biva kada neka stencuga sa strane zakloni vetar a ja nagnut jer me taj vetar i drzao. Kao da ti neko izbije ruku na koju si se oslonio. Nekoliko puta je bas bilo frka da se ne poljubi asfalt i da se ne upadne u provaliju. Taj put od 50-60 km sam bas zapamtio,davno je bilo,ali...  Kada smo stigli u Rijeku,stali smo na neku pumpu,kao da sam vozio 500km u cugu. I nisam bio toliko fizicki umoran koliko psihicki iscrpljen (koncentracija 100000....%).  SALE,SALE,putevi su vam sada super,prosle godine sam bio gore do vas,ma nema pojma na ono nekada kada nije bilo zastitne ograde na onim provalcinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Umag HR

SALE,SALE,putevi su vam sada super,prosle godine sam bio gore do vas,ma nema pojma na ono nekada kada nije bilo zastitne ograde na onim provalcinama.

radile su se ceste pa nisu bile zavrsene,osim toga uvijek se nesto radi pa nisam siguran da i sada ima zastitne ograde na nekim dijelovima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Imam iskustva jedino sa kisom! Snijeg nisam probao jos! :) :) :)

Moja topla preporuka:Ne nositi koisno odijelo jer ce vas jedino to natjerati da potrazite zaklon jer voznja po kisi je izuzetno opasna!

Moje misljenje da je veci problem( po kisi) smanjena vidljiviost nego klizav kolovoz! Kada kazem:Smanjena vidljivost ,mislim na to da vas drugi vozaci teze uocavaju(iz kicnog iskustva)!

Kao sto neko rece Kisa+Sredisnja linija= razbijanje o podlogu! :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Aquaplaning

 

To vam je kad pri velikoj brzini uletite u baru.

 

Na momenat korman i kocnice izgube funkciju, jer motor prakticno glisira po vodi (gume imaju skoro nikakav dodir sa asfaltom).

 

Poenta je sacuvati prisebnost i ne menjati pravac, ne dirati kocnicu i stisnuti zube dok ne prodje opasnost :).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Dugo sam bio u dilemi kada je zima ispod -10 a suvo, šta je bolje, voziti brzo pa se brzo i prevesti do kuće uz nesnosnu hladnoću ili voziti polako, manje se smrzavati ali duže trpeti agoniju.

 

Na kraju mislim da je to individualna stvar, ko koliko može da trpi, na -15 više nema razlike u opremi i motoru, sve je isto, samo se zdravlje po završenoj vožnji uvek razlikuje...

 

Tako jednom prilikom sretnem tipa na Automatiku, krene priča na semaforu a on me ubeđuje kako je njemu bolje jer vozi manji motor i ide sporije. Pali se zeleno, vozimo dalje zajedno i pričamo, smrzavamo se užas a on sve žešće ubeđuje da jeste da vozimo istom brzinom ali je njemu manje hladno jer mu je motor manji...

 

Na tim temperaturama motor još nekako i hoće da koči ali na gume uopšte ne treba računati. Savijanje po krivinama je prosto nezamislivo, kao da leto ovde nikada nije postojalo, samo mislim da vozim tramvaj i da sam po šinama pa moram idealno ravno i uspravno...

 

Ustvari, toliko može da bude hladno da više i ne shvataš čemu taj motor ide preko 60 kada je 40 već brzina snova.

 

Povoljnost je što gde god da odeš u tim uslovima nemoraš da zaključavaš motor, nema šanse da ga bilo ko pogleda. I policija ne zaustavlja a u saobraćaju se sa budalama niko ne raspravlja  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Umag HR

 

Povoljnost je što gde god da odeš u tim uslovima nemoraš da zaključavaš motor, nema šanse da ga bilo ko pogleda. I policija ne zaustavlja a u saobraćaju se sa budalama niko ne raspravlja  ;D

 

 

e,bas si me nasmijao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

I policija ne zaustavlja a u saobraćaju se sa budalama niko ne raspravlja  ;D

 

To si u pravu! Prosli vikend kada sa isao iz KGa na ulasku u HR carinik i policajac samo mahnuse rukom i rekose :"E svaka ti cast"!Bez i da pogledaju dokumente!

Ni na ostalim prelazima nije bil cimanja! Vide da sam lud :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Aquaplaning

 

To vam je kad pri velikoj brzini uletite u baru.

 

Na momenat korman i kocnice izgube funkciju, jer motor prakticno glisira po vodi (gume imaju skoro nikakav dodir sa asfaltom).

 

Poenta je sacuvati prisebnost i ne menjati pravac, ne dirati kocnicu i stisnuti zube dok ne prodje opasnost :).

 

Vrlo, vrlo prepadajuca situacija za one kojima se desi prvi put. Ako se tad prodje sretno, u buducnosti uglavnom se odreaguje pravilno.

 

Takodje, veoma bitno je znati da je "prva kishica" najgora. Tek pokvashen asvalt je klizaviji od pljuskom ispranog. Gledao sam decka kako pada sa motora pokusavajuci da se zaustavi ispred semafora. Do malopre je bilo suvo i tek je pocela da pada kisha; normalno je hteo da se zaustavi, ali mu je u ovoj situaciji trebao duzi zaustavni put. Shvativshi da nece stati :o, josh jache je instiktivno stisnuo kochnicu - greshka i uz 2 - 3 kratka zanoshenja otklizao duboko u raskrsnicu. Na svu srecu niko ga nije pokupio iz poprechne ulice ;). Dakle, ako se nadjete u takvoj neprilici, nikako ne kochiti jako. Pokushajte da stikate i otpushtate kocnice vishe puta uzastopno ( imitiranje ABS-a ).

 

Sneg ni ja nisam josh probao sa motorom. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

1991 sam lepo opizdio sa ganc novim motorom cca800 km pređenih na prvu kišu koja je samo pokupila prašinu tako da od onda ne volim kišu,ali je naročito ni ne izbegavam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Aquaplaning

 

To vam je kad pri velikoj brzini uletite u baru.

 

Na momenat korman i kocnice izgube funkciju, jer motor prakticno glisira po vodi (gume imaju skoro nikakav dodir sa asfaltom).

 

Poenta je sacuvati prisebnost i ne menjati pravac, ne dirati kocnicu i stisnuti zube dok ne prodje opasnost :).

 

Vrlo, vrlo prepadajuca situacija za one kojima se desi prvi put. Ako se tad prodje sretno, u buducnosti uglavnom se odreaguje pravilno.

 

Takodje, veoma bitno je znati da je "prva kishica" najgora. Tek pokvashen asvalt je klizaviji od pljuskom ispranog. Gledao sam decka kako pada sa motora pokusavajuci da se zaustavi ispred semafora. Do malopre je bilo suvo i tek je pocela da pada kisha; normalno je hteo da se zaustavi, ali mu je u ovoj situaciji trebao duzi zaustavni put. Shvativshi da nece stati :o, josh jache je instiktivno stisnuo kochnicu - greshka i uz 2 - 3 kratka zanoshenja otklizao duboko u raskrsnicu. Na svu srecu niko ga nije pokupio iz poprechne ulice ;). Dakle, ako se nadjete u takvoj neprilici, nikako ne kochiti jako. Pokushajte da stikate i otpushtate kocnice vishe puta uzastopno ( imitiranje ABS-a ).

 

Sneg ni ja nisam josh probao sa motorom. :)

 

Jednom rečju led, opasno čak i za "oštrije pešačenje", a za motor da ne govorimo. Samo lagana vožnja bez naglog kočenja i ubrzavanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 170 postova
  • Lokacija: Zg i tu i tamo Bg (po nekoliko dana)

 

Jednom rečju led, opasno čak i za "oštrije pešačenje", a za motor da ne govorimo. Samo lagana vožnja bez naglog kočenja i ubrzavanja.

Bravo, evo ja sam neki dan pao kad sam probao da stanem u punom trku! >:( 

Proklizao sam ;D ;D

 

p.s

ozbiljno vam kažem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Pre par godina sam isao na neku slavu novembra meseca, pa poshto mi je auto bio kod majstora a sunce se naziralo kroz prozor podjem ti ja motorom. Naobuchem se fino , full oprema i stignem tamo , malo se smrznem usput ali nishta strashno. Posedim ja dobra 5-6 sata i oko 20h da podjem kuci izlazim ispred a ono motor prekrio sneg i pada li pada ne vidi se prst pred okom. Drugar kazze "ostavi motor u garazzi kod mene pa da te odvezem kolima", ali occesh meni se bash vozi po snegu. I tako podjem ja , noge obe na asfaltu ,brzina 5km/h i put od jedno 2 sata do Nisha i jedno 5 -6 pada onako smeshnih . Bio sam se smrzo totalno ali je i vozznja bila za pamccenje. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Čim krene temperatura da se vrzma oko 10C sa tendencijom ka dole, odreši se kesa za nove gume i glava manje boli  ;D

Na magičnih 7C guma više ne drži, pa zato obratite pažnju, pogotovo ako je još i mokro.  :o :o :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3635 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja vrlo cesto vozim po kisi,posto nemam drugo prevozno sredstvo.Moj savet je bez naglog ubrzavanja,

bez naglog kocenja,izbegavanje belih linija,pesackih prelaza i drugih farbanih obelezja na asfaltu.Kada je kisa

znaju da budu kao led.Drzati propisano rastojanje itd... itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Mene moji drugari uvek zezaju da sam baksuz za kisu jer sam samo ove godine bio uhvacen u desetak kisa.  To nisu one kise blizu kuce to uopste neracunam, vec samo one od 100 milja i dalje.

 

Nije svaka kisa ista, samim tim se i voznja po istoj razlikuje.  Takodje veliki tj najveci faktor je i stanje guma.  U svakom slucaju ako me kisa zadesi na putu ja obicno stanem 15-tak minuta dok obucem kisno odelo (ako ga imam) i sacekam da kisa spere ulje i pesak sa puta i onda nastavljam dalje.  Takodje ako je hladno ili je noc onda pokusavam da pravim odmore svakih pola sata da se ugrejem i malo povratim u zivot. Ziveo Red Bull!

Ono sto je najbitnije je da moras biti uvek siguran i bez naglih pokreta, obrati paznju kako se ram ponasa i sta ti gume govore i uzivaj. 

Takodje obrati paznju na stajacu vodu jer se meni desilo da sam glisirao preko jedne bare ali srecom sve se lepo zavrsilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Ovo je moj levi retrovizor, pre nego shto sam ga obrisao. Ko ce u svim tim kapljicama, shto na njemu, shto na staklu, da uoci motociklistu?

 

 

 

                          Mokarretrovizor.jpg

 

 

Monogi vozaci u automobilu imaju krpu, al` ne znaju chemu ona sluzzi !!!

 

Zamagljena stakla i ovakvi retrovizori...  ???

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Aaauuuu, strašan prizor...  :o

 

Pa čekaj bre, vidim ja da staklo ima grejač a verovatno i retrovozor, zašto to ne radi?

 

Monogi vozaci u automobilu imaju krpu, al` ne znaju chemu ona sluzzi !!!

 

Ja kao ''taksista iz hobija'' nemam tu krpu jer ako mi ventilacija ne valja onda mi ni taj auto nije potreban. A može ceo auto da bude prljav jedino stakla uvek moraju da budu kao nova, pa gde ljudi voze ako ne vide napolje, na šta to liči?  ???

 

Vidim ja da po autobusima to ne radi, puste oni da to duva ali stakla velika, sve brunda ali ne odmagljuje, katastrofa...

 

Da li je moguće da je to svuda tako? Možda je bolje u vozlima gde vozač ima svoju kabinu, kao trola ili tramvaj, šta kažu kolege?

 

Da li je tvoj savet: ako je kiša a na motoru si - beži od busa?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Imao sam iskustva sa kisom ove godine kada smo drug i ja krenuli u Veliku Planu na skup. Od kise i podhladjivanja vizir pocne da se magli i gotovo da sam ceo put vozio sa polu podignutim vizirom. Veoma je tesko voziti po kisi jer se vidljivost mnogo smanjuje i postane klizavije tako da se treba drzati velikog odstojanja od vozila ispred tebe i sto je manje moguce koristiti kocnice i ako se koristi da se vise koristi zadnja nego prednja. E da, kada sam krenuo bio sam u patikama i pocele su da se pune vodom tako da mi je sinula dobra ideja: Stao sam na pumpi, uzeo dve vece kese od prodavca, navuko na noge i svezao do kolena tako da je bilo mnogo teze da voda udje unutra. I taman sto smo stigli u planu kisa stane i razvedri se. Drug je isao maksi skuterom i njemu kisa nije mogla nista, kao da se vozio u kolima ;D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3140 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

vec sam pomenuo da sam kao mali vozio tomos 14 po snegu, obmotavao sam kanap oko gume izmedju zica na felni. ovo kasnije sam vozio po snegu samo kada me uhvati dok sam u gradu, npr. radim od 14-22h, kada krecem na posao bude 5-6 stepeni, posle posla odem negde i kada se vracam kuci, pocne neka susnezica i sneg, zajebano je...  Po kisi u letnjem periodu vozim stalno, samo bih i ja napomenuo paznju na ofarbanim delovima kolovoza, kliza i kod kocenja i naglijeg starta i u skretanju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Aaauuuu, strašan prizor...  :o

 

Pa čekaj bre, vidim ja da staklo ima grejač a verovatno i retrovozor, zašto to ne radi?

 

Monogi vozaci u automobilu imaju krpu, al` ne znaju chemu ona sluzzi !!!

 

Ja kao ''taksista iz hobija'' nemam tu krpu jer ako mi ventilacija ne valja onda mi ni taj auto nije potreban. A može ceo auto da bude prljav jedino stakla uvek moraju da budu kao nova, pa gde ljudi voze ako ne vide napolje, na šta to liči?  ???

 

Vidim ja da po autobusima to ne radi, puste oni da to duva ali stakla velika, sve brunda ali ne odmagljuje, katastrofa...

 

Da li je moguće da je to svuda tako? Možda je bolje u vozlima gde vozač ima svoju kabinu, kao trola ili tramvaj, šta kažu kolege?

 

Da li je tvoj savet: ako je kiša a na motoru si - beži od busa?

 

 

 

Komshija,  ti kao taksista (izmedju ostalih zanimanja ;)) si sigurno primetio da na ulici ima mnogo automobila ( a bogami i autobusa ) po ovakvom vremenu sa zamagljenim staklima. Obrishu rukom (samo zamazzu ) malu povrshinu stakla i teraj. I ja se pitam chemu i zashto tako ???

U "mom" busu sve radi (ventilacija, grejachi stakala ) veoma efektno, al` shto je vishe ljudi u njemu, sve je tezze da se odmagli. Iz tog razloga koristim i krpu.

Grejachi retrovizora mi na zzalost vishe ne rade, jer su parkireri iskidali kablove za struju prilikom skidanja retrovizora na svakovechernjem pranju u garazzi ( pranje kroz "chetke" ). Mada ja i nisam bio odushevljen tom funkcijom jer grejachi samo zalepe prljavshtinu na ogledalo i krpa opet dobija na znachaju. :D

U starijim busevima iako radi ventilacija, bash nikako ne pomazze za sushenje ( valjda slaba za toliku povrshinu stakla ). U tom sluchaju se koristi technost za sudove koju kad razmazzesh po staklu, ne dozvoljava magljenje. Treba uzeti u obzir da bus (zglob) ima 45 kvadrata unutrashneg prostora sa "x" temperaturom vazduha unutra. Do kondenacije dolazi zbog razlike temperature vazduha spolja i unutra, tako da je u vecim prostorima ventilaciji tezze da odradi, itd, itd...

 

Odvojene kabine su svakao dobro reshenje ( ne samo za ove situacije  :)), al` u mojoj firmi ih imaju samo neke trole i tramvaji.

 

I na kraju, moj savet je >bezzi od bilo kojeg vozila sa zamagljenim staklima< !

 

Svakako, iznad ovoga je josh bolje izbegavati vozznju po kishi !

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

1991 sam lepo opizdio sa ganc novim motorom cca800 km pređenih na prvu kišu koja je samo pokupila prašinu tako da od onda ne volim kišu,ali je naročito ni ne izbegavam

 

Ta "prva " kiša je najopasnija. Ako se nebo otvori,pošteno "istovari" i dobro opere podlogu i nije strašno.

Problem je na auto - putu na velikim brzinama ( neki manijaci i tada voze preko 200,neću reći ko...napašćete me  ;) ) kada se na ugaženim dijelovima voda zadržava.

Meni kiša nije problem,procijenjujem da sam do sada prešao po kišnom vremenu preko 60.000 km,samo ove godine oko 2.500 ( skup Trebinje oko 250,Futog i nazad 200,Šabac 100,Kosovo 150...).Uvijek SIJAM,kišni mi je sav u "drečećim" bojama,pun je reflektujućih materijala,kaciga se takođe šareni...

 

Kiša nije problem,ali MAGLA...na povratku sa skupa iz Budve 2000 godine,nakon predivnog dana, na Romaniji sam ušao u takvu maglu da nisam moga pronaći mjesto da se sklonim sa puta ;D

Neviđeno,bukvalno se nije vidio ni 1 metar ispred.Srećom po mene,ni drugi učesnici u saobraćaju nisu vidjeli ništa,pa je put bio pust skoro sat vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja