Jump to content

Moto Zajednica

lanac?525?520?o-ring?x-ring?

Recommended Posts

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: GSX 750 R K6

posto na predhodnu temu koju sam postavio odgovora=1 moram opet da pokusam postavio sam u naslovu sta me zanima

znaci:lanac?525?520?o-ring?x-ring? ajde neko upucenije neka mi napise malo da bi mogao da se odlucim u uputstvu za motor mi pise da nosi lanac525 114 karika a na motoru lanac od 118 zasto,kako je tzo moguce kad je motor kupljen nov u radnji???mogu li umesto tog 525 staviti 520 ili 530 i za sta mu je ta oznaka razlika izmedju x-rinka i o-ringa?hvala unapred i nadam se da cu sad dobiti ako ne vise od jednog odgovora onda makar jedan koji ce resiti moju dilemu.

P.S-ne ljutim se na decka koji je dao odgovor ali ako mi treba POMOC u tom slucaju mi ne pomaze odgovor tipa "Ja sam dobio jedan savet : ili kardan ili D.I.D" eto vi prosudite koliko mi je decko pomogao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

ova petica u oznaci oznacava da je razmak izmedju karika 5/8 inca (da je cetvorka bilo bi 4/8 inca). Polsednja dva broja oznacavajkju sirinu lanca 20=6 i nesto milimetara , 25 7 i nesto, a 28 7 i nesto ali vece od 25, 30 skoro 9 mm (mere uzmi sa malom rezervom)

Stoz znaci da umesto 525 mozes staviti 528, ali ne mozes 520 bez menjanja lancanika. Ali licno moj predlog nemoj to da radis. Zato sto lanac tad napada lancanike i sa leve i sa desne strane.

Ova oznaka se NE odnosi na tip lanca, koliko se secam oznaka za tip ringova je od fabrike do fabrike.

 

Iluzija da je DID jedini dobar proizvodjac lanaca ne pije vodu jer i Regina i Tsubaki su dobri lanci (a valjda i RK)

 

Postoje naravno i lanci bez ringova (ni X ni O) koje ja koristim, ali nisam snimio da se koriste igde drugde osim na enduro/MX motorima (mozda na GP-SB trkama, ali tu sferu ne zalazim). Prednost je lakse ciscenje.

 

pomoglo bi i da znamo o kojem se motoru radi

 

 

@Edit

sto se tice broja karika razlika izmedju 114 i 118 karika je 20/8 inca ili ti 2.5 inca sto je odprilike 6 i nesto santimetara. Podelis na dva i dobijes po strani 3 i nesto santimetra. Skoro svaki zatezac moze toliko da zategne lanac. E sad treba pogledati dal je zatezac na pocetku ili kraju. Ako je na pocetku tada definitvno ide 118 linkova. Ako je na kraju , a nov lanac onda bi trebao da se smanji broj linkova

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Broj linkova zavisi i od broja zubaca na lančanicima. Ja kad sam stavljao veći zadnji lančanik morao sam da ubacim još jednu spojnicu. Proveri i koliki su ti lančanici u stvarnosti (koliko zubaca imaju), a koliko je u uputstvu. I zašto bi uzimao 520/530 ako ti lepo piše da ide 525? Proveri i koja ti je od tih oznaka na linkovima lanca. marko ti je objasnio stvar sa zatezačima, anajprostije je da odeš do majstora da ti pogleda, ja tako radim kad mi nešto nije jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1895 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Samo jos da dodam da se ovo O ring ili X ring odnosi na presek gumica koje su u lancu i sluze da mast (koja se stavlja u fabrici) ne iscuri a sluzi za podmazivanje lanca. Takodje sluzi i da prljavstina ne ulazi u lanac. X ring je bolji zato sto bolje dihtuje. Evo ti 2 slike. Na prvoj je da vidis o kojim gumicama se radi a na drugoj imas presek jedne i druge. Sve ti pise na slikama.

 

ZAHYr_05dm2oring.jpg

By bopkbopk at 2011-09-07

 

roRp5_xoring.jpg

By bopkbopk at 2011-09-07

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: GSX 750 R K6

super hvala svima,sad je sve mnogo bolhje proslo nego u prvom postu :)

za marka:u pitanju je gsxr 750 iz 2006-te sto se tice linkova 118 je od kad je kupljen motor znaci jos je prvi lanac na njemu ali je zategnut do kraja i nema gde dalje nego me buni to sto u knjizici od motora stoji da on nosi 114.

za brm-brma-a:necu uzimati ni 520 ni 530 samo me je zanimalo vise o tim oznakama a sto se tice nasih majstora ne volim ni da ih slusam jer od obicnog pitanja u vezi lanca napravili bi spansko selo a vi ste mi dosta pomogli ostaje samo da porucim lanac!

naravno hvala i tebi bopk!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Ako imas nedoumicu 114 ili 118 uzmi 118 (razlika u ceni bi trebalo da je 100 kinti). Pa ako je 118 mnogo skrati lanac na koliko treba. Meni je lakse da skratim lanac nego da ga produzim (kod majstora im je isti djavo uvek imaju neki link viska). Takodje problem ako uzmes neki egzoticni lanac pa kad treba ga produzis a ono ne mozes nadjes linkove od tog lanca

 

Kad montiras nov zatezaci treba da su na minimumu tako da bi lanac mogao vremenom da zatezes

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja