Jump to content

Moto Zajednica

1% atrakcija okoline Petrovca...

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Skup u Petrovcu na Mlavi, motora nikad vise po m2, odlicna atmosfera, ljubazni domacini, odlican provod… Dan polako izmice, blizi se vreme za defile po programu skupa… jedna manja grupa nas forumasa I prijatelja nije imalo zelju da ucestvuje u defileu (ja licno iz razloga sto ne postoji disciplina u istom... za druge ne znam ali nije ni bitno) odlucujemo da napravimo malu turu do Manastira Gornjak i ostalih znamenitosti u okolini I time upotpunimo dozivljaj samoga skupa... Tura jeste bila mala ali je u tih 6km puta dosta toga interesantnog za videti i zabeleziti...

 

Manastir Gornjak, izgradjen u periodu 1376-1380 kao zaduzbina kneza Lazara:

Image475.jpg

 

Prema predanju, zabelezenom 1867. godine, manastir Gornjak nastao je ovako. Lovio knez Lazar sa svojom pratnjom po planinama, ispod kojih se sada nalazi manastir. Loveći, tako, naiđu u šumi na isposnika svetog Grigorija, jednog od poznatih sinajita. Knez je želeo da razgovara sa svetim čovekom, ali on nije hteo preći na drugu stranu Mlave, te je razgovor započet glasnim dovikivanjem preko hučne reke. Kada je svetitelj shvatio da se radi o pobožnom čoveku, utiša na tom mestu, uz pomoć molitve božje, hučanje reke i mirno porazgovara sa knezom. Knez, hotevši da ispuni želju svetitelja da mu ovde podigne bogomolju, podiže crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice u Ždrelu braničevskom.

Po nekim navodima ime Gornjak potice od gornjeg grada jer se manastir prostire ispod utvrdjenja na Jezevcu a drugi izvori pominju da je ime dobio po vetru Gornjaku koji duva ovom dolinom..

Manastir je vise puta rusen, paljen, pljackan tokom vekova ali se uprkos tome odrzao do danasnjih dana.

 

Iza manastira postoji "izvor", tacnije pukotina u steni odakle svake godine na djurdjevdan pocne da kaplje voda i sliva se u jednu uvalicu odakle ljudi kasikama skupljaju tu vodu za koju veruju da je lekovita...

 

Image477.jpg

 

Iznad manastira u podnozju planine Jezevice se nalazi kapela pustinjaka Grigorija posvecena svetom Nikoli:

 

Image478.jpg

 

U uskom prolazu iza kapele se nalazi pecina ciji je ulaz zazidan verovatno iz bezbednosnih razloga jer je kompleks pecina ogroman… Po predanju u njima se od Turaka krio isposnik Grigorija (proglasen za sveca)… Kada je konacno “dolijao” zatvorili su ga u isposnicu I zazidali… Predanja kazu da je ziveo 3 meseca bez vode I hrane u njoj…

Mošti prepodobnog Grigorija (koje se sada nalaze u manastirskoj crkvi), nosili su monasi, bežeći od Turaka, pa su tako boravile u manastirima Oreškovici, Hopovu, Vojlovici, a za vreme Drugog svetskog rata u Sabornoj crkvi u Požarevcu.

 

Pogled sa kapele:

 

Image481.jpg

 

Mlava podno Gornjaka

 

Image482.jpg

 

Jos jedna od must-see lokacija a koja se nalazi izmedju Ladne vode i manastira Gornjak je i Jerinin grad… Legenda kaze da je Prokleta Jerina tu u neposrenoj blizini isposnice sačekivala Turke sa branom da ih potopi, ali oni nisu došli sa jugozapadne strane obalama Morave već Jerini s ledja, iz pravca sadasnjeg Bora i Majdanpeka.... Ona ista Prokleta Jerina koja je sagradila tvrdjavu u Smederevu. Kamen iz tvrdih bedema Ždrela na Mlavi, po legendi, danas se nalazi ugrađen u Smederevsku tvrđavu. U narodu je ostala ukorenjena priča da je ’’prokleta Jerina’’ prilikom gradnje Smedereva naredila da se kamen u neprekinutom lancu donosi sa ruševina ’’dalekih’’ utvrđenja u dolini Mlave, Ždrela i Kališta.

 

 

Image487.jpg

 

Image488.jpg

 

Na mestu gde je ovaj krst i kamen je nekada bila crkva koja je srusena jos u vreme turske vladavine...

 

Image489.jpg

 

Ovde gde stojim je ulaz u kulu, utvrdjenje, kakogod... Tu se po Srletovom predanju nalazi rupa u koju kada bacis kamen ne cujes kada udari u dno...

 

Image491.jpg

 

Unutra je dosta mracno, ima nekoliko nivoa u stenju i poprilicno sablasno deluje. Iako ima nekoliko prozora, zidovi su dosta debeli a otvori se suzavaju sa unutrasnje strane i vrlo malo svetlosti dopire unutra... Nisam nesto temeljno trazio tu rupu a zbog straha da ona nadje mene pre nego ja nju sam odustao... moguce da je neko zatvorio istu jer je nebezbedna... U nju su nasi preci bacali turke a u novijoj istoriji su je lokalni krimogeni likovi koristili kao detektor lazi :) :) opet po Srletovom predanju...

 

Pogled levo sa kule (prema Manastiru Gornjak):

 

Image495.jpg

 

I pogled desno:

 

Image496.jpg

 

Ponovo Mlava u svojoj lepoti:

 

Image484.jpg

 

Image485.jpg

 

 

Ovo je samo mali deo onoga sto sto ovaj kraj ima da ponudi, pored istorijskih spomenika, netaknute prirode, mnostva izvora hladnih I toplih voda znanih I neznanih, manje-vise dobrih puteva a interesantih za voziti se, barem kroz klisuru Mlave jer sa jedne strane se smenjuju sume, pa kamenje I tako redom a sa druge se put priblizava I odaljava od Mlave.. A reka Mlava cista, prozirna, voda prijatno hladna… za ljubitelje prirode milina…

Definitivno se uskoro vracam Petrovcu, gostoljubivim domacinima I prirodi tog kraja… Jer, ako smo u ovih 5-6km proveli 2 sata u obilasku, kvalitetnih 2 sata, onda da bi se sve obislo treba jedan ceo I kusur dan…

 

I na kraju da zavrsim ovaj mini putopis o mini izletu stihovima Djure Jaksica – Put u Gornjak!

       

 

. . . . . . . . . . . . . . .

Mnogo li sam strado kad se srce seti:

Nikad dobro jutro! Nikad dobro vece!

Meni nocca lako nikad ne protece...

U mislima tako uzd'no sam jako,

A suze su tekle niz obraz polako.

Od grudi se mojih vecan oganj stvori,

Da u njima dusa pre roka izgori!

Po golemu svetu mladjan se potucam-

Sto gromovnik nisam da na sudbu pucam?...

Sve sto mi je bilo nedrago i drago,

Ostavljat sam moro ravno, podjednako!

Pa gde sad pocivam... o da divna mesta!

Lepsa nikad nije s uresom nevesta!

Izvezeno cvecem, okiceno goram'-

Ja i ovo mesto ostaviti moram!

- Eno vec se kriju sjajnog sunca zraci,

Ka zapadu zlatni putuju oblaci:

Torbicu sam svezo, opanak pritego,

I ja bih sa sunce nekud dalje bego:

Ali jedno srce, drugo sudba zeli:

Ja po sudbi moram sto ona prideli;

Vidim ono stenje sto se nebu penje-

To je volja sudbe... gorko prideljenje!...

                              1857.

 

 

 

Sto bi Vladamir rekao: “Hvala na paznji”

 

P.S.

Jos jednom da pohvalim Srleta kao izuzetnog domacina, turistickog vodica I prijatelja!  Srele, hvala ti!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

A ja vodim ženu i dete u Tursku na odmor..... :'( :'( ...Baš mi je žao što nisam mogao da budem sa vama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: between earth & sky
  • Motocikl: Aquila 650 custom

Milane, svaka ti čast !  :)

Sažet prikaz istorije Homoljsko kraja, Gornjaka.

Bejah više puta u manastiru Gornjak i u Jerininom gradu (posl.put prošlog leta) ali neke podatke tek sad saznajem. Pretpostavljam da je to Srle69 vama ispričao a ti lepo napisao i fotodokumentovao, pa još i pesmica pride.

Rođen putopisac, nemam reči!  ;)

 

p.s.

... Mošti prepodobnog Grigorija (koje se sada nalaze u manastirskoj crkvi), nosili su monasi, bežeći od Turaka, pa su tako boravile u manastirima Oreškovici, Hopovu, Vojlovici, a za vreme Drugog svetskog rata u Sabornoj crkvi u Požarevcu.

Izvesno vreme mošti su bile u manastiru Vitovnica nedaleko od Petrovca. Tako bar rekoše kada sam bio kod pok.oca Tadeja koji je za života bio starešina ovog manastira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Milane, svaka ti čast !  :)

Sažet prikaz istorije Homoljsko kraja, Gornjaka.

Bejah više puta u manastiru Gornjak i u Jerininom gradu (posl.put prošlog leta) ali neke podatke tek sad saznajem. Pretpostavljam da je to Srle69 vama ispričao a ti lepo napisao i fotodokumentovao, pa još i pesmica pride.

Rođen putopisac, nemam reči!  ;)

 

p.s.

... Mošti prepodobnog Grigorija (koje se sada nalaze u manastirskoj crkvi), nosili su monasi, bežeći od Turaka, pa su tako boravile u manastirima Oreškovici, Hopovu, Vojlovici, a za vreme Drugog svetskog rata u Sabornoj crkvi u Požarevcu.

Izvesno vreme mošti su bile u manastiru Vitovnica nedaleko od Petrovca. Tako bar rekoše kada sam bio kod pok.oca Tadeja koji je za života bio starešina ovog manastira.

 

Ici cemo i do Vitovnice,ali nisam siguran da mozemo tako da obidjemo sva mesta posto sstruja nema masinu za off-road.Siguran sam da je rodjeni putopisac,ali sto zna sa sintelanom,tu mu skidam kapu...

 

Srle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja