Jump to content

Moto Zajednica

Cvaje!

Recommended Posts

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Braco moja cvaja je presla 50000km, radnjene su 3 generalne, nikad nije zaribala niti imala neki veci kvar, ti sto kazes da ko zna sta je menjano; sve je provereno, sve je u originalnom stanju sem karburatora, cak je i filter za vazduh fabricki, no to nema veze, vratimo se na temu, to za ganjanje nizbrdo i te gluposti, nema veze sa mozgom, pumpa mi pusta malo vise ulja nego sto treba, ali bolje podmazuje, tako je nastelovano, po svecici, smesa ne moze bolje izgledati, tj imati bolju boju, ja sam za svecicu samo hteo reci da mi ove koje 'nisu na glasu' tipa bosch mnogo duze traju, jer su ove NGK sve pre toga kupovane kod istog prodavca... a ova bosch kod drugog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Pa to... :-)

i to F65  :D :D ma salim se neznam meni nije probelm kad rikne svecica da promenim.. a nije ni skupa 100din...  :) :) ova sad me sluzi basss bas dugo... nisam to ocekivao ali da je ne ureknem neka traje koliko mora..., a ngk riknula mi posle 23km...  ::):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Brate ja sam ovu bosch platio 150 dinara, i za sad radi duze od svih 3-4 NGK koje sam stavljao pre toga, one su po 550din.. Ista toplotna vrednost jedino oznaka druga.. videcemo :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog

nekada nije ni dobro da ima jaku mesavinu.. ne zelim da kazem da mu je lose sto ima jace podmazivanje :D to ne smem ni da pomislim,ali usled vece mesavine smesa bude gusca i postoji mogucnost PUCANJA klipa...e sad verovatno mnogi ce misliti ja lud ...ali to se desava na nekim mnogo jacim cvajama npr od 700 ccm do 1200 ccm...pitate se koja cvaja ima toliko kubika ili mozda ne ...no nije ni bitno..desava se i da jadna karika zalepi od cadji :) uf to mrzim...pa onda kad mu napravi baja mesavinu i auspuh se zacepi...ma joj...moz da bude muke koliko hoces :D ali mislim da je do 4% ok praviti mesavinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Super Bosna F100 ORIGINAL kod mene prezivele 20.000 km i zamenio sam ih jer su se elektrode istrosile  ;D

Sad teram sa Brisk svecama koje su fabricki propisane za ovaj moj moped i trenutno su presle 4-5.000 i nema naznaka trosenja!

Sto se tice karburatora, kad god sam nesto budzio i pametovao, poremetio sam rad i potrosnju...

Mesac ulja ZABORAVI, to je naprava koja samo ceka kad ce da rikne a da ne znas i eto ti velike generalke cas posla :-\

Iskljucivo rucno pravljenje mesavine, jest' da je malkice smaranje kad stanes negde na pumpu ali na kraju krajeva, gde je tu car voznje cvaje ako ne sipas mericu ulja ispred pumpe?  :D

post-4255-12879095906609_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

A da, takodje sipam 3.5-4% polusintetike i komsiluku cinim uslugu u sred sezone, kad ujutru grejem motor  ;)

Hladan/mlak - grej ga najmanje 2-3-4 min i onda teraj kako ti volja /sto rekose Sumi i Sicko/  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

evo da odgovorim na glavno pitanje, stavi auspuh probaj sigurno ces dobti nesto, sad dali je lose ili dobro nemozes znati dok ne probas...

 

a za svecice pa stavi jeftiniju pa kad rikne rikne, i nisu skupe...  ;)  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Kad su već cvaje u pitanju...  i ja malo da smaram :)

Mene zanima da li cvaje imaju filter za gorivo? Znam da Tomos ima, ali sam nešto diskutovao sa drugarom, konkretno oko Yamahe TDR 125 ?

Ako je neko imao iskustva, zanimalo bi me i gde se nalazi ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog

Kad su već cvaje u pitanju...  i ja malo da smaram :)

Mene zanima da li cvaje imaju filter za gorivo? Znam da Tomos ima, ali sam nešto diskutovao sa drugarom, konkretno oko Yamahe TDR 125 ?

Ako je neko imao iskustva, zanimalo bi me i gde se nalazi ;)

 

mozda ima situ u rezervoaru ili ima sito na ulazu u karb...a ako nema preseci crevo bilo gde i stavi ovican filter

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Kad su već cvaje u pitanju...  i ja malo da smaram :)

Mene zanima da li cvaje imaju filter za gorivo? Znam da Tomos ima, ali sam nešto diskutovao sa drugarom, konkretno oko Yamahe TDR 125 ?

Ako je neko imao iskustva, zanimalo bi me i gde se nalazi ;)

 

imaju filter na pola dovoda od rezervoara do karb, i ima sito na izlazu iz rezervoara, probaj da ocistis da vidis cega sve tu ima :D ja sam cistio pre neki dan, pozz :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Filter za gorivo se cisti/menja kad god ti padne na pamet, pogotovo ako imas kao ja sa cantricom pa samo odvrnes i prospes stroku i isperes sito. Sito u rezervoaru tj. celu slavinu cistim jednom godisnje, kad ispiram rezervoar.

Filter vazduha je vitalan za rad cvaje /isto koliko i auspuh/ i njega treba cistiti/menjati kako je propisao proizvodjac motora ili cesce.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Hvala puno! Svima.

Problem je nastao od kada je sipao gorivo na nekoj krš pumpi (Sunce), prvo se mučio i sa paljenjem i sa radom, onda je ispustio gorivo ali i dalje ima problema sa paljenjem... Pa sam mu savetovao da očisti filter, a on nije bio siguran da li ga uopšte ima.

Hvala još jednom, sad se bacamo u akciju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

Izbegavaj kocenje motorom (o ovome je vec bilo govora,da sad ne ulazimo opet u raspravu),tj, voznju sa skroz zatvorenim gasom.Narocito nizbrdo.To je put ka sigurnoj smrti (agregata).

Nemoj isto tako da ga drzis dugo na ler gasu ,bez da mu ponekad dodas gasa.To je cudo napravljeno da se dooobro vrti.

 

,,modernim" dvotaktnim motorima je dovod ulja u karburator odvojen od benzina sve do spajanja karburatora sa cilindrom, znaci ispred šibera, tako da nema veze koliko je otvoren gas. a pumpa daje onoliko ulja koliko je radilica okreće i nema problema. ima tu i sajla koja ide od ručice gasa ali ona sliži da motor dobije dovoljno ulja na uzbrdici, kad ga ,,njonjiš". tako da sve ono što ste pisali u onim temama o kočenju motorom važi samo za mz, tomos, jawa...

valjda sam jasan

Nisi mi jasan, uopste

Provodis dosta vremena, ovde sa nama na forumu, a verujes tim # modernim # glupostima#

Obrati malo paznju na to koliko je modernih, skoro novih cvaja riknulo- jeste taj sistem moderan, elegantan, ... ali to je samo jos jedan sistem koji moze da crkne, zapusi se, napravi vazdusni cep, otkaze pumpa, pukne ta sajla,... i da dovede do zaribavanja motora  ???

 

to je drugo ako crne pumpa ili nešto. hoces da kažeš da ne treba da kočiš motorom jer moše da pukne crevce za ulje?

jeste da i benzin podmazuje ali ni na 4taktnim ga nema dovoljno pri kočenju motorom tako da je to štetno za dvotaktni koliko i za 4taktni, ako je uopšte i štetno ;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

Sto je sigurno - sigurno.Kad nasipam mesavinu u rezervoar a pre toga je dobro izmuckam u kanti - siguran sam da ne moze neko glupo crevo,pumpa i sl. da mi pokvari agregat i da me iskosta 100+ eura...A video sam ko zna koliko takvih zaribalih motora zbog slicnih gluposti.

Ja u moju Jawu sipam 4% ulja bez obzira sto na raznim uljima pise 2,5% (a vidjao sam i 1% ???).Verujem da to sto pise na nalepnicama ne znaci da je to ulje "carobno" pa ide 1% nego proizvodjaci time pokusavaju da naglase kvalitet tog ulja sto je vrlo sumnjivo.Ja mu sipam 4% pa kako hoce...

 

Takodje, i resio sam se problema sa komarcima dok je motor ladan...

 

Pre svake voznje zagrej motor bar malo nek radi 3,4,5 min na leru dok malo postogne radnu temperaturu a posle ga cepaj ...  ;):) :)

 

 

citat iz mz manuala. prepisujem:,,motor ne treba da se zagreva u stajanju, nego za vreme vožnje. brzine ukopčavati uz upotrebu kvačila, spojke, a polaziti treba u prvoj brzini. opsezi korišćenja brzina vide se na slici 9."

 

21. strana

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Sto je sigurno - sigurno.Kad nasipam mesavinu u rezervoar a pre toga je dobro izmuckam u kanti - siguran sam da ne moze neko glupo crevo,pumpa i sl. da mi pokvari agregat i da me iskosta 100+ eura...A video sam ko zna koliko takvih zaribalih motora zbog slicnih gluposti.

Ja u moju Jawu sipam 4% ulja bez obzira sto na raznim uljima pise 2,5% (a vidjao sam i 1% ???).Verujem da to sto pise na nalepnicama ne znaci da je to ulje "carobno" pa ide 1% nego proizvodjaci time pokusavaju da naglase kvalitet tog ulja sto je vrlo sumnjivo.Ja mu sipam 4% pa kako hoce...

 

Takodje, i resio sam se problema sa komarcima dok je motor ladan...

 

Pre svake voznje zagrej motor bar malo nek radi 3,4,5 min na leru dok malo postogne radnu temperaturu a posle ga cepaj ...  ;):) :)

 

 

citat iz mz manuala. prepisujem:,,motor ne treba da se zagreva u stajanju, nego za vreme vožnje. brzine ukopčavati uz upotrebu kvačila, spojke, a polaziti treba u prvoj brzini. opsezi korišćenja brzina vide se na slici 9."

 

21. strana

novog!!  ;) ;) :D :D svi imaju bar po 20 god... i ako je karb uredu treba da se zagreje nemozes cim upalis odma 4-5ooo ob...  ;) ;) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

ni na 4taktnim ga nema dovoljno pri kočenju motorom tako da je to štetno za dvotaktni koliko i za 4taktni, ako je uopšte i štetno ;)

 

 

 

covece si ti normalan odkad se to 4t podmazuje benzinom? xaxaxxaxaxaxaxxaa 4t podmazuje ulje iz kartera...  ;):) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

;D ;D ;D da sam juče umro ne bi to saznao, hvala ti.

hteo sam da kažem da je bolje i benzin i ulje nego samo ulje.

 

 

sta bre nov, ovo je za etz 250 iz 80 i neke. a imam manual i za ts-ove i isto to piše

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

sta bre nov, ovo je za etz 250 iz 80 i neke. a imam manual i za ts-ove i isto to piše

ma neznaju svabe sta pisu ..  :D :D ;D ;) ;) :)

 

hteo sam da kažem da je bolje i benzin i ulje nego samo ulje.

ipak bolje samo ulje.. ;) nebi ljudi dzabe pravili 4t motore(dugotrajniji su)  ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

pa i četvototaktne podmazuje benzin na neki način, ne razumeš sta hoću da kažem. to sam ovde dosta puta ,,čuo" da kažu

pa tako reci...

;)

ma da, šta znaju konstuktori.

konstruktori su rekli da ti pojasnim: ako radi dugooo u leru moze doci do pregrevanja posto je hladjenje motora vazdusno i to samo kada je u pokretu, nista mu nece skoditi ako malo 2-3-4min radi na leru pre nego sto krenes, nece biti trzanja od 2ooo do 3ooo ob... (desava se ujutro kad upalis)

da bi lakse postigao radnu temperturu koja je naprimer 80 stepeni, a ti kada  krenes motor je vec zagrejan na 40stepeni... nadam se da si razumeo, ako nisi nema veze. ;):) ;D  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja