Jump to content

Moto Zajednica

Harli vs. japanski kruzer-customi

Recommended Posts

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Rezime: Posto i pored velike volje moj zivotni stil tesko da moze da se uklopi sa onim sto pruza HD bilo dobro ili lose mnogo verovatnije je da ce kao drugi motor da padne jedna dragstar jamaha sa probusenim auspusima jer ona je najbolja replika Fat boy-a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Imaš ono Harley i "moj Harley" on i postoji da bi bio dotjerivan po mjeri vlasnika. Mislim da je to amerièki motor u pravom smislu rijeèi a mi ga malo teže varimo. Skokni na American Iron i pogledaj obilje verzija i kombinacija. To je za mene malo nešto kao kaubojski seljakluk, ali ko ga voli neka ga voli.

Da sam u Americi kupio bih ZX12-R za 10.000$ jednog Harley-a za pijacu sa pak tregerima za kuænog ljubimca u vidu kineske svinje sa crvenom maramom oko vrata i Ray Ban cvikerima. ( naravno kupiranog repa )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1209 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R 1200 R

Evo da pokusam da prilozim nesto za - za i protiv - mada posto imam jedan Harley- Sportster-krsh, malo cu biti pristrasan, tek toliko da kazem da mi se taj smek koji on nudi - SVIDJA. Vozio sam bas puno raznih motora, ali ovo je potpuno drugacije, uostalom stvar ukusa, treba probati, pa reci svidja mi se ili ne, a ne rukovoditi se onim sto ste culi, ili izvlaciti zakljucak iz probe od 2km. Uostalom, ja se sgurno ne bih osecao ko kod kuce da mi date novi K7 na par km, a i duze, jer jednostavno,taj fenomenalni motor ima fenomenalne karakteristike - koje mene, nazalost, ne privlace.

Evo jedan test...

 

 

NASLOVNICA TESTOVI Harley-Davidson TEST: Harley-Davidson Sportster 883 - objavljeno 2000 g. u broju 26 Moto Pulsa

 

 

TEST: Harley-Davidson Sportster 883 - objavljeno 2000 g. u broju 26 Moto Pulsa

Brzi vlak iz MilwaukeeaPred nama je Sportster u sportskom izdanju. Moramo priznati da je Harley-Davidson oduvijek drugaèije poimovao znaèenje "sport" od ostalih europskih i japanskih konkurenata. Poklonici amerièkih motocikala složit æe se da je ipak rijeè o pravom sportskom motociklu koji je dodatno nafriziran jednim od brojnih kiteva koji se mogu naæi na tržištu, namijenjenih upravo H-D motociklima

 

Brzi vlak iz Milwaukeea

 

Postoji jedan Harley Davidson koji veæ èetiri desetljeæa nosi isto ime, ima istu zapreminu i uvijek je u biti ostao jednostavan motocikl, bez suvišnih ukrasa, ali zato kvalitetan. To je Sportster 883 èija je prednost i u tome što je najjeftiniji amerièki motocikl. Okretnija verzija Standard, èarobni je recept za poèetnike, malo troši, ali je zato i spor.

Život poèinje u èetrdesetoj. To je popularna izreka, izmišljena zasigurno kao utjeha onima koji su mladi duhom i preplašeni neizbježnim ulaskom u "treæu dob". Ali, spomenuta izreka istodobno na najbolji naèin opisuje verziju motocikla XLH 883 Sportster koji je ne tako davno proslavio svoj èetrdeseti roðendan. Prvi je Sportster uveden na popis amerièkog proizvoðaèa motocikala još davne 1957. godine.

 

Bila je to prava pravcata objava rata engleskim dvocilindriènim motociklima, na èelu s Triumphom koji je veæ nekoliko godina prije toga držao monopol nad zanimanjem strastvenih zaljubljenika u motocikle s druge strane Atlantika. Kod "malog" Harley-Davidsona još su dodatno istaknute one sportske osobine koje su proslavile njegove konkurente: lakoæa i snaga. Zapremina mu je poveæana a ista je kao i kod današnjih modela i iznosi 883 ccm, dok je njegov motor bio vrlo "napredan" za ono doba. Nakon preko èetrdeset godina situacija je prilièno izmijenjena. Nekadašnji konkurenti postupno su nestali. Nastajali su, razvijali se i nestajali razlièiti motocikli kao i razlièiti naèini vožnje. Samo se Sportster nije promjenio. Ostao je vjeran, kako prvobitnoj zamisli o jednostavnom motociklu bez nepotrebnih dodatnih ukrasa, tako i mehanici po kojoj se izvorni model upravo i isticao. Jedina stvarna razlika je u tome što se njegovim imenom danas dièi èitava obitelj motocikala.

 

Uz izvorni model izrasla su i njegova mlaða braæa veæe zapremine od 1.200 ccm u standardnoj, sportskoj te custom verziji. Modeli Sportster postali su neizbježna karika u lancu izmeðu Harley-Davidsona i "normalnih" motocikala. To su jedini modeli amerièkog proizvoðaèa koji mogu zadovoljiti motocikliste iz obje kategorije. Ta je uloga ponekad i neugodna. Mnogi motociklisti smatraju Sportstera "Harleyem za cure". Oni pak koji prijeðu s nekog modernog motora na Sportster, doživjet æe ga kao motocikl èije su linije i performanse zastarjele. Ali, radi se samo o predrasudama. No, imaju pravo samo u jednom: motocikl kao što je 883 Sportster zaista izgleda kao da je konstruiran po mjeri nježnijeg spola ili muškaraca koji baš i nemaju snagu "supermena". Mali spremnik za gorivo zapremine samo 8,5 l i krhki gornji dio izgledaju kao umjetnièka slika koja uokviruje glavnog protagonista a to je motor prirodne boje aluminija.

 

Motor se primjeæuje i iz sjedala. Glave motora strše iz uske linije motocikla, dok poveæi filter za zrak rasplinjaèa od 40 mm onemoguæuje priljubljivanje desne noge uz spremnik. Vozaè je prisiljen sjediti u èudnom, "raskreèenom" položaju. Kromiranje na Sportsteru izgleda kao pravo umjetnièko djelo, a i lakiranje je kvalitetno. Sve u svemu, ni najmanji djeliæ nije prepušten sluèaju. Manje oduševljava serijska oprema ovog motocikla, premda je možda upravo to ono što èini dio njegovih èari. Istina je da je ovaj Harleyev model zamišljen kao ekonomièan i da za njega èak nisu predviðeni nikakvi dodaci, mada ne bi škodio još jedan prednji disk ili brojaè okretaja. S druge strane, amerièki proizvoðaè s lakoæom svojom prodajnom filozofijom i dalje uspijeva pridobiti svoje kupce. A, ako je onaj koji plaèa zadovoljan ......

 

Što se tehnike tièe, Sportster ne nudi nikakve znaèajne novitete. Dvocilindrièni motor, èiji cilindri su rasporeðeni u obliku slova V pod 45_, s distribucijom preko osovine i klackalica, malo je preureðen kako bi prijenos snage bio postupniji. Buka ispuha je, što je rijetko, vrlo umjerena a usklaðena je sa propisima prema kojima buka ne smije prelaziti 80 dB. Kako bi zadovoljio norme protiv buke, ispuh je malo "prigušen", èime se izgubilo nešto na snazi. Mjenjaè u sklopu motora, a ne odvojen kao kod modela big twin, ima pet brzina, s višelamelnom uljnom spojkom. Završni prijenos ide preko nazubljenog remena od gume i kevlara. Okvir je dvostruki, od èeliènih cijevi i s tradicionalnom oscilirajuæom vilicom.

 

Naš testni model bio je dodatno opremljen nizom opreme koju nude after-market proizvoðaèi, a koja je osnova za utrke twin motora sa zraènim hlaðenjem, toliko popularne preko Oceana. Poèet æemo od motora oko kojeg se ionako sve okreæe. Nove su bregaste osovine racing tipa marke "Andrews", kit za rasplinjaèe je tvrtke "Keihin" a ispušni sustav potpisuje "Supertrapp". Ovjes je takoðer dotjeran. Prednja vilica oplemenjena je nižim i tvrðim oprugama, te gušæim "Duchams" uljem, dok su stražnji amortizeri zamijenjeni markom "Bitubo". Ruène komande su spuštene u sportskoj varijanti, kao i nožne koje su skraæene, povišene i pomaknute unazad. Sjedalo je tipa "mono" s nosaèima za oznake startnog broja na utrkama. Serijske koèione cijevi zamijenjene su izdržljivijim èelièno-teflonskim tvrtke "Aerocip".

 

Tajne èari ovog motocikla, bez obzira na estetiku, poèivaju upravo u lakoæi upravljanja koja svakom poèetniku, kao i veæ prekaljenom vozaèu, omoguæuje da se na Sportsteru 883 osjeæa ugodno i sigurno. Oveæa masa ovog motocikla od 225 kg osjeæa se samo pri pomicanju kad motor ne radi. Ali, dovoljno je probuditi motor, ubaciti u prvu brzinu, prijeæi tek nekoliko metara i taj osjeæaj težine odmah nestaje. Motor pri svim brzinama ravnomjerno reagira na gas, a ne nedostaje mu ni živosti. Na žalost, serijski ispuh motora, koji je sve prigušeniji, bitno smanjuje performanse ovog amerièkog dvocilindraša.

 

Onakav kakav izaðe iz trgovine, Sportster nije baš ubojiti grom, ali su zato njegove performanse prihvatljive, ako realno pogledamo današnji promet i zakrèene ceste. Fino, ritmièno pulsiranje dvocilindriènog "V" motora prati skladan prijenos snage bez preskakanja. Motor nije jako snažan u današnjim okvirima, ali ova prividna ogranièenja koja ga èine mirnim motorom, pretvaraju se u prednost na vrlo vijugavim.

Vožnja pri manjim brzinama je zamorna zbog smanjenih dimenzija upravljaèa kao i zbog neprirodnog položaja ruku. Što se tièe vilice i amortizera, njihov smanjen hod omoguæuje da se noge pri svakom zaustavljanju èvrsto postave na zemlju. Druga strana medalje su tragovi koje na asfaltu ostavljaju nožni oslonci, u serijskoj izvedbi, i ispušne cijevi veæ i pri najmanjem nagibu u zavoju, kao i udobnost vožnje koju mogu cijeniti samo najvatreniji obožavatelji ovog motocikla.

 

A da ne spominjemo da su upravljaè, sjedalo i nožne komande smješteni tako da odgovaraju samo vozaèima nižim od 170 cm. Prijenos je robusan a mjenjaè nije prebuèan i dovoljno je precizan u promjenama brzina, ali bi mogao biti i brži. Maksimalna brzina je gotovo 175 km/h a dostiže se tek nakon dužeg zaleta. U serijskoj verziji ona iznosi oko 150 km/h.

 

Koènice su dobre sve dok se vozi unutar dozvoljene brzine. U tom sluèaju su dva diska od 290 mm odlièna, dok se pri veæim brzinama brzo "istroše". Diskovi nisu baš otporni niti na nagla koèenja, zbog èega uopæe ne bi bilo zgorega kada bi se moglo raèunati bar na još jedan prednji disk. Nakon poèetnih troškova, održavanje Sportstera je ipak dostupno svakom džepu. Srednja potrošnja goriva najmanjeg H-D-a je svega 4 l/100 km. Šteta je jedino što je na putovanjima autonomija ogranièena malom zapreminom spremnika goriva iz èega se može zakljuèiti da dugi i ravni autoputevi nisu najbolji teren za uživanje u Sportsteru 883. Sve u svemu, za one koji žele uæi u svijet amerièkih motocikala, model 883 je ekonomski najprivlaèniji od velike palete Harley Davidsona.

Željko Pušæenik

 

TEHNI?KI PODACI

Motor: dvocilindrièni u V pod 45_, èetverotaktni, promjer x hod: 76,2 x 96,8 mm, obujam 883 ccm, odnos kompresije 9:1, razvod: jedna osovina i 2 ventila po cilindru, zraèno hlaðenje, elektronsko paljenje, podmazivanje sa suhim karterom, napajanje: rasplinjaè Keihin od 40 mm, spojka višelamelna u ulju sa komandom preko sajle, mjenjaè 5 brzina. Okvir: dvostruka greda od èeliènih cijevi, kut upravljaèa od 31,1_. Ovjes: sprijeda teleskopska vilica od 39 mm, hod 175 mm; straga oscilirajuæa vilica sa dva amortizera, hod 92 mm. Gume: prednja 100/90-19, stražnja 130/90-16. Koènice: naprijed i straga disk od 290 mm i 1 klipiæ. Dimenzije (u mm) i težina: duljina 2.235, visina sjedala 720, osovinski razmak 1.510, suha težina: 235 kg (105 naprijed + 130 straga), spremnik goriva: 8,5 l. Deklarirano: snaga-33 ks pri 6.000 okr., max.okr. moment-6,5 kgm pri 4.100 okr., max. brzina: 150 km/h.

 

 

Moj Krsh je nabudzen uz pomoc nekih 4 - 5000 eura, tako da mnogo bolje ubrzava, bolje koci, ide 200 km/h, i mnogo dobro se cuje i t d .. ..

Pa ko sta voli nek voli, motor je to, ne pljujem ni po jednom, svaki ima svoje zaljubljenike....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Novi Becej
On se kupuje bas zbog tih vibracija od kojih se muti vid' date=' bas zbog tvrdih komandi i ... [/quote']

 

Da, za prave muškarèine, to je korisno i za masažu prostate!!

 

 

 

Zašto vozaèi Harleya ne pozdravljaju??

 

Zato, jer posle pozdrava ne mogu više da uhvate volan!!

 

 

EXTRAAAA!!!!! :D:D:D

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

obzirom da mi je citav HD klub izuzetno blizak (cak i deo fotki je ispred moje kuce recimo), mislim da mogu da objasnim koju su poentu imali na umu prilikom tog slogana: rec je o zelji da se apostrofira upravo filozofija zivota i bajkerstva naglasavanjem da je HD neka sasvim zasebna dimenzija. Pretpostavljam da ovo uopste nije daleko od istine ali ovakvi naglasci su redovno iritantna varijanta po ostatak bajkerskog sveta ili njihovog posmatrackog/simpatizerskog auditorijuma. Ustvari, taj iritantni stav je druga, sekundardarna poenta slogana.....

 

Pola kluba (to je ekstremno mali klub, da ne bi zavaralo obilje motora i likova sa fotki, dobar deo je iz Madjarske i Austrije od prosle godine cak) su kafedzije, drze ugostiteljske objekte i znacajan deo "klupskih" voznji se odvija na relacijama upravo izmedju tih destinacija, od jednog do drugog kafica. Poenta voznji je uglavnom - biti vidjen. Kada platis HD toliko koliko ga platis, ta, verovatno najosnovnija poenta, nekako ne izgleda tako malogradjanski i nezrelo, kako se ja sa njima salim, kad si vec ulupao toliko novaca u HD, glupo je da makar malo satisfakcije ne dobijes kroz to da budes vidjen ;)

 

Ove godine ce mozda lokalni skupovi videti organizovane dolaske ove ekipe, prosle godine je deo ekipe, ali prilicno krnji, videla samo Indjija i Sajam u NS. Paradoks je da je zato Balaton i pored stravicne kise skoro citavim putem video puni sjaj HD sa ovih prostora, ukljuciv i ekipu iz CG....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja