Jump to content

Moto Zajednica

Anlaser na GPZ500s?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Sledi opis problema za koji mi treba resenje, a tice se motora GPZ500S:

 

Kada su jutra bas bila hladna, prilikom startovanja culo se nesto krrr. Mislim da se to cuo anlaser. Kada odmah zatim startujem motor ponovo, upali lepo. To se desilo samo par puta.

Pre par dana jedan majstor mi zamenio ulje. Sipao je 3.7l ulja koliko i pise na motoru. Posle toga, kada je motor hladan nije hteo da upali vec se cuje anlaser sa svojim krrrr :-(. Tacnije krene kao da okrene pa onda onaj zvuk. Ja ga upalim na gurku i kada se zagreje posle pali iz prve. Dok sam petljao nesto oko motora, vidim nalepnicu ispod sedista i pise 2.8l (bez menjanja filtera) odnosno 3l (sa menjanjem filtera).Pogledam ja nivo ulja dok je motor bio na nozici kad okno puno. Ukapiram da ima visak ulja i ispustim 300ml. Posle toga uglavnom pali dobro. Verovatno usled viseg nivoa ulja i vece gustine jer je hladno, nije hteo da upali, ali se i dalje po nekada cuje ono krrr, predpostavljam od anlasera i da su zubi osteceni/pojedeni (moje misljenje kao laika).

 

Moja pitanja su:

Da li smem da vozim motor (da li postoji mogucnost da prilikom startovanja, usled loseg sprega zupcanika neki spon ili parce metala upadne u motor pupupu)?

Koje su opcije za tu popravku (nov anlaser, polovan, ili nesto trece i gde naci)?

Kako to da na jednom mestu na motoru pise jedna a na drugom mestu druga kolicina potrebnog ulja?

 

Izvinjavam se zbog duzeg posta.

Svaki savet je dobrodosao.

Pozdrav, Ivica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

To krrr je najverovatnije zvuk koji ispusta anlaser dok vrti u prazno zbog bendiksa koji je tu sigurnosti radi. Normalna pojava kada je akumulator prazan, a po simpomima mi mirise na to. Izmeri napon na klemama, a po potrebi dopuni vodu i napuni bateriju. Ako ne drzi struju, zna se sta ti je ciniti. Sto se ulja tice, nije mi jasno kako na dva mesta na istom motoru pisu dve informacije o kolicini ulja. U svakom slucaju, ipsravno je 2.8l sa filterom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

UvGKh_dscf2766szq5.th.jpg

 

404.jpg

 

Evo dokaza da pise dve razlicite kolicine potrebnog ulja. Jedna je ispod sedista a druga na motoru. Osim ako neko nije nesto menjao. :roll:

 

Hvala na savetima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Slican slucaj sam i ja imao. Da ne razglabam, ispostavilo se da je akumulator ispustio dusu. Na mom motociklu zvuk je poticao od start relea koji nije imao dovoljan napon u trenutku paljenja. Ako imas mogucnost, probaj sa drugim akumulatorom.

Sto se ulja tice, pre bih verovao plocici. Na kakvoj nozici ti je bio motor dok si merio nivo ulja???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Na onoj sa strane motora. Znam da se nivo ulja proverava kada motor stoji uspravno :) . Samo sam hteo da naglasim da i kada je bio nagnut na suprotnu stranu od strane gde se nalazi okno za ulje, ono je bilo prekriveno uljem.

Provericu za akumulator. Ako je samo to problem onda super :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog

da li ti cujes da ti alnaser vrti a krlja ili samo krlja....upali svetla pa pokusaj da okrenes alnaser...ako ti se svetla uopste upale ... pa javi sta se desava ! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog
To krrr je najverovatnije zvuk koji ispusta anlaser dok vrti u prazno zbog bendiksa koji je tu sigurnosti radi. Normalna pojava kada je akumulator prazan' date=' a po simpomima mi mirise na to. Izmeri napon na klemama, a po potrebi dopuni vodu i napuni bateriju. Ako ne drzi struju, zna se sta ti je ciniti. Sto se ulja tice, nije mi jasno kako na dva mesta na istom motoru pisu dve informacije o kolicini ulja. U svakom slucaju, ipsravno je 2.8l sa filterom.[/quote']

 

sad videh ovaj post...obe informacije na motoru su tacne :)

 

kako ?! pa jedna ti je kada stavljas NOV filter od ulja a druga kada NE STAVLJAS nov filter ulja ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog
@LJepoja

Na jednom mestu pise 2.8l bez filtera i 3l sa filterom a na drugom mestu 3.4l...

 

a da li na prozorcicu za ulje imas oznacen min. i max. ...ako imas onda batali slova i citaj sa prozorcica :) najsigurnija varijanta :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Jesi proveravao ulje 10min posle voznje ??

Ako si proveravao nivo ulja posle cele noci stajanja u garazi onda ti netacno pokaze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

A sta ako 3,4 nije oznaka za ulje, vec za cooler (hladnjak) :D . Salim se, naravno. Sve tri cifre su ok, za tebe su najbitnije one od 3,0 i 2,8 i to je to. I 3,4 je prava cifra,ali da ne objasnjavam, tebi nebitna. Ulje je znaci 2,8 i 3,0 kako je i napisano!!! Anlaseru je otisao bendiks, to ce ti svaki majstor (elektricar) srediti relativno jeftino. Ako budes otezao sa tim, na kraju ces ga samo na gurku i paliti. Zato, pravac kod majstora!:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog
A sta ako 3' date='4 nije oznaka za ulje, vec za cooler (hladnjak) :D . Salim se, naravno. Sve tri cifre su ok, za tebe su najbitnije one od 3,0 i 2,8 i to je to. I 3,4 je prava cifra,ali da ne objasnjavam, tebi nebitna. Ulje je znaci 2,8 i 3,0 kako je i napisano!!! Anlaseru je otisao bendiks, to ce ti svaki majstor (elektricar) srediti relativno jeftino. Ako budes otezao sa tim, na kraju ces ga samo na gurku i paliti. Zato, pravac kod majstora!:D[/quote']

 

nisam siguran da na motorima postoji bendiks...motori imaju onaj kako se zove "free lauf" ili kako se vec kaze ...jednosmerni zupcanik..na jednu stranu blokira a na drugu stranu je skroz oslobodjen...mislim bar je tako na motorima koje sam ja do sada rasklopio :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Ta cifra od 3.4l po meni ima smisla jedino ako je motor potpuno bio rasklopljen i iscedjen do poslednje kapi ulja. U svakom slucaju, bitno je da je ulje zamenjeno, visak ispusten i da se ljubimac dobro podmazuje! :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Danas sam skinuo anlaser. Izgleda da su cetkice u pitanju jer su u bas, bas losem stanju. Idem da nadjem neke pa da sklopim i vidim sta ce biti. Mada, sudeci po njihovim dimenzijama, moracu nesto da budzim.

Javicu kada sve sredim da li je to bio uzrok mog problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Ljepoja, u pravu si da taj motor nema bendiks, tako sam se izrazio jer vecina zna sta je to, pa da ne komplikujemo! Ako su cetkice otisle, onda ce anlaser frljati. Izmeri duzinu cetkica. Nove su 12-12,5mm, a minimalna duzina (ispod koje proklizava) je 6mm za tvoj tip anlasera. Kupi cetkice i obrusi ih na zeljenu velicinu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: Ljeljenča
Sledi opis problema za koji mi treba resenje' date=' a tice se motora GPZ500S:

 

Kada su jutra bas bila hladna, prilikom startovanja culo se nesto krrr. Mislim da se to cuo anlaser. Kada odmah zatim startujem motor ponovo, upali lepo. To se desilo samo par puta.

Pre par dana jedan majstor mi zamenio ulje. Sipao je 3.7l ulja koliko i pise na motoru. Posle toga, kada je motor hladan nije hteo da upali vec se cuje anlaser sa svojim krrrr :-(. Tacnije krene kao da okrene pa onda onaj zvuk. Ja ga upalim na gurku i kada se zagreje posle pali iz prve. Dok sam petljao nesto oko motora, vidim nalepnicu ispod sedista i pise 2.8l (bez menjanja filtera) odnosno 3l (sa menjanjem filtera).Pogledam ja nivo ulja dok je motor bio na nozici kad okno puno. Ukapiram da ima visak ulja i ispustim 300ml. Posle toga uglavnom pali dobro. Verovatno usled viseg nivoa ulja i vece gustine jer je hladno, nije hteo da upali, ali se i dalje po nekada cuje ono krrr, predpostavljam od anlasera i da su zubi osteceni/pojedeni (moje misljenje kao laika).

 

Moja pitanja su:

Da li smem da vozim motor (da li postoji mogucnost da prilikom startovanja, usled loseg sprega zupcanika neki spon ili parce metala upadne u motor pupupu)?

Koje su opcije za tu popravku (nov anlaser, polovan, ili nesto trece i gde naci)?

Kako to da na jednom mestu na motoru pise jedna a na drugom mestu druga kolicina potrebnog ulja?

 

Izvinjavam se zbog duzeg posta.

Svaki savet je dobrodosao.

Pozdrav, Ivica[/quote']

Poslao sam ti na mail servisne podatke za taj agregat i koliko se sjecam da pise motor sa filterom 3,0 lit.To je to,provjeri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

@Rider

Hvala na tabeli.

Ide 2.8-3-3.4 u zavisnosti da li se menja samo ulje-ulje sa filterom-ili je masina suva.

Inace jos problem nije resen. Cetkice su malo poboljsale stvari ali nije to - to. Danas cemo detaljnije da se pozabavimo potencijalnim problemima, pa javljam sta je...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 642 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Honda CBR 954

Probaj da zamenis cetkice jer mozda nem snage zbog cetkica i podmazi ceo alanser masti ali ne onom u spreju jer se razliva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Beograd

Sto se tice kolicina ulja, tu je sve OK. Ovako ti je kod Yamahe R1:

Total amount 3,8L

Without oil filter catridge replacement 2,9L

With oil filter catridge replacement 3,1

 

Sto se tice zvuka prilikom paljenja, moj savet ti je da ipak posetis nekog majstora. Davne '94 sam i ja vozio GPZ500s. Nesto slicno se i meni tada culo, ne secam se bas zvuka, ali je bilo nekog "krrrr". Na kraju se ispostavilo da se odvalio neki delic i pokidao mi namotaje pa sam palio samo na gurku. Popravka kvara: nov deo (tada nije bio jeftin). Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

@sci

Zupcanici su dobri

 

@miki123

Zamenio sam cetkice i opet isto

 

@Sc

Izgleda da je cika majstor najbolje resenje, mada ih bas nesto ne volim. Ne zato sto treba da se plati nego zato sto su takvi kakvi jesu. Mada i motor star 20 godina ne moze da radi kao nov. :cry:

 

Hvala na savetima

 

PS: Kaze jedan momak da je njegov drug ima isti problem. Pitam, kako je resio, sta je bilo; kaze ne seca se. Drugi kaze da je isto imao taj problem. Sta si radio (pitam ja). Pa prodao ga tako. I tako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja