Jump to content

Moto Zajednica

Skola sigurne voznje

Recommended Posts

  • Drug član, 1690 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Nasao sam na netu nekoliko filmova sa preciznim, jasnim objasnjenjima tehnike sigurne voznje za sve vozace dvotockasa.

Iako sam presao preko 20 000 km na skuteru, neke stvari koje sam ovde naucio su do sada bile prava nepoznanica za moj stil i tehniku bezbedne-sigurne voznje  ::)

Pogledajte, siguran sam da ce vam biti od velike koristi  ;)

 

Sigurnosna oprema:

 

Stanje vozila, stabilizacija vozila, polukružno okretanje :

 

Vodjenje pogledom :

 

Impuls skretanja, tehnika obrnutog skretanja :

 

Izbjegavanje prepreka :

 

Zaustavni put :

 

Kočenje :

 

Svladavanje Zavoja :

 

Mokra cesta :

 

Suvozač :

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1149 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Ovo je odlicno! Mali problemi prilikomm pregleda, nisu me odgovorili da sve ne odgledam do kraja. Odlicno. Bilo bi lepo kada bi postojao neki "trenazer" ili motor sa dodatnim tockovima kao sto postoji na autu za obuku za ekstremne reakcije, mislim da bi to trebalo da ima auto skola ili nneki centar sigurne voznje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Jako korisne informacije, svaka cast... Samo se pitam kad ce to biti na nekoj nasoj televiziji...

 

Bravo Saxi.

 

A sto se tice emitovanja kod nas.... Nema sanse.

Ja bih pogurao i Pablovu ideju da se okupljanje u Bgd iskoristi za vezbu sa cunjevima i sl.

Licno mislim da sam neiskusan vozac i za sada me strah sprecava da ne uradim nesto strasno, opet sigurnije bih se osecao kada bih vezbom znao kako da odreagujem u nekim kriticnim situacijama, jer tada refleks resava i rutina, nikako ono sto treba, jer tada nema vremena za razmisljanje.

 

Meni je licno nepoznato ovo oko tehnike obrnutog skretanja. Ja cu to probati odmah cim sneg prodje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1690 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Ja sam ovo i postavio jer verujem da vezbe nikad nije dosta i da uvek moze bolje, a sobzirom da svi znamo na sta lici kvazi obuka za A kategoriju mislim da je svaki savet zlata vredan, a ovde je sve sublimirano i na tacni, e sad verujem kad bi imali i mogucnost nabavke pomocnih tockova da bi se lako mogla organizovati i neka BJB skola sigurne voznje, bas ono sto je Pablo vec iznosio kao ideju krajem prosle sezone kad je RS pokrenuo okupljanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5346 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Odlicni filmici! Drugari, takvi kursevi bezbedne voznje su vec u planu za ovu godinu. Planiramo da budu organizovani iz dva dela - teorijski i prakticni deo, a planiramo kurs ulicne voznje (asfalt) i kurs voznje van asfalta... Javicemo se sa vise detalja uskoro. ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Odlicni filmici! Drugari, takvi kursevi bezbedne voznje su vec u planu za ovu godinu. Planiramo da budu organizovani iz dva dela - teorijski i prakticni deo, a planiramo kurs ulicne voznje (asfalt) i kurs voznje van asfalta... Javicemo se sa vise detalja uskoro. ;)

 

 

Ajde vec jednom s reci na dela !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5346 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Johann, izvini, ali ne razumem tvoj komentar.

 

Radi se maksimalno koliko se moze, ali treba svi da shvatite da niko ovde ovo ne radi za novac, niti zato sto mu je ovo posao. Svako od nas koji guramo ovu pricu ima svoj 'dnevni' posao koji nam obezbedjuje egzistenciju. Sve ovo sto radimo za motociklizam radimo u slobodno vreme, umesto da se bavimo porodicom i drugim zivotnim pitanjima. Zato molim te nemoj da prozivas mene ni bilo drugog iz ekipe koja se trudi da uradi nesto pozitivno i to iz cisto altruistickih razloga...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5346 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Daleko od toga da stihijski radimo stvari, ali prosto ne ide sve dovoljno brzo koliko nam svima to treba. Planiramo prema mogucnostima i okolnostima, ali kad god se plan usvoji, plan i ostvarimo. Za proslu godinu jos smo planirali da se pokrenu kursevi voznje, ali smo tu zakazali. Jedino je ta akcija ostala neispunjena od akcija koje smo zacrtali sebi za proslu godinu. Ove godine sam to licno uzeo na sebe da to izgura, tako da ce to da se desi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Johann, izvini, ali ne razumem tvoj komentar.

 

Radi se maksimalno koliko se moze, ali treba svi da shvatite da niko ovde ovo ne radi za novac, niti zato sto mu je ovo posao. Svako od nas koji guramo ovu pricu ima svoj 'dnevni' posao koji nam obezbedjuje egzistenciju. Sve ovo sto radimo za motociklizam radimo u slobodno vreme, umesto da se bavimo porodicom i drugim zivotnim pitanjima. Zato molim te nemoj da prozivas mene ni bilo drugog iz ekipe koja se trudi da uradi nesto pozitivno i to iz cisto altruistickih razloga...

 

 

Il sam se lose izrazio il neznam sta, nikakva prozivka nije bila, vec samo podsticaj da se ne zaboravi obecano i ubrza cela prica ;D.

Kad bi ti upoznao Sremce nebi znao sta te snaslo oni prvo naprasito opljuju, a ako je dobro oni progundjaju moz to bolje...

Samo sam primenio Sremacke metode....sorry  :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Sve sto je na volonterskoj bazi mora da ide sporo. Svi mi imamo obaveze i jurimo kintu da obezbedimo egzistenciju.

 

Samo polako i da sve bude sigurno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 701 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

Svaka cast Saxi i za ideju i za trud.

 

Obrnuto skretanje (countersteering) je nesto sto dosta vozaca radi intuitivno iako mozda toga nije ni svesno. Ima klipova na Youtube-u gde je na detaljnijem usporenom snimku to lepse prikazano.

Dobro je potenciranje u ovim klipovima na stalnom uvezbavanju ,kako bi se u stvarnoj situaciji odreagovalo pravilno.

 

Secam se da su mi se pojedini drugovi smejali kad bi pricao da skoro svaki dan pored vozikanja izdvojim i neko vreme za trening voznje,uz pricu kao "pa sta tu ima da se trenira"... "pa neces ti na trke" i sl... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Hehehehe, često se baš slatko zabavljam na poligonu ispred hale Pionir jer mi je najbliži. Pazi kad dan-danas obrnem nekoliko osmica ako tuda prolazim. Ne vidim ništa loše u tome. I simpatična je zabava. Bar meni. I par puta su me oni iz auto škola pitali kad polažem pa kad im kažem da vežbam jer mi je tako došlo, da vidiš kako to cene. Svi su bili u fazonu "svaka čast, tako treba".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Danas sam probao tehniku obrnutog skretanja. Ja to nisam znao do sada.

 

Prvo sam se smrzao je mi je sqter u trenutnu "zalegao", mislim ocekivao sam nesto ali ne ovoliko, a posle 2-3 puta je vec bilo lakse.

Savetujem svima da ovo uvezbaju.

 

DRUGARSKI SAVET SVIM BAJKERIMA

 

VODITE RACUNA O UDARNIM RUPAMA I PRLJAVOM ASFALTU. SVO ULJE STO IZBACUJU VOZILA SE ZADRZALO NA SNEGU, A SADA SE NALAZI NA ULICAMA.

TAKODJE SU ULICE PUNE RIZLI !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

I ja sam probao obrnuto skretanje, nisam verovao kako brzo skrece... Samo sto sam ja probao pri manjoj brzini i malo sam samo odgurnuo korman... Oticicu jedan dan na poligon pa cu uvezbati definitivno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja