Jump to content

Moto Zajednica

Puce mi guma, umalo da padnem

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 911 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Pozdrav svima

Evo da pribelezim i prvi gumi defekt na putu i prvu veoma rizicnu situaciju na moj moto konto.

Posto je dan bio idealan napravio sam odlicnu voznju po putevima i atarima Srema i Gore i uvece na povratku kuci preko Novog Sada rikne mi guma na jako zahebanom mestu u krivini na putu izmedju Begeca i Glozana. Znaci prilazim krivini sa 100kmh i u krivini malo smanjim na 90kmh kad od jednom prednji tocak mi proklize i to dobro. Uspem da ga vratim i onako u glavi kontam reko garant je neko ulje na putu ili nesto pa cu malo biti oprezniji, kad ono posle samo par metara poce opasno prednji tocak da seta levo desno. Ja jos uvek u krivini, polunagnut, brzina 80kmh, kola hiljadu oko mene samo zvizde a mrki mrak. Reko u sebi sad ako padnem sigurno cu da zavrsim pod necijim tockovima. Tocak cas levo cas desno ja polako pustam gas a u glavi mi samo putopis od onog decka sto je sa devojkom na ATu isao u Aziju pa pali zbog puknute gume negde kog Pirota. O kocnici i ne razmisljam jer bih onda sigurno poljubio asfalt. Sreca pa je moj GY relativno lak motor (samo 127 kg) a i ranija vezba po pesku na DTD kanalu je ucinila svoje tako da sam ipak posle dosta cimanja uspeo nekako da se zaustavim pored puta u sred krivine.

Sklanjam se u travu koliko mogu, palim zmigavac i poziciju i odmah iz torbe vadim reflektujuci prsluk posto se tuda jurca i 100-120kmh pa da budem sto uocljiviji. Vatam se za prednju gumu a ona skroz prazna. Ventil je i dalje na mestu. Posto me niko od vozaca ne hebe ni 5% odlucim da odguram motor do sledeceg izlaza u njive radi svoje bezbednosti. Vadim sprej i molim se bogu da ce da odradi posao iako je guma TubeType a ne Tubeless. Nalazim se tacno izmedju Begeca i Glozana u sred nicega 25 km od kuce. Sprej koristim po upustvu prodavca i u prvi mah mislio sam da ce uspeti jer se guma nakon samo 30 sec naduvala do uportebljivog stanja. Medjutim ... Ostavim ga jos 10 sec malo da stoji i kad sam skinuo crevo od spreja pocne da siklja vazduh oko ventila sa svih strana.

Posto pribora za krpljenje nemam, vidim trebace mi prevoz a to je ono cega sam se najvise plasio. Moja porodica ima 2 matora auta koja koristimo ali nijedan nema kuku niti imamo prikolicu, niko od mojih prijatelja nema prikolicu ili kombi (osim jednog koji me je skolski ispalio sad kad mi je bas trebao) i ne poznajem nijednog bajkera u okolini sa kombijem ili moto prikolicom. Znaci totalni mrak. Ispustam jedan glasam krik. AAAAAAAAAAAAAAAA !!!! Pu reko sad cu da ga guram kroz njive do Palanke pa makar stigao kuci u nedelju ujutro.

Ocajnicki potez. Matori od kuce zove nekog svog poznanika iz naftalina i javlja mi da stizu sa njegovim kolima i prikolicom za 30 min. Konacno! U mraku vec sat ipo ja, poljski misevi (koji su ozbiljno poceli da suskaju oko motora) i gomila auta koja me naravno ni ne primecuju. Ajd od ostalih vozaca sam to i ocekivao jer kod nas je SOLIDARNOST strana rec ali dok sam cekao tih skoro 2 sata prosla su cetvorica solo bajkera i zamislite nijedan nije ni stao da pita ili ponudi pomoc.

Dodjose po mene, spakovasmo motor i dovezoh ga kuci. Evo sad sedim i sastavljam spisak sta sve moram pod hitno da uradim/kupim ( 1.UVESTI INSTALACIJU I PRIKLJUCAK 12V, 2.KUPITI MALI KOMPRESOR I ALAT ZA KRPLJENJE, 3.KUPITI REZERVNU UNUTRASNJU GUMU ...)

Sad vec ozbiljno razmisljam i o moto prikolici a sutra cu skoknuti i do AMSS. Posto sam ja jos zeleni bajker, ovih situacija ce sigurno biti jos mnoooogo pa bih ja hteo nekako da se osiguram.

Sutra idem i kod vulkanizera pa cu bas da vidim sta se to desilo.

Evo na kraju jos da prilozim par slika sa puta.

 

Odoh pod tus pa cu na spavanje

Pozdrav od Baneta

post-1350-1287900960771_thumb.jpg

post-1350-12879009608147_thumb.jpg

post-1350-12879009608572_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Tacno znam kako si se osecao, meni je guma pukla kad sam isao za Dubrovnik, ja stvarno nisam imao koga da pozovem da dodje po mene. Puka sreca sto je u blizini bila neka automehanicarska radionica, pa su nam momci pomogli inace neznam sta bi radio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12114 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kad si ubrizgao sprej u gumu, jesi li pomerao motor nekoliko metara tako da se sadrzaj spreja razidje po celoj unutrasnjoj gumi??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Mislim da odmah po sipanju spreja treba da se vozi motor da bi se sadržaj raspršio ravnomerno i stvorio tanak zaštitni film sa unutrašnje strane gume.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12114 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja mislim da sprej pomaze samo kod tubeles guma dok je kod ovih sa unutrasnjim to znak ?

 

Ja sam u voznji pored Dunava "okrpio" zadnju gumu bez problema sa sprejom i vozio dugo posle toga. Naravno, zavisi kakvo je ostecenje unutrasnje gume. Ako je busenje u pitanju, i ako nije vozeno dovoljno dugo da se unutrasnja pocepa, prilicno su velike sanse da ce se guma okrpiti sprejom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 911 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Citao sam vec ranije da sprej moze nekad odraditi posao i kod TubeType guma pa sam zato i pokusao. Moze se desiti i da ja nisam dobro upotrebio sprej jer ovo sam radio prvi put i samo sam znao da treba da ga promucam i okrenem naopacke kad ga koristim. Ovo za okretanje tocka i pravilno rasporedjivanje nisam znao. ne znam jos uvek ni kakva vrsta busenja je bila i da li bi sprej tu uopste mogao da pomogne.

Evo sad bas skidam tocak pa cu ga odneti kod vulkanizera.

Vrlo verovatno ce mi trebati i nova unutrasnja guma jer sam ovu vec napunio sprejom a procedura nije uspela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Neki proizvodjaci sprejeva napominju da guma sa untrasnjom moze da se zatvori ako je precnik rupe do 3mm, a tubeles do 6 mm.

Bar tako pise na upustvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Er 6n

Dobro si se ti izvukao da ne padnes. I cudi me da bas niko nije stao da te pita jel treba pomoc. Cudni su ljudi postali, samo negde zure i samo use i u svoje kljuse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 911 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Dragi moji prijatelji, losa kineska/taiwanska unutrasnja guma zamalo da mi dodje glave  >:(.

Sa nestrpljenjem sam cekao da vidim bas sta se desilo i kada je vulkanizer skinuo i izvukao unutrasnju gumu oboje smo se slatko nasmejali  :D. Nije ventil kao sto sam u pocetku mislio.  U pitanju je poderotina malo duza od 1 cm sa unutrasnje strane do felne, ocigledno nastala usled loseg kvaliteta unutrasnje gume. Verovatno sam tamo na asfaltu negde malo nagazio rupu brzinom od 100 kmh i ona se tu pocepala i zato je tako brzo ispustila sav vazduh. Sprej za gume tu apsolutno nije mogao nista da uradi.

U Backoj Palanci naravno niko nema unutrasnje gume ovih dimenzija tako da sam narucio dve Continentalke (prednju i zadnju) koje evo upravo treba da mi stignu. To zadovoljstvo me kostalo 2 x 800 din.  Veceras cu odmah namontirati tockove nazad i probati sve to.

Savet za sve motoriste koji imaju TubeType gume. Nikada ni po koju cenu ne kupovati unutrasnje gume sumljivog kvaliteta na pijaci, najlonu, buvljaku, od komsije, ispod tezge ... i ukoliko vec kupujete kineski motor kao ja, obavezno odmah promenite unutrasnje gume (eventualno i spoljne) . U pitanju je vasa sigurnost.

 

Na kraju kada se sve sabere i oduzme mozda mi je i drago da se to sve desilo jer sam saznao i naucio neke stvari:

- saznao sam kako se motor ponasa kada pukne guma na 100kmh i koliko sam ja spreman da reagujem u toj situaciji (sta smem i sta ne smem)

- saznao sam koliko su ustvari ljudi u mom okruzenju nepouzdani i koliko se u ovakvim vanrednim situacijama moram oslanjati sam na sebe

- saznao sam da ja sa jako malo stvari idem na put od 150-200 km i koliko mi je neophodan dodatni tovarni prostor na motoru u vidu tank torbe, bisaga, kofera

- naucio sam jako mnogo novih stvari o svom motoru sad dok sam skidao obe gume i ugradjivao sebi instalaciju i konektor za 12 V

 

Covek se uci dok je ziv

Pozdrav od Baneta iz Backe Palanke i vidimo se na putevima  ;)

post-1350-12879009696313_thumb.jpg

post-1350-12879009696864_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Imao si ti srece sto si bio sa enduro motorom koji ima sirok volan, pa upravljas preko vece poluge. Zato si i ostao na putu. Da ti se to desilo na nekoj sportskoj masini koja ima nizak i uzi volan - pri toj brzini tesko da bi ostao na tockovima !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja