Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha - servisni interval 10.000 km

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Nakon incidenta u Yamaha servisu u NS, koji sam pomenuo u jednoj drugoj temi, posle kog sam dosao do odluke da ne zelim da imam vise ikakva posla sa doticnima, priblizio mi se servis zakazan na 12.000 km.

 

Bacim se na pretragu i odlucim da potrazim najblizi servis u Madjarskoj gde bih to obavio. Pretraga mi je vratila oko 5 servisa u Budimpesti i blizoj okolini kao i jedan servis u Segedinu (oko 30ak km od Subotice). Odlucim se za Yamaha World iz Peste, da napravim usput manji izlet i voznju. Okrenem broj i daju mi da razgovaram sa Dobos Zoltanom koji se prilicno dobro sporazumeva na engleskom. Objasnim coveku sta zelim, da bih dosao u petak (tad je bio utorak), a covek me pita sta nije u redu sa motorom. Ja kazem da je sve ok, da sam jos pod garancijom i da mi treba redovan servis (zamena ulja, filtera i tsl). Kaze on meni, pa ne treba vam servis, zar ne znate da je servisni interval 10.000 km. Ja reko znam, tako pise i u uputstvu ali meni ovde zakazuju na svakih 6.000. Covek onako zbunjeno se slozi, i rece mi da dodjem u petak u 1.

 

U petak u 9 ujutro podizem pasos sa vizom koja je taman tada bila gotova i krecem odmah na put. Sa sobom sam poneo Nokiu N95 sa Garmin MobileXT softverom, SCG mapama i mapom Madjarske iz paketa City Navigator Europe 2008. Nakon sto sam presao granicu i stigao u Kiskunhalas, stao sam na Shell pumpu da sipam gorivo i kupim vinjetu jer sam planirao M5 autoputem do Peste. Mala digresija, putarina im je jaaaako skupa... 3.5 evra za 4 dana i vozas se gde god hoces i koliko hoces. Ukucam adresu servisa i navigaciju potpuno prepustim GPSu, koji me je odlicno posluzio i doveo tacno pred servis. Zatajio je samo jednom, i jednom u povratku kad se telefon

sam od sebe restovao.

 

Nakon dolaska i zavrsavanja svega u servisu (i odlicnom prodajnom salonu sa mnogo opreme, delova i 30ak motora), jos jednom me covek pita oko servisnog intervala, izrazava svoje cudjenje i objasnjava da oni zakazuju na 5-6 hiljada samo za sportske masine (koje rade na velikom broju obrtaja) i to ako ih vlasnik bas gazi. Takodje im je bilo interesantno to da u servisnoj knjizici nigde ne pise na koliko km je obavljen servis, vec samo na koliko km je potreban sledeci.

 

Da ne duzim previse, suma sumarum, servis kod njih (1.5 sat rada, 4.9 litara ulja i filter) me je kostao 120 evra, malo jeftinije nego isti servis ovde. Ali da je u pitanju princip a ne novac govori to da sam na gorivo za put potrosio 50ak evra i jos toliko na vizu. Sve u svemu, sledeci servis (10.000 km posle ovog), obavljam na istom mestu.

 

E da, jos jedna zanimljivost vezana za navigaciju. Kad sam krenuo nazad, nonsalantno izabrah ono famozno "Go Home" totalno zaboravljajuci da nasih granicnih prelaza uopste nema na mapi. Sta sam uradio uvideh tek 30ak km od granice sa Hrvatskom  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

U Yamaha servisnoj knjižici (barem onoj koju ja imam) i ne postoji polje za upis kilometraže na servisu, već jedino polje "Ne zaboravite sledeći servis je na"...

 

Ali, ovo da je servisni interval 10k kilometara mi nikako nije jasno, jer imam i servisno uputstvo za moj motor koji govori, istina o miljama, ali je opet cifra na 6k kilometara, tako da mi tu nešto nije jasno. Možda je "problem" sa tvojom mašinom što je "opuštena" varijanta, koja se ne vrti na 12k+ rpm, pa i nema nekog teškog opterećenja mašine.

 

Sa druge strane, veliki broj naših servisa očigledno ne zaslužuje cifre koje naplaćuje za servis... A ako zamijeniti filter ulja i ulje predstavlja rocket science - onda da ga j3b3m... Svako od nas to može da uradi uz samo malo pažnje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Ali, ovo da je servisni interval 10k kilometara mi nikako nije jasno, jer imam i servisno uputstvo za moj motor koji govori, istina o miljama, ali je opet cifra na 6k kilometara, tako da mi tu nešto nije jasno. Možda je "problem" sa tvojom mašinom što je "opuštena" varijanta, koja se ne vrti na 12k+ rpm, pa i nema nekog teškog opterećenja mašine.

 

I servisno uputstvo koje sam nasao takodje pise na svakih 10.000 km. Verovatno je do tipa masine, jer je kod mene crveno na 5k rpm, a i retko kad ga vozim preko 3.000 obrtaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Delimicno su u pravu.

 

Bio sam pre desetak dana u servisu jer sam nabavio novu sirenu, koja je jaca od stare pa mora da se ugradi i relej, za sta je potrebno izvuci jedan kabl od akumulatora do sirene. Pa reko da ne bih sam cackao otici cu da mi to oni urade, kad god, nije neka hitna intervencija. Kad sam rekao liku sta mi treba samo sto me nije marshnuo napolje uz komentar "Je li to originalna Yamahina oprema? Nije. Ne zanima me, necu ja sa tim da se zajebavam!".

A mozda bih mogao i da dodam to da ulje menjaca nisu zamenili na prvom servisu na 1.000km (kao sto pise u uputstvu da je potrebno) vec tek na drugom pri 6.000 nakon sto sam ja napomenuo da bi trebalo. A peripetije oko isporuke pri kupovini da ni ne pominjem jer bih pisao jos pola sata. Dovoljno da kazem da sam ga uplatio krajem februara, a dobio nakon 5-6 odlaganja sredinom juna, i to tek nakon sto sam slao zalbu faxom u centralu u Japan.

 

Sve u svemu (zacin C), ja sam zavrsio sva poslovanja sa njima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja