Jump to content

Moto Zajednica

Akcija policije"Uvek cu ti naci nesto"

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

ne znam koji je sadrzaj prve pomoci za motor

 

Pisalo je ranije u ovoj temi, ali evo ponovo:

 

- idnividualni prvi zavoj (10 cm x 5 m) sa jednim jastučetom (12 cm x 10 cm), broj komada 1;

- koliko zavoj (8 cm x 5 m), broj komada 1;

- sterilna gaza po 1/4m pojedinačno pakovanje (80 cm x 25 cm), broj komada 1;

- hansaplast, tosamplast ili sl. (10cm x 8cm), broj komada 2;

- lepljivi flaster (1cm h 1m), broj komada 1;

- trougla marama veličine 100cm x 100cm x140cm i gustoće 20 x 19, broj komada 1;

- igala sigurnica, broj komada 3;

- nožić za brijanje sa jahačem za paranje odijela, broj komada 1;

- polovinilski rukavac, kesa (70cm x 40cm), broj komada 1;

- spisak materijala i uputstvo za njegovo korišćenje izdato od JU crvenog krsta, broj komada 1.

 

Nije stvar samo u tome da li ovo može da koristi ili ne, već i da li stvarno znamo da pomognemo na pravilan način, jer često možemo samo da napravimo još gore, pa posle još i zaradimo da nas čovek tuži zbog toga. Zato na Zapadu ne postoji obaveza prve pomoći, kao kod nas i ne postoji obuka u auto školama. Ostaje teško etičko pitanje pomoći ili ne, ko će ga znati, možda zavisi i od situacije do situacije. Naravno, drugu bih pokušao da pomognem kako znam i umem, nedaj Bože da se desi, ali pričam o pomoći nepoznatoj osobi u nekom udesu na koji si slučajno naišao, a ne mora da bude ni motorista u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

hvala na podsecanju, preskocio sam celu drugu stranu ove teme posto je od samog pocetka tendenciozna....

 

 

 

odlucio bih se uvek za varijantu da pomognem, pa makar me tuzili

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 357 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Kakvu obuku u smislu prve pomoci nude razno razne auto skole?

Nikada nisam cuo da je iko polagao prvu pomoc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Mog zeta je tužio najbolji, nerazdvojni drugar. Imali saobraćajku, zet vozio, obojica povređeni, jebiga. Zet zaglavio nekoliko meseci ćorke. Otišli smo malo u offtopic, izvinjavam se. Kažem, teško etičko pitanje pomoći ili ne, to do sada nisu razrešili ni filozofi, pa teško da ćemo i mi.

 

Da se vratimo na temu. Mislim da samo treba naći meru u razgovoru sa policajcem. Ni ulagivati mu se, ni mangupirati se bez potrebe. Obično ako dođe do mangupiranja, onda on gleda da nađe neku glupost kako bi pisao kaznu. Mislim da neće bez ikakvog povoda raditi tako nešto. Dakle, nastupite ozbiljno i kulturno, sa dobar dan, persiranjem, izvolite, hvala i sve ostalo kako treba. Pa ako on bude bezobrazan, onda budite i vi. Meni je tako jedan tražio da izvadim tri klime iz gepeka, za koje sam imao račun, kako bi mu pokazao rezervni točak i drugu opremu. Ja sam to odbio uz obrazloženje da nemam nameru da sve to istovarim i utovarim i da to imam, a da ako želi da proveri neka sam istovari u utovari. Policajac je pretio vanrednim tehničkim, a ja njemu privatnu tužbu ako se ustanovi da je auto ispravan. Tražio sam mu i broj značke i tako to, nakon čega je otišao do kolege, a ovaj drugi došao, vratio mi dokumenta i izvinio se na zadržavanju.

 

U principu mi nikada nisu naplatili kaznu bezveze, uvek sam bio kriv, ponekad i više nego što su pisali ili naplatili :)

 

Ali možda ne treba ni tako, nego udru ni po babu ni po stričevima, neka je i ministar, kazni ga ako je napravio prekršaj i molim lepo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Nikada nisam cuo da je iko polagao prvu pomoc.

 

Jel ti imaš dozvolu?  ;D ;D ;D

 

Pa na testu imaš pitanja iz prve pomoći. Koji su znaci prestanka disanja, recimo. Naravno da je to daleko od pravog znanja, pa je zato i pitanje da li ćeš zaista pomoći ili odmoći povređenom. U osnovnim školama su bar ranije bila neka takmičenja u ukazivanju prve pomoći i tamo se učilo daleko više nego u školama za obuku vozača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 357 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

A u civilnom sluzenju vojnog roka se tek svasta korisno moze nauciti...  :-[

 

Nemoj tako... "balerine" nauče krivinarenje odlično :)

 

HAHAHHAHA... Dobra fora... Jedno pivo za tebe!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 357 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Nikada nisam cuo da je iko polagao prvu pomoc.

 

Jel ti imaš dozvolu?  ;D ;D ;D

 

Pa na testu imaš pitanja iz prve pomoći. Koji su znaci prestanka disanja, recimo. Naravno da je to daleko od pravog znanja, pa je zato i pitanje da li ćeš zaista pomoći ili odmoći povređenom. U osnovnim školama su bar ranije bila neka takmičenja u ukazivanju prve pomoći i tamo se učilo daleko više nego u školama za obuku vozača.

 

Prijatelju, rodjace...

Kanda smo mi blizu generacija, ma ko sada uci decu o prvoj pomoci?

I da na sva pitanja iz prve pomoci promasis, da li ces pasti na polaganju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

I da na sva pitanja iz prve pomoci promasis, da li ces pasti na polaganju?

 

Mislio si da se loše uči? Potpuno se slažem. Inače, ja sam 69-to i sećam se da sam išao na takmičenje iz prve pomoći i da je moja ekipa bila dosta uspešna. Ono, išlo se prvenstveno zbog devojčica, pa onda da bi se gubili časovi, pa tek na kraju da bi se naučilo nešto od prve pomoći, ali se stvarno i naučilo nešto jer je obuka bila prvenstveno praktična.

 

Ima valjda 2-3 pitanja iz prve pomoći i beše vuku po jedan negativan poen? Onda se ne može pasti :)

 

Pa nisu budale na Zapadu. Pa sve i da te nauče kako se ukazuje prva pomoć, za 10 godina ćeš zaboraviti i opet možeš da napraviš grešku i nekome stanje učiniš još gorim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

I najomiljenmiji deo naravno davanje vestacog disanja

 

To bi svi voleli da je u pitanju neka riba koja se pravi da je u nesvesti, a u stvari joj nije ništa  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Ali možda ne treba ni tako, nego udru ni po babu ni po stričevima, neka je i ministar, kazni ga ako je napravio prekršaj i molim lepo.

 

Aćime, što moj stari kaže - ovoj državi treba Hitler da ispravi sve krive Drine i postavi stvari na svoje mjesto... Koliko se sjećam, ni dan danas nije niko osuđen za onu curu što je izginula u Beogradskoj kada ju je Pajero ministarstva (poljoprivrede valjda) pokupio prilikom prolaska na crveno...

 

Za te i takve likove postoji jedna narodna - tuđoj guzici 100 batina, ali mojoj nijedna. Teško će to doći na red, a i dugo ćemo se mi načekati da doživimo taj trenutak. Nije Srbin takvog kova. Srbin je svojevoljan i samodostatan i to mu je najveća mana. O tome kako je samo on (i jedino on i niko drugi osim njega) u potpunosti u pravu - neću ni da pričam...

 

Dosta vode će proteći ispod mostova u ovoj zemlji dok narod u kompletu ne shvati da je svako od nas sam sebi najveći neprijatelj...

 

Pozdrav.

 

PS1: Ako treba daljnje tumačenje ove poslijednje rečenice, slobodno kažite, pa ću da napišem koju.

 

PS2: Uopšte ne smatram da sam 100% u pravu, ali sam siguran da je barem 1% ovoga što sam napisao istina. A koliko preko 1% je istina, to neka drugi procijene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 357 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

I najomiljenmiji deo naravno davanje vestacog disanja

 

To bi svi voleli da je u pitanju neka riba koja se pravi da je u nesvesti, a u stvari joj nije ništa  ;D ;D ;D

 

Nego se unezverila od piva, a ti joj cika daj vestacko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Aćime, što moj stari kaže - ovoj državi treba Hitler da ispravi sve krive Drine i postavi stvari na svoje mjesto

 

To i ja odavno pričam. Nama treba ili Japanac ili Nemac da budu gazde u državi da bi se opametili ;D

 

Da opet kenjam nešto o Islandu, pošto sam tamo živeo nekoliko godina. Jednom su videli ministra da je seo u auto nakon otvaranja nečega (sečenja vrpce i tako to), a kao zdravicu je popio 2-3 pića, pisalo je tačno i koliko i kog pića. Zbog toga umalo nije pala vlada. Njega nije uhvatila murija, već su novinari obelodanili ovo i došlo je do neviđene frke. A kod nas kada murija zaustavi ministra, ovaj izađe i izlupa im par šamara, sigurno znate za taj događaj  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Nego se unezverila od piva, a ti joj cika daj vestacko...

 

Auuu, ova ti je dobra, ekstremno rizično brate  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 357 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Aćime, što moj stari kaže - ovoj državi treba Hitler da ispravi sve krive Drine i postavi stvari na svoje mjesto

 

To i ja odavno pričam. Nama treba ili Japanac ili Nemac da budu gazde u državi da bi se opametili ;D

 

Da opet kenjam nešto o Islandu, pošto sam tamo živeo nekoliko godina. Jednom su videli ministra da je seo u auto nakon otvaranja nečega (sečenja vrpce i tako to), a kao zdravicu je popio 2-3 pića, pisalo je tačno i koliko i kog pića. Zbog toga umalo nije pala vlada. Njega nije uhvatila murija, već su novinari obelodanili ovo i došlo je do neviđene frke. A kod nas kada murija zaustavi ministra, ovaj izađe i izlupa im par šamara, sigurno znate za taj događaj  ;D

 

Daj zakuni se da je Drulicka opet pravila gluposti?

 

Ili koji je to ministar mogao biti?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Zato na Zapadu ne postoji obaveza prve pomoći, kao kod nas i ne postoji obuka u auto školama. Ostaje teško etičko pitanje pomoći ili ne, ko će ga znati, možda zavisi i od situacije do situacije.

 

Ovo nisi skroz u pravu, mada treba definisati na sta se misli pod "na zapadu". Tacno je da u Americi ne postoji u svim republikama obaveza pruzanja prve pomoci (sto oni zovu 'Duty to rescue'), ali svuda postoji zakon koji te stiti od tuzbi i odgovornosti ukoliko pruzis prvu pomoc (Good Samaritan law). Naravno, tu ima dosta detalja i sitnica oko tog na sta se odnosi itd. Dok, u vecini evropskih zemalja postoji, slicno nasem, prilicno rigorozan zakon, kojim si obavezan da pruzis pomoc nekome, osim u slucaju ako neko vec ne pruza pomoc ili ako bi time doveo u opasnost sebe ili druge osobe.

Mislim, sve je to komplikovano i veoma diskutabilno sto se tice pojedinosti, kao i svi zakoni, ali samo htedoh da ilustrujem da nismo mi jedini sa takvim propisima.

 

A sto rece za zeta da ga je tuzio najbolji prijatelj, ne znam detalje tog slucaja, ali u slucaju velike materijalne stete (preko 200.000 din ako se ne varam) i/ili tezih telesnih povreda, tuzba se podize po sluzbenoj duznosti. Sto ce reci prijatelj je mogao da izbije zub, i da se sa zgrade dere kako ne zeli da tereti tvog zeta, ali mu to ne bi pomoglo mnogo. Naravno, osteceni uvek ima mogucnost i da ga privatno tuzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ako policajac hoce nesto da ti nadje nacice makar ti lupom gledao motor opremu itd itd,,,poslace te na vanredni tehnicki iz inata,,,sluzba je sluzba a druzba je druzba,,mog prijatelja su sa novim mercedesom 90god poslali na vanredni tehnicki a auto je upravo izvezao iz salona,,,,taman je okacio tablice popio  kaficu,,i patrola ga  posalje lepo na vanredni tehnicki,,ljudi na tehnickom su umrli od smeha............

naravno da se on malo svadjao sa njima,jer je bio upravu,,,,a ako hoce trazice ti kao meni 12tu zihenadlu,ili ce ti meriti brzinu otkucaja mogavca.......

i to su mi radili,,kod njih je noz kod njih je kolac....al ja uvek kazem pisi pa ce mo kod sudije da se vidimo,,od par suocenja na koje su trebali da dodju samo se jedan pojavio i nista nije uradio :D :D ;D ;D,,mada sam i ja par kazni platio ali to je uglavnom za neregistrovano vozilo... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Stromcina

I love Policaj!!! :-* Mene i kad zaustave i nenadju nista, ja se nudim da platim! Onako, drugarski, bez priznanice.Ono jedared, nisu me ni zaustavljali, al reko da stanem da priupitam nesto. Rekoh, imam SVE, ali za koji K... nosim sajlu za vucu kad je ionako zabranjeno slepati motor!?

Nisam dobio odgovor...Ostali su gledajuci zamnom... Tako da, ako te opet zaustave zovi me! Da platimo zajedno!  8)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZX 750

Nije vise samo kaciga bitna,treba nositi prvu pomoc,sijalice,tablicu na pravom mestu,i biti preljubazan da bi mozda pri

pri rutinskoj kontroli nicim izazvanom zaustavljnju izbegao kaznu.Dal da stanem?

Nema sta da budes preljubazan kako oni tako i ti ,treba ti prva pomoc i kaciga i normalno registrovan i itehnicki ispravan motor i moz da ga duvaju.Ja bas volim kad me zaustave i uopste nisam ljubazan ,nisam ni drzak mada sve zavisi od nastupa policajca.

ma kakva ljubaznost ja bio preljubazan i popih po 229 tacka 1 clan 29 valjda... za dozvolu... a vracao se sa polaganja...

ma kakva policija... moj avatar sve govori...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja