Jump to content

Moto Zajednica

Pravilan pritisak u gumama?

Recommended Posts

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Procitao sam text o gumama na motori.hr. Izmedju ostalog, zapazio sam da preporucenipritisak u gumama za "ulicnu" voznju iznosi 2.5/2.7bar. Da nije to malo mnogo? Ja odrzavam pritisak na 2.1/2.3bar, a kod sportske voznjespustam ga na 1.9/2.1bar. Ajde vi vozaci sportskih motora, koliki pritisak preporucujete za gume 180/17 i 120/17?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Kod mene po manual-u stoji 2.5/2.9....i toga se pridrzavam. mislim da se manjim pritiskomu gumama menjaju performanse i chak mogucnost ne normalnog ponashanja u toku vozznje...

Ali to sam ja...Sve po Bukvaru!!! :wink:

I mene to zanima...Dakle Iskusni,imate rech.... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ja ne znam koliko sam iskusan, al da vam recem moje misljenje :D

 

Manual za mog bivseg cbr900 je propisivao da obe gume budu na 2,6 bara. Prednju sam drzao na oko 2,6, a zadnju sam pumpao i 2,9 - 3,0. Mislim da je zabluda da je bolji grip kad je guma meksa zato sto kad je guma vise napumpana, smanjuje se povrsina naleganja na asfalt, ali se i pojacava pritisak koji guma vrsi na podlogu...

 

Citao sam skoro veoma interesantan tekst o voznji po kisi. Pogledacu da pronadjem link da vam pokazem, al ukratko, istrazivanje tog lika pokazuje da je cak pametnije napumpati gumu vise, kad kisa pocne, upravo da bi se smanjila gazna povrsina i time povecao pritisak na podlogu...

 

Ajd da cujemo i ostale...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

u svakom manualu pise maksimalan pritisak radi bolje potrosnje goriva.Ali ja na svom motoru koji ima 955ccm korisrin ovako prednja je oko 32psi-34psi,(1.8-2.4 bara)a zadnja je 36psi-38psi(2.6-2.9 bara).ako cas ocu da se ludiran po krivinama onda prednja 30psi-32psi,zadnja 34psi-36psi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Za moj motor na louis.de pise da gume treba da budu napumpane na 2 bara medjutim meni je samo zadnja napumpana na dva bara dok prednju kad napumpam na 2 bara i pustim ruke pri 100km/h ide normalno privih par sekundi i odjednom pocne da trese i baca k'o nenormalan tako da mislim da mi je sad prednja guma izmedju 1.5 i 1.8 bara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd
Za moj motor na louis.de pise da gume treba da budu napumpane na 2 bara medjutim meni je samo zadnja napumpana na dva bara dok prednju kad napumpam na 2 bara i pustim ruke pri 100km/h ide normalno privih par sekundi i odjednom pocne da trese i baca k'o nenormalan tako da mislim da mi je sad prednja guma izmedju 1.5 i 1.8 bara.

 

Mislim da ti je felna negde kriva! Nema veze to sa pritiskom sto ti baca volan!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
u svakom manualu pise maksimalan pritisak radi bolje potrosnje goriva.Ali ja na svom motoru koji ima 955ccm korisrin ovako prednja je oko 32psi-34psi' date='(1.8-2.4 bara)a zadnja je 36psi-38psi(2.6-2.9 bara).ako cas ocu da se ludiran po krivinama onda prednja 30psi-32psi,zadnja 34psi-36psi[/quote']

 

Za moj motor fabrika preporucuje 32(1,8 ) i 38 (2,9). Posto sam ja malo laksi ja drzim na 30 i 36.

 

Evo ovde mozete uneti model svog motora i videcete sta se preporucuje.

 

http://mcreifenausruestung.dunlop.de/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd

Ajde da pitam i ja... meni za skuter u upustvu stoji da bi prednja trebalo da bude 1.4 a zadnja 1.6/1.8 (sam/sa suvozacem). Zvuci malo i svi me ubedjuju da bi trebalo zadnju na 2-2.2 bara i prednju malo vise? Sta je pametno? :?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Za moj motor na louis.de pise da gume treba da budu napumpane na 2 bara medjutim meni je samo zadnja napumpana na dva bara dok prednju kad napumpam na 2 bara i pustim ruke pri 100km/h ide normalno privih par sekundi i odjednom pocne da trese i baca k'o nenormalan tako da mislim da mi je sad prednja guma izmedju 1.5 i 1.8 bara.

 

Mislim da ti je felna negde kriva! Nema veze to sa pritiskom sto ti baca volan!

 

Zadnja je felna je vidno kirva na jednom mestu i ne baca motor ali prednja nije sigurno kriva, bar ne vidno.

Mislim da je to zbog gume posto je malo starija (kod mene je motor 19 meseci a nisam menjao tu prednju gumu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
Ajde da pitam i ja... meni za skuter u upustvu stoji da bi prednja trebalo da bude 1.4 a zadnja 1.6/1.8 (sam/sa suvozacem). Zvuci malo i svi me ubedjuju da bi trebalo zadnju na 2-2.2 bara i prednju malo vise? Sta je pametno? :?

 

Hajde sam razmisli. Imas uputstvo i imas necije misljenje cija je tacnost upitna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd
Hajde sam razmisli. Imas uputstvo i imas necije misljenje cija je tacnost upitna.

:D Slazem se naravno... nego njihov razlog je uglavnom bio zbog toga sto su putevi ovde losiji (pa je zbog rupa bolje da bude malo napumpanija) sto mi je delovalo smisleno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
:D Slazem se naravno... nego njihov razlog je uglavnom bio zbog toga sto su putevi ovde losiji (pa je zbog rupa bolje da bude malo napumpanija) sto mi je delovalo smisleno...

 

Jace napumpana guma ce slabije da ublazi udarac, nego pravilno naduvana guma, tako da je to opet kontra logika. Jeste da u tom slucaju cuvas felgu, ali mislim da je vaznije sacuvati glavu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N
Evo ovde mozete uneti model svog motora i videcete sta se preporucuje.

 

http://mcreifenausruestung.dunlop.de/

Hvala puno!

 

 

P.S. ja vise necu da otvaram ovakve teme, bolje da odmah pitam Caleta za savet! :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

:roll: Znam da me neko moze smatrati arogantnim. Ne ljutim se na to i razumem. Takodje nisam uvek u pravu, ali UVEK imam svoje misljenje koje moze biti u slozi ili u suprotnosti sa ostalima, a moze biti zasnovano na iskustvu, procitanom ili samo na bazi razmisljanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Sto se tice onoga sto sam napisao gore zaboravio sam da dodam da motor trese i baca samo kad je guma napumpana skroz tako da mislim da je do nje.

Skoro da sam siguran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo
Sto se tice onoga sto sam napisao gore zaboravio sam da dodam da motor trese i baca samo kad je guma napumpana skroz tako da mislim da je do nje.

Skoro da sam siguran.

Probaj da zamenish gumu...mozda pomogne!!! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Pomocice sigurno mada ne planiram to da uradim posto ovako kad je malo ispustim je ok, ne otezava voznju i ponasa se kao da nije ispustena za ta, mozda 0.2 BAR-a (treba da bude 2 BAR-a a sad ima mozda oko 1.8 sto mislim da nije neka razlika na motoru kao sto je moj).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N
Znam da me neko moze smatrati arogantnim. Ne ljutim se na to i razumem. Takodje nisam uvek u pravu, ali UVEK imam svoje misljenje koje moze biti u slozi ili u suprotnosti sa ostalima, a moze biti zasnovano na iskustvu, procitanom ili samo na bazi razmisljanja.

TAMAN POSLA DA TE SMATRAM AROGANTNIM!!!

Cale nisi me shvatio, hteo sam da kazem da mi je drago sto na forumu postoji tako svestrana osoba koja uvek moze da da dobar savet, podrzan ocigledno velikim iskustvom! Kao sto se iz raznih diskusija moze videti, tvoji saveti su pomogli i meni i mnogim drugima...

 

P.S. Izvinjavam se ostalima za mali off! :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja