Jump to content

Moto Zajednica

Motorista na drumu.

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

"Motorom nikada ne idem nakraćim putem". Inspirisan razmišljanjima Robetra M. Pirsinga.

 

Mogu da vidim na svom satu, ne pomerajući ruku sa leve ručke da je pola devet ujutru. Čak i kada vozim sto killometara na sat, vetar je topao i vlažan. Kada je ovako vruće i sparno u pola devet, pitam se kako li će tek da bude u podne. Vetar je prožet oštrim mirisima livade pored puta, nalazimo se u Mačvi i oko nas su velika polja kukuruza i svuda oko nas se pojavljuju bašte, ponegde plastenici. U naseljenim mestima, ograde su pored puta, a kuće su zaklonjene voćem. Put je skoro renoviran i dok prolazimo kroz senke drveća, vazduh iznenada postaje hladniji.  Čim izađemo iz senke, kao u topli jastuk, udarimo u vreli talas koji je na nas bacilo sunce. Ponegde naletimo na velike bare pored puta, i na ivicama vidimo pačiće. Eno je, vičem Nataši, ona mi odgovara da me nije čula. Nema veze, previše je zadubljena u okolinu, verovatno će mi uveče pričati o patkicama koje je videla usput. Kada putujete motociklom, način na koji posmatrate okolinu je potpuno drugačiji. U automobilu, uvek ste u nekoj kutiji, naviknuti na televizor, posmatrate prozore kao TV ekran, ne vidite titlove, nema voditelja i put se najčešće svodi na dosadno gledanje sa strane, sve dok slike ne postanu amorfne slike sivo zelenkaste boje koje prestaju kada stignemo, što je krajnji cilj. Vi ste pasivan posmatrač i sve što promiče pored vas je nezanimljivo i uokvireno. Na motociklu tog okvira nema. Nalazite se unutar slike, postajete deo prizora, niste više gledalac i taj divni osećaj prisutnosti vas potpuno obuzima. Taj asflat koji struji desetak santimetara pod vašim nogama je nešto stvarno, ista materija po kojoj hodate, tako mutna da na njoj ne možete da držite pogled ali možete da spustite nogu i dodirenet je kada god poželite, i sve to zajedno, kao iskustvo nikada ne bledi iz svesti. Vi ste put, livada, kukuruz, potok i pače. Ušli ste u sliku, postali deo nje. Putevi koji oslobađaju. Dugo nam je trebalo da shvatimo, videli smo ali nismo uviđali. U krajnjoj liniji, navikli smo da ne vidimo. Život u velikom gradu jednostavno nam oduzme svu slobodu koju tražimo. Ipak, kada smo Nataša i ja spoznali tu slobodu, shvatili smo da nas više ništa neće moći da odvoji od tih puteva, od ljudi koji često uz odgovor na pravac kažu i po koju reč više, srećni što mogu nekome da ispričaju svoj život, dane, sreću, tugu. KOnačno razumem oca i dedu zašto su snove poklonili napravi koja spaja dva točka. I putevi spajaju, ali samo ako se koriste na pravi način. Hteo sam sve to da ispričam Nataši. Na motociklu, ipak ne vodite dugačke razgovore, sem ako ne volite da se derete. Umesto toga provodite vreme opažajući stvari i razmišljajući o njima. O pejzažima, zvucima, o vremenskim prilikama i stvarima koje pamtite, o motoru i mestu na kom se nalazite, razmišljate o stvarima dugo, bez žurbe i osećaja da gubite vreme. Samo sam uzdahnuo srećan zbog svega, u tom trenutku Nataša me polako stegnu oko struka naslonivši kacigu na moja leđa...

 

....

 

Mislim da smo svi mi srećno ljudi što vremenom postanemo delovi ulica, parčad prirode, kamenčići kraj puta, oblaci na nebu, motoristi na drumu.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Tek kasnije sam video da je u pitanju gospodin sa prezimenom Pirsig a ne Pirsing kako sam ga ja nazvao :) Ovim putem mu se izvinjavam. ;D

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Odlican tekst, zato ja ne volim da idem autoputem vec samo sporednim putevima jel se putuje sporije i sve se zapazi... A cega sve moze da se seti dok vozi motor to je cudo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Motorista na drumu zna znacenje rijeci ZIV SAM

zato sto Motorista na drumu ZIVI

 

Motorista na drumu osjeca okolinu

zato sto Motorista na drumu jeste dio okoline

 

Motorista na drumu postuje zivot

zato sto je Motorista na drumu ranjiv

 

Motorista na drumu uziva

zato sto Motorista na drumu ne zuri da stigne

 

Motorista na drumu voli

zato sto Motorista na drumu ne zna da mrzi

 

Motorista na drumu...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja