Jump to content

Moto Zajednica

ZEMZEM

Članovi
  • Broj tema i poruka

    3036
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: ZEMZEM

  1. DAN DRUGI 02.09.2015 https://www.google.rs/maps/dir/Mostar,+%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B5+%D0%B8+%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5,+%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B0+%D0%B8+%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4+%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B5/Blagaj,+Federacija+Bosne+i+Hercegovine,+Bosna+i+Hercegovina/Mostar,+%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B5+%D0%B8+%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5,+%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B0+%D0%B8+%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/@43.2275449,17.5910098,11z/data=!3m1!4b1!4m26!4m25!1m5!1m1!1s0x134b43a43b6340a9:0x14f32b2d4e37c5a!2m2!1d17.8127536!2d43.3422732!1m5!1m1!1s0x134b0dbd670750a9:0x199af0ca65d89a4c!2m2!1d17.608056!2d43.1575!1m5!1m1!1s0x134b679c07b08be9:0xc286db8364c630a2!2m2!1d17.8880075!2d43.2587403!1m5!1m1!1s0x134b43a43b6340a9:0x14f32b2d4e37c5a!2m2!1d17.8127536!2d43.3422732!3e0?hl=sr Mislio sam da će ustajanje biti kasnije ali prevarih se, onako umorni od puta ničim izazvani budimo se već pre 7.00 kao dva ludaka. odlazimo na doručak koji je bio dobar, presvlačimo se i laganica u turistički obilazak. Za danas planiramo još obilazak vodopada Kravice i poseta Blagaju gde je vrelo reke Bune. Ne žurimo nigde i koliko stignemo stigli smo. Takvi smo ne volimo frku i buku nego da uživamo - samo opušteno. Dosta nam je frke kod kuće - ovde smo da malo dopunimo baterije. Pa da krenemo lagano. Slikano u blizini našeg smeštaja. E ovde moram da ostavim malo duži komentar na ovu sliku, ovo je statua Emine iz čuvene pesme Alekse Šantića Nije lako pisati o Aleksi Šantiću, velikom romantičaru i vizionaru, pesniku i kreatoru duha mostarskog, velikom gubitniku u privatnom životu i čoveku sa neizmernom tugom. Pesnik je rođen u strogo patrijarhalnoj, bogatoj mostarskoj trgovačkoj porodici, u konzervativnoj društvenoj sredini, u kontroverznim vremenima s jakim stavovima koji se nikako ne krše te 1868. godine. Vrlo mlad pisao je, zaljubljivao se i momkovao. Pesnikova (mnogi bi rekli) najveća ljuba bila je Slavonka Anka Tomlinović, kćerka siromašnog fotografa došljaka, čiji status se nikako nije uklapao u ono što je Aleksova porodica smatrala prigodnim. Uprkos velike ljubavi Aleksa ipak ostavlja Anku pod pritiskom svoje porodice. Ovaj životni momenat pesnik je prezirao, krivio je sebe, gušio se iznutra i nazivao kukavicom. Nešto kasnije sudbina se opet poigrala sa Šantićem i vratila mu dug koji je naneo Anki. Naime upoznaje Zorku Šolinu, mladu i bogatu Mostarku, koja opet zbog interesa svoje porodice napušta pesnika. Legendarni mostarski pesnik Aleksa Šantić nije bio zaljubljen u Eminu Sefić, jer u vrijeme kada joj je posvetio stihove ona je imala tek jedanaest godina. Pjesma je napisana po narudžbi beogradskog lista a cilj joj je bio opisati Bošnjake u tom kraju. Aleksa se odlučio za ljubavnu pjesmu. Emina je postavljena na lijevoj obali Lučkog mosta u Mostaru, u staroj mahali Luka, nedaleko od mjesta gdje je živjela Mostarka Emina Sefić, koja je bila inspiracija Aleksi Šantiću za njegovu čuvenu pjesmu, prvi put objavljenu 1902. godine. Umro stari pjesnik, umrla Emina, ostala je pusta bašča od jasmina. Salomljen je ibrik, uvelo je cvijeće, pjesma o Emini nikad umrijet neće. Idemo dalje sa slikama. Toliko ima lepih slika da prosto ne znam koje bih postavio. Ovo će biti dosta. Posle ručka odlazimo malo do sobe da se istuširam opružim stare kosti. Sledeće je da sedamo na motor i gas vodopadi Kravice. Vodopad Kravice udaljen je 40 km od Mostara i nastao je na području gde se reka Trebižat deli, stvarajući veličanstveni vodopad visine od 30 metara. Nalazi se na samoj granici s Hrvatskom, u blizini hodočasničkog mjesta Međugorje. Slike ne mogu da dočaraju kako ovo izgleda u prirodi. Kao da sam se isključio iz ovoga sveta i otišao na neko drugo mesto. Priroda, huk vode, mir - nirvana. Sedeli smo i popili piće i nikako nam se nije odlazilo. Napravih grešku što nisam poneo šorc za kupanje da se rashladim u onoj lepoti. Odlazimo uz obećanje da se obavezno ovde moramo vratiti prvom prilikom i okupati. Ulaz se naplaćuje 2E po osobi. Ima dosta stranih turista koji dolaze na izlet ovde. Krećemo polako nazad ka Blagaju da obiđemo vrelo Bune i Tekiju. Uživamo u odličnim putevima ali ne preterujemo jer ne znam gde se krije radar koji doduše nisam sreo ni jednom, video samo jednu patrolu policije koja je stajala i zaustavljala radi kontrole. Kroz RS nisam video ni jednu patrolu sa radarom. Samo 12 km od Mostara nalazi se čuveno Vrelo rijeke Bune, najjači kraški izvor na teritoriju Evrope sa prosječnim godišnjim protokom vode od 43 m³ u sekundi. Izvor se nalazi ispod kamene litice visoke 200 m, a u blizini samog izvora je sagrađena i Derviška Tekija, koja sa okolnom prirodom čini jedinstvenu i neponovljivu cjelinu. Voda izvire iz pećine široke 15-estak metara, a francuski ronioci su istražili da je podzemni tok vrela Bune dug oko 200met. Voda je izuzetno hladna i čista i predstavlja stanište endemske vrste potočne pastrmke. Tekija na vrelu Bune u Blagaju predstavlja značajan spomenik kulture iz ranog turskog doba u Bosni i Hercegovini. To je mjesto gdje su, posebnim ritualom, derviši obavljali – i danas obavljaju – zikr (slavljenje Boga). Tekija u Blagaju pripadala je raznim derviškim redovima, najprije bektašijama, a zatim halvetijama i kaderijama. Danas je predvođena vekilom (zamjenikom šejha) nakšibendijskog reda. Tekija na vrelu Bune osnovana je ubrzo nakon pada Hercegovine pod tursku vlast 1446. godine, a najkasnije oko 1520. godine. U tom najranijem, turskom periodu bektašizam je važio kao vladajuća ideološka doktrina u turskim osvajačkim pohodima, posebno kod akindžijske vojske (lake udarne konjice) i jeničara (janjičara). Vraćanje autentičnog izgleda Tekiji - 2012god. Gomila restorančića uz vodu, sve u kamenu i drvetu ambijent prelep za odmor. Počinje da se smrkava tako da nismo imali vremena da se provozamo čamcem. Obišli smo sve laganica i islikali. Ovde takođe slike ne mogu da dočaraju kako sve ovo izgleda uživo. Priroda je majstor da napravi nešto ovako ali mi smo ti koji znamo to i da upropastimo. Ulazak u Tekiju se naplaćuje 2E kao i parking 2E. Polako sunce zalazi, zadovoljni jer smo sve obišli i vreme nas poslužilo vraćamo se u Mostar. Tuširanje, spremanje i odlazak na večeru do starog grada. Toliko za ovaj drugi dan.
  2. Planirali ženče i ja da se negde odvozamo. Slovenija ili Rumunija ili Bosna. Odluka pala da ove godine odvozamo deo po Bosni i CG. Napokon uklopili slobodno vreme i vremenske prilike, bar nam se tako činilo. Krećemo u utorak 01.09 rano. DAN PRVI 01.09.2015 https://www.google.rs/maps/dir/Zemun,+%D0%91%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4/44.5411048,19.1841068/Fo%C4%8Da,+Republika+Srpska,+Bosna+i+Hercegovina/Gacko/Nevesinje/Mostar/@44.0735138,17.9929862,8z/data=!3m1!4b1!4m33!4m32!1m5!1m1!1s0x475a65a0f2186b45:0xa5a91f0b66ab974d!2m2!1d20.3555646!2d44.8532094!1m0!1m5!1m1!1s0x4758800107d0e343:0xd0e5086823992d13!2m2!1d18.7600963!2d43.3996332!1m5!1m1!1s0x134ce98e924a2e9d:0x7d5e9b332a4592a6!2m2!1d18.5360484!2d43.1672447!1m5!1m1!1s0x134ca1ea2f8edc77:0xc9abcbdc3acd8fd8!2m2!1d18.1123652!2d43.2574658!1m5!1m1!1s0x134b43a43b6340a9:0x14f32b2d4e37c5a!2m2!1d17.8127536!2d43.3422732!3e0?hl=sr Planirano vreme polaska bilo je oko 7.00 ali krećemo oko 7.45 - opušteno. Vozimo autoputem do Sremske Mitrovice - Bogatić - Loznica. Planirali smo da pređemo na prelazu Šepak pa Bosanskom stranom dalje ali ja se zapričao i prozujim prelaz. E sad neću da se okrećem makar sve krateri bili do malog Zvornika. Međutim bilo je dosta dobro samo jedno malo parče sa nekim rupicama. Na granici mi jedini - odlično, veseli carinici nam ulepšavaju dan. Prelazimo u Bosnu tj Republiku Srpsku i vozimo uz Drinu. Predeli fenomenalni, vreme extra a put jako dobar. Ne vozimo prebrzo zbog radara a i uživamo u vožnji. Prvu kratku pauzu pravimo oko 5km kilometara pre Han Pijeska. Voda na ovom izvoru je 6C a pećina je dugačka oko 300m. Nisam imao želju da je istražujem. Na predlog kolege svraćamo u ovu kafanicu. Plan je bio da tu ručamo ali nismo bili još gladni pa poručujemo kafu i sokove. Onako opijenog vazduhom, prirodom i dobrim krivinama ne primećujem da nam je konobar vratio kusur 4KM manje. To sam ukapirao u kafanici gde smo stali da ručamo jagu. Nalazi se posle Foče nekih 5-6 km sa desne strane kao u nekoj rupi. Klopa dobra, ambijent extra - debela ladovina u bašti a ispod žubori potok a jaga tek sišla sa ražnja.Nemam slika kafanice jer mi je pukla baterija i dadoh je konobaru na punjenje. Posle dobre klope krenusmo ka Tjentištu predivnim krajolikom. Krenuli da vidimo nacionalni park Sutjeska ali put u veoma lošem stanju - rupe, rizla krivine i posle par kilometara odustajemo i vraćamo se nazad na glavni put jer smo tanki sa vremenom i žurimo u Nevesinje da se vidimo sa kolegom Željkom - na forumu Mostarac. Razlog odustajanja je bio i to jer nam se činilo sve zapušteno i nisam hteo da se istruckam toliki put i razočaram kad stignem. Pala je odluka nazad a ovo neka sačeka neki drugi put kad prođemo ovim krajevima. Posle jage svaki izvor je moj gde ne mogu da se napijem ladne vode. Ne stajemo da obiđemo spomenik na Tjentištu - ne pešači nam se a i vreme curi. Predivni predeli ostaju za nama i uživamo u vožnji svakim km. Prolazimo pored veštačkog jezera Klinje što znači da je Gacko blizu Put fenomenalan i može da se da malo po gasu, nadam se da neću naleteti na radar ali nalećem na ovo Setim se upozorenja drugih kolega da pripazim na krave koje mogu da izlete na put. Prolazimo kroz novi tunel Čemerno dužine 2,1km i gas ka Gackom. Pravimo malu pauzu u centru da se javimo Željku i gas ka Nevesinju. Gacko centar Ovakvih prizora koliko hoćeš do Nevesinja A ovde sam hteo da umrem od smeha - krava opušteno nogu pred nogu prati punu liniju i izlazi iz krivine. Dolazimo u Nevesinje i sa Mostarcem odlazimo na piće, razgovor i da malo odmorimo pozadine. Sad je sve lakše Mostar je blizu, sedimo i pričamo sa Željkom i uživamo. Ne zadržavamo ga puno jer ima obaveze oko posla pa krećemo ka cilju današnje vožnje - MOSTAR krevet i kupatilo. Konobar koji nas je slikao nešto je zbrzao tako da imamo samo ovu sliku na našu žalost. U Mostar stižemo oko 19.30h, smeštaj nalazimo iz prve. Domaćini ljubazni, sve čisto i za svaku pohvalu. Dva noćenja sa doručkom smo platili 70E ili 140KM, cena je bila 150KM kad sam zvao ali dobismo ovu nižu cenu kad smo plaćali. Skidamo stvari sa motora i trk na tuširanje i idemo da vidimo Mostar noću. Umor je nestao i idemo peške nekih 5min do starog grada - mosta. Slika ima dosta ali postaviću samo one meni zanimljive jer ima dosta slika sa ovih lokacija pa da ne smaram. Nema mnogo turista tako da smo posle klope ranije krenuli na spavanje jer se sve zatvaralo već oko 22.30 - 23.00h. Eto dođe kraj i ovog prvog dana. Odlazimo na spavanje da se odmorimo za jutarnji obilazak starog grada i mosta. Prešli smo oko 470km po gugl mapi ali po satu na motoru prebacili smo 500km, ne sećam se tačno cifre ali znam da je bilo razlike.
  3. Evo da se javimo, uspeli da preteknemo kišu i uleteli u kuću a Suzana u garažu 10min pre kiše. Sad odoh pod tuš. Put skratili za 2 dana i preskočili Žabljak i Zlatibor zbog vremenskih uslova i dobro smo uradili jer bi ta 2 dana presedeli u sobi i gledali sa prozora kako kiša pada
  4. Motor samo prede i gazi krivine, evo nas sad u Trebinju.Slika i klipova ima koliko hoces. Morao sam u Mostaru da dokupim karticu 32GB, 32GB u telefonu skoro puno. Slike kad se vrnemo pozz za MAXI ekipu i ostale!!!!!
  5. Ne mogu slike iz aparata da prebacim na tablet ovde, moram to da obavim kad se vratim.Danas pali Blagaj i vodopad Kravica. Sutra ujutro krecemo za Trebinje
  6. Mi smo svratili na jagu,taman sto je skinuse,na izlasku iz Foce ka Tjentistu u neku kafanicu potok neki ispod nje zubori. Sad idemo u dnevno razgledanje Mostara. Sinoc isto malo zujali.
  7. POLEĆEMOOOOOOO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  8. http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/...6-Lens-Cap.html Ovo sam ja izgubio LC-CP26.To je šifra za zaštitu objektiva koji dolazi sa njim. Ali ja hoću ovo - onaj koji se šrafi i ne skida svaki put kad mi zatreba aparat. http://www.nikon.rs/sr_RS/product/accessor...r-40-5mm-filter Da li ima negde da se nabavi ili ima neko na prodaju. U Nikonu košta 30E. Evo sad gledam i ovo jeste malo jača cena ali ... http://photorumors.com/2015/08/23/hoya-announced-a-new-lineup-of-hd3-filters/#more-74790
  9. Kako me stavljate na muke videću da li mogu nekako da se iskombinujem ali tanak sam sa vremenom. Problem mi pravi povratak u kasne sate
  10. Ako je to ona stara Rudnička kapija tu sam nekad redovno na putu za CG svraćao na doručak na lepinju sa kajmakom i domaće kiselo mleko.
  11. Rado bih sa vama ali moram da spremim motor za put do Mostara, Trebinja ... pozavršavam sve obaveze pred polazak. Krećem u utorak ujutro rano. Pozz i lep provod i vreme
  12. Rado bih vam se pridružio na ovoj vožnji, iako sam ovo odvozao prošle godine sa MS ekipom + Studenica ali ne mere. Vozim sa suprugom do Mostara itd ali postoji šansa da se u povratku sretnemo na Zlatiboru ako svraćate. Mi planiramo da budemo na Zlatiboru 1-2 dana i to baš subota i nedelja. Imam čika Rajkov broj pa se čujemo da se bar vidimo a i možda odvozamo zajedno do BGD. Evo sad pročitah da stajete na Zlatiboru i da se vraćate identičnim putem kao i mi, možda i uklavirimo zajednički povratak
  13. ajd nek neko postavi mapu kako stići do te klopice da ne pregladnim tražeći
  14. Nema link za ove poslednje moraš ih skinuti, instaliraj recimo mikro torent i skidaj kao kad skidaš film, muziku ...
  15. Sutra bi trebalo da bude lepo vreme
  16. Ma vodim ženu pa moram da se pripremim da ne dobijem po ušima
  17. Kad se vidimo u Nevesinju objasnićeš mi gde i šta da odvozam okolo Mostara.
  18. https://www.google.rs/maps/dir/44.8378132,20.386931/44.5411048,19.1841068/Fo%C4%8Da,+Republika+Srpska,+Bosna+i+Hercegovina/Gacko/Nevesinje/Mostar/@43.8927496,19.3751929,8.96z/data=!4m28!4m27!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x4758800107d0e343:0xd0e5086823992d13!2m2!1d18.7600963!2d43.3996332!1m5!1m1!1s0x134ce98e924a2e9d:0x7d5e9b332a4592a6!2m2!1d18.5360484!2d43.1672447!1m5!1m1!1s0x134ca1ea2f8edc77:0xc9abcbdc3acd8fd8!2m2!1d18.1123652!2d43.2574658!1m5!1m1!1s0x134b43a43b6340a9:0x14f32b2d4e37c5a!2m2!1d17.8127536!2d43.3422732!3e0?hl=sr Ruta za prvi dan, vozimo direktno do Mostara i tu spavamo 2 noći. Drugi dan sam planirao da odvozam dolinom Neretve do Jablanice i Konjica, vodopadi Kravica i još po nešto i da se vidim sa kolegom Mostarcem ako bude slobodan. Ujutro 03.09 krećemo za Trebinje, najverovatnije preko Metkovića,Neuma i pored Dubrovnika. U trebinju spavamo i sutradan se najverovatnije spuštamo do HN pa Nikšić i Žabljak. To je sigurno a od Žabljaka planiram u hodu. Ako na Žabljaku nađem adekvatam smeštaj - noćimo tu. E sad mene interesuje ovo - posle Han-Pijeska i one kafane koju mi je predložio kolega Hrundi vozim pored Tjentišta na Gacko, Nevesinje i Mostar. Na tom delu posle Han- P. ima li neka kafanica sa dobrom klopom i korektnim cenama, recimo do Gackog. Nešto gledam mapu pa mi se čini da ću rano stići za ručak u HP a možda i grešim. Kao drugo gledao sam ovaj prelaz ako budemo kratki sa vremenom pri napuštanja Trebinja. Zna li neko kakav je kvalitet puta do Nikšića i sam prelaz kako radi https://www.google.rs/maps/dir/Trebinje,+%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0+%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BAa,+%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B0+%D0%B8+%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/Nik%C5%A1i%C4%87,+%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B0+%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0/@42.7420646,18.5035786,11z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x134c692fcd572ba3:0x8b3402ed2a9e2b79!2m2!1d18.3502638!2d42.7081585!1m5!1m1!1s0x134da9ab6eec36c9:0x14c7a90f80738558!2m2!1d18.9561661!2d42.7804735?hl=sr Ako sam ubacio neke deonice sa lošim putem vičite da se korigujem na vreme
  19. Okreni AMSS oni bi trebalo da imaju info
  20. Ovaj vikend sam upregnut tako da
  21. Evo sad ja i žena olučili - krenuli bi 1 sep. rano ujutro ako vreme bude na našoj strani. Ovo je jedini termin koji smo u mogućnosti da odvojimo pa molim boga da nas vreme posluži. Sad ovih dana da vidimo koliko dana i gde spavamo. Sad vrtimo varijantu 2 dana u Mostaru + 1dan Trebinje + 1dan Žabljak + 1dan recimo Zlatibor ili Zlatar ali nije definitivno još planiramo. Za sad je planirano 4-5 noćenja a ako nam posao dozvoli možda produžimo dan-dva. Pre prvog septembra nema nikakve šanse da krenemo a ne bih da otežem pa da me uhvati i kraći dan i hladnije vreme. Da li neko ima neki kontakt za noćenje na Žabljaku, soba sa kupatilom? Gledao sam sad na bukingu i dosta soba je sa zajedničkim kupatilom a to ne želim nikako.
  22. Hteo sam baš preko Tjentišta na Gacko da odvozam tu deonicu. Taj deo uz Neretvu sam planirao da izvozam sutradan kad stignem u Mostar, Jablanica - Konjic. Planiramo da krenemo pre 7 ujutro ako vreme bude OK. VeljkoM gde je taj prelaz Trbušnica - ne vidim ga na mapi, ako ti nije teško okači taj deo od recimo Loznice pa do recimo Han-Pijeska Našao gde je prelaz al preko drugog izvora
  23. Hvala doktore imaću u vidu i taj smeštaj, žena bira - šta da radim kad je jača
  24. Na sugestiju kolege Mostarca najverovatnije menjam malo rutu i za prvi dan idem na spavanje u Mostar a odatle sutradan za Trebinje-noćenje pa dalje ka Žabljaku i ... VeljkoMIšao bih autoputem da uštedim na vremenu, bar se nadam. Vule hvala na savetima, svaki je dobrodošao.
  25. https://www.google.rs/maps/dir/Живка+Петровића,+Beograd/Требиње,+Босна+и+Херцеговина/@43.8995271,17.8737845,8z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m Evo ovo bi bilo za prvi dan da se odvoza. Prvi put vozim motorom ovu deonicu pa bih molio savet da li je ovo OK trasa ili ima li loših deonica. Ako neko ima pametniju rutu neka postavi. Da napomenem samo da je cilj za prvi dan stići do Trebinja što kraćim putem. Višegrad sam zaobišao jer imam u planu da se provozam brodičem do njega i uživam u Drini kad sledeći put dođem na Taru. Dajte predloge gde stati, odmotiti i šta ima zanimljivo za videti i slikati na ovoj deonici.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja