Jump to content

Moto Zajednica

Auspuh ne zaptiva

Recommended Posts

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Postovane koleginice i kolege,

 

Zeleo bih misljenje i pomoc..u pitanju je 2t motor tzr 50. Dakle vec neko vreme kada vozim cujem i osetim da mi auspuh ne zaptiva dobro na cilindar. Auspuh je, koliko mogu da vidim, ucvrscen sa dve opruge i moze malo da se mrda. Ima jako puno karbonizacije na izlazu iz cilindra i svuda po i oko auspuha. Tako blago karbonizovanog sam ga kupio a sada nakon 11000 km stvarno propusta. Zanimljivo je da ujutru kada krenem, posle 10 sekundi samo u jednom trenutku osetim pad snage i od onda je ocepljen tj. ako pustim gas zvuk je previse iscepkan, prdi i trza. Nije takav bio ranije. Kada je bila kisa, i dosao do garaze, kada navrnem gas, vidim kapljice kako lete oko izduva iz cilindra gde se spaja auspuh.

 

Nisam siguran, ali verovatno ima nesto izmedju auspuha i cilindra, neki zaptivak ili nesto trece.

 

Pitanja:

1. Kako otkloniti karbonizaciju? Nafta, spahla, zicana cetka ili nesto sasvim drugacije?

2. Ukoliko, nakon ciscenja, utvrdim da ima neki dihtung koji je propao, sta ubaciti kao novi dihtung?

3. Da li postoji nesto dodatno sta treba da uradim?

 

Nemam svoju garazu, imam par kljuceva kad zatezem lanac, odvijac i stender. Mogu da nabavim jos alata ako jos nesto treba.

 

Hvala0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

izmedju bloka i grane ima dihtung a koliko sam razumeo tu ti pusta.

treba skinuti granu i potpaliti je brenerom iznutra, tako ce izgoreti sve sto se nakupilo.

Nakon toga odes i kupis novi dihtung grane za tvoj motor ili mozes da das nekom da ti napravi.

to treba sto pre da napravis

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

To sto pljucka to je do ne sagorele smese.

 

Meni se slicno desavalo na TS-u ako sipas full sintetiku a vozis na manjim obrtajima ispod 7000rpm ne sagoreva ulje i talozi se gde stigne auspuh ventil (snage). Na tomosu da ne pominjem isto sam sipao full sintetiku a on je redovno pljuckao oko dihtunga tek sam kasnije saznao da se on vrteo na 5000 sto nije bilo dovoljno da sagori takavu vrstu ulja.

 

Takodje moze i da bude do prejake smese raskaci pumpu i napravi sam smesu pa vidi da li ima promene.

 

Ako hoces da ocistis izduvni kanal na cilindru bez da ga skidas lepo lezi ispod motora srafciger i smirglu u ruke pa struzi dok ne ispaden sva garez. Stim sto postoji opasnost da ti deo trunja uleti u cilindar pa nije preporucljivo to tako raditi. Bilo bi pametnije skinuti cilindar i onda lepo ocisti kanal.

 

Kad si vec krenuo u ovu akciju skinuces i auspuh pa mozes i njega da ocistis

 

http://forum.bjbiker..._1#entry1403996

 

I na kraju svega toga mozes da zamenis dihtung na izduvu i onda si kompletirao ciscenje. Njega mozes napraviti od klingerita ili kupiti u prodavnici delova

 

P.S. Sobzirom da kazes da ti je na feder auspuh verovatno ce ti trebati samo kljesta da ga skines i dobra volja da ocistis i zamenis ono sto zateknes sto se tice cilindra tu ce ti trebati poneki kljuc i malo predznanja oko "mehanike" nista strasno ako si rasturao tomose ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

A taj dihting, kako da znam da li je za zamenu ili ne? EDIT: dihtung, ukoliko nema fizicka ostecenja ne treba da se menja, malopre saznao u drugoj temi. Meni se cini da auspuh jednostavno ne moze da nalegne od silne garezi i prljavstine. To kad bih nekako skinuo (sazuljao) (ne znam da li smem naftu da koristim kao razredjivac ili mozda bolje benzin) i onda kad ocistim sve da probam da li naleze dobro. Probacu da vidim da narucim i dihtung, mada bih voleo prvo da rastavim da vidim ovaj kako izgleda. Auspuh je menjan pre nekih 15000 km i pretpostavljam da je tada i dihtung menjan.

 

Imam neku carbon foliju na topu, a cev je cini mi se bakarna?? Ne znam kako bi to islo da se spali..mozda bolje da probam malo uljanog razredjivaca da sipam unutra pa da muckam, nekako mi se cini sigurnije.

 

Najvise smara od svega skidanje oplata..vec kad to radim trebalo bi i karburator da ocistim i podesim a nisam toliko strucan. Generalno, masina dobro ide ali znam da je na 2t motorima jako bitan rezonator na auspuhu i ako ne zaptiva dobro da ni rezonator ne radi svoju funkciju kako treba pa bih ovo u kucnoj radinosti da sredim. Malo se vozim sada zbog zime, ponekad samo vikend voznjica cisto da me mine zelja a zao mi je motor da se muci. U prolece ide kod majstora na detaljan servis, imam vec spisak stvari sta da se uradi, ocisti, pogleda ali mi je zao da prdi i da se muci pa reko ajde i ja nesto da uradim do proleca.

 

ps. Pumpa za ulje je izvadjena svakako, rucno pravim mesavinu. Nedaj Boze da zariba masina a vucem je skoro stalno u crveno 11-12k obrtaja. Uvek koristim full sintetiku, ulje koje se koristi za high performance 2t masine, bardahl kgr injection 2t. Jednom ga nije bilo i sipao stihl neki ili nesto slicno, (skupo ali ne valja za moju masinu) motor se rasplakao, trebalo mu posle pola meseca da dodje sebi kada sam ponovo sipao bardahl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja