Jump to content

Moto Zajednica

R1100GS: Plivajući diskovi

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Čuh se sa sabratom koji mi je prvi postavio motokaz prilikom prelaska sa skutera na motor, na konsultaciju evo teme:

 

(uvodna http://forum.bjbiker...nom-brusilicom/)

 

Kod serije 1.1 i mislim do neke serije 1.2, prednji diskovi su poluplivajući, lako se mogu uznaprediti na lebdeće, jedno vrlo jednostavno, jeftino i činkovito rešenje ali je učinjen inženjerski propust u konstrukciji plus je zanemaren uticaj nebrige korisnika. Sam disk se oslanja na pinove glavčine i pritiska ga natezna podloška ispod pečurke pričvrsnog bolcna, zato je i poluplivajući. Neminovno dolazi do habanja, potisak podloške oslabi, ona i puca, bolcne se dvostrano jedu vremenom, nikom ne pada na pamet da ih zaokrene il zameni kao i same podloške. Disk ne bi trebao da radi obrtno ali zbog nužnog radnog zazora i habanja bolcni a i njega samog, počinje da se kružno klati, naročito kod modela sa ABS-om, još ako je podešen na rano uključivanje. Ne gubi se efikasnost kočenja niti utiče na bezbednost već počinje da klapara, s početka kad se kreće ili zakoći unazad a potom zazvecne na po neku rupu i kasnije sve češće tandrče. Mikro trenje brusi glavčinu i pojavljuju se aksijalni udarci što dovodi do progresivnog habanja i krajnji ishod je oštećena glavčina a i sami diskovi. Ne znajući za kasniju izmenu, ja sam reparirao točak i vratio sve u fabričku meru. Urađene su kompenzatorne podloške od ne rđajućeg reznog čelika, (izvinjavam se na šatrovačkom objašnjenju), pričvrsne bolcne od ne baš mekog inoxa, urađene na prekomeru adekvatno ekscentričnim rupama i nužno napasovani novi OM elastični prstenovi. Izgubljen je jedan od 10 pričvrsnih šrafova prilikom galvanizacije pa su uzeti inox koji su imali trag od kovanja što je moralo biti obrušeno, a inače sve šrafove menjam ne rđajućim. Sva izrada na vrhnski preciznom nivou, ne može lokalni metalostrugar. Naravno, sve lepo očišćeno i spakovano. Napominjem da sam namerno izostavio loktred i posle par stotina km, samo jedan šraf je malo dotegnut. Inače je totalni servis kočnica poželjan nakon niza godina pogotovu kad se zatekne razroko ulje. Ovo je prešlo nekih destet k. Pre ili kasnije ovo će se desiti, ja sam radio na oko 100 k. Ima još načina ali izlaze iz fabričke postavke pa ne iznosim. Pošto se radi o sigurnosnom sistemu ne bi da detaljišem fotke, ko razume, razumeće, a ko ne, ima odgovor na ovaj problem koji sam ja dobio u jednom od dva zvanična BMW servisa kad sam kupio sokoćalo i otišo po ulje i filtere ," kupite nov set diskova, đakonija i novu felnu".

 

1_zpse8a66682.jpg

 

 

 

5_zpsdfaed6ca.jpg

6_zpse44d034b.jpg

7_zps1b79249b.jpg

8_zps76c80d48.jpg

9_zpsd7893282.jpg

10_zps8443b6e4.jpg

11_zpsbefce257.jpg

12_zps40fa63ef.jpg

13_zpsbc0960bd.jpg

14_zps84ec3f7c.jpg

15_zps240e9b11.jpg

16_zpsa5e4bdb1.jpg

17_zpsc2a7e019.jpg

18_zps5b598e32.jpg

19_zps4d1142ea.jpg

20_zps67278f3d.jpg

21_zpse6de185d.jpg

22_zps36a63cd4.jpg

23_zpsc0803b30.jpg

24_zps2fabd691.jpg

25_zps2577d702.jpg

26_zpsecbe8dd3.jpg

27_zps58a14892.jpg

28_zpsb5336a84.jpg

29_zpsb344aea2.jpg

30_zpsaa6bb60d.jpg

DSC00973_zps431494a3.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Ili nemoj te kupiti BMW...1neznam.gif

 

Tako je. Tako nikad nećete imati probleme na 100.000 km :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja