Jump to content

Moto Zajednica

NSU Pretis, koje ulje i kako?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: NSU Pretis custom

Pre nego što upalim svog Pretisa (nije paljen bar 5 godina) hteo bih da mu zamenim ulje. Pošto nemam iskustva sa time interesuje me koje ulje da sipam, koliko i koji je način zamene pošto on ima onu posudu za ulje ispod, pored sica. Ako neko zna???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

suva lamela,moze i auto ulje,....imas tu na posudi sraf za ispustanje,i na karteru negde jedan,i tu u posudi je bese filter za ulje..malo se zaboravilo :zbunjen:

dugo ga nisam radio,negde imam i knjigu od njega samo da je nadjem,,,,:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: NSU Pretis custom

Imam i ja neku knjigu ali nema ništa o zameni ulja. Neznam koliko ide ulja. Pretpostavljam da se ulje sipa u posudu. Mislim da ulja u posudi nema kad motor ne radi, mislim da se ono diže kad se mašina startuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Prvo otvoris poklopac na rezervoaru za ulje ( tu ispod sedista ). Potom odvrnes sraf za ispustanje ulja na bloku sa donje strane i pustis da se ulje iscedi. Kad se ulje iscedilo, onda odvrnes jedan mali sraf na rezervoaru za ulje ( sa donje strane rezervoara - vise nazad ), pa podmetnes neku posudicu da se i tu iscedi sta ima. Potom vratis te srafove nazad ( na rezervoaru za ulje i na bloku ) . Novo ulje sipas u rezervoar za ulje i u NSU-a ti ide 1,4 litre motornog ulja.

U ono vreme kad je taj motor pravljen, fabrika je preporucivala : Leti - motorno ulje DG 20, a Zimi - motorno ulje DG 10 . ( pretpostavljam da ovo DG - odgovara danasnjem SAE ) . Ja sam u moj NSU ( kad sam ga imao ) sipao obicno mineralno SAE 15 - 40 i lepo je radio na njega.

Kad sipas ulje, nemoj da se uplasis ako ti rezervoar za ulje bude prazan. Kod NSU-a je potrebno da ga upalis, da nabije pritisak ( da radi nekoliko minuta ), pa tek onda ga ugasis i meris sa onom sipkom na poklopcu rezervoara koliko ima ulja . Nemoj da se uplasis zbog potrosnje ulja, jer NSU trosi ulje oko 130 grama na 1000 km ( fabricki ), a mozda i vise. Bitno je samo da ti ulje ne padne ispod minimuma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: NSU Pretis custom

Prvo otvoris poklopac na rezervoaru za ulje ( tu ispod sedista ). Potom odvrnes sraf za ispustanje ulja na bloku sa donje strane i pustis da se ulje iscedi. Kad se ulje iscedilo, onda odvrnes jedan mali sraf na rezervoaru za ulje ( sa donje strane rezervoara - vise nazad ), pa podmetnes neku posudicu da se i tu iscedi sta ima. Potom vratis te srafove nazad ( na rezervoaru za ulje i na bloku ) . Novo ulje sipas u rezervoar za ulje i u NSU-a ti ide 1,4 litre motornog ulja.

U ono vreme kad je taj motor pravljen, fabrika je preporucivala : Leti - motorno ulje DG 20, a Zimi - motorno ulje DG 10 . ( pretpostavljam da ovo DG - odgovara danasnjem SAE ) . Ja sam u moj NSU ( kad sam ga imao ) sipao obicno mineralno SAE 15 - 40 i lepo je radio na njega.

Kad sipas ulje, nemoj da se uplasis ako ti rezervoar za ulje bude prazan. Kod NSU-a je potrebno da ga upalis, da nabije pritisak ( da radi nekoliko minuta ), pa tek onda ga ugasis i meris sa onom sipkom na poklopcu rezervoara koliko ima ulja . Nemoj da se uplasis zbog potrosnje ulja, jer NSU trosi ulje oko 130 grama na 1000 km ( fabricki ), a mozda i vise. Bitno je samo da ti ulje ne padne ispod minimuma.

 

To je ono što mi treba. Veliko hvala drumska lisice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Posto je dosta zahladnelo, ne bi bilo lose da pre nego sto ispustis ulje - ostavis motor da prenoci u nekoj toploj prostoriji, i mozda da mu malo zagrejes masinu, rezervoar za ulje i ona creva nekom grejalicom il fenom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Lisac me preduhitrio

 

sve kako je napisao... 10-40 ili nesto slicno ce mu odlicno pasovati. Nije izbirljiv za ulje i sve ce da radi kao sat sa bilo kakvim uljem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja sam u svog sipao modrica racin mototaktol 4T HCX-4 filter bi trebalo da odagovara od BMW r25 filter ti je u cantri za ulje trebalo bi da vidim ovih dana dali ga ima u ovoj jednoj radnji pa cu ti reci , i kad vrcas sraf na karetu obavezno onu dakarnu podlosku malo prekali da postne mekana da nalegne dobro inace hoce da curka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: NSU Pretis custom

Evo me opet sa novim pitanjem. Danas sam ispustio ulje iz motora a rešio sam da zamenim i ona dva creva za ulje. Demontirao sam ih i video da se ta dva creva sa donje strane (na motoru) navlače na na dve cevčice koje ulaze u motor (i njih sam izvukao iz motora). E sad, nisam primetio da tu postoje neke zaptivne podloške a logično je da ih ima (čini mi se, na dodir, da u rupi gde ide kraća cevčica ima nešto gumeno što verovatno obavlja funkciju podloške ali druga cevčica nema ništa). Interesuje me da li to tako treba ili da sam dodam neke podloške. Ako neko može da posavetuje, sutra planiram da namontiram creva i sipam ulje. Ne znam još da li da vadim filter iz posude i operem ga i da li je taj postupak komplikovan. Nekako mi se ne mili da ga otvaram, ali ako mora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: NSU Pretis custom

Evo zamenio sam creva i ulje pa da malo opišem iskustvo ako nekome zatreba.

Duža cevčica, koju sam pomenuo u perthodnom postu, dihtuje negde unutra u bloku a kraća ima neku gumenu cevčicu u rupi koja vrši funkciju dihtunga. Znači ne trebaju podloške.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja