Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer Africa Twin

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Zmajevo-Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD07a

Pa ja sam uradio samo jednu stvar, a to je da sam maksimalno sabio oprugu maticama koje se nalaze na samom amortizeru. To je dovelo do povecanja visine sedista. Nije bas otislo gore onoliko koliko sam se nadao ali se podiglo.

 

Uglavnom, s obzirom da bih voleo da bude jos vise, probacu da narucim kraci ovaj deo (ne znam kako se na nasem zove).

 

Amortizer.jpg

 

 

Video sam da ga ljudi cesto i samostalno skracuju (na mestima gde sam obelezio crvenim) ali nisam siguran da bih voleo da to sam petljam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Kopljaš, to je dunđerski pristup. Amotrizer na tvom motoru ima hod od 70mm a zadnje vešanje

"hoda" 210mm. Ovaj disparitet se dobija uz pomoć tih delova koje bi ti da promeniš jel su

ti dugačke noge. Rezultat bi bio kao i operacija, nasumičan.

 

1.Originalna opruga je predviđena za osobu od 70-ak kila (na gsxr k1,2,3 od 62kg!!!)

ti, čim ti je mala Trafika, verovatno imaš više.

2. Motor je u godinama te je i ta opruga za patuljke verovatno izgubila originalnu gradaciju, t.j. ciknula.

 

1+2= moraćeš da je menjaš da jebe jež ježa. Poruči oprugu primerenu tvojoj masi i načinu upo-trebe. Ukoliko voliš da putuješ sa koferima i saputnicom, malo tvrđu nego što je preporučeno za tvoju težinu. Visinu ćeš da podesiš ovom maticom oko koje razglabamo danima. Za solo vožnju bez kofera jedan položaj, s koferima drugi, s cicom i koferima treći. Naravno da

ne treba da se menja svakog dana ali za put treba da se našteluje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Zmajevo-Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD07a

Hahaha, sve sto govoris je istina :)

 

Pazi, ja sam hteo samo malo da je podignem i to je sve.. Uglavnom, uzeo sam drugi amortizer kad sam se vratio sa puta pa cu videti kako ce biti kad ga montiram. Ono sto je mene najvise zbunilo je da sam stajao pored jedne Afrike u NS koja je isto godiste i bila je znacajno visa nego moja, a kazu da na njoj nista nije radjeno.

 

Uglavno, kad aovih dana stavim novi amortizer, videcu sta cu dobiti. Uglavnom vozim sam sa koferima, a saputnica mi se pridruzi ponekad.

 

A sto se tice opruge i tezine za koju je pravljena.. Ko za liliputance :))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Evo zašto sam te ono pitao.

 

koliko god da zavrneš/odvrneš taj šraf dužina amortizera ostaje ista, na taj način se menja tvrdoća opruge. Dakle, nema veze sa visinom.

 

Ovo si napisao, pa sam ja odgovorio sa "Bane, grešiš..." u međuvremenu si došao do:

 

Kad otpustiš oprugu do kraja, motor će se zaista spustiti ali...

 

Ostalo je još samo da ti iscedimo ovo ali i razrešili smo pitanje štelovanja visine,

u okvirima zadate opruge naravno.

Kod Kopljaša je stvar genetske prirode. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

 

Kad otpustiš oprugu do kraja, motor će se zaista spustiti ali...

 

Ostalo je još samo da ti iscedimo ovo ali i razrešili smo pitanje štelovanja visine,

u okvirima zadate opruge naravno.

Kod Kopljaša je stvar genetske prirode. ;)

 

Izvukao si iz konteksta, nastavak rečenice iza ali je objašnjenje prvog dela rečenice. Pročitaj ponovo i pročitaj sve što piše u postu br.50 pa ćeš shvatiti šta je preload.

 

...ali samo iz razloga što je opruga mekana i pod težinom motora više će se sabiti. Ali tad opruga nije pravilno podešena, motor nije za vožnju i kao takav je neupotrebljiv jer je suviše mekan. Ko hoće da ima ljuljašku ili katapult slobodno neka takav motor i vozi ( do jednom ).

 

Evo šta je Maki napisao :

. Opruga.

Svi imate pretstavu cemu sluzi (sad manje ili vise tacnu, nije bitno) pa necu daviti u tome. Poenta podesavanja je da ostavite oko 2/3 hoda na dole i 1/3 hoda na gore. Trkaci (spomenuto u tekstu iznad) koriste odnos 1/4-3/4.

Zasto ovo radimo.

Ta jedna trecina "na gore sluzi" da bi prednji tocak imao dobar kontakt sa podlogom kada naglo ubrzavata, pogotovo sa suvozacem ili prtljagom. Isto vazi i za zadnji tocak, ta "gornja trecina" sluzi da pri naglom kocenju zadnji tocak ne poskakuje i ne gubi kontakt sa podlogom.

Od dve "donje trecine" prva sluzi za apsorbciju sitnih neravnina i uobicajnih opterecenja (kocenje, skretanje) dok bi poslednja trebala da bude rezervisana kada pri jakom kocenju pogodite neravninu.

Dakle, neko optimalno resenje bi bilo sledece: Podignite motocikl tako da tocak bude u vazduhu (radite prvo jedan kraj pa drugi) i izmerite rastojanje od matice tocka do neke fiksne tacke u osi paralelnoj sa komponentom ogibljenja koju radite. Sada spustite motocikl i sedite na njega. uracunajte i opremu i onu tezinu koju obicno nosite sa sobom. (neko ce vam trebati da pridrzava motocikl). Izmerite opet ono rastojanje (trebace jos neko da izmeri :)) i razlika bi trebala da bude ekvivalentna 1/3 hoda ogibljenja. Znaci u User manualu pogledate koliki je hod pa podeljeno sa tri. Ukoliko nemate user manual, napred bi razlika trebalo da iznosi 35-50mm (sport-street) a pozadi 30-40mm. Ukoliko je razlika veca-manja, potrebno je pristupiti podesavanju.

 

Evo i link gde je to davno objašnjeno:

forum.bjbikers.com/index.php?/topic/18307-podesavanje-ogibljenja-teorija-i-praksa/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Stalno se kriješ iza nekih tuđih dugačkih objašnjenja koja ne potvrđuju ono što pričaš.

 

Kad okrećeš maticu menjaš visinu, a kad menjaš masu menjaš sabijenost opruge. Okretanjem

matice ne menjaš masu te ne menjaš ni sabijenost opruge.

Opet da ponovim i tvoja zabluda i zablude mnogih drugih počivaju na zbunjujućem nazivu "prednapregnutost opruge". Trebalo bi da se zove "podizač" i sve bi bilo u redu.

 

Pošto si tvrd orah trebaće ti dva saučesnika, S1 i S2. Jedan da drži motor a drugi da seda i silazi sa njega. Dok S1 drži motor u vertikalnom položaju nek S2 sedne na isti i digne noge na

nogostupe. Izmeri dužinu opruge. Zavrni maticu za onih okruglih 10mm i posedni S2 ponovo na

motor i izmeri dužinu opruge. Javi rezultat pa da nešto popijemo u to ime!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Kopjlaš je problem rešio tako da ova tema može da bude i zaključana kako ne bi otišla neželjenim tokom.

Diskusija koju smo vodili ti i ja u svakom slučaju će nekom pomoći, da li tvoje mišljenje ili moje nije ni bitno. Svako ima svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Stalno se kriješ iza nekih tuđih dugačkih objašnjenja koja ne potvrđuju ono što pričaš.

 

Kad okrećeš maticu menjaš visinu, a kad menjaš masu menjaš sabijenost opruge. Okretanjem

matice ne menjaš masu te ne menjaš ni sabijenost opruge.

Opet da ponovim i tvoja zabluda i zablude mnogih drugih počivaju na zbunjujućem nazivu "prednapregnutost opruge". Trebalo bi da se zove "podizač" i sve bi bilo u redu.

 

Pošto si tvrd orah trebaće ti dva saučesnika, S1 i S2. Jedan da drži motor a drugi da seda i silazi sa njega. Dok S1 drži motor u vertikalnom položaju nek S2 sedne na isti i digne noge na

nogostupe. Izmeri dužinu opruge. Zavrni maticu za onih okruglih 10mm i posedni S2 ponovo na

motor i izmeri dužinu opruge. Javi rezultat pa da nešto popijemo u to ime!

 

Ocigledno nisi drzao amortizer nikad u ruci a o rasklopljenom da ne govorim,a tako cvrsto se drzis svoje teorije.Kad zavrnes maticu motor se ne dize nego MANJE propada... ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Jos ociglednije je da ga ti nisi drzao (mislim amortizer :) ), covek je sve lepo objasnio, posebno to boldovano. Ja ne mogu da verujem da se razvila ovolika polemika oko proste stvari. Jos mi je cudnije da se neki nisu potrudili ni da pogledaju amortizer i da pokusaju da razumeju kako radi, a tako se grcevito drze svoje teorije. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Stalno se kriješ iza nekih tuđih dugačkih objašnjenja koja ne potvrđuju ono što pričaš.

 

Kad okrećeš maticu menjaš visinu, a kad menjaš masu menjaš sabijenost opruge. Okretanjem

matice ne menjaš masu te ne menjaš ni sabijenost opruge.

Opet da ponovim i tvoja zabluda i zablude mnogih drugih počivaju na zbunjujućem nazivu "prednapregnutost opruge". Trebalo bi da se zove "podizač" i sve bi bilo u redu.

 

Pošto si tvrd orah trebaće ti dva saučesnika, S1 i S2. Jedan da drži motor a drugi da seda i silazi sa njega. Dok S1 drži motor u vertikalnom položaju nek S2 sedne na isti i digne noge na

nogostupe. Izmeri dužinu opruge. Zavrni maticu za onih okruglih 10mm i posedni S2 ponovo na

motor i izmeri dužinu opruge. Javi rezultat pa da nešto popijemo u to ime!

 

Ocigledno nisi drzao amortizer nikad u ruci a o rasklopljenom da ne govorim,a tako cvrsto se drzis svoje teorije.Kad zavrnes maticu motor se ne dize nego MANJE propada... ::)

 

Jedino očigledno je da ti uopšte ne znaš o čemu pričaš i da si ga samo držao u ruci.

Siđi do motora ako ga imaš i uradi ovo što piše u postu koji si citirao. Kad shvatiš

da ne znaš o čemu pričaš dođi da se izviniš za nepristojan post.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Nije mi bilo tesko,ovaj mi je prvi pao saka a ako hocete sa navojem i njega cu prikazati,i to Hondin,da nebi bilo opet potrebe za mojim postom.A izvinjenje,tesko! ;)

post-8420-080246000 1288704007_thumb.jpg

post-8420-001416900 1288704033_thumb.jpg

post-8420-037136600 1288704057_thumb.jpg

post-8420-063444200 1288704076_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Nije mi bilo tesko,ovaj mi je prvi pao saka a ako hocete sa navojem i njega cu prikazati,i to Hondin,da nebi bilo opet potrebe za mojim postom.A izvinjenje,tesko! ;)

 

Jel tebi srpski maternji jezik?!?

 

 

 

 

trebaće ti dva saučesnika, S1 i S2. Jedan da drži motor a drugi da seda i silazi sa njega. Dok S1 drži motor u vertikalnom položaju nek S2 sedne na isti i digne noge na

nogostupe. Izmeri dužinu opruge. Zavrni maticu za onih okruglih 10mm i posedni S2 ponovo

na motor i izmeri dužinu opruge.

 

da si pažljivo čitao shvatio bi o čemu pričamo. A izvinjenje za nadobudan nastup neupućenog

u temu mi i dalje duguješ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Sad sam se totalno pogubio sta treba da se radi na Africi. Imam 90 kg i kako da nastelujem maticu na amortizeru a kako onaj uljni ili kako vec hromirani deo sa leve strane motora gde je hard i soft. Vozim samo po asfaltu. Po rupama me malo katapultira, tj oseti se udarac kad ide na gore. Evo konkretnog pitanja, molim konkretan odgovor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

@Aleksandra pa ti si on!! A ja prošli put sve nešto u rukavicama da ne isprepadam

curu

 

Da ne bude zabune, ja ne savetujem da nepodobne i neispravne opruge "štelujete"

podizanjem zadnjeg kraja okratanjem matice. OPruga mora da bude odabrana prema

masi vozača + oprema koju če sa sobsm ugalvnom da ima + način upotrebe. Kada

je opruga prava i ispravna onda se ovom maticom visina zadnjeg karaja (uvek

u paru s prednjim krajem, ona dva šrafa koji vire iz štapova takoće nesrećno

nazvani "prednapr#$%$%&/") to jest, stavio si novu oprugu, vozaš se po čaršiji

podesiš visinu/sag prema vozač + naočari za sunce. Ideš na put oko sveta

stavio si tonu sranja na motor on če da poklekne - okretanjem slavne matice i

prafova na štapovima podesiš visinu na istu onu koju si imao sa cvikama za sunce.

 

Još jednom, nikakve matice i dunđerisanje sa koskama neće da popravi neispravnu

ili pogrešnu oprugu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

@Aleksandra pa ti si on!! A ja prošli put sve nešto u rukavicama da ne isprepadam

curu

 

Da ne bude zabune, ja ne savetujem da nepodobne i neispravne opruge "štelujete"

podizanjem zadnjeg kraja okratanjem matice. OPruga mora da bude odabrana prema

masi vozača + oprema koju če sa sobsm ugalvnom da ima + način upotrebe. Kada

je opruga prava i ispravna onda se ovom maticom visina zadnjeg karaja (uvek

u paru s prednjim krajem, ona dva šrafa koji vire iz štapova takoće nesrećno

nazvani "prednapr#$%$%&/") to jest, stavio si novu oprugu, vozaš se po čaršiji

podesiš visinu/sag prema vozač + naočari za sunce. Ideš na put oko sveta

stavio si tonu sranja na motor on če da poklekne - okretanjem slavne matice i

prafova na štapovima podesiš visinu na istu onu koju si imao sa cvikama za sunce.

 

Još jednom, nikakve matice i dunđerisanje sa koskama neće da popravi neispravnu

ili pogrešnu oprugu.

Nisam siguran da smo se razumeli . Kod mene su opruge i amortizeri kako prednji tako i zadnji u perfektnom stanju. Ne zelim ni da menjam visinu motora. Prednje viljuske se pumpaju na 0,2-0,4 bara a zadnji ima dva stelovanja- matica na opruzi i onaj srafcic za srafciger na onoj bocici sa strane. Interesuje me samo zadnji amortizer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Na srafcicu na boci se steluje tvrdoca zadnjeg amortizera. Ako ti je suvise mekan, okrenes ka "hard" i suprotno. Ako te katapultira po rupama, trebalo bi da ga omeskas malo (okreni ka "soft")

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Na srafcicu na boci se steluje tvrdoca zadnjeg amortizera. Ako ti je suvise mekan, okrenes ka "hard" i suprotno. Ako te katapultira po rupama, trebalo bi da ga omeskas malo (okreni ka "soft")

Hvala Aco, druze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Sad sam se totalno pogubio sta treba da se radi na Africi. Imam 90 kg i kako da nastelujem maticu na amortizeru a kako onaj uljni ili kako vec hromirani deo sa leve strane motora gde je hard i soft. Vozim samo po asfaltu. Po rupama me malo katapultira, tj oseti se udarac kad ide na gore. Evo konkretnog pitanja, molim konkretan odgovor.

 

To zvuči kao da nema dovoljno usporenja povrata (rebound damping) ali bi stvarno bilo

nadobudno da ti ja ili bilo ko drugi preko neta štelujem vešanje. Pre svega moraš da

ustanoviš akva je opruga na motoru. Ako je originalna daleko je ispod tvoje mase.

Kad to rešiš možeš da se baviš kompresijom i dampingom.

 

Krpež savet bi bio da prvo proveriš SAG ,ima nekolio objašnjenja na forumu dugačko je da

sad i ja ponavljam, pa da našteluješ kompresiju tako da i nakon najagresivnije vošnje

ne zatvori amortizer do kraja. Postavi se gumica ili plast. vezica da se postfestum

ustanovi koliko hoda je korišćeno. Skoro do kraja ali na skroz. Rebound damping bi trebalo da uspori povrat tako da se rep relativno brzo vrati u gornju tačku ali da ne krene

u novi ciklus. Staneš iza motora, snažno ga pritisneš na dole i pustiš da se vrati.

S obziroma da (mislim) nema štelovanja komp. i reb. na viljušci onda bi brzina povrata

trebalo na amort. trebalo da se uskladi sa zadatim povratom viljuške. A i tu je opruga,

fabrička premekana - još ako je i ulje staro... To proveriš nakon što si sve ovo uradio

tako što motor jako pritisneš na sredini sedišta - trebalo bi da vodoravno ode na dole i isto

tako se i vrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 Na africi nema stelovanja rebounda, samo kompresije.

 

Nego kad smo vec kod toga, kad na mom motoru sabijem zadnji amortizer i pustim ga, motor se vrati gore, pa posle jos malo potone dole. Da imam stelovanje rebounda, znam sta bi, malo bi ga usporio i sve bi bilo ok. Medjutim i ja takodje imam samo stelovanje kompresije. Ima li leka ? U principu nemam nikakvih problema u voznji, nego eto, samo znam da tako ne treba da se ponasa amortizer :)  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

 Na africi nema stelovanja rebounda, samo kompresije.

 

Nego kad smo vec kod toga, kad na mom motoru sabijem zadnji amortizer i pustim ga, motor se vrati gore, pa posle jos malo potone dole. Da imam stelovanje rebounda, znam sta bi, malo bi ga usporio i sve bi bilo ok. Medjutim i ja takodje imam samo stelovanje kompresije. Ima li leka ? U principu nemam nikakvih problema u voznji, nego eto, samo znam da tako ne treba da se ponasa amortizer :)  

Koliko je staro ulje, koja je gradacija i firma?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja