Jump to content

Moto Zajednica

Ozivljavanje jednog MZ ES 150 iz 1968 godine

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Pa da pocnem :

  Pre desetak dana nam dotera covek jednog MZ-a ES 150 iz 1968 godine na popravku. Kaze da ga je dobio u nekoj kompenzaciji pa bi da ga sredi. Crko je polumesecasti zupcanik za kurblu pa zato ne moze da upali. OK, prihvatimo posao i krenemo sa radom. Skinem levu deklu i zaista polumesecasti se okrunio, mada i onaj drugi na korpi ima nekog cudnog lufta i kad se zakurbla - pocinje da se ukosava. Pri pokusaju da odvrnem sraf na korpi kvacila - dolazim do konstatacije da je radilica zaribala i da ce tu biti mnogo vise posla nego sto sam mislio. Obavestavamo vlasnika o stanju koje sam nasao i po njegovom nalogu krecemo sa rasklapanjem motora :

 

img1050.jpg

 

img1051.jpg

 

  Posto sam zatekao zardjan cilindar, krenuo sam sa svim mogucim tretmanima ( benzin, nafta, WD 40, ulje ) koje sam mu sipao u cilindar, uspricavao kroz usis i izduv, ali klip nije hteo da se pomeri ni malo .

  Tad smo se setili starog prijatelja kojeg obicno koristimo za montazu kvacila ( reso za grejanje ), pa smo resili da pokusamo i sa njim :

 

img1053.jpg

 

 To je upalilo, pa je nakon podmazivanja, grejanja a i ubedjivanja ( cekicem kilasem - preko drveta ) - klip konacno popustio i izasao :

 

img1055.jpg

 

img1054.jpg

 

img1057.jpg

 

img1056.jpg

 

 Takodje je i radilica bila malo ukocena ( dal od zaribavanja il od dugog stajanja ), a i na klipnjaci je bilo malo korozije. Cilindar je takodje imao jednu pukotinu u donjem delu , a na klipu je sa unutrasnje strane bila neka stvrdnuta skrama, tako da je moguce da je nakad davno neko tadasnjem vlasniku motora sipao secer u gorivo, pa da je zato motor zaribao .

 

  Opet smo kontaktirali vlasnika i predlozili mu da rastavim ceo motor te da mu zamenim lezajeve i semeringe na radilici i klipnjacu ( zaboravio sam reci da ni biksna u maloj pesnici ne izgleda bas najbolje ) a i da stavimo nov klip sa karikama, ali se on odlucio da ne menja to, vec da mu samo stavimo nove karike, bolcnu klipa i neki polovan upotrebljiv ciliondar . Verovali ili ne, al samo to !  OK. Po onoj staroj izreci " Vezi konja gde gazda kaze " , mi smo tako i uradili.

 Bilo je tu jos nekih sitnijih problema sa instalacijom , breg platina je bio zardjao, pa sam ga morao dobro ocistiti,

 

img1065.jpg

 

zamenili smo mu i akumulator jer stari nije valjao ( godina proizvodnje na starom akumulatoru je 1981 ) i motor je upalio.  Manje - vise dobro radi , a dokle ce - videcemo ( bojim se da lezajevi radilice nece dugo izdrzati ) .

 Evo kako izgleda ovaj MZ koji je spolja gledano u dobrom i ocuvanom stanju :

 

img1066.jpg

 

img1067.jpg

 

img1068.jpg

 

img1069.jpg

 

img1070.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

preracunao se da ce ga mnogo kostati...  :D :D

Nece to dugo da ide...

A kilp jeli menjao??  :-\ :-\

Uzasno izgleda. da dodje u ruke nekog ko bi ga postovao i cuvao bio bi to ekstsa motorcic...

Sta je sa Floydom? i njegovim mz-om ??

 

Ps. gde mu je cetvti saf za stublinu??(ona sipka..)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Sta je sa Floydom? i njegovim mz-om ??

 

Ps. gde mu je cetvti saf za stublinu??(ona sipka..)

 

  Floyd radi, rece da ce se pojaviti na forumu ( kadf sam ga video pre dve nedelje )

 

  Sto se tice cetvrtog brezona sto pitas - zapekla matica, pa se on izvrnuo iz bloka ( posle sam ja izvrnuo i ostale, procistio sve navoje nareznicom i vratio na svoje mesto ) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

A klip si mu stavio drugi??

ovo ce tesko da traje,, vise od 200-300km.. :P

 

  Ma kakvi, nije hteo novi klip, samo sam ga dobro ocistio i stavio nove karike. Nije hteo novi klip .  Kaze da ce ga voziti samo do trafike po cigare .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Više će cipela da potroši nego što bi ga klip koštao.

pa bre nemogu da razumem coveka kome je zao 1000din za novi klip sa karikama i bolcnom..  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

A klip si mu stavio drugi??

ovo ce tesko da traje,, vise od 200-300km.. :P

 

  Ma kakvi, nije hteo novi klip, samo sam ga dobro ocistio i stavio nove karike. Nije hteo novi klip .  Kaze da ce ga voziti samo do trafike po cigare .

 

Pa vise goriva ce potrosi da zagreje motor nego na put do trafike i nazad  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

 

Floyd radi, rece da ce se pojaviti na forumu ( kad sam ga video pre dve nedelje )

 

Ovo me podseti na Ramba Amadeusa koji je rekao:

Ako se Isus bude ponovno pojavio, pojavit ce se preko interneta! :)

 

E moj druže Lale,

malte-ne je žalosno kada taj čovek ne zna da ceni motor, i tvoj rad i trud, i kad se ulazi tako

neozbiljno u projekat, jer tu ima puno posla da bi se uradilo kako treba.

Moj ti je savet, a ti znaš sigurno bolje od mene šta ti je činiti,

to mu sad završi i , oslobodi se tog Židova :)

To me podseća na neke ljude,koji bi letovali, ali im je skupo,

pa letuju u svom dvorištu za 10 eura. :)

Što bi rekli "hocu kakim, necu kakim"

 

Inače lepo je gledati tvoj majstorski pristup poslu :)

samo da nije ovako polovično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

 

 

 

 

Inače lepo je gledati tvoj majstorski pristup poslu :)

samo da nije ovako polovično.

[/quote/

 

 

Lale je ovo odradio profesionalno,ne polovicno,malo se Vujo32 lose izrazio,musterija je tako htela,a dobila je i savet kako i sta,pa prema tome/dabome.Ko zna mozda hoce da ga proda pa ko veli samo da radi itd,cudni su ljudi danas,tesko se odvajaju od para,koje doduse i nemaju...mnogi od nas kada bi imali takav motor sigurno bi ulozili vise truda u njega,nesto poput Floyda,ali nisu svi ljudi MZejasi....necene umetnicke vrednosti,maste knjige,cepaju slike...bla,bla,bla......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Motocikl: TOMOS

e bas takav model nameravam ako da Bog da nadjem da kupim ali pod uslovom da je samo tako originalan nesto sam kao nanjusio po netu medjutim muka !......djiberi ili poceli da ga seku da prave copere il kroseve ........ma muka naci originalan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Odlican trik ovo sa ringlom :takoje: svaka cast za ideju, ja sam se par puta mucio, isto sipao sve i svasta, al na kraju drvena kajla i cekic. Neki put to ispadne ok ali neki put mora nesto cvrsce, sto ne valja.

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja