Jump to content

Moto Zajednica

Aluminijumski koferi - izrada i sistemi kacenja?

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Samo da se zapljunem da ne izgubim temu kad budem resio da pravim. Inace, sjajnih ideja ima i svaka cast za vec uradjene kofere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Poceo sam da pravim neki slican kofer i neznam de mogu da dadjem neku slicnu kopcu u Novom Sadu, ili u Srbiji negde :D..jel moze mala pomoc? :)

 

Ja kupio u Merkuru, dve u kompletu su negde oko 200 din, imaju ovaj jezicak za zakljucavanje. Jedva sam i ja nasao, sve sam tezge na buvljaku obisao :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 119 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS SE 800, Honda 125 Varadero

Hvala svima koji su dali savete i uputstva. Iščitao sam ovu temu, stranicu po stranicu i krenuo na posao... Kako izgledaju alu koferi sa što manje novca? Onako amaterski...?

 

Odeš kod ćaleta u radionice i izabereš od metalnih profila otpatke. Na osnovu njih nacrtaš skicu i isečeš profile. Ja sam imao sreće da to budu alu profili i da jedan od njegovim majstora zna da to vari. Isekao sam ram za kofere i takođe roštilj da napravim galeriju za zadnji plastični kofer.

post-21416-0-89506300-1405543586_thumb.jpg

 

post-21416-0-52506900-1405543700_thumb.jpg

 

post-21416-0-10505200-1405543720_thumb.jpg

 

post-21416-0-82028900-1405543775_thumb.jpg

 

 

Onda sam od neke bačene kancelarijske stolice skinuo naslon za ruke. Puna tvrda plastika. Jako a može da se buši i brusi.

post-21416-0-05942600-1405543924_thumb.jpg

 

 

Stara limena ploča za kačanje alata može da posluži kao dno. Sad to i ne mora biti dobra ideja. Ja sam prvo mislio da je to pametno da bude provetreno ali bolje pun lim da se ne praši.

post-21416-0-08308300-1405544071_thumb.jpg

 

post-21416-0-94585000-1405544089_thumb.jpg

 

 

Onda je došlo vreme da potrošim pare. Kupio alu lim debljine 1mm i oni mi isekli i savili. Platio sve to 4000 dinara.

post-21416-0-32358200-1405544159_thumb.jpg

 

post-21416-0-16403100-1405544183_thumb.jpg

 

 

Pošto je i poklopac od istog tankog lima i da se ne bi krivio ako se neko nasloni za ispod poklopca sam našao ostatke laminata, isekao i zalepio silikonom. Tamo gde sam planirao šarke savio sam lim do unutra za svaki slučaj da drži laminat a i da imam za šta da učvrstim šarke.

post-21416-0-19990200-1405544350_thumb.jpg

 

 

Onda zaključavanje... Komšija bacio neke fijoke i na njima bravice sa po dva ključa. Zamislite imam i rezervne... Kad okrenem ključ jezičak uđe u profil i drži ko blesav.

post-21416-0-51059700-1405544676_thumb.jpg

 

post-21416-0-66133100-1405544732_thumb.jpg

 

 

Onda video sam jednu pametnu stvar već na ovoj temi. Zahvaljujem kolegi na ideji da se dodaju ručke na poklopac. Veoma korisno za neke sitnice. 75 dinara po komadu.

post-21416-0-99910000-1405544861_thumb.jpg

 

 

I koferi su spremni za farbanje. Inače ostabio bih boju aluminijuma ali tabla lima je imala neku fleku koju nisam mogao skinuti i odlučio sam da farbam. Prvo podloga za aluminijum pa onda željena boja.

post-21416-0-06519800-1405545017_thumb.jpg

 

post-21416-0-09673000-1405545027_thumb.jpg

 

 

Dok se farba suši, rukohvat je namontiran na postojeću gvožđuriju. Kroz cev (niklovana cev, inače od stalka za mikrofon) sam provukao isečenu navojnu šipku i maticama spojio rukohvat. Sad vidim da sam omanuo slikanje sistema kačanja. Popraviću se ako bude nekom trebalo...

post-21416-0-11543000-1405545285_thumb.jpg

 

 

I kako je sve ispalo spremno za put?

post-21416-0-66374600-1405545322_thumb.jpg

 

post-21416-0-53208500-1405545337_thumb.jpg

 

 

Nije baš 100% profesionalno ali kad se saberem, oko 50e. Išli i napravili 1600km i koferi odradili posao.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
Sad vidim da sam omanuo slikanje sistema kačanja. Popraviću se ako bude nekom trebalo...

 

Па кад си се толико потрудио окачи и те слике система качења па да све буде комплетно.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: tdm 850, gtr1000

Resio sam i ja da napravim bocne kofere uz minimalna ulaganja. Nadam se da ce ispasti prakticni.

dimenzije kofera su

duzina 33

sirina 22

visina 27

 

za sad sam kupio L profil 20mmx20mm cena 680 dinara za 6 metara. to sam izvario (fidecete posle na slikama)

planiram da stavim alu lim 0.8mm debljene (imam stari zamrzivac i lim sa unutrasnje strane je dobar) a muzda i kupim cena za oko 2 kvadrata je 2600 din

treba i nosac za motor da napravim imam cevi celicne od 14mm samo treba da ih isavijam i prikacim na motor. planiram da zavrsim kofere do pocetka sezone a za to imam jos 4 meseca za sad sam odradio samo ovo

http://prntscr.com/5lggh0

http://prntscr.com/5lggv3

http://prntscr.com/5lgh5p

http://prntscr.com/5lghfm

izvinjavam se zbog ovakvog upload slika ali je meni nekako najlaksi doduse nije bas najpregledniji :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Resio sam i ja da napravim bocne kofere uz minimalna ulaganja. Nadam se da ce ispasti prakticni.

dimenzije kofera su

duzina 33

sirina 22

visina 27

 

za sad sam kupio L profil 20mmx20mm cena 680 dinara za 6 metara. to sam izvario (fidecete posle na slikama)

planiram da stavim alu lim 0.8mm debljene (imam stari zamrzivac i lim sa unutrasnje strane je dobar) a muzda i kupim cena za oko 2 kvadrata je 2600 din

treba i nosac za motor da napravim imam cevi celicne od 14mm samo treba da ih isavijam i prikacim na motor. planiram da zavrsim kofere do pocetka sezone a za to imam jos 4 meseca za sad sam odradio samo ovo

http://prntscr.com/5lggh0

http://prntscr.com/5lggv3

http://prntscr.com/5lgh5p

http://prntscr.com/5lghfm

izvinjavam se zbog ovakvog upload slika ali je meni nekako najlaksi doduse nije bas najpregledniji :)

 

Sav trud za 2x20L sa tom tezinom!? 0zbunjen.gif0zbunjen.gif0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: tdm 850, gtr1000

nisam merio ali po nekim papirima na netu kaze da je 6 metara l profila oko 4.5 kg

ja racunam da ce po koferu biri lakse od 6 kg.

 

bdada ne razumem pitanje? mislis da je uzaludno praviti nesto i zanimati se sa tim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

bdada ne razumem pitanje? mislis da je uzaludno praviti nesto i zanimati se sa tim?

 

Odgovoriću u njegovo ime (neće se ljutiti?:neznam:): posao, vreme i trud oko ove veličine kofera je isti kao i da si se odlučio za nešto veće gabarite. Nepunih 20 litara je malo, ne vidim razlog da se nisi opredelio za nešto veće dimenzije, bar za visinu i dužinu što TDM svojom veličinom svakako dopušta?

 

Nikad nije "uzaludno praviti nesto i zanimati se sa tim" sve dok ti pričinjava zadovoljstvo i ne praviš neku štetu. Ako ništa drugo, bar se stiče neko iskustvo i vežba preciznost.:takoje:

 

 

 

Kol'ko kila ima ova konstrukcija?

 

I meni ovo odmah palo na pamet. Kombinacija gvozdena konstrukcija + aluminijumska oplata podrazumeva medjusobni spoj izveden pop nitnama ili šrafovima pa ne vidim razlog zašto se nije opredelio i za L profile od aluminijuma čijom bi primenom ipak dosta smanjio težinu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

bdada ne razumem pitanje? mislis da je uzaludno praviti nesto i zanimati se sa tim?

 

Odgovoriću u njegovo ime (neće se ljutiti?:neznam:): posao, vreme i trud oko ove veličine kofera je isti kao i da si se odlučio za nešto veće gabarite. Nepunih 20 litara je malo, ne vidim razlog da se nisi opredelio za nešto veće dimenzije, bar za visinu i dužinu što TDM svojom veličinom svakako dopušta?

 

Nikad nije "uzaludno praviti nesto i zanimati se sa tim" sve dok ti pričinjava zadovoljstvo i ne praviš neku štetu. Ako ništa drugo, bar se stiče neko iskustvo i vežba preciznost.:takoje:

 

 

 

Kol'ko kila ima ova konstrukcija?

 

I meni ovo odmah palo na pamet. Kombinacija gvozdena konstrukcija + aluminijumska oplata podrazumeva medjusobni spoj izveden pop nitnama ili šrafovima pa ne vidim razlog zašto se nije opredelio i za L profile od aluminijuma čijom bi primenom ipak dosta smanjio težinu?

 

Bas to sam hteo reci (Nimmin 0takoje.gif) takodje pravim kofere pa znam koliki je posao,uzeo sam alu L profil i lim od 1.5mm,dimenzije 45x35x25 i tezina ce biti oko 4.5kg po koferu,kada sam konstrukciju prislonio na motor (TDM 1aha.gif isto) mogao sam jos povecati gabarite a posto ima dva auspuha morao sam oduzeti 10x10 celom duzinom pa me pojede taj manjak prostora,lim cu lepiti silikonom za sofersajbne da bih izbegao nitne i jos oduzetog prostora + mogucnost ostecenja stvari a resavam dihtovanje.

Da ne duzim (predstavicu kada zavrsim) pohvala za trud! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Motocikl: tdm 850, gtr1000

nemam sa cim da spajam (varim ram alu). a do ovih velicina sam dosao praveci razne kutije od kartona da dobijem kofer koji nije previse sirok. takodje imam dva auspuha koja mi ne dozvoljavaju vecu visinu od 27. mogao sam da dobije duzinu pomerajuci mogavce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 119 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS SE 800, Honda 125 Varadero

Moji alu koferi sto sam pravio su 3,9 kg po komadu a jedan je zapremine 33 litre. Ali sam na CB500 pomerao migavce... Uvek ima nesto ali uvek sam vise za varijantu "uradi sam" za 50€ nego kupi za 250€. goodluck.gif Srecno sa izradom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Evo jednog kralja, genija.....Ovo mogu samo mucenici da nameste, ovim zapadnjacima, gotovanima ne radi mozak na ovoj frekvenciji...

Teski rucni rad..... Naklon do poda

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Svaka mu čast! :care:

 

Još jedan dokaz da kreativni ljudi (obično) nemaju novca. Nisam ni mislio da ih pravi za BMW.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Evo jednog kralja, genija.....Ovo mogu samo mucenici da nameste, ovim zapadnjacima, gotovanima ne radi mozak na ovoj frekvenciji...

Teski rucni rad..... Naklon do poda

Sve sve al brate da pravi bravice sam 1lud.gif dobro nije i one oprugice sam pravio 1lol.gif

Moj projekat je stao pre nekoliko godina, zapelo na ovim plastičnim ćoškovima.... i dalje stoji sve iskrojeno 1zvizduk.gif

U međuvremenu promenio motor, uz motor bili i koferi i jbga

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja