Jump to content

Moto Zajednica

Ulje u viljusci!

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd

Da li neko zna koliko i kog ulja ide u viljusku ETZ-a 250?

 

U manualu pise 230 kubnih cm po stapu, ali ne i koje gradacije. Ako neko zna, bio bih vrlo zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Imaš mogućnost da biraš koliko će ti viljuška biti tvrda. Ukoliko sipaš ulje za viljuške, npr. imaš Motul onda je ona onakva kakva je i bila. Ako bi želeo tvrđu viljušku onda možeš da sipaš gušće ulje. Kod Motul ulja postoje sledeće kategorije:

 

Light 5W

Medium 10W

Medium/Heavy 15W

Heavy 20W

 

Kod utvrđivanja optimalnog nivoa tvrdoće viljuške treba imati u vidu konfor i vibracije sa jedne strane dok je sa druge snaga kočenja i poniranje motora kod istog. Znači što više konfora manje mogućnosti za nabadanjem prednje kočnice.

 

JA sam posušao savet TS Chopper-a, kralja svih budženja  ;D, i sipao menjačko od 90W. Pokazalo se odlično, lepo leži po krivinama, može da se snažno koči ali nema duže vožnje van asfalta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Kako god vama zvucalo ali ja decenijama koristim SAE 30 i dobijam tvrdocu koja meni odgovara.Nemam nus efekata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Pozdrav, ja koristim Valvolinov " Fork oil " - ulje namensko za teleskopske viljuske, i zadovoljan sam. Menjao sam kod mene prosle godine, ima ga u bolje snabdevenim prodavnicama, i kostalo je oko 850 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Najbolje je ulje namenjeno bas za amortizere ili neko hidraulicno ATF ulje...Mada, ne treba zaboraviti da vozimo relativno stare masine i da su se delovi odnosno osovine i ostalje zajebancije u amortizerima vremenom razjeli, pa zbog toga treba koristiti za nijansu gusce ulje od propisanog manualom...

Ja sam planirao nakon nekih popravki da u moje amortizere sipam bas ulje za tu svrhu (nasao MZ u Petrovcu na Mlavi=150 din=1/5 l)ali me je covek koji radi reglazu svih tockova(auto-kamionskih i moto...) posavetovao upravo ovim recima kojima sam poceo ovaj post...

Po njemu najbolje resenje klasicno SAE 40 ili SAE 30 ili cak SAE 90...u zavisnosti koliko je star materijal u amortizerima. Kaze, "treba probati pa sta ti najbolje odgovara to ostavi" jes da zvuci blesavo i ni malo jevtino ali jbga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Postroje neki (da ih baš ne imenujemo) ''majstori'' koji mušterijama sipaju staro motorno ulje u viljuške. To naravno nije dobro ali i tako radi, služe se ljudi nekako pa sam uveren da niko od nas ne koristi ''pogrešnu'' varijantu, razlike su samo u ukusima.

 

Veći problem od ulja su semerinzi. Od više dobavljača sam čuo da ovi koji su kod nas u prodaji pripadaju Tomosu BT 50, isti su kao i za MZ, jeftiniji i pristupačniji pa su se tako uglavili umesto originala ili Mađarskih originala.

 

Menjao sam nemilice ove semeringe i stalno gubio živce. Zamenim sve pred put a onda vidim posle nekih 150-250 km da je jedan od dva ako ne i oba izbio i izgubio veći deo ulja. Beda jedna, nigde nesmeš da ideš spokojan, odmah propišaju.

 

Zanimljivo je bilo kada sam se vozio sa Dukijem i MZ-om do muzeja 25. maj na skup a svima bar jedan štap ne valja, isti kvar na tri motora.

 

Prilikom montaže novih semeringa pomogao sam njihovo prianjanje Locktite lepkom i rezultati su dobri, drži i ne pušta ni kap. Sem Locktite u ovu svrhu mogu da se koriste i ostali dvokomponentni lepkovi samo ih predhodno treba probati na nečemu drugom. LEpe i drugi dobro ali je važno kakvu masu stvaraju, ovako namešten semering će u svakom slučaju crći posle nekog vremena pa je važno da na štapu lepak ne ostavlja tragove, da štap pre montiranja novih semeringa može lepo da se očisti.

 

I pored trikova koji su ustvari budženje ja bih više voleo kada bih mogao da ugradim kvalitetan semering od bilo kog drugog motora. Do toga nije problem doći samo treba naći semering istih dimenzija i to je to. No, kod ovoga nemam iskustvo, sigurno neko zna bolje šta paše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

I pored trikova koji su ustvari budženje ja bih više voleo kada bih mogao da ugradim kvalitetan semering od bilo kog drugog motora.

 

Vujo, ovdje griješiš - semerinzi (kao i ležajevi) su standardna roba i ne prave se za određene motore, nego po nekim standardnim dimenzijama. Nemoj otići na pijacu i tražiti semeringe za prednju viljušku na MZ-u, nego odi u neku trgovinu koja drži semeringe i ležajeve (SKF, NTN, FAG su kvalitetni) i traži semeringe u dimenziji koji ti trebaju. Piše na svakom semeringu koje su dimenzije. Npr, za prednje viljuške na ETZ-u su 35x47x7 (unutarnji promjer x vanjski promjer x debljina). Isto je tako i za ostale semeringe u mašini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Ja sam ranije koristio RIS-ove a sada u prodavnicama sa tomosovim delovima uzimam i to mi radi.Jos mi se nije desilo da mi ispadaju iz lezista.Najveci maler mi je se desio kada sam uradio servis viljuske i istog dana mi je jedan stap ispustio ulje jer mi je bila losa podloska na dnu viljuske u cizmi (mislim da je od pertinexa ili necega slicnog).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

E muka sa tom prednjom viljuskom!! Semerinzi se sve "upisali" , a i sad pocela viljuska da se trese ko luda?? To mi se nije desavalo kad su bili stapovi skoro prazni!! PICASSO, moracemo ponovo da radimo! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Vujo, ovdje griješiš

 

Očigledno grešim, tražim od dobavljača za MZ i on verovatno ponudi najjeftinije.

 

Ima Gabor dobar izbor u okviru kataloga za Japance, verovatno tu nešto može da se nađe.  ???

 

I Stari Vujadin je u pravu, ostaci Tigra se sigurno lakše skidaju kod ponovne zamene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Vujo, ovdje griješiš

 

Očigledno grešim, tražim od dobavljača za MZ i on verovatno ponudi najjeftinije.

 

Ima Gabor dobar izbor u okviru kataloga za Japance, verovatno tu nešto može da se nađe.  ???

 

Ne moraš čak ni tražiti kod Gabora, nego stvarno odi u neku trgovinu gdje drže SKF-ov asortiman... evo potražio sam i u Begoradu imaš ove trgovine koje surađuju s SKF-om. Odneseš im stari semering i kažeš da želiš takav. Isto možeš napraviti i sa ležajevima. Nema šanse da oni nemaju nešto što MZ-u od ležajeva i semeringa treba. Samo budi spreman da koštaju malo više, ali zato i vrijede.

 

EUROAUTO

Segment: Automobilski program

Adresa: Vojvode Stepe 14A

11000 Beograd

Telefon: 011/3971-285

Faks: 011/3971-971

E-mail: office@euroauto-bgd.com

Početna stranica: http://www.euroauto-bgd.com

 

 

MULTICOMPANY

Segment: Automobilski program

Adresa: Sentandrejski put 157a

21118 Novi Sad

Telefon: 021/4808-208

Faks: 021/4808-222

E-mail: office@multicompany.co.yu

Početna stranica: http://www.multicompany.co.yu

 

 

SHOP TRADE

Segment: Automobilski program

Adresa: Marička 1A

11000 Beograd

Telefon: 011/3511-552

Faks: 011/3055-058

E-mail: shoptrade@sezampro.yu

Početna stranica: http://www.shoptrade.co.yu

 

 

VUDIM TRADE

Segment: Automobilski program

Adresa: Medakovićeva 65

11000 Beograd

Telefon: 011/3970-241

Faks: 011/3970-242

E-mail: office@vudimtrade.co.yu

Početna stranica: http://www.vudimtrade.co.yu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Neznam zašto je tako ali trgovci delova za automobile samo slučajno mogu da imaju delove za motorcikle. Inače ovde postoji problem sa brendovima, kači logotipe ko gde stigne, pune su ih novine samo što je retko ko nabavio dozvolu za tavko postavljanje.

 

Euroauto je poznat uvoznik, u proteklih 15 godina intenzivno su se oglašavali putem jedne od najboljih Advertising agencija za Monro amortizere. Imaju super mašinu, uteraš auto na valjke, mašina ga temeljno rastrese i iz nje na kraju izađe dijagram koji pokazuje koji je amortizer koliko istrošen. No, za motore imaju samo filtete i pločice, ono što se našlo u nekom od kataloga a komercijalista kaže da se u oznake ne razume, morao bih da donesem stare pločice pa po njima da u magacinu tražimo nove.

Takav je slučaj i sa firmom Vudim Trade, poznatoj po radijskoj reklami ''Meče''. Prodaju sve delove za starije Mercedese ali za motore ništa.

 

Bez želje da osuđujem ili pohvaljujem ali Gabor i Miki Jawa su do sada uvek imali rešenje za istu ili simbolično višu cenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

E muka sa tom prednjom viljuskom!! Semerinzi se sve "upisali" , a i sad pocela viljuska da se trese ko luda?? To mi se nije desavalo kad su bili stapovi skoro prazni!! PICASSO, moracemo ponovo da radimo! ;D

 

...pa normalno da trese kada su ti (verovatno) ispali semerinzi iz lezista pa se viljuska drzi samo na dve sipke (8mm)-nema oslonca na pocetku cizme. Ove nedelje sam u guzvi, javi mi se naredne nedelje pa cemo da namestimo nove semeringe (ali ovaj put da slusas mene sta ti kazem!!)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Tokom sledeće nedelje morao bih do Svilajnca. Zadnji je rok, približava mi se registracija motora pa bih ujedno atestirao prikolicu i završio sve zajedno.

 

No, prikolicu na stranu, na motoru moram da završim taj jedan štap/semering a ukoliko Picasoo nađe vremena napunio bih i zadnje amortizere. Crnac ima potrebe za hiljadu nekih gluposti (prednje pločice, vazduh u kočnicama, prednji lančanik, zadnja guma, ručke...) a nakon ovog osveženja bio bi savršen, potpuno spreman za put.

 

Bokilic je u gužvi do utorka pa bih došao neki dan posle.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Moje iskustvo sa svetskim brendovima.Ako je zastupnik u nasoj zemlji i kazu ti da ne drze program te firme koji bas tebe interesuje, napises E-mail centrali i vrlo brzo se resavaju nesporazumi oko proizvoda.Pa ni Radukovic nije zeleo da drzi BMW program motorcikala pa je legao na rudu.Bitno je samo da je firma zvanicni zastupnik.Problem je sto mnogi se predstavljaju kao zastupnici a ko zna koja su ruka u lancu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Tokom sledeće nedelje morao bih do Svilajnca. Zadnji je rok, približava mi se registracija motora pa bih ujedno atestirao prikolicu i završio sve zajedno.

 

No, prikolicu na stranu, na motoru moram da završim taj jedan štap/semering a ukoliko Picasoo nađe vremena napunio bih i zadnje amortizere...

 

Do ponedeljka sam zauzet, nakon toga moze svakog dana nakon 15h!!Samo javi dan-dva ranije!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Da li neko zna koliko i kog ulja ide u viljusku ETZ-a 250?

 

U manualu pise 230 kubnih cm po stapu, ali ne i koje gradacije. Ako neko zna, bio bih vrlo zahvalan.

Slobodno 230ccm SAE 30 i nema greske!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ja sam imo mislim neko 15w il tak nest jeb... posto volim zavoje pocne ti skakat prednja vilica u zavoju sto nije nimalo udobno i sad uzmem ulje za menjače hipenol mislim da je sae 90 nije puno tvrđe al najbolje onolko kolko treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

sad uzmem ulje za menjače hipenol mislim da je sae 90 nije puno tvrđe

 

Da je u viljušku ušlo 250ml po štapu video bi da je tvrdo da ubija, ovako neznam koliku si količinu sipao kada je skoro isto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

da sipo sam 2.3deca a ok to je onak na prvi pogled malo tvrđe da nisam ni 30 km preso odkad sam sipo to ulje vidit cu za par dana kad napravim koju stoju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

nema sta da vidis, ako ti ne curi negde, vila ce ti stalno biti ista.Kada se naviknes na malo tvrdju, vise ti se ne seda na vozila sa seriskim uljem,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja