Jump to content

Moto Zajednica

problem prvog paljenja suzuki gsxr 750

Recommended Posts

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: suzuki gsxr

e ovako ljudi.imam suzu 750 gsx r,92 godiste.Vozim ga vec 7 godina i kad sam ga uzeo imao je 37800 kilometara,sad mu je na satu skoro 90000 hiljada.Odmah sam mu stavio akrapovic auspuh i do prosle godine nisam imao problema.Na motoru nista nisam radio na masini osim ciscenja karburatora,mijenjanja ulja,guma,filtera i onih redovnih servisa koje radim sam.Sada imam desavanje da kada ga palim hladnog,povucem saug i on upali,ali uvijek zalije bar jednu svjecicu,nekad i dvije i onda moram da ih osusim i tek onda proradi.Svjece su iridijumske nove,akumulator mu je nov,znaci struja i varnica su ok.A kada mu vratim standardni auspuh,motor potpuno normalno pali i ide!IIli kad mu prilikom prvog paljenja neposredno prije alansovanja rukom zacepim akrapovica,normalno upali i posle malo zagrijavanja pod saugom sve je ok.Znam da je velika razlika izmedju standardnog i otvorenog auspuha,ali ne znam sta bi to moglo da bude.Ne vraca mi se njegov originalni auspuh jer radi kao fen!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

Nisam vozio taj tip motora, ali dosta sam se igrao oko Honde Spirit 1100 '01 koja je imala topove sa po jednim prigusivacem (citaj kao da nije imala nista).
Otvoreni auspusi smanjuju povratne gasove agregatu i totalno poremete odnos vazduha i goriva u karburatorima pri cemu motor ume teze da pali, ne mozes da mu nadjes idealan ler, pregrejava se i ne rade cilindri podjednako.
Lose bakarne platne ili lose spojene grane izazivaju fals vazduh i pri tome motor moze da puca pod saukom ili kad mu oduzimas gas.
Sve navedene simptome sam ja imao na mom motoru i to sto si ti spomenuo, losije mi je palio zimi ili u hladnijim letnjim periodima.
Strasno me nerviralo pucanje pri oduzimanju gasa, lose paljene, nestabilan ler, a da napomenem da sa fabrickim topovima je sve bilo ok i da je motor jedva imao predjenih 20.000km.

 

I onda krenemo redom, isproverao sam sve spojke i premazao ABRO cemetnom kremom za auspuhe (jeftina  a odlicna stvar), stavio nove bakarne platne izmedju cilindra i grane (time sam resio pucanje na sauku), na strugu napravili TORQUE Cones (kornete koji idu do cilindra a u grane i imaju svrhu ocuvanja izduvnih ventila tj povecavanja povratnih gasova a i samim time sam dobio lakse paljenje motora al opet to nije bilo to), skinuo karbove i odneo na pranje u ultrazvucnu kadicu (preporucujem svima, jako je bitno da ler kanali budu cisti zbog stelovanja itd), kad sam sve to odradio motor sam oterao kod cika Bura iz Sapca, matori genijalac za karbove, covek je leptire vratio na nulu, prestelovao pilot srafove (srafovi za stelovanje smese) i podigao iglice za jedan stepen jer je falilo goriva pri vecim obrtajima a imao sam viska vazduha zbog K&N filtera (originalni).

 

Posle svega toga, motor je palio na dodir, potezao kao blentav, isao dosta brze, a odziv na gas je bio fenomenalan a ler veoma veoma nizak.......

Na americkim forumima izricito naglasavuju stelovanje karbova i gore pomenutih stvari ako stavljas druge topove.

Malo je duzi tekst ali se nadam da ce ti pomoci.

 

P.S. Zaboravio sam sto se tice svecica, motor kada provozas, sa novim ili ociscenim svecicama, tipa 30km i postigne radnu temperaturu elektroda na svecicama mora da bude svetle cigla boje (znak da je smesa idealna), meni pre stelovanja i svega ovoga svecice na prvom cilindru su bile blagi uzas, masne, crne, pune naslaga, elektroda vlazna, posle stelovanja sam se uputio na putovanje od 1900km, svecice sam pratio i uvek su bile suve i imale svetlu crnu boju po rubu navoja i bez naslaga, a elektroda je bila svetlo crne boje i suva. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1784 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Dobrodošao Care,

iz tvoje priče ja bih rekao da treba ventili da se pogledaju.

Ako ti nisi proveravao, a verovatno i niko pre tebe, moguće da je mali zazor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: suzuki gsxr

Hvala ljudi,pokusacu opet nesto mada vise ne znam sta,kad sam sve probao.Jedino nisam stelovao ventile,a ne vjerujem da je iko prije mene.Ipak je sada na satu 90000 kilometara i treba ih prestelovati.A nisam jos provjeravao spojke izmedju cilindara i izduvnih grana.Ovaj moj motor je oduvijek trosio ulje,da se ne lazemo na relacijama od 1000 kilometara dobrog gasanja i do 500-600 mil.Ali to su moto skupovi gdje svak turira motore,tako da i tu potrosi znatnu kolicinu.Ovo pisem jer kontam da mozda nije masina zrela za osvjezavanje.U svakom slucaju hvala na savjetima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

Nema na cemu, zima je pa polako, skini karbove, vrati leptire na nulu, operi ih u ultrazvucnoj kadici, pilot srafove ako su dirani vrati ih na fabricko podesavanje, ventile nasteluj i proveri gumice.....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 128 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: vfr rc36

Skini ti svecice posle voznje i vidi koje su boje. Ako preliva karburator ili ima neki drugi problem ta svecica ce biti crna. Pilot srafovi se steluju po motoru a fabricki podaci su samo polazna tacka. Karburatore da bi bio siguran da ne prelivaju moras da ostavis bar nekoliko sati skinute sa motora i prikacene na gorivo. Obavezno izmeriti kompresiju kad je motor hladan...itd itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1655 postova
  • Lokacija: Paracin

Ako kod cetvorotaktnog motora dosta utice koji je auspuh logicno bi bilo da treba pogledati ventile ali sacekajmo nekog majstora da se javi, a i ako vec tako dugo nisu provereni (stelovani) sigurno neces pogresiti da ih prestelujes. Kod dvotaktnih masina podpritisak auspuha je vrlo bitan bas zbog nepostojanja ventila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: suzuki gsxr

danas sam opet palio motor.Pregledao opet spojeve izmedju izduvnih grana i masine,sve je ok.Zacepio rukom auspuh,motor je upalio normalno.Drzao sam ruku nekih 5 sekundi,i cim sam je sklonio poceo je da trokira i puca na auspuh.U tom momentu  dok je radio i mrsio,navukao sam njegov originalni top na vec postojeci akrapovic i motor je opet nastavio da radi normalno.kad se ugrijao sve je bilo u redu.Ljudi,ovo me izludi!Opet vas molim da se ukljucite u temu i date neki savjet.Jedino jos nisam stelovao ventile,jer je to veliki posao,treba cak i bregaste raskaciti i znati uzubiti motor.S obzirom da ovdje nema majstora koji bi se upustio u ovaj posao,ostaje mi da sam pokusavam da trazim da nije do neceg drugog.Sto se tice karburatora siguran sam da nije do njih,cisti su,iglice nemaju ni najmanji trag pohabanosti,sarafi smjese su mi odvrnuti 2 i po kruga oduvijek.

Promenio član car gsxr

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1655 postova
  • Lokacija: Paracin

Ako si siguran u ustelovanost karburatora onda ne preostaje mnogo toga, ja bi oterao majstoru da proveri prvo te karburatore a zatim ventile obavezno, ali ajd neka kaze neko strucniji. U medjuvremenu bih vozio sa fabrickim auspuhom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Proveri kompresiju i zazor ventila, tu nesto ne stima. Auspuh utice na performanse motora, ali nikako u toj meri. Neki od izduvnih ventila ne valjaju, zazor ili ne zaptivanje. Manometar ce ti sve reci. Dozvoljena razlika u kompresiji je do 10%. U cilindar koji ima najmanju kompresiju sipaj jeda spric ulja i premeri opet, ako poveca kompresiju problem su klip-karike, a ako ne poveca ili samo neznatno kvar su ventili. To pucanje iz auspuha moze imati veze sa izduvnim ventilima. Premeris zazor, ako ga ima bilo koliko dizi glavu i slajfuj to. Suvise mali zazor pravi problem tek na zagrejanom motoru sto sa ovim simptomima nema veze.Pozdrav i srecno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

Kao sto su kolege vec pisale gore, proveri kompresiju, kreni od toga da venitli nisu ok, to je veci posao nego stelovanje karbova a i veci problem za masinu!!!

 

A sto se tice pilot srafova, oni ostaju na fabrickom podesavanju od 2 1/2 kruga (naravno zavisi do modela ) kad je motor nov i kad ga vozis do 2000m nadmorske visine, a sto god je motor vise presao, drugi topovi, filteri itd piloti se shodno tome steluju.
Prosle godine dok sam se igrao sa mojim karburatorima zamoli me drugar da pogledamo jednog GS500 koji je jedva palio i kad ga upalis drzi obrtaje na 5000 i tako stoji, ne moze da razvije vecu brzinu od 70kmh i nenormalno je pucao, naravno taj motor je bio kod "majstora" koji je prestelovao karbove i oprao ih (pere covek sa WD 40 pod pritiskom i prebrise spolja sa pamucnom krpicom).
Shodno tome drugar i ja te iste karburatore skinemo sa tog motora i odnesemo na pranje u ultrazvucnu kadicu, kuvali ih 45min sa kiselinom za pranje dizni i karbova, sve vratili na fabricka podesavanja jer je auspuh fabricki a motor presao nekih 20ak hiljada.
Kad smo motor upalili, prvo je poceo da dimi dobrih 15min, valjda dok je sagorevao sav krs iz sebe koji se nagomilao zbog prethodnog loseg rezima rada. Motor se preporodio, ler idealan, pali na dodir i nisam verovao da GS500 moze onako da ide :) 
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: suzuki gsxr

da li ovo nesto znaci,npr da mu sada stavim nove svjecice on bi palio normalno,ali kratko vremena, mozda nekih mjesec dana mozda dva i na otvorenom auspuhu.To znam iz iskustva.Sada citam,mnogi su se zalili na NGK CRE,koje sam mijenjao dosta puta.cak sam probao i denso ali oduvijek sam imao ovakvih problema,ali samo kad je motor hladan.U sustini mislim da mi sve ovo oko paljenja prouzrokuje crkavanje svijeca(ili njihovo oslabljivanje usled necega).Svi cete pomisliti sada da su uzrok karburatori ali ja mislim da nisu.Da li moze biti problem kablovi ili bombine ili nesto trece?Ma nisam vise pametan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: suzuki gsxr

i ja sam imao gs 500 Ekstra motoric.Throttle,sta znaci ULTRAzvucna kadica?Nisam cuo za taj izraz prije

Promenio član car gsxr

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

i ja sam imao gs 500 Ekstra motoric.Throttle,sta znaci ULTRAzvucna kadica?Nisam cuo za taj izraz prije

Ultrazvucna kada je uredjaj koji uz pomoc ultrazvuka i odredjene kiseline tj sredstava namenjenog za pranje pere dizne, karbove, cak i nakit ako je za tu namenu napravljena. Svako ko ima iole bolje opremljen servis za autodijagnostiku i proveru dizni on ima ultrazvucnu kadu, ja sam sve karbove prao kod drugara koji ima pomenuti servis. 

Karbovi se sijaju posle pranja, a ono sto je najbitnije ona procisti ler kanale i skine svu skramu sa naslaga oko leptira.

Sto se tice svecica, isprati samo boju posle voznje, ne smeju da budu cadjave i masne (uglavnom uzrok bude losa smesa u karbovima), a bombine mozes proveriti takodje i kod mene je bio slucaj da su mi pinovi na bombinama oksidirali zbog pranja i kisa, posto sam veciti baksuz po pitanju vremena :D ali vodena smirgla i kontakt sprej su resili problem :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

hvala na lijepom objasnjenju drug!

Nema na cemu, znam koliko sam se ja mucio i maltretirao jer sam perfekcionista sto se tice motora dok auto moze i na tri tocka da ide ;) 

P.S. Ukoliko se ispostavi da su karbovi problem, ja cu se raspitati da li je Bure poceo da radi (imao je teske zdrastvene probleme) pa cu ti proslediti br itd. Srecno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: suzuki gsxr

Sjetio sam se i ovoga kada si spomenuo pinove na bombinama.Posto sam i to provjeravao,primijetio sam da su oni polomljeni na jednoj bombini,mozda i na obje,tako da sam tu samo nabio kablove,naravno prethodno sam ocistio naslage korozije i kablove stegao plasticnim vezicama za bombinu,e sad ne znan da li smeta sto su oni polomljeni.Naravno,tako sam kupio motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

Sjetio sam se i ovoga kada si spomenuo pinove na bombinama.Posto sam i to provjeravao,primijetio sam da su oni polomljeni na jednoj bombini,mozda i na obje,tako da sam tu samo nabio kablove,naravno prethodno sam ocistio naslage korozije i kablove stegao plasticnim vezicama za bombinu,e sad ne znan da li smeta sto su oni polomljeni.Naravno,tako sam kupio motor.

Naravno da je bolje da su celi jer ce pri tome biti dublje u kablu i ostvariti sigurniji kontakt, ali opet moj ti je savet, zima je, kreni od onog komplikovanijeg, izmeri kompresiju proveri ventile, ako je to ok, onda proveri karbove i tako redom.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja