Jump to content

Moto Zajednica

Izlet na Rajac

Recommended Posts

  • Bandolerosi, 816 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suvozačica na TDM-u

 Прошле недеље Бандолеро и ја искористили смо лепо време за једну кратку вожњу  до нама омиљеног Рајца! Целе недеље смо се надали да ће временска прогноза бити тачна.....и испунила нам се жеља 14. новембар а 25 степени. Ујутру око 9 сати спремили смо се за покрет.

 

 

 

DSCF0003.jpg

 

У Ћалијама смо стали да направимо паузу.

 

DSCF0004.jpg

 

Ушли у кафић на пумпи или ти пумпни кафић.

 

DSCF0009.jpg

 

Ставили кациге на почасно место...

 

DSCF0010.jpg

 

И одушевили се са применом новог закона о пушењу на јавним местима. Може да се пуши 860907.gif

 

.......ову лупу ми је наравно Бандолеро додао на слику.....добра фора.....

 

 

 

DSCF0012.jpg

 

Наручили еспресо...

 

DSCF0017.jpg

 

И добили и кекс...

 

DSCF0019.jpg

 

Погледали кроз прозор, а човек узео оно за прање шофершајбни и ладно кренуо цео ауто да пере...

 

DSCF0020.jpg

 

Напред, позади па опет напред, хауба.... издрља он цео ауто....шта ће човек, снашао се....ово је иначе Бандолеру било јако занимљиво да слика...па ето тако се и та слика нашла овде......

 

DSCF0021.jpg

 

Попили кафу и кренули даље, стигли до Љига. Уз овај споменик у Љигу иде прича: "У Србији ће бити боље кад овај баци бомбу"!.....Нама је коментар кад год пролазимо овуда па баци је више пријатељу....

 

DSCF0022.jpg

 

Продужавамо даље и после Љига скрећемо десно према Рајцу. Прво село на које наилазимо је Кадина Лука. Већ се осећамо као код куће.

 

DSCF0025.jpg

 

Стижемо до раскрснице, десно је село Ба а лево Рајац.

 

DSCF0030.jpg

 

Наравно скрећемо лево према Рајцу и увек је исти осећај обома када пређемо овај мостић  као да смо ушли у бајку.....

 

DSCF0031.jpg

 

Као што се може видети време је и даље предивно...

 

DSCF0037.jpg

 

Стижемо до Славковице у подножју Рајца.

 

DSCF0044.jpg

 

Ово је битно село јер ће вам послужити као оријентир када кренете у потрагу за каменим саркофазима у селу Иконићи.

 

DSCF0046.jpg

 

На изласку из Славковице према Рајцу успорите и добро обратите пажњу. Наилазите на прву оштрију десну кривину.

 

DSCF0111.jpg

 

Ни лево ни десно, већ право на дрвету се налази мали зелени путоказ за засеок Иконићи.

 

У засеоку Иконић, на око 2 км од центра села налази се манастир посвећен Ваведењу Пресвете Богородице, задужбина краља Милана. У њему су пронађени саркофази деспота Ђурђа Бранковића и његове жене Јерине.Ове слике смо поставили на званичном сајту  A.A.S. R.A. - Archaeology, Astronautics and SETI Research Association. То је сајт на коме се из свих делова света постављају слике а ми смо једини из Србије поставили нешто и баш нам мило што су их прихватили и уврстили међу остале премда је то научни, археолошки сајт.

 

 

 

DSCF0049.jpg

 

 

DSCF0050.jpg

 

Одатле вас до саркофага води узан пут уз поток са леве стране.

 

DSCF0051.jpg

 

DSCF0054.jpg

 

После отприлике километар вожње стижете до Иконића.

 

DSCF0057.jpg

 

Нигде не скрећете, возите само право. Блага узбрдица и стижете до напуштеног манастира.

 

DSCF0060.jpg

 

DSCF0062.jpg

 

Ту паркирајте своје превозно средство.

 

DSCF0064.jpg

 

DSCF0070.jpg

 

У дворишту манастира налазе се претпостављамо надгробни споменици из ко зна ког временског периода покушали смо да пронађемо нешто више о њима али безуспешно.....нема нигде ништа.....не зна се!

 

DSCF0071.jpg

 

DSCF0105.jpg

 

DSCF0072.jpg

 

Када уђете у двориште, одмах са десне стране су мала врата.....

 

DSCF0073.jpg

 

Уђете унутра...

 

DSCF0074.jpg

 

И гле чуда....

 

DSCF0075.jpg

 

Испред ваших очију на одприлике метар дубине су два камена саркофага. Саркофаг деспота Ђурђа Бранковића и његове жене Јерине који су годинама били закопани испод темеља манастира и пуком случајношћу су откривени.....зашто су баш ту историчари не знају!

 

А постоје приче, чули смо од мештана, зашто су баш ту закопани, и од куд у саркофазима када то није карактеристично ни за наше обичаје а ни за кулутуру, историју....па  да је свашта пронађено око и у њима али пошто нисмо нигде нашли да је то и званично потврђено онда те приче нећемо ни причати овде.

 

 

 

DSCF0078.jpg

 

А неки нису улазили...

 

DSCF0080.jpg

 

Постоје на манастиру и друга вратанца.

 

DSCF0081.jpg

 

DSCF0085.jpg

А иза њих......

 

....ове иконе су такође пронађене затрпане у земљи испод манастира.....

 

 

 

DSCF0088.jpg

 

DSCF0082.jpg

 

DSCF0083.jpg

 

DSCF0086.jpg

 

DSCF0087.jpg

 

Врата наравно затворите при изласку...

 

DSCF0090.jpg

 

Прођите са десне стране манастира...

 

DSCF0094.jpg

 

Да направите једну лепу фотографију као што је ова...

 

DSCF0096.jpg

...и са брдашцета изнад манастира

 

DSCF0100.jpg

 

Ако сте са собом повели и неку стоку, немојте је пуштати на испашу јер....ха, ха....

 

DSCF0101.jpg

 

Као што пише: "Попрскано отровом, не ПУСАЈТЕ СОКУ"

 

DSCF0103.jpg

 

Пошто смо направили наше ремек дело од фотографије, узјахасмо наше грло...

 

DSCF0106.jpg

 

И пут под ноге, то јест точкове...

 

DSCF0109.jpg

 

Чобан тера ооовчице...

 

DSCF0112.jpg

 

DSCF0110.jpg

 

Настављамо узбрдо...

 

DSCF0113.jpg

 

DSCF0119.jpg

Наравно стижемо на незаобилазни Рајац. Без њега се једноставно не може.

 

DSCF0175.jpg

 

Продужавамо даље, успут срећемо и краву...

 

DSCF0121.jpg

 

Прилазимо ресторану Ловачке приче...

 

DSCF0123.jpg

 

Ту је и путоказ са котама намењен планинарима.....Врх Рајца, Врх Сувобора, Равна Гора, Мокра пећина, Слап, Дивчибаре.....Кота има 14. и нама су јако познате јер смо их претходних година обишли све планинарећи., што ноћу што дању....врло често по киши врло често и залутали јер не идемо у групи већ се сами сналазимо.

 

Прве године нашег планинарења неког трећег дана су хтели да нам шаљу горску службу за спашавање јер се нисмо вратили више од 15. сати! Чекали су да прође 24 па да крену да нас траже...а ми смо се ипак појавили усред ноћи мокри и блатњави...али живи ( захваљујући Бандолеру- био извиђач некада давно) и одушевљени оним што смо доживели и издржали. Те године смо мислили да нам планинарска карта са котама не треба.....хи, хи

 

Ето мало занимљивости из нашег живота но сада је време да бар нешто од тога проживимо са КЛЕ-ом! 749191.gif

 

 

 

DSCF0124.jpg

 

Скрећемо десно ка врху Рајца, успут наравно планинари...

 

DSCF0126.jpg

 

DSCF0128.jpg

 

И онда коначно мало што би се рекло "ОФРОУДА"...

 

DSCF0131.jpg

 

Другачије се не може до врха...

 

DSCF0132.jpg

 

DSCF0134.jpg

 

Обратите пажњу на ову раскрсницу, ако не скренете овде лево промашићете врх Рајца...

 

DSCF0137.jpg

 

Скренули смо лево и онда само право, узбрдо...

 

DSCF0139.jpg

 

И узбрдооо....ооо па ово је лудоо.... све се тресло....ја сам сликала на све стране.... 

 

DSCF0141.jpg

 

И стигли смо на врх...

 

DSCF0148.jpg

 

Са врха предиван поглед...

 

DSCF0147.jpg

 

Пошто су цревца почела да нам крче, спуштамо се према планинарском дому....успут смо срели неке људе који су нас питали колико тражимо да их превеземо до врха, хи, хи.....е кад би они знали да је тај први врх најпитомији и најлакши што се планинарења тиче...а шта их све даље чека......али нека сами открију.....у томе је чаролија.

 

DSCF0162.jpg

 

DSCF0165.jpg

 

DSCF0170.jpg

 

Паркирамо се подно планинарског дома...Ово је планинарски дом "Чика Душко" планинарског удружења "Победа".

 

DSCF0177.jpg

 

Па уз степенице...

 

DSCF0178.jpg

 

Заузимамо позиције...

 

DSCF0182.jpg

 

Животињског света има у свим облицима...

 

DSCF0184.jpg

 

DSCF0186.jpg

 

DSCF0187.jpg

Овај лоповчић је на његову жалост проваљен у најкритичнијем тренутку...

 

DSCF0188.jpg

 

Док чекамо главно јело стигла је кафа...

 

DSCF0190.jpg

 

Уз кафу и ратлук од којег се Бандолеро најежио...он не подноси шећер у праху.....чак ни на крофнама...

 

DSCF0185.jpg

 

И коначно дочекасмо и нешто на чачкалицу....

 

DSCF0191.jpg

 

DSCF0193.jpg

 

Никако савладати роштиљ па су препоручљиве кратке паузе...

 

DSCF0194.jpg

 

Да се не би трошили и за преноћиште, после ручка смо одмах кренули ка Београду.

 

DSCF0202.jpg

 

Домаће животиње на све стране...

 

DSCF0201.jpg

 

По овоме мора да ће нам зима бити јака и дуга...

 

DSCF0206.jpg

 

Негде на ибарској Бандолеро је имао благо утрнуће задњице и то смо искористили да уништимо по један смотуљак дувана.

 

DSCF0211.jpg

 

О фризури не вреди трошити речи, кацига је чудо. Ја мислим да му баш добро стоји овако а колико се он слаже самном видите по изразу  лица.....

 

DSCF0214.jpg

 

Убрзо кренусмо даље и после извесног времена стижемо у нашу џунглу...

 

DSCF0222.jpg

 

Гужва већ на чукаричкој падини... сви свирају, негде журе, на силу да исече... ко ће кога...

 

DSCF0224.jpg

 

Пробисмо се до блокова...некако....ова беба нама беше баш слатка ....а ми њој вероватно деловашмо као ванземаљци.....

 

DSCF0228.jpg

 

 

 

DSCF0232.jpg

 

Надам се да смо успели да вам пренесемо бар делић предивних утисака са ове наше кратке новембарске вожње.

 

 

  • Podržavam 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bravo komšije, odlični i duhoviti komentari i lepe slike...nisam davno bio na Rajcetu :D ali na proleće idem što pre ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

svaka cast na putopisu :) !!!

 

bas mi je drago sto je neko postavio Rajac, jer se gotovo svakog vikenda obavezno odvozam do tamo, pa G.Milanovac,Rudnik i Topola...

 

Dok sam citao pocetak, zapitao sam se da li cete pomenuti planinarski dom... i jeste :)

 

Ono sto bih ja dodao jeste da pored super kafice, toplo preporucujem da ukoliko naletite malo ranije ujutru obavezno uzmete vrucu gibanicu! Cisto da ne mislite da su Beogradske cene... 2 kafe ( koje pored kafe ukljucuju i ratluk i casu kisele ) i 4 parceta vruce gibanice ( sa puno jaja i odlicnog sira ) velicine ( aj sad da ne lazem pa cu sa prvobitnih 15x10cm spustiti na 10x10 ali sigurno su veci parcici ) 10santimetara kvadratnih, su stajali 350 dinara!!!

 

znate i sami... U BG za te pare u kaficu necete naci ni konobara da vas posteno izvredja a kamo li da nesto popijete...

 

Rajac najtoplija preporuka!!!

 

ps. zao mi je samo sto sam dosao do kraja asfalta posle putokaza ravna gora itd... i kad sam dosao do pocetka offa odustao sam zbog guma... nisam znao da kamenje prestaje prilicno brzo...

 

pps... pazite na krivinarenje po Rajcu... ima puno kamiona koji izvlace kamen a samim time za sobom ostavljaju puno blata i prasine koja se tacno za vikend lepo rasporedi da se ne primecuje i jedina 2 zeznuta proklizavanja koja sam imao do sada su bas bili na Rajcu... zato polako kroz krivine... barem do sredine penjanja prema Rajcu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5718 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Hvala, hvala, hvala...tenks.gif

 

Nego kasno pazarismo motor... ko će dočekati proleće i lepo vreme biker.gif

 

Nikad nije kasno da se pazari motor...Neka ste se vi lepo provozali i podelili to sa nama...( glupo mi da mećem smajlije

ionako si ih ti pola napravio...)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Lepe slicke, lep provod. Danas sam bas bio sa kumom na Rajcu, malo se provozali. Sledeci put moram da svratim do crkve u Ikonicima. Pre par godina isao sam peske sa zenom i cerkom. Nisam ni pokusao da udjem. A mesto je sjajno. Sad kad kazem zeni da moze unutra da se udje, verovatno prvi sledeci suv vikend idemo do Ikonica, pa do Rajka u planinarski dom na rucak. I jos jedno obavestenje - ako ste clanovi P.D. Pobeda cena nocenja u planinarskom domu je 500 din. A cene... danas uzeli pet cevapa u lepinji s kajmakom, rakijica, 2 deci vranca, kafa, kisela, 400 din.

Zna li neko jel asfaltiran i kakav je uopste put koji od Rajca nastavlja ka Gornjem Milanovcu?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Put od Rajca preko Takova ka G. Milanovcu je sve asfalt do asfalta. E sad, tuda smo prolazili kolima pa i nismo obraćali pažnju na kvalitet asfalta, to jest rupe i rupice. Uglavnom je dobar.

 

Što se cena u planinarskom domu kod Rajka tiče:

 

- dve kafe sa ratlukom (i prah šećerom....grrr)

 

- dve koka kole

 

- dve lepinje

 

- kupus salata dupla

 

- mešano meso 500gr 

 

960 dindži

 

sarma.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Super vožnja!

 

Nego, zašto nas uskrati za ezoteriju i usmene priče o sarkofazima. Baš bih voleo da pročitam šta o njima znaju meštani. :hej:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha Diversion 900, Kawasaki Vulkan en 500

Odavno nisam citao ovako sladak i duhovit putopis.Prosto sam pozelo da sam vam komsija i prijatelj pa da smo zajedno provozali ovu turu. Nisam isao do sada na Rajac, ali prvi lep dan, sedam na svog ljubimca i pravac vasu turu, ali sam bez zene (ne voli voznju na motoru). Hvala da divnim fotkama i nepretencioznom putesestviju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Super vožnja!

Nego, zašto nas uskrati za ezoteriju i usmene priče o sarkofazima. Baš bih voleo da pročitam šta o njima znaju meštani. :hej:

 

 

Ma uglavnom priča ko šta stigne. Neko od meštana ima knjigu tog našeg naučnika ili arheologa koji je pronašao sarkofage. Tako smo čuli.

 

Na žalost na internetu nismo uspeli da pronađemo ništa više od samih podataka ko je sahranjen u njima.

 

bjbkle500.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Znali smo, ali na žalost ne sećamo se. Davno smo mi prvi put bili u ovom manastiru, sigurno ima desetak godina.

 

Evo šta o ovome ima da kaže Nacionalni centar za digitalizaciju čiji je zadatak razvoj elektronskog kataloga spomenika kulture u Srbiji. Baza podataka koja je pritom razvijena sadrži digitalizovane materijale Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Arheološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, Narodne biblioteke Srbije i Manastira Kalenić.

 

 "U Ikonićima, jugozapadnom zaseoku Slavkovice pod Rajcem, na potesu Manastirine nalaze se ostaci manastira sa crkvom s kraja XIII ili iz prvih decenija XIV veka. Davno zapustela, crkva se tek po legendi vezuje za popularan Bogorodičin praznik Vavedenja. Najstariji i najznačajniji deo ove celine je jednobrodni hram, pilastrima podeljen na tri traveja i završen nepravilnom, potkovičastom i izuzetno prostranom oltarskom apsidom. Zidan je vešto, neobrađenim kamenom, sa lezenama kao fasadnim ukrasom, dok slikanog ukrasa izgleda nikada nije bilo. Sredinom XV veka uz zapadnu fasadu crkve dozidana je priprata u kojoj su, u ukopanim moćnim kamenim sarkofazima, sahranjene tri ugledne ličnosti, svakako ktitori. Najverovatnije je u isto vreme dogradnjom kupole i crkva doživela veću obnovu, pa su potom sukcesivno podizane građevine i ogradni zid obrazujući manastir. Tokom XIV, XV i XVI veka porta je služila za sahranjivanje. Dragocen je nalaz kameje - ikonice sa likom sv. Nikole i krstom, koja se danas čuva u Narodnom muzeju u Beogradu. Sistematska arheološka istraživanja i konzervacija ove celine obavljena su u periodu 1973-78, a zaštitne intervencije manjeg obima 1998."

 

To je sve o ovom manastiru. Nije mi jasno gde je nestao treći sarkofag. Sve u svemu, malo se zna i puno se ćuti.   :lol:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Bravo Bandolera za tekst i slike..........

 

Lep Rajac.........lepa nam je Srbija........ :aha: :aha: :aha:

 

Zaista lep izlet.......svraticu prvom prilikom.

 

Pozdrav.........iz Afrike.

 

:zdravo: :zdravo: :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 816 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suvozačica na TDM-u

Хвала вам пуно свима tenks.gif стварно сам најискреније почаствована вашим коментарима.  Имам неописиву жељу да пишем поново али је хладно за вожњу мотором. Бандолеро и ја једва чекамо, као и ви сви, лепо време а до тада...па шта да вам кажем...  :strikanje:...хи,хи.....

 

Још једном вееелики поздрав за све.

 

  :BJB1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Lepa kafana /lovacke price { Boban je gazda,spavali smo dva puta ima i garazu koju smo koristili } lep Rajac , a lepa i ti ,kada se ponovo krece. Pozdrav i za tvog muskog.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 816 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suvozačica na TDM-u

Да, право лепа кафана...опуштенција потпуна....А Бобан је супер лик! Ма идемо чим гране прво сунце.... за почетак сезоне! :moto3:

 

п.с.Хвала на лепим речима Дане! Узвраћам комплимент! 367164.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Kovačica
  • Motocikl: Honda Transalp 1997 crna

Odličan putopis. baš po mom ukusu :takoje: Ja preko nedelje radim a preko vikenda sviram, Pošto ne mogu da spojim ni dva dana za vožnju, najviše me oduševljavaju ove jednodnevne kratke. Posle čitanja imam osećaj kao da sam bio sa vama. Hvala na tome :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dva tocka...All my life, 358 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha Raptor-4 tocka...Piaggio Beverly 500... Suzuki DR 650...Aprilia Atlantic 250... Honda Deauville Nt700

Prelepo,dodajem na svoj spisak za obici u ovoj godini! Bravo ,hvala ljudi :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Bandolerosi cujemo se kad malo otopli, pa uz prethodni dogovor nademo se na Rajcu ili na nekom drugom mestu. Imam odlicnu ekipu i za voznju i za druzenje. Moj telefon --- 064 /488 97 45 Pozdrav cuvajte jedno drugo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Drugari, da ne otvaramo opet novu temu o Rajcu u putopisima nastavićemo u ovoj temi ovde od pre godinu i po dana :moto3:

 

Mi smo danas opet bili na Rajcu :lol: Opširniji izveštaj i fotografije prepuštam mojoj lepšoj polovini :jee2:

 

Avantura :jee4: šta da vam kažem :jee3: Uostalom videćete i sami, strpite se jer slike se ovog časa podižu :Mina:

 

Pozdrav svima :zdravo::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja