Jump to content

Moto Zajednica

Megola!

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Megola, verovatno najnekonvencionalniji motocikl svih vremena.

Ime je dobila po svojim dizajnerima: MEixner, GOckerell and LAndgraf. Najzasluzniji covek za megolin izgled je Fritz Cockerell (pravo ime Friedrich Gockerell) koji je svoju karijeru poceo kao aviomehanicar da bi kasnije rukoviodio MEGOLA radionicom. To sto je karijeru poceo kao aviomehanicar se najvise odrazilo na motocikl o kome govorim. Rec je o 5-cilindricnom agregatu koji je ugrdjen u ovaj motocikl. Kasnije je Fritz (ili Friedrich) konstruisao i drugacije agregate (8cilindricni 2taktni, Wankel, diesel, vodom hladjeni 4cilindricni 2taktni itd...) ali to nije bitno za ovaj motocikl.

E, da, nepristojno od mene je sto govorim o motociklu a nisam ga prethotno predstavio.

 

Znaci Megola:

 

Megola%201922.jpg

 

Dakle kod Megole je agregat smesten unutar prednjeg tocka. Agregat ima 5 cilindara rasporedjenih radijalno ukupne zapremine 640ccm sa ventilima montiranim sa strane:

 

Megola.jpg

 

Postoji samo jedan karburator koji hrani ovu "azdaju" kroz suplju radilicu. Radilica je inace prednja osovina koja je fiksirana dok se cilindi okrecu u suprodnom smeru od okretanja tocka. Znaci imamo suplju radilicu koja ne "radi" (jer je fiksirana) preko koje se "hrani" 5 cilindra sa jednog karburatora a ti isti cilindri se okrecu oko "radilice" u radu.

 

IMG_2580Megola2.jpg

 

Nije dovoljno? Ima jos:

Unutar radilice se nalazi "leptir" kojim se kontrolise "gas". Ne postoji menjac i samim tim ne postoji kvacilo. Masina se startuje tako sto se motor postavi na stender (koji je na prednjem tocku) i zavrti se prednji tocak ili se gura dok ne "upali". Snaga se sa agregata na tocak prenosi preko, nazvacu ga reduktor jer najvise na to lici (ne znam drugi naziv ako postoji) i to tako da cilindri naprave 6 krugova dok tocak napravi jedan krug. Da, vec sam napomenuo da se cilindri okrecu u suprotnom smeru od okretanja tocka. Inace agregat ja davao snagu od 14 "konja" na 5.000rpm i neverotno lagana (buduci da nema kvacilo i menjac).

 

megola_engine.jpg

 

Takvim dizajnom je postignuta izuzetna stabilnost i nisko teziste. Probitni model je postizao maksimalnu brzinu od 85km/h (osvojio nemacki sampionat 1924) dok je kasniji, sportski model sa vecim prednjim tockom (29") postizao 148km/h. Interesatno je i to da su cilindri mogli da se rasture bez rasturanja prednjeg tocka. Znaci servisiran je bez skidanja zbica.

 

megola1.jpg

 

Interesatno je i to da se unutrasnja guma mogla zameniti i bez skidanja tocka i masine. Unutrasnja guma je imala oblik "kobasice", znaci nije bila krug iliti "krofna" (obozavam da objasnjam motore preko hrane :) ) Kao decji duguljasti balon od koga se prave razne figure...

Rezervoar se nalazio na ramu odakle se prirodnim padom hranio manji rezervoar montiran na osovini.

Ovi motocikli su se proizvodili od 1921 do 1924 kada je fabrika zatvorena. Za to vreme su napravili i prodali oko 2.000 motocikala dok je danas ostalo ukupno 10 primeraka u voznom stanju.

Megola001.jpg

 

Inace Megola nije jedini motocikl sa pogonom na prednji tocak. Slican model su poceli da razvijaju Killinger and Freund Motorcycle 1938 ali je posle napravljenog prototipa i planova za proizvodnju ceo projekat prekinut zbod WWII, ali to vam je druga prica...

 

Postoje i mnogi drugi motocikli sa pogom na prednji tocak ali nijedan od njih nema agregat unutar prednjeg tocka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Killinger and Freund Motorcycle se ipak pravio par godina, predestavljen je 1935 godine  ;)

 

No, da se ne bih ponavljao u okviru ove teme sam napisao par redova o tom motociklu

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=2748.20

 

 

Sto se Megole tice u dosta literature sam nasao podatak da je to i prvi skuter (ipak sadrzi skoro sve elemente danasnjih skutera) no, tih dvadesetih godina se ipak nije jos uvjek znalo kojim pravcem ce se razvijati motociklizam, pa bi ja to prije nazvao varijacijom na temu.

 

2 enone: wulfi je pisao o drugom njemcu sa pogonom na prednji tocak koji je ipak dosao poslije Megole  ;)  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Sto se tice Killinger and Freund Motorcycle, procitao sam da su saveznicke snage nasle jedan kome se posle rata gubi trag. Sto ce ako sam dobro razumeo da taj motocikl zvanicno ne postoji, nema ga... Ako imas neke korisne linkove, podeli sa nama znatizeljnima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Linkovi... hm, svi oni tekstovi koje sam pisao sam vadio iz raznorazne literature, a najvise iz knjizice koja se zove The Encyclopedia of the Motorcycle koju je napisao Peter Henshaw (o njemu ima dosta po internetu  ;) ) + gomila starih casopisa, internet je koriscenj samo kod trazenja fotki  ;)

 

Zasto ovo pisem? Tu dolazi do ,,viska informacija'' u vezi Killinger and Freund Motorcycle. Na interenetu naso druge podatke, name firma je osnovana 1935 (ja sam naveo da je tada pocela proizvodnja). Takodje se navodi da je bilo samo u vidu prototipa, dok sam ja u literaturi nasao podatak da je mala serija napravljena. zato mi se i svidio jer je ipak bio ,,unaprijedjena Megola''.

 

U svakom slucaju od kada je US Army zaplijenila jedan primjerak gubi mu se svaki trag. Izvinjavam se na pogresnim informacijama, i ja sam bio ubjedjen u suprotno. Srecom danas je sve lako provjeriti uz pomoc interneta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Linkovi... hm, svi oni tekstovi koje sam pisao sam vadio iz raznorazne literature, a najvise iz knjizice koja se zove The Encyclopedia of the Motorcycle koju je napisao Peter Henshaw (o njemu ima dosta po internetu  ) + gomila starih casopisa, internet je koriscenj samo kod trazenja fotki 

 

Ima li neko informaciju da li postoji prevod te enciklopedije na nas jezik, i gde bi mogla da se nadje u Srbiji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Prevod ne postoji, ja sam je prije nekoliko godina kupio u Knez Mihajlovoj u Beogradu, mislim da je bila 25 eura  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Prevod ne postoji, ja sam je prije nekoliko godina kupio u Knez Mihajlovoj u Beogradu, mislim da je bila 25 eura  ;)

E jbg-a, slab sam sa engleskim pa mi nece biti bas jasno ali nema veze, potrazicu je u Knez Mihajlovoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja