Jump to content

Moto Zajednica

Listajuci stare revije

Recommended Posts

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada
Tekst objavljen 31.12.1985 godine prenosim u cjelosti:

 

' date=',[b']Domaca konstrukcija[/b]

 

Iz Kragujevca stize vest koja sa Zastavom nema veze: Aleksandar Nedovic je izradio motocikl koji koketuje sa poznatim japanskim konstrukcijama.

Sedam godina rada bilo je potrebno da NSU-ov atomobilski motor ugradjen u prepravljen okvir engleskog motocikla BSA potera motocikl u Beograd na atestanciju konstrukcije.

Sam svoj majstor je gomilicom sopstvenih ideja i radnji frizirao NSU-ov motor od 1085 kubika tako da razvija 130 konjskih snaga i obrce bez problema do 11.000 obrtaja u minuti. Motocikl razvija 280 km na cas. A konstruktor navodi da u mislima ima i turbopunjac, menjac sa sedam stepeni prenosa, novo zadnje monoogibljenje...''

 

Na fotografiji izgleda lijepo za svoje vrijeme.

Jel mozes nekako sliku da okacis?Neki su ga sigurno poznavali,pok. Aca Mamut.

 

Ovo je jedina fotografija

 

ijBFF_docu0026ox5.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Svaka cast. Martin Cesenj je legenda auto novinarstva. Tada je motorcikle za Auto Reviju, kasnije su promenili naziv u Auto Magazin vozio Mitja Gustincic-MiG. Da slucajno nemas nesto o tadasnjem prototipu Tomosu 175 S i 175 T?

 

Da se pohvalim da sam 73 ili 74 osvojio 3. nagradu na njihovom konkursu "Mladi dopisnik" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Cetiri nova posta, da imate sto citati ljubitelji starih revija

ovaj cetvrti post je dosao iz 12.02.1985. god.

 

404.jpg

 

6IJ4R_alojzpavlic2zr0.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Ovoga puta jedan putopis iz vremena kada je Tomos smatran motorom, kada se moglo bez bojazni napisati dase pusila trava, kada je biti nesvrstan znacilo nesto

 

ovaj putopis je objavljen u decembru 1984 godine...

 

404.jpg

 

1ZwJc_tomos2ah4.th.jpg

 

7urpP_tomos3yu3.th.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, BMW R1100RT, HONDA CBX 1000

Znam da je iz Kragujevca radio ACA MAMUT nekog MUNCH MAMUTA davno covek je umro,bio je extra drug sa mojim matorim ali ne znam istorijat tog motora imao je neki motor od auta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

To bi onda bio motorcic koji sam opisao u ovoj temi, samo stavljeni oklopi

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=2748.0

 

no u clanku pise da je okvir od BSA, Aleksandar Nedovic, logicno je da su ga zvali Aca, sada sam se definitivno jos vise zainteresaovao za ovo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Svaka cast. Martin Cesenj je legenda auto novinarstva. Tada je motorcikle za Auto Reviju, kasnije su promenili naziv u Auto Magazin vozio Mitja Gustincic-MiG. Da slucajno nemas nesto o tadasnjem prototipu Tomosu 175 S i 175 T?

 

Da se pohvalim da sam 73 ili 74 osvojio 3. nagradu na njihovom konkursu "Mladi dopisnik" :)

 

mislim da ja imam negde text o tom tomosu 175  kad nadjem stavicu ovde

 

edit  evo ga

 

http://cdn.bjbikers.com/images/404.jpg

 

http://cdn.bjbikers.com/images/imported/sH/yAQFO_tomos1752fd7.jpg

 

http://cdn.bjbikers.com/images/imported/Cm/PeFFq_mphistory139wf.jpg

 

http://cdn.bjbikers.com/images/imported/wT/oe9hA_mphistory143aa.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Ja sam nekad redovno kupovao AM , osim o motorima i autima , bilo je vrlo kvalitetnih članaka o biciklima , brodovima(jahtama,jedrenjacima i gliserima), fotoaparatima i ponekad HI-FI tehnici .

Početkom 90ih dao sam barem 50 primjeraka AM jednom tada mladom i nadobudnom motoristi .

Tko zna gdje su sad , a tada sam ih znao napamet .

M900 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Naleteh na ovo,

 

Auto magazin iz 9.4.1985 godine

 

Iz nasih prodavnica

 

...

Ali u ljubljanskim prodavnicama smo primetili na pragu motociklistickog budjenja prodavci nude i integralne slemove domace proizvodnje. Cena im je osam hiljadarki i nesto sice uz to. Tesko se ovde upustati sta ta cena znaci za nase djepove, jer oni su razne dubine. U svakom slucaju ne moze se reci da je visoka u poredjenju sa cenama takvih proizvoda u belom svetu. Medjutim, kvalitet naseg domaceg proizvoda nije na visini uvoznog. Pri tome mislimo na ono sto moze da se vidi golim okom: ocajno netacno usecene gumene ivice skoljke, ocajno mlitavo ukrojen vizir od leksana, unutrasnja obloga koja nije legla i koja je lose nalepljena... Blago receno, povrsnost nasega velaenjskog proizvodjaca prelazi meru podnosivosti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
  Auto magazin iz 9.4.1985 godine

 

Iz nasih prodavnica

 

...

Ali u ljubljanskim prodavnicama smo primetili na pragu motociklistickog budjenja prodavci nude i integralne slemove domace proizvodnje. Cena im je osam hiljadarki i nesto sice uz to. Tesko se ovde upustati sta ta cena znaci za nase djepove, jer oni su razne dubine. U svakom slucaju ne moze se reci da je visoka u poredjenju sa cenama takvih proizvoda u belom svetu. Medjutim, kvalitet naseg domaceg proizvoda nije na visini uvoznog. Pri tome mislimo na ono sto moze da se vidi golim okom: ocajno netacno usecene gumene ivice skoljke, ocajno mlitavo ukrojen vizir od leksana, unutrasnja obloga koja nije legla i koja je lose nalepljena... Blago receno, povrsnost nasega velaenjskog proizvodjaca prelazi meru podnosivosti!

 

Da, da,... te davne '85. vozio sam svetloplavi ETZ 250 sa dobosem, i mojoj sreci nije bilo kraja kada sam u vitrini na IV spratu "Beogradjanke" ugledao dve svetloplave integralne kacige sa natpsom "Velplast" . Posto kod sebe nisam imao para, trk' kuci u Pancevo po lovu... Dok sam stigao nazad jedna je vec bila prodata. Kupio sam preostalu stavio je na glavu i gas! Osecaj je bio neponovljiv, za razliku od kacige koju sam do tada imao -neka jeftina grcka kopija "Jeeb"s"-a  koja nije imala originalan vizir pa je vise duvala kada je spusten nego podignut, i koja mi je bila prevelika, nista nije duvalo, kaciga je pratila pokrete glave, a povrh svega imala je mehanizam na viziru a ne kopce, zbog kojih bi sa starom kacigom morao da stanem da bi ih zakopcao!

Tada mi je to tako izgledalo, ali sve sto je napisano u " Auto magazinu" je bilo tacno. Povrh svega kaciga je bila obojena nekom losom svetloplavom bojom koja se ljustila gotovo pod prstima. To je u stvari bila skoljka kacige "Kiwi" model, ako se ne varam, T14, i inace je vrlo kvalitetna (kompozit - armirani poliester).  Slovenci su je farbali, radili postavu i (lose) lepili gumene kedere. Ubrzo sam morao da je prefarbam u belo - bojom za plasticne jahte, a posle nekoliko sezona i da joj presvucem unutrasnjost, jer se postava raspala. Na kraju svega tu kacigu jos uvek imam, sredjena je i izgleda bolje nego kada sam je kupio, stoji u ormanu kao relikt nekih starih, boljih vremena...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja