Jump to content

Moto Zajednica

Jos jedan ponosni vlasnik Aprilia Pegaso 650 Trail (2006)

Recommended Posts

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Pre svega VELIKI pozdrav za celu bajkersku zajednicu od novog clana i novog bajkera! ;)

 

Pazario sam pre mesec dana motor iz naslova. Za sad stoji u garazi i ceka sezonu. Ali evo lepo vreme vec polako pocinje, pa krecu i nedoumice i pitanja.

Ulje u motoru nisam promenio jer se jos uvek ne vozi, a i bivsi vlasnik mi je rekao da je uradjen komplet mali servis.

Ulje ispod cepa je potpuno crno, tako da verujem da je to samo bila prica kako bi dobio na ceni. Standardna srpska poslovnost na delu.

Nebitno, sta je tu je, zamenicu ulje i filtere, cisto da ne razmisljam.

 

Moje je pitanje (posto sam mlad i neiskusan) gde da jurim kvalitetne delove za ovaj motor po pristojnim cenama? Fabrika preporucuje Agip TEC 15W50 motorno ulje, pa me zanima ako znate gde se u Beogradu moze kupiti ovo original ulje. Pretpostavljam da cu na istom mestu naci i filtere i svecicu.

Nije menjanje ulja i filtera kvantna fizika, i verovatno cu to odraditi sam, ali voleo bih i da neko strucan pregleda motor pre nego sto krene sezona, pa je i tu savet dobrodosao. Dakle, kom servisu/majstoru preporucujete da se obratim?

 

Takodje, zanima me u perspektivi da li je i gde moguce nabaviti dodatke poput bocnih kofera i sl.

 

Jos jedna sitnica koju sam primetio: cep za rezervoar ima izbusenu rupicu na sebi. Na drugima to nisam vidjao. Imate li ideju zasto je ovo neko uradio?

 

Svaki savet u smislu "proveri ovo" ili "zameni ono" vrlo je dobrodosao.

 

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati

Agip (ENI kako se sad zove) ulje imaš u Yamaha Platneru. Filter ima u raznim varijantama, preporuka UFI ili Champion. Kad budeš menjao obrati da ispustiš iz motora i rama, a kad budeš sipao prvo naspeš do maximuma pa ga onda upališ na minut-dva i dospeš do max po izvrnutom meraču. Svečicu ćeš isto lako naći, preporuka NGK iridium. Proveri kablove koji idu do kontakt brave jer imaju naviku da se počupaju. Filter vazduha imaš UFI 30.208.00 ili potraži u PGS-u. 1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Agip (ENI kako se sad zove) ulje imaš u Yamaha Platneru. Filter ima u raznim varijantama, preporuka UFI ili Champion. Kad budeš menjao obrati da ispustiš iz motora i rama, a kad budeš sipao prvo naspeš do maximuma pa ga onda upališ na minut-dva i dospeš do max po izvrnutom meraču. Svečicu ćeš isto lako naći, preporuka NGK iridium. Proveri kablove koji idu do kontakt brave jer imaju naviku da se počupaju. Filter vazduha imaš UFI 30.208.00 ili potraži u PGS-u. 1zdravo.gif

 

Hvala abarth na savetu. :takoje:

 

Gde jurim UFI? Isto Plattner?

 

Kako mislis da ispustam ulje i iz motora i rama? Jedan sraf je za sve, zar ne?

 

Jel imate ideju zasto je neko busio cep za gorivo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Imam nedoumicu. Da li motorno ulje podmazuje i menjac (i obrnuto)?

Citam servisno uputstvo i evo sta tamo stoji...

post-27972-0-88208300-1363633699_thumb.png

 

Inace, procedura zamene NE KAZE da treba skidati i gornji sraf (onaj na ramu), vec samo onaj dole na karteru... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

1. Da.

2. To najlakše možeš da vidiš po ispuštanju ulja iz kartera. Izmeri količinu, pa uporedi sa podatkom iz uputstva. Ako su količine približne - to je to. Ako nisu, uradi kao što sam ti rekao.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

1. Da.

2. To najlakše možeš da vidiš po ispuštanju ulja iz kartera. Izmeri količinu, pa uporedi sa podatkom iz uputstva. Ako su količine približne - to je to. Ako nisu, uradi kao što sam ti rekao.

 

A jel ja dobro tumacim ovo uputstvo da zapravo moze da se sipa ulje gradacije 75W-90?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V '09

Evo i od mene mali doprinos (pomoc):

filter ulja:

hf145.jpg

ulje ti jeste preporuceno 15w50, i staje 2.5l bez filtera, sa filterom 2.7, mozes da menjas na ~10 hiljada..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

1. Da.

2. To najlakše možeš da vidiš po ispuštanju ulja iz kartera. Izmeri količinu, pa uporedi sa podatkom iz uputstva. Ako su količine približne - to je to. Ako nisu, uradi kao što sam ti rekao.

 

A jel ja dobro tumacim ovo uputstvo da zapravo moze da se sipa ulje gradacije 75W-90?

Ne. Ide motorno ulje i ono "kupa" i kvačilo tj. lamele. Nikako ne sipaj menjačko.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Cisto da vidite kakvo je staro ulje bilo kad sam menjao. Da vas podsetim, prethodni vlasnik je "uradio servis, spremio ga za sezonu"... :)

 

 

Filter za vazduh - NOV nema sta

post-27972-0-08818300-1369079272_thumb.jpg

 

Staro ulje... samo sto je zamenjeno, ama spreman za sezonu...

post-27972-0-83694400-1369079282_thumb.jpg

 

Ulje posle prve ture ispiranja jeftinim uljem...

post-27972-0-36981200-1369079322_thumb.jpg

 

Ulje posle druge ture ispiranja jeftinim uljem...

post-27972-0-78391000-1369079371_thumb.jpg

 

Nakon ovoga zamenjen filter, i sipano novo ulje.

 

Al filter za vazduh ne merem da najdem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja