Jump to content

Moto Zajednica

Suva planina

Recommended Posts

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

E pa ovo nije putopis nego pitanje.:zvizduk:

Dakle, da li neko zna kojim putem se može motorom na Suvu planinu, koji su to putevi, kako do vrha, postoji li neki put sa južne strane prema vrhu, koja je najbolja marš ruta, šta treba videti, mogućnosti za prenoćište i slično. Sve u vezi ove prelepe planine je dobrodošlo.

Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

TA motor pretpostavljam? Onda imas vise opcija

 

1. Put do vrha motorom ne postoji, barem ne jos uvvek, postoje varijante do jednog dela planine

- severoistocnom stranom planine, prilaz od Babusnice, preko Bezista na vrh Rakos

-juznom stranom iz Zaplanja, polazeci iz sela Mali Vrtop ponovo ka Rakosu-taj put je izradjen prosle godine i moze se ici malo visljim putnickim automobilom a da bi se poeo skrouz na vrh ostalo je samo jedan deo koji nije uztrasiran na punu siinu od 5 metara vec je ostao u staroj sirini - kolski put

- trec koji ne poznajem ali postoji je sa severne strane preko Divljanje pa dalje na Rakos

2. Do vrha (Vrh TREM) vise varijanti

- Najduza, najmanje zanimljiva preko Bojaninih Voda iz pravca Nis-Jelasnica-Bojanine Vode staza je istrasirana i dobro obelezena, jednim delo moze da se predje vozilom, resto peske

- Srednja, najzanimljivija po meni, zaplanjskom stranom iz Donjeg Dusnika-gornjeg Dusnika izlaz na Poljanu pa trasiranom stazom na prevoj Sedlo gde se prikljucuje i 1 i 3 put pa dalje ka vrhu duzien oko 11km

- Najkraca, najteza, iskljucivo za hod, i dobru spremu sa zaplanjske strane preko sela Kaletinac ka vrhu

postoji jos par vrhova do kojih se moze izaci

Mosor iz pravca Gadzin Han preko koga se moze prebaciti na severnu stranu i sici na Bojanine vode

Sokolov Kamen prvi vrh na planini gledano na karti s leva na desno, ide se iz pravca Niske Banje

Devojacki Grob prevoj/vrh koji se nalazi izmedju Trema i rakosa koji je na desnoj strani-istocnoj strani planine

 

SA juzne strane planine u podnozju istrasiran je zemljani put koji povezuje selo Celije sa selom Kaletinac duzine 10-15 km kojim se moze ici motorom i koji prolazi kroz gorepomenutu Poljanu

Za penjanje na Trem preporucujem upravo odlazak motorom do Poljane odakle se krece na uspon oko 4-5km

 

Sta treba videti

1 samu planinu

2 vrh Rakos

3 obici sela u zaplanjskom delu jer je vise njih veoma interesantno

Veliki Krcimir crkva iz 15V, selo celije crkva iz 12V, Kaletinac mesto rimskog utvrdjenja kastela, Krastavce-mesto gde je bilo rimsko utvrdjenje, Donji/Gornji Dusnik 17 vodenica i pastrmski ribnjaci...

4 ukoliko dozvoli uplanirano vreme napraviti i krug po Babickoj gori-nema nekih turistickih mesta za videti osim same prirode koje je dobrim delom divlja i netaknuta

5 obici vrela Gornji Dusnik, Sopotnica, Kaletinac, Krcimir...

 

Smestaj

trenutno na novou Zapalnja ne postoji hotelski smestaj, ali postoji mogucnost da se najde privatni smestaj po selima-to mogu da proverim da li u Donjem Duniku ima raspolozivog smestaja obzirom da kada se zimi organizuje uspon na Trem tu biva smesteno 100nak planinara u privatnom smestaju.

Mogucnost kampovanja u selu Gornji Dusnik

 

Klopa - kafanica zaplanjsko ognjiste Donji Dusnik, par kafana po Gadzinom hanu ili sopstvena rezija

 

Ako vas jos sta interesuje pitajte da pisem pa ako se organizujete da se ako nista drugo bar nadjemo na casici razgovora

 

 

Malo slicica da zagolica mastu https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1335402542045.2052337.1140529375&type=3

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

'Malo' slika, a ? :ooo: Odlične su !

 

Hvala na ovako detaljnom opisu. Mene još interesuje malo konkretnije ovo - Mogucnost kampovanja u selu Gornji Dusnik.

 

Ja bih sa curom posetio ovaj kraj i nadam se da nas dvoje možemo da prođemo sa CB400 do vrha Trem, srednjom varijantom preko Poljane ?

 

Isto pitanje za ostale vrhove, Mosor, Sokolov kamen, Devojački grob ?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Kampovanje- obzirom da se trenutno radi na projektu sanacije i izgradnje prihvatnog centra za turiste i kako to jos uvek nije gotovo (cekaju se novci od ministarstava) u sklopu lokacije prihvatnog centra moguce je kampovanje, to je ujedno i nekadasnje školsko i crkveno dvoriste i to mesto je i odredjeno kao kamp mesto, jedini minus mu je sto nema uredjen sanitarni deo

 

par slika same lokacije

post-4383-0-34656000-1339002464_thumb.jpg

post-4383-0-26318400-1339002469_thumb.jpg

post-4383-0-82047700-1339002473_thumb.jpg

post-4383-0-40550700-1339002477_thumb.jpg

post-4383-0-28013400-1339002481_thumb.jpg

 

Sto se tice samog penjanja do vrhova, hmmm nikako osim do vrha Rakos (to su one slike sa divljim konjima i stokom). Za uspon na ove ostale vrhove moguce je prici do samog podnozja planine na nekih 900mnv a za ostalih 900mnv jedini nacin je da se ispešače. Nije ni tesko ni nezgodno, ako uklopimo vreme da nisam na letovanju i da sam slobodan imate vodica za penjanje na Trem.

Sam problem sa osvajanjem ostalih vrhova prevoznim sredstvom/motorom koji nije full cross je u tome sto je teren dosta tezak i divalj, do pojedinih delova je moguce doci motorom ali za ostali deo puta resenje je hodanje

 

Pretrezicu hard da nadjem slike i samih puteva cisto da se vidi o cemu se radi

post-4383-0-31935300-1339002878_thumb.jpg

post-4383-0-45442800-1339002882_thumb.jpg

post-4383-0-40463500-1339002886_thumb.jpg

 

Ovako izgleda taj put kroz poljanu-valjani tucanik i rizla, slicno je i sa ostalim putevima koji mogu da se pregaze motorom

 

E sad, preci taj put udvoje d podnozja planine nije tesko, ostatak :stabre:

 

Morao bih da proverim detaljnije stanje puteva i prolaznost, kao i koliko je i gde sve moguce izaci motorom (putnim u tvom slucaju)-cale mi je dosta vise upucen u ovo posto vodi turisticku organizaciju opstine Gadzin Han pa cu da napisem ovde u temi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ovi putevi sa slika su laganica, kod mene u selu 200m kamenjara pa izlazim nekako. Za pivo te računam kad budemo u prolazu a za vodiča, videćemo :takoje:

 

Nađoh neki sajt, koji može biti od koristi :

 

http://www.mountain-forecast.com/peaks/Mosor-Suva-Planina

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Skroz si zaražen i oboleo od enduro virusa :D..

 

sa tvojom konstrukcijom neka xl-ka bi ti baš legla :moto3:

može i kle..ali duplo više para..

 

Zodini, pa ti ko da si turistički vodič :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

@Vlajko, Pa i jesam kad sam slobodan vodim grupe na Suvu planinu i u povremeno kada se organizuje South Serbia 4x4 rally ako nema drugog preuzmem grupe pa im malo pricam o samom kraju i znamenitostima :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Pa šta čekaš ondak..? :jee:

 

vidi kad ima rupa u enduro kalendaru..pa uturi i tu Suvu planinu :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

Zodini, hvala puno na iscrpnom odgovoru, stvarno si slikovito objasnio.

Mogli bi u subotu ili nedelju da se vidimo kod tebe u Dušniku.

Samo molim te objasni da li je moguće motorom, znači TA, onom srednjom trasom od tebe preko Poljane izaći na Devojački grob, odnosno između Trema i Sokolovog kamena.

Imaš pp.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

post-4383-0-69849500-1339146393_thumb.jpg

 

E pa pvako nabacah na brzinu u paintu raspored vrhova na planini

Jedini nacin da se koliko toliko udje na teritoriju same planine ja sa najistocnije strane sa vrha Rakos, ali opet ne postoji neka velika mogucnosta da se motor vozi vencem same planine jer nema klasicnog puta vec postoje samo staze-pešačke

post-4383-0-27690700-1339148006_thumb.jpg

post-4383-0-19638000-1339147998_thumb.jpg

post-4383-0-81481500-1339148001_thumb.jpg

 

Drugi nacin jeste da se preko prevoja Sedlo i vrha Mosor predje sa juzne na severnu stranu planine i da se sidje na skijaliste i odmaraliste Bojanine vode

Najbolje za ulazak u podnozje planine je put koji ide kroz poljanu ali preko tog puta se ne moze popeti na samu planinu

 

Inace Suva planina spada u red tezih planina za osvajanje zbog karakteristicnog kraskog terena, mnogobrojnih vrtača i uvala te lakoće da se za par minuta za istu zalepi oblak i da vas uhvati magla i nevreme, a ako ne poznajete planinu ili ste bez vodica u magli vrlo cesto se zaluta

post-4383-0-71133300-1339148014_thumb.jpg

 

Sama konfiguracija terena je razlicita

 

post-4383-0-50964300-1339148016_thumb.jpg

 

post-4383-0-36653200-1339148013_thumb.jpg

 

 

i kako to izgleda snimljeno kamerom u magli

 

post-4383-0-19264100-1339148003_thumb.jpg

post-4383-0-09729900-1339148010_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

@stivog Subota mi je pod obavezama ali sam u nedelju u Dusniku od nekih prepodnevnih casova 10/11h pa ako se resis slobodno zvrcni

A jos detalja oko prohodnosti planine i nacina cu napisati nesto kasnije kad uhvatim ćaleta da mi da nove i preciznije informacije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Stigla definitivna potvrda od strane Zaplanja dakle sa juzne strane se ne moze ne planinu, tj na vrh rakos vec samo sa sevberne srane preko Babusnice i Bezista ili B.Palanke i Divljane ostalo jos 800m puta koji mora da se minira da bi bio prohodan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 600 kurbla bre!
transparent.pnghttps://maps.google....25d4779491349e2 Proslo leto sam isao ovom trasom do mesta Smrdan,fotki nema jer foto aparat nismo imali a telefoni su nam bili krs.Ali mozete videti neke fotke na google maps,pogled je prelep.Mislim da je Smrdan najvislja tacka kojoj se sa istocne strane moze prici motorom-za Sokolov kamen i Trem odatle samo pesaka(ako gresim neka me neko ispravi) ali sam siguran 99%.Dakle krenete od sela Beziste svratite na Rakos napijete se vode vidite polu divlje konje i goveda pa na Smrdan(put los) odatle se spustite peko livade Veliko konjsko za Selo Divljana(put dobar) pa se osveziti u Divljanskom jezeru ili obrnutim smerom.Ovog leta picim tamo ponovo pa cu napraviti mali putopis tog kraja.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

@Stivog- ajmo neki utisak, koju pisanu rec da znamo kako je bilo, ako se nabaci i neka slicica necemo se ljutiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

Evo i mene. Izvinjavam se što kasnim ali zbog obaveza, jbg...:neznam:

Pre svega hvala Zodiniju što je svaki put ka planini objasnio vrlo precizno u ovoj temi i što je imao strpljenja za mene u subotu jer sam ga smorio uz put sa jedno 20 telefonskih poziva.

Utisak ukratko - planina je prelepa i treba je obavezno videti.

Prvi dan u subotu, supruga i ja krećemo poprilično kasno, oko 11.30, iz Vlasotinca preko sela Svođe i Zavidince ulazimo u Zaplanje.

Predeo prelep ali ja na žalost nemam mnogo strpljenja za svoju suprugu koja me zaustavlja svakih 100 m da bi nešto fotografisala tako da i nema puno slika.

Predeo kod sela Ravna Dubrava i Krčimir

 

 

 

 

Nastavljamo put i dolazimo u Donji Dušnik gde pijemo kaficu u kafanici u kojoj je stalo vreme

 

 

Obilaskom ovog mesta posmatramo čuvene mnogobrojne vodenice, vrelo i ribnjak.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

Evo da završim priču, pa kad se budem snašao postaviću i slike.

Pošto sam izmorio Zodinija telefonskim pozivima, u centru Dušnika, kod krsta, skrećemo desno i idemo preko sela, mislim Miljkovac, Duga Poljana i Ćelije i dalje prema mestu Poljana koje je ispod najvišeg vrha Suve Planine.Ovo je put kojim OBAVEZNO treba ići do ovog mesta.

Kod Poljane srećemo drvoseče koji nam objašnjavaju da je ludilo pokušati uspon pešice (drugačije i nije moguće) na Trem na + 40, tako da smo od te namere odustali. Kratak predah u planinarskoj kućici, koja je bila zaključana, i povratak nazad.

E sad, od ovog mesta do Donjeg Dušnika postoji kraći put a ne preko sela koje sam malo pre naveo. U vezi tog puta sam se opet konsultovao sa Zodinijem i sa drvosečama koje sam sreo i ljudi su mi pametno rekli da je bolje da ne idem tim putem. Tvrdoglava budala kao što sam ja je morala da proba.

Žao mi je što ne mogu da postavim slike da bih vam makar malo dočarao lepotu tog puta kroz, valjda, Gabrov prolaz. Sam put je u početku nasipan krupnim šoderom a nakon toga, oštrim krupnim krečnjačkim kamenom. Pored toga, sama podloga je poprilično stenovita. Iz tog razloga je moja gospođa morala da pešači a ja sam mog ljubimca polako spuštao, što me nije sprečilo da jednom padnem, srećom bez posledica. Zato sam i napisao OBAVEZNO ići onim putem. Uz svu muku, ipak je predeo prelep i vredi ga videti.

Posle nekoliko preznojavanja, konačno asfalt. Odmor u kafanici Zaplanjski odmor i povratak kući. U povratku stajanje kod crkve Svetog Nikole u ne sećam se kom selu, kod nekog arheološkog nalazišta Kale. Crkvica mala, stara i na žalost, urasla u travu.

To je priča bez slika od subote.

Sutradan poseta drugoj strani planine, penjanje motorom na vrh Pasarelo i fantastičan pogled. O tome malo kasnije kad ukapiram ovo sa slikama :Mina:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Opcija ukljuci glavni editor, opcija dodaj fajl-click to attach files, tu ispod imas opciju za dodavanje vise fajlova, kad se uploaduje ides na dodaj poruci pored svake slike i to je to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

post-20851-0-70844900-1339523555_thumb.jpg

Put preko sela Duga Poljana i Ćelije, do planinarske kućice ispod samog Trema. Put je dug desetak kilometara, relativno loš asfalt i sasvim solidan makadam, nije problem proći ovuda.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja