Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio x9 problem sa startovanjem

Recommended Posts

• U prolazu, 8 postova
  • Motocikl: Honda CBF 600 S

Evo opet problema sa X9 - om iz 2003 (180ccm)...0ljut2.gif

Vidim da je jedan kolega vec pisao o vrlo slicnom kvaru koji se i meni desio..naime u sred voznje pre neki dan, naglo je pao br obrtaja i motor se ugasio.

Pri ponovnom pokusaju paljenja dok je motor bio vruc, culo se samo ravnomerno verglanje.

Sutradan kada sam se vratio na mesto gde me je ostavio, pokusao ponovo da ga startujem, motor bi upalio, podigao obrtaje do 2000 (ler) i ugasio se. Tako i svaki naredni put, kad ga zaverglam upali, posle par sekundi ( sa ili bez dodavanja gasa) obrtaji padnu i motor se ugasi.

Rezervoar je pun, do svecice mislim da nije, kablovi za struju su cvrsto pricvrsceni i na mestu, ulje je promenjeno pre 30 ak km i nivo je normalan.

Hvala unapred na pomoci i na korisnom savetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• BJB Maxi Scooter Club, 743 postova

Odokativno deluje kao problem sa dovodom goriva, najverovatnije u karburatoru, možda pumpa... Nažalost, nisam rasturao karburator pa ne mogu da ti kažem šta da radiš, jedino šlep pravo kod majstora :neznam:

• U prolazu, 8 postova

Da li na x9 postoji neki filter goriva koji se moze ocistiti ili zameniti?

Jedini vidljivi deo, a koji lici na mali filter je na crevu goriva koje se vidi kad se podigne sediste i odrsrafi mali deo plastike-odozgo. Oklop sa prednje strane nisam skidao, predpostavljam da se tu negde nalazi i pumpa goriva, blize rezervoaru.

Naravno, sve ovo pitam da bih koliko toliko izbegao neke vece troskove, jbg.

• BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 250

kod mene je pumpa ispod leve noge, nakon pumpe sledi filter goriva koji se menja i onda ide karb koji bi trebalo povremeno ocistiti (pred pocetak sezone)... da bi dosao do karba i filtera moras poskidati bone plastike sa leve strane....

• U prolazu, 8 postova

Pozdrav drugari,

nadovezao sam se na staru otvorenu temu u vezi Piaggia x9, interesuje me kako mogu sam na njemu da promenim antifriz tj. ne znam gde da ispustim stari da bih dolio novi. U manualu zam nasao samo uputstvo za dopunu itd, ali ne i kako ga potpuno promeniti.

Hvala unapred

• Malinar u pokusaju, 1000 postova
  • Motocikl: スズキバンディット

Iako tema dugo nije aktuelna, nadam se da ce neko ko se razume u x9 odgovoriti. Motor je imao problema sa startovanjem, ravnomerno zavergla i ne upali, sve do pre neki dan kad je prestao i da vergla. Rade i svetla i migavci, a kilometraza je ok, dok baguje brzinomer pokazujuci da idem 130 dok drzim dugme za start i baguje pokazivac goriva. Kada drzim start dugme, cuje se neko krcanje u repu motora i to je to. Zamolio bih nekog samo da mi pomogne da ustanovim sta je crklo. Da li je famozna digitalna tabla ili moze biti jos nesto. Ne bih rekao da je akumulator u pitanju, jer je motor najlakse palio hladan do tada, a i punio sam isti na pocetku sezone. Hvala i pozz!

dotegni kleme, zvuci smesno, ali to se isto i meni desilo kad nisam lepo stego klemu akumulatora i gubila je kontakt..to je sto se tice tog puckanja u repu.. a sto se same table tice, proveri kontakte, mada mozda i ona pravi problem zbog akumulatora...

miriše na novi akumulator...:goodluck:

Imas dobar njuh, akumulator ispustio dusu, jel zna neko slucajno koji tip akumulatora ide u njega, znam da je 12v i 12 ah, ali ona oznaka ybt...

• U prolazu, 39 postova
  • Motocikl: piaggio x9 500 evo

miriše na novi akumulator...:goodluck:

Imas dobar njuh, akumulator ispustio dusu, jel zna neko slucajno koji tip akumulatora ide u njega, znam da je 12v i 12 ah, ali ona oznaka ybt...

service manual, i nacices oznaku :)

• Podržavam 1

• U prolazu, 8 postova

Pozdrav

Posjedujem X9 500cc 2004 i imam problem sa paljenjem.

Akumulator je nov stavljen dok je napunjen motor je palio normalno i sve je bilo ok.Dok se vozim sve je ok .Poslije određenog broja paljenja kada motor ugasim i pokusam ponovo da startujem on vergla jedno vrijeme i onda prestane i tad se cuje zujanje i pucketanje u repu motora ,elektronika na tabli pobudali sve se lampice pale i gase i polako izvuce akumulator da ne mogu ni zaverglat.Kada ga palim na kablove upali iz prve.Imam osjecaj kao da ne dopunjava akumulator.

U servisu su mi rekli da bi moglo biti do akumulatora ili do namotaja ,ali nisu sigurni pa sam kod njih kupio nov akumulator al se problem ponavlja.

Regler ,svjecica,filter -sve novo stavljen kad i akumulator.

Ako moze savjet od nekog tko je imao isti problem ili zna sta bi moglo bit.

Hvala

Potpuno isti simptomi kao i kod mene, lampice na digitalnoj tabli polude, kazaljka brzinomera skace i cuje se zujanje u repu, a kad se pali na kablove sve je ok. Kad god sam iole duze vozio van grada ili na veci obrtajima, akumulator se dopuni i posle pali normalno, ali nocna voznja po gradu i kratke relacije zezaju. Problem ti je do akumulatora, ako imas nacina proveri i regler, ali ti je 99,99% akumulator los. Kod nas su novi akumulatori za motore stari ko zna koliko, jer se slabo prodaju i veoma je malo trziste, a baterija, kao i svaka baterija, vremenom gubi svoja svojstva.

Promenio član alexanto
nema potrebe citirati prvi post iznad

• U prolazu, 8 postova

Stavljena nova baterija i nov regler u ovlastenom servisu.

Imo sam malu nezgodu i pad sa motora i od tad je pocelo sve ,prvo su mi rekli da je regler pa sam ga promijenio,onda da je do baterije pa sam i nju novu uzeo i opet isto.Prije tog pada sve je funkcionisalo ok,dal je moguce da se nesto streslo ili...

Hvala na odgovoru

Promenio član alexanto

• U prolazu, 8 postova

Pozdrav

Posjedujem X9 500cc 2004 i imam problem sa paljenjem.

Akumulator je nov stavljen dok je napunjen motor je palio normalno i sve je bilo ok.Dok se vozim sve je ok .Poslije određenog broja paljenja kada motor ugasim i pokusam ponovo da startujem on vergla jedno vrijeme i onda prestane i tad se cuje zujanje i pucketanje u repu motora ,elektronika na tabli pobudali sve se lampice pale i gase i polako izvuce akumulator da ne mogu ni zaverglat.Kada ga palim na kablove upali iz prve.Imam osjecaj kao da ne dopunjava akumulator.

U servisu su mi rekli da bi moglo biti do akumulatora ili do namotaja ,ali nisu sigurni pa sam kod njih kupio nov akumulator al se problem ponavlja.

Regler ,svjecica,filter -sve novo stavljen kad i akumulator.

Ako moze savjet od nekog tko je imao isti problem ili zna sta bi moglo bit.

Hvala

• BJB Maxi Scooter Club, 4763 postova
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie

@ Pajox:

Iskopirao si svoj post od 19h iz jedne teme o X9 i otvorio drugu temu o X9 modelu par sati kasnije <_< Verujem da si nestrpljiv da rešiš svoj problem ali to nije razlog da spamuješ Forum. Teme sam spojio iz razloga da te opomenem, inače takve teme se brišu a forumaši koji to čine se oštrije opominju. Nov si na Forumu pa želim da verujem da je sve stvar navikavanja... O X9 modelu imamo već previše tema i nije dobro da ih razvodnjavamo otvaranjem novih kako se nekom pojavi problem. Sve probleme predstavite u postojećim temama o X9 modelu.

MAXI pozdrav!

• Maxi Scooter Club, 5383 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750X DCT

Koliko ti pokazuje punjenje akumulatora na instrumentu ( unimer ) sa upaljenim svetlima ili ti pod opterecenjem?

- ler .... ne ispod 12.8V

- 3Krpm .... ne ispod 13 - 13.5 - 13.8V

- 5Krpm .... ne preko 15V

To ti je neki opseg punjenja gde se smatra da je isparavno, promenljivo je od modela do modela skutera kao i stanja akumulatora.

Ako se pronalazis u tom opsegu, smatraj da ti je punjenje ili ti regler ispravan, odnosno akumulator je za zamenu.

Ako se ne pronalazis u tom opsegu s punjenjem, krivca trazi u namotaju, instalaciji, dzeku, losoj klemi.....

proveri kleme, meni se to desavalo da mi poludi digitalna tabla i da se cuje pucketanje kada nisam lepo zasrafio klemu, bila je labava.. ocisti sve lepo celicnom cetkom i posle mozes malo staviti tovatnu mast...

• U prolazu, 8 postova

Pozdrav , izvrsio sam mjerenje i ocitavanje je -

- ler .... od 11.92 do 11,97 varira

- 3Krpm .... u ovom okviru 13 - 13.5 - 13.8V

- 5Krpm .... kod mene je 14,7

znaci samo se u leru ne nalazim u ovome sto ste vi naveli .

Dal je problem do reglera il u nekom drugom dijelu?

Koliko ti pokazuje punjenje akumulatora na instrumentu ( unimer ) sa upaljenim svetlima ili ti pod opterecenjem?

- ler .... ne ispod 12.8V

- 3Krpm .... ne ispod 13 - 13.5 - 13.8V

- 5Krpm .... ne preko 15V

To ti je neki opseg punjenja gde se smatra da je isparavno, promenljivo je od modela do modela skutera kao i stanja akumulatora.

Ako se pronalazis u tom opsegu, smatraj da ti je punjenje ili ti regler ispravan, odnosno akumulator je za zamenu.

Ako se ne pronalazis u tom opsegu s punjenjem, krivca trazi u namotaju, instalaciji, dzeku, losoj klemi.....

Na leru ti ne puni, zna se tako desavati sto se smatra "normalnim" ali ostalo punjenje na odredjenom br. obrtaja je OK.

Proveri ( unimerom meris ampere, tj miliampere (mA) ) jos da li imas potrosnju struje u fazi mirovanja skutera, ako nema potrosnje moraces zameniti akumulator i to gledaj da bude marke Yuasa.

• Podržavam 1

• U prolazu, 8 postova

Akumulator je nov , stavljen u ovlastenom servisu piaggia

Nasao sam u prospektu da je normalno izmedju 14 i 15V na 5000 obrtaja.

Kao rekli su mi da su pregledali sve instalacije i da ne gubi nigdje struju , jedino sto moze bit je akumulator ili namotaji ali nisu mogli sa sigurnoscu reci da su namotaji dok ne promjen akumulator,sto su i uradili al problem je osto.(

jel moguce da su namotaji il oni to redom mijenjaju radi svoje zarade a moj džep sve tanji i tanji :D

Hvala na odgovoru .

Promenio član alexanto

Na leru ti ne puni, zna se tako desavati sto se smatra "normalnim" ali ostalo punjenje na odredjenom br. obrtaja je OK.

Proveri ( unimerom meris ampere, tj miliampere (mA) ) jos da li imas potrosnju struje u fazi mirovanja skutera, ako nema potrosnje moraces zameniti akumulator i to gledaj da bude marke Yuasa.

Da li znas gde mogu naci yuasin akumulator za x9 od 182 ccm?:zdravo:

@Pajox

Ne znam sta bi ti pametno mogao reci, sta su ti radili na motoru ni ti sam ne znas sem ako nisi stajao pored njega i gledao dok se radi. U suprotnom, mogli su ti napricati sve i svasta...provereno ovo, provereno ovo... u stvari pipnuto nista nije, mozda gresim tj daj Boze da gresim ali hocu ti reci da se i to desava.

Iz tvoje price ne bi rekao da ti je namotaj u problemu.

Koje je jacine taj aku sto ti je u motoru, 12 ili 14Ah?

Ako imas nekoga od koga bi mogao da pozajmis 100% ispravan akumulator, ugradis ga na probu kod tebe i ujedno testiras sta se desava, da li sve felcera kako treba ili se javlja isti problem. Tako ces znati da li ti je aku za zamenu i ako je nov ili i dalje imas problem.

@milomir22

Raspitacu se sutra gde se moze nabaviti Yuasa akumulator, originalan izgleda ovako

DSC_0790.jpg

image hosting more than 5mb

DSC_0792.jpg

windows screenshots tool

DSC_0793.jpg

how to screenshot on windows

DSC_0795.jpg

windows screenshots tool

Cisto da zna(te)s, da ti neko ne uvali nesto drugo pod tim nazivom.,

EDIT:

evo gde se moze kupiti gore navedeni aku Yuasa ( Beograd, Kraljevo, Leskovac, CG )

• Podržavam 2

• U prolazu, 8 postova

Ma i meni je sumnjivo dal je vrsio sav taj pregled,rekli su mi kao da je ispitano i da su vozali da je sve ok a po kilometrima vidim da i nisu bas.

Ma znam o cemu pricas ,toga me i jest strah,ovlasteni servis sve fino naplate a ne urade poso.

Nista,probat cu to sa akumulatorom zamjenskim al mi nije jasno ako je nov akumulator zasto pravi problem,znam da od stajanja mogu oslabit al oni su ga oformili i kiselinu nasuli i sve sto treba,to me buni mada imam garanciju na akumulator pa cu vidjet.

Jacina ovog akumulatora je 14 Ah ,

Jel moguce provjeriti te namotaje , dal majstor moze da provjeri samo namotaje?

Hvala na odgovoru ;)

Promenio član alexanto

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja