Jump to content

Moto Zajednica

Povecana potrosnja TDM 850

Recommended Posts

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

jedna lepo zavrsena tema sa pravim savetima i pravom opravkom ;D  lepo za cuti takve stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova

I moja preporuka ide za facroty pro, kada sam ih montirao na supertenere smanjio sam potrosnju sa 11 litara na verovali ili ne, 6 litara. Bitno je i napomenuti da sam i igle spustio za jedan podeok, po preporuci Termognezda i rešio problem (ovo sa iglama je u mom slučaju bilo podjednako bitno, sada zašto nisam siguran, ne bi da lupetam).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

I moja preporuka ide za facroty pro, kada sam ih montirao na supertenere smanjio sam potrosnju sa 11 litara na verovali ili ne, 6 litara. Bitno je i napomenuti da sam i igle spustio za jedan podeok, po preporuci Termognezda i rešio problem (ovo sa iglama je u mom slučaju bilo podjednako bitno, sada zašto nisam siguran, ne bi da lupetam).

 

E sada si mi zagolicao mastu sa tim spustanjem igala... :)

Taman sam mislio kako sam sve uradio ...kad ono ......medjutim! :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova

Što se tiče igala, neko ih je kod mene digao na 4-ti podeok, ja ih spustio na 2-gi, zato što je kada zavrneš gas dimio crno i pored novih tuba. Kada sam spustio igle dima više nije bilo a motor je išao isto. Ne znam da li je to nužno i kod tebe, zavisi na kom su podeoku, ja kontam da ti podeoci sluze za agresivniji usis, ali nisam siguran, možda lupam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

Polozaj igle utice na srednjim rezimima rada motora, znaci nema veliki uticaj na nizim i visokim obrtajima motora... Ako je igla podignuta, trebao bi bolje da vuce na srednjim rezimima rada, osim u slucaju ako dobija previse goriva, kad se udavi pa je efekat obrnut...

Pitanje je kada dimi crno... na leru, 10% gasa, 50% gasa, 90-100% gasa, kad ga ocepis, pod saugom...

Karb je jedno cudo koje zavisi od velikog broja balansa, samo jedna sitnica da se poremeti i pozdrav sa normalnom potrosnjom i/ili propisanom snagom motora... Svakom ko se malo ili uopste ne razume, bolje da ne dira nista, jer posle ni majtori nemogu da znaju sta mu se desilo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

neznam kakav je tacno karbon kod tdm-a ali kod nekih motora je to normalno... Karbon se sastoji iz 5 sistema, ler, prelazni rezim (sa lera na vece obrtaje), naglo ubrzanje, ekonomicni rad i rad na maksimalnim obrtajima... Hladan start ne utice na sam rad motora, pa se ne ubraja u ovih 5. Na automobilskim motorima je manje vise svaki od ovih zaseban, na motorima su malo iskombinovani pa jedna stvar moze da utice na vise sistema...

 

Generalno, dim kad ga ocepis, moze da bude od svega po malo, a opet... Moze da bude bilo sta... Kad samo pomislim, izgubim se... Mora da se utvrdi koji od ovih 5 neradi bas kako treba, jer naglo ubrzanje zavisi od svega po malo (bar na motoru, na autu ima mala "pumpica" koja mu da zivo gorivo za naglo ubrzanje)...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Meni je cadio kada se odvrne pun gas!

Sada nema vise onog crnog dima kao prije ugradnje novih dizni.

Vidjecu to za spustanje igala.....sada me mrzi da sve ponovo rastavljam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

moj takodje odvaljuje sa potrosnjom

 

e sad, da li ce, ukoliko su emulzione tube zrele za zamenu, sinhronizacija karburatora biti uzaludna dok se ne stave nove?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Pa ako su karburatori rastelovani, sinhronizacija ce omoguciti lepsi i mirniji rad, al ti se potrosnja nece smanjiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Original Yamahine su od mesinga (one na slikama par postova iznad). Factory pro su takodje od mesinga, ali presvucene niklom sto im znatno produzava vek. Factory pro tube su jednostavno aftermarket deo koji ima unapredjene karakteristike originala. Ako mozes da dodjes do njih, idi na FP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: novi sad

nadam se da nisam zakasnio sa ovim textom.

upravo citam u "MOTORRAD 2008 GEBRAUCHTKAUF SPEZIAL" , (specialno izdanje za polovne motore), pa sam

nasao text na dve strane samo o TDM-u. pise bas i jedan pasus o povecanoj potrosnji i sta se moze uraditi sa TDM-om 850 typ 3VD

da manje trosi.

po textu u motorrad-u, treba samo spustiti iglice na najnizi nivo na koji mogu da se spuste. tj da iglice vire sto je vise moguce

iz sibera napolje. kod ovakvog zahvata se u nemackoj kako pise u textu gubi dozvola za koriscenje motora ( unistava se saobracajna dozvola ),

srecom kod nas nema ko da pravi takav problem.

potrosnja treba da se smanji i preko jedne litre na 100km ovim zahvatom !

u textu preporucuju jos i ugradnju progresivnih opruga u prednje stapove za mnogo bolje ponasanje motora u krivini

i prilikom kocenja, cena ca. 80 eura.

toliko o textu za tdm-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Spustanje igle je OK, kod primeraka kod kojih nema pogorsanja performansi i mirnoce rada usled nedostatka goriva na srednjim i visim obrtajima. Ali mi stvarno nije jasno zasto se gubi dozvola?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

nadam se da nisam zakasnio sa ovim textom.

upravo citam u "MOTORRAD 2008 GEBRAUCHTKAUF SPEZIAL" , (specialno izdanje za polovne motore), pa sam

nasao text na dve strane samo o TDM-u. pise bas i jedan pasus o povecanoj potrosnji i sta se moze uraditi sa TDM-om 850 typ 3VD

da manje trosi.

po textu u motorrad-u, treba samo spustiti iglice na najnizi nivo na koji mogu da se spuste. tj da iglice vire sto je vise moguce

iz sibera napolje. kod ovakvog zahvata se u nemackoj kako pise u textu gubi dozvola za koriscenje motora ( unistava se saobracajna dozvola ),

srecom kod nas nema ko da pravi takav problem.

potrosnja treba da se smanji i preko jedne litre na 100km ovim zahvatom !

u textu preporucuju jos i ugradnju progresivnih opruga u prednje stapove za mnogo bolje ponasanje motora u krivini

i prilikom kocenja, cena ca. 80 eura.

toliko o textu za tdm-a.

 

 

 

 

 

 

 

Nisam bas najbolje shvatio zasto se gubi dozvola odnosno sta se tim cinom dobija,odnosno da li se osim smanjenja potrosnje jos nesto manifestuje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: novi sad

dugo sam ziveo tamo, pa dosta dobro poznajem njih i njihove zakone.

verovatno su u pitanju izduvni gasovi a mozda i konj ili dva vise cime upadas automatski u drugu kategoriju za osiguranje i porez.

toliko su ozbiljni i strogi u tim stvarima da za vecu diznu na scooter-u od 50ccm gubis "fahrzeugbrief" (saobracajnu) i vise nikada

ne mozes da registrujes motor ( u sustini bi mogao ali bi to kostalo vise nego sto vredi vozilo ), vrate ti ga ali ga imas samo za ukras ili za delove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Evo mojih rezultata: mereno na 300 predjenih km, 200 otvoreno, 100 grad. Prosecna potrosnja 5.8l 75% vremena za tih 300km je bilo dvoje na motoru. I to sa vecim diznama u karburatoru nego sto serijski ide na TDM-a i bez stelovanja igle sibera. Znaci, ispravan TDM ne treba preko toga da trosi ako se vozi u umerenim obrtajima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

da azuriram svoju situaciju :D

 

kod mene je mamutska potrosnja bila uzrokovana pre svega zaglavljenim sauhom na ~ 1/3

 

nakon podmazivanja i gasenja sauha + stelovanja karburatora koji su bili totalno rastelovani motor znacajno mirnije radi i linearnije prima gas

 

potrosnja je smanjena ali jos uvek nisam izmerio pa mi se cini da je i dalje iznad zeljenih vrednosti

 

cim mi ubogi vulkanizer popravi pokvareni brzinomer/km-sat izmericu potrosnju ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Spustanje igala nece uvjek rjesiti situaciju iz sledeceg razloga.....

 

Igla usled vibracija prosiruje kanal na emulzionoj tubi .....

E sada posto vibracije imju odredjen smjer , igla ne udara jednako o sve zidove tube , sto znaci da je ne trosi ravnomjerno vec stvara blago elipsasti provrt unutar  same tube. To znaci da spustanje igle samo donekle rjesava problem jer ce opet biti povecan protok jer profil igle vise ne odgovara profilu(obliku) tube...

 

Tako je bar bio slucaj kod mene.... Potrosnja se stvarno znacajno smanjila!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Posto je ovo tema o potrosnji goriva kod tdma, imam jedno pitanje o gorivu.

Danas gledah nekog polovnog 99.god i prodavac mi skrenu paznju na slavinu od goriva( ona sto prebacuje na OFF-ON-RES) i kaze da kada duze vreme ( par dana) ne upali motor, a ona ostane u polozaju ON, iscuri gorivo u karburator i pri malo tezem paljenju ume da se cuje explosija iz auspuha. Koji je problem u pitanju i da li i kako se to popravlja?

Mora li da se zavrce slavinic na OFF kada ne vozis motor? Kod mene na KLE-u nema OFF i uvek stoji na ON osim kad mora u RES.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

To je onaj plavo-sivi TDM? Ako je taj, ne radi mu ni kilometraza.... U svakom slucaju, to sto ti je rekao za prelivanje karburatora treba uzeti sa rezervom. Iglice ce zaustaviti gorivo kada su ispravne i kada nije diran fabricki nivo goriva na plovcima u loncetu, koji se retko sam od sebe razdesi. Prakticno, i ako ostavis motor 6 meseci da ga ne pipas, sa ispravnim iglicama ne moras brinuti o prelivanju. Ako su se potrosile, imas set za reparaciju karburatora u Louisu, mislim da je cena negde oko 15 evra po setu.

I to malo teze paljenje moze da bude zbog neispravnog sauga, lose kompresije....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Znas li jos sta o ovom tdm-u? Ne izgleda lose, lepo ide, odlicna cena...

Reci ako nesto znas i resi me dileme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja