Jump to content

Moto Zajednica

Burgman 400 - servisiranje CVT-a

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Majstori na Južnom Bulevaru rade takve rekonstrukcije pločica za taksiste, i imaju dosta prakse i iskustva, pa je najbolje da ideš tamo.

 

Možda sam preveliki skeptik, ali do sada sam uvek kupovao nove kvalitetne paknove jer sam čuo nekoliko horor priča od majstora. Nisam siguran da znaš šta radiš... :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

Bez brige, kod mog poznanika u Ovči čovek koji u austriji ima Porcshe servis šalje lamele i korpe na remont već 5-6 godina unazad.

 

Prezadovoljan kvalitetom , a o ceni nema potrebe govoriti.

 

Bdw i ja sam na kolima vozio njegove lamele i kočione pločice.

 

Tako da .... samo opušteno :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Vec sam to radio :) Radio sam i na svom proslom motoru, Burgmanu 150ccm, sa novim paknovima sam presao oko 5 hiljada, i dalje su kao novi.

A novo kvacilo za Burgmana je oko 100, 150 evra, tako da se reparacija itekako isplati :)

 

Cim nadjem nekog sa odgovarajucim alatom, prica se nastavlja :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Ne znam ko je lepio obloge jer je Tale nosio, nisam išao sa njim.

Uglavnom problem je bio isti, nije imao alat za lepljenje pa je morao da napravi te stege sa kojima paknovi idu u peć.

Mogu da ga pitam kada se budemo videli a trebalo bi ove nedelje da svratim do njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Otisao sam danas ponovo u radionicu u koju sam isao pre par dana, samo sto sam ovaj put trazio gazdu, covek odmeri okom i rece da moze bez problema :)

A i bilo mi cudno da ne moze, kada sam pre godinu dana lepio na Burgmanu 150 i drug na njegovom Medisonu 125, ne verujem da se toliko razlikuju paknovi. Samo sto smo tada naleteli na gazdu odmah.

Bice gotove do sutra, tako da ako me nesto ne omete sutra sledi nastavak price!

 

offtopic: Muljaz, bio sam za vikend u Ivanjici, sinoc se vratio. Tamo kod vas mnogo toplije nego kod mene :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Zato se mi ovde samo vozimo i vozimo :) Poslednje dve godine vise snega i kise je palo u Beogradu nego u Ivanjici i okolini.

Javi se drugi put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Paknovi su stigli sa remonta, sada izgledaju kao novi!

 

I evo ga dugo ocekivani nastavak :) :

 

Prvo sto treba uraditi je da se sve lepo ocisti i da se skine stara mast. Ovih pet osovinica na kojima se krecu paknovi mozete podmazati mascu, ali u vrlo tankom sloju, ne zelite da vam mast iscuri i razmaze se po zvonu i paknovima. Zatim namontirate paknove, pa onda stavite i federe koji ih povezuju. Ponavljam opet da obratite paznju na koju stranu okrecete federe, pokazao sam u prvom postu kako ide!

 

1-ciscenje-kvacila.jpg

 

2-stavljanje-paknova.jpg

 

3-stavljanje-federcica.jpg

 

Onda stavljamo i gumice na svoje mesto:

 

4-stavljanje-gumica.jpg

 

Na kraju stavljamo i ovaj, da ga nazovem poklopac, namontiramo 5 osiguraca i dobijamo novo kvacilo!

 

5-gotovo-kvacilo.jpg

 

Zatim na red stupa sklapanje celog zadnjeg varijomata. Spojite dve polutke pri tom vodeci racuna o gumicama i kako one nalezu (ne mislim na ove dve spolja koje se vide na sledecoj slici, vec na one sa unutrasnje strane, lako mozete da ih ustinete i da ne legnu kako treba). Sve treba dobro podmazati. Inace, da ponovim, ja sam koristio Motul Tech Grease 300 mast. Nemojte koristiti neku obicnu mast jer ce se ona pri vecim brzinama i temperaturama razleteti, a takodje moze izgubiti i svoja svojstva podmazivanja.

Zatim treba ubaciti i 3 pina (bolcne) na svoja mesta.

 

6-stavljanje-bolcni.jpg

 

Nakon toga montira se torque control (ovaj cilindricni deo koji pokriva bolcne).

 

7-torque-drive.jpg

 

Kada sve spojite probajte rukom da li se normalno otvara varijomat i proverite da li negde ne curi mast, tj da li su gumice lepo nalegle i obavljaju svoju duznost). Doduse to se u potpunosti moze proveriti tek u radu :)

 

8-probanje-zadnjeg-rukom.jpg

 

Napomena: Kada vam je vec otvoren zadnji varijator dobro odmastite i ocistite povrsine sa kojima kais dolazi u kontakt. Ja sam koristi cistu krpicu i nitro razredjivac.

 

Na red stupa montiranje kvacila. Postavlja se opruga, rukama je sabijete pa uhvatite veliku maticu. Onda pricvrstite kvacilo u stegu pa dotegnete veliku maticu rocanglama, isto kao i pri rasklapanju.

 

9-sklapanje-zadnjeg-vari.jpg

 

Pre postavljanja zadnjeg varijatora na osovinu, potrebno je podmazati iglicasti lezaj i jos jedan lezaj koji se nalazi unutra:

 

10-podmazivanje-unutrasn.jpg

 

11-podmazivanje-iglicast.jpg

 

12-stavljanje-na-osovinu.jpg

 

Na red dolazi prednji varijator. Sve se lepo ocisti i odmasti. Pre nego sto se sklopi, potrebno je naneti mast ovde (takodje pri sklapanju voditi racuna o gumicama):

 

13-podmazivanje-prednjeg.jpg

 

I dolazimo do montiranja prednjeg i zadnjeg varijatora na motor. Na zadnji varijator stavite kais pa ga onda gurnite do kraja na osovinu i uhvatite sraf. Treba obratiti paznju pri stezanju srafa na prednjem varijatoru da ne "ustinete" kais, pa ga zato malo olabavite tako sto cete razvuci zadnji varijator i ugurati kais dublje:

 

14-zatezanje-olabaviti-k.jpg

 

Sa prethodne slike mozete videti da mi zvono uopste nije toliko puno plavo, vec je samo ispalo tako na onoj slici iz prvog posta! Tamo je ispalo mnooogo plavlje nego uzivo.

 

Vec u ovoj tacki posla mozete upaliti motor i isprobati kako sve radi. Dodajte malo gas i vidite da li se kais normalno penje. Ukoliko negde pocne da baca mast, zabrljali ste nesto :)

 

15-prvo-paljenje.jpg

 

Na red stupa stavljanje metalnog poklopca. U njemu ima lezaj na koji naleze zvono kvacila. Taj lezaj mi se dosta tesko okretao. Nije imao ni malo lufta, samo se, pretpostavljam od velike temperature, mast u njemu stvrdla. Da bi ga osposobili potrebno je uraditi sledece:

 

Silom ili nekim drugim siljatim predmetom skinete zastitu. Uradite to vrlo pazljivo kako ne biste ostetili gumu. Cim otvorite mozete videti da se mast dosta stvrdla. Potrebno je sto bolje ocistiti staru mast. Nalijte u lezaj neko retko ulje. Provrtite ga malo dok se ne pocne lako okretati.

 

16-otvaranje-lezaja.jpg

 

17-ciscenje-lezaja.jpg

 

18-ciscenje-lezaja.jpg

 

Zatim nanesite novu mast. Ja sam mozda malo i preterao, ali od viska glava ne boli :D

 

19-podmazivanje-lezaja.jpg

 

Onda vratite zastitu i zavrnite drzac lezaja.

 

20-zatvaranje-i-zavrtanj.jpg

 

Napomena: ukoliko lezaj ima lufta, potrebno ga je promeniti. Takodje, ukoliko posle reparacije bude ispustao cudne zvuk, potrebno ga je promeniti.

 

Da se pri sledecem servisu ne bi opet mucili sa skidanjem metalnog dekla, potrebno je vodenom smirglom dobro ocistiti ova dva pina i malo ih podmazati (ocistiti i rupe u koje oni ulaze):

 

21-ciscenje-i-podmazivan.jpg

 

Posle zavrtanja metalnog i plasticnog poklopca, kad je vec tu, mozete oprati i filter vazduha koji hladi prenos. Inace po servisnoj knjizici ovaj filter treba prati na 3000km. A i stvarno ume da se uprlja :)

 

Pre pranja:

 

22-prljav-filter.jpg

 

Posle pranja:

 

23-cist-filter.jpg

 

I na kraju, pre stavljanja patosnica ove gumene "sisice" mozete podmazati kako bi ih lakse namontirali.

 

24-podmazivanje-sisica.jpg

 

To bi bilo to!

 

Nakon ovoga na red je stupila probna voznja. Provozao sam se nekih petnaestak km, sve brzinom od oko 30 km/h, kako po ravnom tako i uzbrdo. U zadnje vreme, pre servisa, bilo je skoro nemoguce da vozim tom brzinom zbog vibracija, pa sam i izbegavao voznje. Tehnicki je bilo moguce, ali meni je jednostavno bilo previse zao da mi se toliko trese motor :)

A sada, sve ide kao po loju! :moto3:

 

Nadam se da sam nekom pomogao ovim tutorijalom!

 

P.S. S obzirom da je sve slikano telefonom i nisu tako lose ispale slike :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1509 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Versys buljavi

Nadam se da sam nekom pomogao ovim tutorijalom!

P.S. S obzirom da je sve slikano telefonom i nisu tako lose ispale slike :)

 

 

Ma stvarno su loše ispale nemoj da ti se to ponovi sledeći put.

 

Zbog ovakvih kao što si ti dobijam želju da počenem da rasturam moj motor ali bojim se da ga posle nikad ne bih sastavio...

Svaka čast majstore :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

mene nesto interesuje....dajem primer....ako na dobosu skinemo 1mm na strugu....a fabricki kamen ima 5mm debljine da li onda treba kod majstora kad se lepi da bude 6mm zato sto samo dobos skinuli za 1mm ili ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

:takoje:

 

ako baca mast po dekli pozadi, znak je da treba zameniti gumice na torque drive-u,

 

jedino što si još mogao po meni da uradiš, a to je da zameniš ležaj u dekli varijatora umesto podmazivanja, trebao bi da je nekih standardnih dimenzija i da nije neki dodatni trošak, čisto kad si sve otvorio da se ne cimaš za tu sitnicu sledeći put. Bravo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6818 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nije bas naivan posao, iskren da budem malo sam i zastranio od skutera zbog toga, lakse mi da menjam lanac i lancanike. Lepo si nas poducio i nadam se da ostali ustedeti koji euro.

 

Inace, zameram ti isto sto i Black, trebao si da zamenis lezaj. Recimo u mojoj servisnoj knjizici Kawasaki preporucuje da se svaki lezaj koji se otvori zameni. U principu moze ali mu se skracuje vek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

:takoje: :takoje: :takoje:

 

odličan referat !!! + i od mene...

 

@markulja

mali off ... osmislio sam nosač kofera (varijacija na temu GIVI - kao ovaj tvoj), zbog oblika kofera i nedostatka one tacne zahteva nešto drugačiji oblik.... biće sve dokumentovano i izloženo !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

@markulja: Nemam skuter, ali kao moderator foruma zelim da ti se zahvalim na ovako dobro uradjenoj temi i poslu. Kamo srece da je vise clanova kao sto si ti!

 

Hvala!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Hvala svima! Sta god jos budem radio, dokumentovacu i to, mada nadam se da osim menjanja ulja i sipanja goriva necu nista drugo ciniti :D Mozda jedino padne provera i stelovanje ventila.

 

Sto se tice lezaja, nisam hteo da ga menjam posto sam hteo bas da probam da li moze da se podmaze i kako ce se tako ponasati. Zastita na njemu nije popustila nimalo i ni trunka prasine nije usla u njega, takodje nije imao ni lufta niti je ispustao neke cudne zvuke.

Ionako cu otvarati dekl pri sledecem servisu pa ako bude potrebe zamenicu ga. Ako i bude potrebna zamena kupicu Koyo lezaj (kakav se fabricki ugradjuje) ili neku drugu kvalitetnu alternativu. I to ce biti dokumentovano i okaceno ovde :D

Sad sam se setio, moram napomenuti da iglicasti lezaj treba podmazivati pri svakom redovnom servisu!!! Zaboravio sam to da napisem u nastavku.

 

U vezi debljine paknova, pitao sam majstora sta ciniti ako preteramo i rekao mi je da odnesem kod strugara da mi ih skine malo. Strugar mora paziti na brzinu, da se kvacilo ne bi previse otvorilo. Drug koji je radio kvacilo na medisonu je skidao malo smirglom, bilo je malo deblje pa mu hvatalo bas na niskim obrtajima.

 

@SuperPOP: Onu "tacnu" dobijas uz svaki kofer, bez obzira koji je proizvodjac, samo su razlicitih oblika. Mada ne znam kakav je tvoj kofer, mozda mu je sistem kacenja drugaciji... Sledece nedelje cu opet za Sa pa ti vadim mere ako ti i dalje trebaju.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

@SuperPOP: Onu "tacnu" dobijas uz svaki kofer, bez obzira koji je proizvodjac, samo su razlicitih oblika. Mada ne znam kakav je tvoj kofer, mozda mu je sistem kacenja drugaciji... Sledece nedelje cu opet za Sa pa ti vadim mere ako ti i dalje trebaju.

 

 

Hvala prijatelju, nema potrebe da se cimaš, sve sam rešio, sutra pičim u jeep comerc da mi iseku laserom dva parčeta lima, pa savijanje, pa plastifikacija ....

a koferče šrafim direkt na nosač.

u svakom slučaju hvala!!!! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Markulja, ti si car! :care:

Svaka čast na iscrpnom tutorijalu, milina je gledati sa kakvom pedantnošću si sve uradio i drago mi je da si rešio problem sa cvt za male pare.

Sigurno će poslužiti mnogima koji pate od promaje u džepovima a razume se da je najlakše i najbolje ipak staviti sve novo.

Ali u današnje vreme dati za novi CVT 600 eur ne sumanuta cifra, nema se, milim na većinu prosečnih korisnika ovakvog prevoza.

Slike su odlične.

Pozdrav duže. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

Treba na moj motor da uradim.....pa pitam da znam orijentalno.....da me neko ne odere....hvala....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

"Treba povaditi i gumice sa paknova, posto ce ici na lepljenje pa ce se krckati ne visokoj temperaturi.". Ja te gumice nemam.....CfPc3_1326052785108.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja