Jump to content

Moto Zajednica

PRAVILNO Merenje nivoa ulja u motoru

Recommended Posts

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: HONDA CBR 600 F2

Negde na ovom forumu sam pročitao da se ulje u motoru meri tako što se mašina zagreje u radnu temperaturu

i onda se malo sačeka pa se onda meri nivo bez zašrafljivanja merača. Čovek je postavio i sliku iz user manuala kao dokaz.

 

Da li se to primenjuje generalno kod svih četvorotaktnih motocikala ili pravila variraju od modela do modela.

I konkretno kako se mero nivo ulja na Hondi CBR 600 F2.

Jel treba da je na centralnom nogaru ili na zemlji ali ispravljen,

da li se zavrće merač, da li motor treba da je hladan ili vruć.

Hvala svima unapred!

post-4492-12879049467272_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Motor zagrijes u voznji, zaustavis se, sacekas par minuta i onda ga postavis u uspravan polozaj (pridrzavas ili ga dignes na centralne nogare) i mjeris nivo ulja, bez zasrafljivanja mjeraca. I zar na tvom motoru ne postoji prozorcic na desnoj dekli na kome mozes da vidis nivo ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

To sa zagrejanim, pa ugasenim motorom vazi za one koji imaju tzv. suvi karter ( znaci posebnu posudu za ulje ili im ram sluzi kao rezervoar ulja )  Konkretno mislim na moj TT a video sam i na par XT 600. Dok na prethodnom XT350 sam imao prozorce ispod kurble i kontrolisao sam kad je hladan motor. Sve zavisi od tipa tvog motora.

A ako ti merac izgleda kao na ovim slikama sto si postavio, i ako se usrafljuje u karter ( tu negde kao na slikama ) onda mislim da meris na hladan motor i na centralni stender ( nogare ) I ne zavrci merac, samo ga gurni do kraja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

meris na hladan motor i na centralni stender ( nogare ) I ne zavrci merac, samo ga gurni do kraja

 

bas tako!!

 

Ne bi da offujem  temu,da li imas user manual za motor? Posto ja imam Service Manual, a User nisam uspeo da nadjem... Ako imas, javi, moze i na pp da ne smaramo ljude ovde..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: HONDA CBR 600 F2

Da imam user ili owner manual ne bi ni zamarao ni druge ni sebe....

nazalost ni ja ne mogu da ga nadjem...

mada koliko sam uspeo da nadjem u Hondinom uopstenom uputstvu za sve motore (Common Service Manual)

svi se mere kad su ugrejani samo je razlika kod wet sump engine modela ceka se posle gasenja masine oko 2-3 minuta

a kod dry sump engine modela meri se neposredno posle gasenja motora, sve bez zavrtanja meraca sa motorom u ispravljenom polozaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

konkretno na tvom ili mom motoru,svejedno ulje se meri dok motor stoji idealno horizontalno,sve jedno dali je na centralnom stenderu ili ga ti pridrzavas da se ne naginje.obrises merac i samo ga spustis da legne na  deklo,bez zavijanja i onda vidis nivo,ja uvek drzim nivo ulja na max ,tj kada se ulje sacedi dobro ,tj ujutru pre prvog paljenja.jer kada upalis motor i kada ge malo protera kroz sistem nivo mu padne.imam ja service manual ako ti treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: HONDA CBR 600 F2

konkretno na tvom ili mom motoru,svejedno ulje se meri dok motor stoji idealno horizontalno,sve jedno dali je na centralnom stenderu ili ga ti pridrzavas da se ne naginje.obrises merac i samo ga spustis da legne na  deklo,bez zavijanja i onda vidis nivo,ja uvek drzim nivo ulja na max ,tj kada se ulje sacedi dobro ,tj ujutru pre prvog paljenja.jer kada upalis motor i kada ge malo protera kroz sistem nivo mu padne.imam ja service manual ako ti treba

I na tvom i na mom motoru ulje se meri posle rada od oko 3 minuta u leru i onda se ceka da se motor ohladi isto toliko to ti pise i u tvom service manualu sad sam pronasao.

post-4492-12879049471748_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja