Jump to content

Moto Zajednica

12 MOTOCIKLISTICKIH MITOVA I ZABLUDA

Recommended Posts

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

evo jednog zanimljivog texta sa motocikli.com foruma :

 

 

DVANAEST MOTOCIKLISTIÈKIH MITOVA I ZABLUDA

Bapske prièe prepustite babama

 

Vikend-susreti motorista ili svakodnevna druženja uz motocikl ili šank poprišta su èestih filozofsko-motociklistièkih rasprava tipa: što bi bilo da je bilo, a da je možda, ipak, trebao si, a onda sam ja... Iz rasprava su se razvili motociklistièki mitovi i legende od kojih mnogi “ne drže vodu”. Evo do kojih su zakljuèaka došli naši amerièki kolege i u kojih dvanaest mitova ne vjeruju.

 

DRUGE VOZAÈE NIJE BRIGA ZA MOTOCIKLISTE

Umjesto da smatraš kako te drugi vozaèi naprosto ignoriraju iako te zapravo vide, pomozi im tako što æeš biti uoèljiviji, posebno ako je za upravljaèem starija osoba koja automatski sporije reagira. Nosi svijetle boje, naroèito jakne i kacige. Nastoj izbjegavati noæne vožnje slabo osvijetljenim prometnicama. Razmisli o razlozima zbog kojih si teže uoèljiv - sunce iza, auto ispred. Pomakni se tako da te vozaè potencijalno konfliktne putanje uoèi prije no što krene u akciju.

 

GLASAN AUSPUH SPAŠAVA ŽIVOT

Da, ima nekih situacija kada ta buka pomaže, primjerice ako si pokraj automobila sa spuštenim prozorom koji baš namjerava prestrojiti se, pa æe te zbog buke prije skužiti, ali to baš i ne koristi u najèešæem i najopasnijem trenutku kada auto ispred odluèi skrenuti. Je li zbog toga što buèan auspuh uglavnom sve nervira, ipak, statistike pokazuju da buèni motocikli èešæe stradavaju nego tiši. Ako doista želiš spasiti vlastiti život, drž' se glasne jakne ili svijetle kacige, koje pouzdano štite. Ili instaliraj glasniju sirenu.

 

KACIGA LOMI VRAT

Zvuèi logièno jer stavljaš veæu težinu na kraj vrata i kada letiš s motocikla, to stvara veæi pritisak. Ipak, pokazalo se da stvari tako ne funkcioniraju. Zapravo homologirane kvalitetne kacige imaju svojstvo da apsorbiraju tu energiju koja u sudarima lomi vratove. I opet statistike: motociklisti s kacigama imaju MANJE ozljeda vrata pri sudaru u usporedbi s gologlavima.

 

ZBOG KACIGE NE MOŽEŠ DOBRO VIDJETI ILI ÈUTI OPASNOST

Kada se zadubiš u istraživanja, shvatiš da vozaèi s kacigama imaju manje nesreæa. Možda je to zato što oni koji odluèe nositi kacigu imaju bolji ili realniji stav prema vožnji. Možda stavljanje kacige služi kao podsjetnik da vožnja na koju se spremaš može biti opasna. I èin prihvaæanja zaštite stavlja te u dobar mentalni sklop. Možda jer kaciga štiti oèi od zvuka vjetra pa èuješ i vidiš bolje, a zbog smanjenog pritiska vjetra i buke smanjuje se umor. Sad je valjda svima jasno: nošenje kacige nikako ne poveæava rizik od nesreæe, veæ upravo suprotno.

 

U VEÆINI SUDARA KACIGA NE POMAŽE

Poneki ljudi prouèavaju naizgled niske brzine u testiranjima kaciga i smatraju da ako se vozi brže, kaciga gubi svrhu. Tu se iz vida gubi nekoliko èinjenica:

- veæina nesreæa dogaða se upravo pri nižim brzinama;

- veæina energije sudara je obièno vertikalna - daljina kojom glava pada dok ne udari;

- kacige (ili bar one po DOT standardima) imaju spektakularne karakteristike za spašavanje života pri brzinama sudara mnogo veæim od onih koje se koriste na testiranjima.

Ipak, jedna, doduše tužna istina. Kada vozaè s kacigom ipak zadobije fatalne ozljede glave, to najèešæe znaèi da je zadobio brojne druge smrtonosne ozljede na ostalim dijelovima tijela. Drugim rijeèima, èinjenica da kaciga nije sprijeèila ozljede glave ovdje nije od znaèaja.

Brojke dokazuju da vozaèi koji koriste DOT kacige jednostavno više preživljavaju nesreæe nego oni bez kacige.

 

AKO NASTRADAŠ S KACIGOM, ZADOBIT ÆEŠ OZLJEDE MOZGA. AKO NASTRADAŠ BEZ KACIGE, MRTAV SI. ONDA BOLJE…

To je naravno moguæe. Pa ipak, rijetko se dogaða, a ako je udarac tako jak, smrt nastupa zbog neke druge ozljede. Mnogo je èešæi sluèaj da onaj bez kacige strada od tako malene ozljede koja ne bi ugrozila ništa osim njegova ega (da je imao kacigu).

 

VJEŠT VOZAÈ MORA BITI SPOSOBAN SNAÆI SE BAŠ U SVAKOJ SITUACIJI

Ni najvještiji motociklist ne može se izvuæi u djeliæu sekunde kada se ispred njega pojavi/zaustavi/skrene automobil na kratkoj udaljenosti. Živjeti u uvjerenju da nema te nevolje kojoj nisi dorastao najblaže reèeno je opasno, èak i ako si doista tako vješt kako misliš. Ma kako dobro vozio, bolje se kloniti potencijalno gadnih situacija. Usporiti, prouèiti situaciju unaprijed i razmišljati strateški. I naravno, odjenuti se prikladno za nezgodu.

 

AKO VIDIŠ DA ÆEŠ SE SUDARITI, ZALEGNI

Èini se da je ova taktika razraðena od vozaèa koji su zalegli pokušavajuæi izbjeæi sudar. Previše su koèili ili na drugi naèin izgubili kontrolu i onda pokušali objasniti da to zapravo uopæe nije bila nezgoda. Možda su koènice nekad bile stvarno tako loše da je bilo sigurnije baciti se s motora, ali to veæ desetljeæima nije tako. Uèinkovitim koèenjem može se mnogo više smanjiti brzina potencijalnog sudara nego otklizavanjem na boku. I ako si još na motoru, možeš biti zbaèen preko auta s kojim se sudaraš, izbjegavajuæi tako susret tijela i auta. Ako se pak otkližeš u auto dok si na tlu, ili æeš se ružno zaustaviti udarivši u auto, ili æeš završiti pod njim.

 

JEDAN “PIVKAN” NE MOŽE NAŠKODITI

Možda ne dok piješ, ali ako nakon toga uzjašeš motor, mogao bi ga zapamtiti dok si živ. Bez obzira na to koliko su motociklisti uvjereni - ma samo jedno pivo… - studije govore drukèije. Najkraæe reèeno - ako piješ, ne vozi. Osim toga, kako idu godine, metabolizam se usporava, pa i onih nekoliko piva od sinoæ mogu biti nezgodni ako kreæeš na put motorom ujutro. Dakle - ni jedno pivo je dovoljno piva.

 

BOLJE OSTATI STALNO U JEDNOM TRAKU NEGO IH MIJENJATI

U veæini svijeta motociklisti šaraju cijelo vrijeme, kad god je promet gust (a to znaèi uvijek). U Americi ljudi reagiraju na to kao da si nenormalan. Ali kada su prouèavali Kaliforniju, jedinu državu u kojoj je to legalno, ustanovili su da je stalno prestrojavanje ipak ponešto sigurnije nego disciplinirano se voziti u zagušenoj koloni.

 

SIGURNIJI SAM NA ULICI NEGO NA TRKAÆOJ STAZI

Vjerojatno se tu polazi od onog - sporije je sigurnije, ali to je toèno tek nakon što poène nesreæa. Autoceste s kontroliranim ulazima i izlazima znatno su sigurnije jer se sav promet kreæe u istom smjeru, nema sporednih cestica odakle netko uskrsne, nema pješaka… Juriti motociklom autocestom uz ostala vozila koja još više jure može izgledati pogibeljno, ali je još uvijek sigurnije od upola manje brzine na gradskoj ulici ili èak seoskoj cesti.

 

PRAVI MAHER NA MOTORU BOLJE SE ZAUSTAVLJA S OBIÈNIM KOÈNICAMA NEGO S ANTI-LOCK SUSTAVOM

Brojna testiranja ne idu u prilog ovoj zabludi. Iskusni vozaèi stotine su puta uspanièeno zakoèili testnim motociklima i potvrdili da je zaustavni put s ABS-om kraæi nego s konvencionalnim koènicama. Iako su testiranja izvoðena na ravnom, suhom i èistom asfaltu, sigurno bi i rezultati na mokrim i kliskim podlogama opet bili bolji eliminirajuæi tako dio rizika za sudar.

Ono što je još cool kod ABS-a je da možeš sigurno vježbati iznenadno zaustavljanje.

Dakle, neke su stvari sada bar malo jasnije. Kad te sljedeæi put neka faca pokuša uvjeriti da je bolje zaleæi ili da se zeleni motori sudaraju više nego ljubièasti, samo reci -ahaaa… Ili se upusti u raspravu. Ali nikako ne zasnivaj svoje ponašanje na motociklu na osnovi bapskih prièa za koje nema nikakvih znanstvenih dokaza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Dobri saveti... jedino se ne slazem sa tezom da je bolje voziti sa tihim auspusima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
Dobri saveti... jedino se ne slazem sa tezom da je bolje voziti sa tihim auspusima...

 

To i ovo prvo takodje, bar za PG.

 

A i par posto je veca sansa da ces uociti auto bez kacige nego s istom, zbog sireg vidnog polja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650
Dobri saveti... jedino se ne slazem sa tezom da je bolje voziti sa tihim auspusima...

 

To i ovo prvo takodje' date=' bar za PG.

 

A i par posto je veca sansa da ces uociti auto bez kacige nego s istom, zbog sireg vidnog polja.[/quote']

Ne znam kako kaciga smanjuje vidno polje? ove moje dve kacige ne smanjuju... :roll: Mislim da je to apsolutno netacno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
Dobri saveti... jedino se ne slazem sa tezom da je bolje voziti sa tihim auspusima...

 

To i ovo prvo takodje' date=' bar za PG.

 

A i par posto je veca sansa da ces uociti auto bez kacige nego s istom, zbog sireg vidnog polja.[/quote']

Ne znam kako kaciga smanjuje vidno polje? ove moje dve kacige ne smanjuju... :roll: Mislim da je to apsolutno netacno

 

Ne smanjuju ono sto gledas ali sa strana smanje pomalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650
Dobri saveti... jedino se ne slazem sa tezom da je bolje voziti sa tihim auspusima...

 

To i ovo prvo takodje' date=' bar za PG.

 

A i par posto je veca sansa da ces uociti auto bez kacige nego s istom, zbog sireg vidnog polja.[/quote']

Ne znam kako kaciga smanjuje vidno polje? ove moje dve kacige ne smanjuju... :roll: Mislim da je to apsolutno netacno

 

Ne smanjuju ono sto gledas ali sa strana smanje pomalo.

ma cini ti se... stavi kacigu pa pogledaj skroz levo pa skroz desno i uverices se da gresis, ja sam probao i naravno nisam mogao da vidim kacigu sa unutrasnje strane. Pa mislis da proizvodjaci nisu vodili racuna o tome? :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Odlièan tekst, posebno mi se svidelo ono o pivu, odnosno alkoholu. Što se tièe kacige, ako se sa njom i vidi 10% manje od širine ukupnog vidnog polja, mislim da je kompenzacija za to 90% veæa šansa da posle nesreæe uopše vidiš to vidno polje. Što se tièe auspuha kao sredstva za privlaèenje pažnje drugih uèesnika u saobraæaju... opet procenti... ako zvukom privuèeš u jednom tremutku 50% pažnje nekog starog, ili neiskusnog vozaèa, njemu ostaje upola manje pažnje usmereno na vožnju. Sve je u balansu, cilj je uticati na stvari da budu u najveæoj meri nama u korist.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Nije lose, s tim sto potpisujem da BucnoJeBezbedno... I zablude datiraju iz zlatnih 70-tih, treba ih prilagoditi novoj generaciji Ray-Ban bajkera :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Nije lose' date=' s tim sto potpisujem da BucnoJeBezbedno... I zablude datiraju iz zlatnih 70-tih, treba ih prilagoditi novoj generaciji Ray-Ban bajkera :wink:[/quote']

Ne bih se slozio za buku. Treba da vidite mog strica i jos masu ocajnih i smotanih vozaca koji nas okruzuju, kada mu prodje neki sa topcinom pored njega, sav se izgubi i pocne da leluja po putu i drami... :? I opet ponavljam, znam masu takvih primjera, ljudi se zbune a cesto i uspanice... Tako da mislim da pretjerano bucan motor samo uznemirava vecinu ljudi oko sebe... dok mene recimo odusevljava :mrgreen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja