Jump to content

Moto Zajednica

Reparacija slavine za gorivo

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Skoro je bila tema "Prelivanje karburatora" gde sam odgovorio da je reparacija slavine prilično jednostavna radnja i da je original OEM slavina bolja od nekih kineskih ili drugih kopija.

Sobzirom da sam i ja svojevremeno kupio motor (ZZR 500) kome je falilo dugme slavine, misleći da je negde otpalo u vožnji, ali kada sam kasnije okretao slavinu kleštima, primetio sam da gorivo curka u svakom položaju sem kada je na ON (između tela slavine i pločice koja zatvara telo), jasno je bilo da i moju trebam servisirati.

 

Slavina1.thumb.jpg.b9af4157eb84ce124fddb4fb721d18a9.jpg

 

Pre neki dan naleteh u oglasima na jeftinu slavinu od ZZR600 96 godište i naravno kupih je. Od dve, sigurno će se napraviti jedna dobra

 

Original.jpg.7d6fbbf9c6924d2befb6900b7c9978e3.jpg

 

Sa slike se vidi stanje iste, a kada sam dobio pošiljku, prvi pogled na šrafove gde se vidi da nije nikada otvarana, ulilo mi je poverenje da je dobra kupovina.

I nisam se prevario, osim što je bila prljava, sasušena, delovi su u odličnom stanju. Samo telo slavine nije pokazalo tragove kamenca, tako da je iskuvavanje u sodi bikarboni izostalo.

Idemo redom

1. Alat

kvalitetan krstasti šrafciger da ne bi oštetio glavu šrafova

Sprej za odmašćivanje

Purol pasta

Meka pamučna krpa

Glicerin i malo tovatne masti

 

Telo slavine odmašćeno i oprano, ispolirano unutrašnje ležište klipa da o-ring gumica nema trenje i otpor (sitni risevi će brzo pojest gumicu)

 

Slavina2.jpg.3236de13fbdb83f61ecc29ac6177060c.jpg

 

Slavina3.jpg.22aaaaf504c5eb8857e232337491554a.jpg

 

Slavina4.jpg.d47dc104374a6ae68eb51cf19054d696.jpg

 

Ispoliran klip slavine

 

Slavina9.jpg.ba4ca35c1c53c66457d0da7ac2c4c98b.jpg

 

Diht gumica oprana i namazana glicerinom, u dobrom je stanju, fabrički utori su vidljivi kao na novoj (strelica) tako da još dugo može da služi

a o-ring gumica ima svoju elastičnost,  tako da i ona nije zamenjena. Takođe premazana glicerinom

 

Slavina5.thumb.jpg.4a93ce26f8e7a5b491ef2137338de123.jpg

 

Pločica koja zatvara telo nigde nema znakove korozije, tako da je samo odmašćena, oprana i podmazan deo gde je u kontaktu sa feder šajbnom i gde naleže kuglica dugmeta.

 

Slavina7.thumb.jpg.475b817561cd64a444ac732d3dd6c049.jpg

 

Feder šajbna je takođe u dobrom stanju, nije spljoštena

 

Slavina8.jpg.6561119c26fcddedaacb5b6a3a1fa196.jpg

 

Vreme je da se polako sklapa, gumice na svom mestu...

 

Slavina10.jpg.72cf262158e1453a91d5278b7bf5c979.jpg

 

Pločica zašrafljena...

 

Slavina11.jpg.27227b358ed3ff90bb6e7d626295f9d2.jpg

 

I na kraju dugme, koje još treba ofarbati oznake. Odluka je pala na emajl za kade, otporan je na hemikalije. Sutra idem u nabavku :)

 

Slavina12.jpg.648f0ad32a820282d12c546222e1cfd0.jpg

 

Sve u svemu, oko dva sata posla, rezultat slavina stara petnaestak godina, sređena, ispitana i radiće još dugi niz godina

I dalje je original na motoru po ceni oko 12x nižoj od nove fabričke

Sve se da opraviti, samo malo volje

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Vladicin Han
  • Motocikl: Suzuki gsxr

Extra ja sam svojevremeno bio najebo sa slavinom na mojoj staroj uljari al sam to bio resio sa onim ventilom za plin. Posto mi je slavina bila ostala u ON polozaju i nije htela u nijednom drugom na iza nje sam stavio taj ventil koji je bio prikljucen na kontakt kad dam kontakt on se otvori i pusta gorivo u karbove a cim ugasim motor i iskljucim kontakt on  automatski zatvori gorivo. Tako da me je dobro sluzio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Motocikl: Suzuki bandit 600
On 9.2.2019. at 22:26, Maxmax je napisao:

Extra ja sam svojevremeno bio najebo sa slavinom na mojoj staroj uljari al sam to bio resio sa onim ventilom za plin. Posto mi je slavina bila ostala u ON polozaju i nije htela u nijednom drugom na iza nje sam stavio taj ventil koji je bio prikljucen na kontakt kad dam kontakt on se otvori i pusta gorivo u karbove a cim ugasim motor i iskljucim kontakt on  automatski zatvori gorivo. Tako da me je dobro sluzio

Da to nije slučajno bio Suzuki bandit 600 perla boja? 

Pozz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja