Jump to content

Moto Zajednica

Krpljenje plastike...par sitnica

Recommended Posts

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Vec vidim profesionalce kako se obrusavaju na mene, naprotiv, samo zelim da podelim par iskustava sa vama....

 

Presekao pre mesec dana da ne idem kod plasticara, nego da se sam igram sa oklopima cbra, tacnije sa zabicama plasticnim koje spajaju stranice sa ralicom, i sa prednjom maskom preko hladnjaka, a koje su uglavnom ili otpale ili krpljene. Stranice su profesionalno zavarene po prethodnim pukotinama, i svaka cast majstoru.

 

Osim onog sto sam uostalom i ovde saznao, redosled: git, prajmer, spric git, boja, dosao sam do nekih interesantnih okrica. Kada sam razmisljao cime da varim, a jesam pregledao barem 20 videa na Yt, i shvatio da nemam alata, uzeo sam najvece tiplove koje sam mogao da nadjem u kuci , isekao ih sklapelom na trake i sa lemilicom istopio i sjedinio sa unutrasnje strane. Evo drugi mesec drzi, a ta plastika mu daje odredjenu elasticnost. Dokle, videcemo:) Za sad sam prezadovoljan. Spolja bi trebalo izgitovati gitom koji pominjem dole i izravnati i ofarbati, da bi bilo u vinklu, a to tek sledi.

 

Sto se tice malih plastika koje se nasrafljuju na plasticne stranice, kao ukras preko odbojnika rama, bile su 50 % ima 50% nema plastike, tj rupa do rupe. To sam fiber gitom koji je krut,  sa zadnje strane ucvrstio da dobije podlogu za gitovanje i neku liniju, koja prati ono gde ima plastike, naneo git onda sa spoljne strane, koji sam imao kuci i ucvrscivac koji se nije osusio sledecih 5 meseci. To je prethodilo stranicama.

 

Ellem tu sam saznao drugu stvar....treba pogleedati rok trajanja gita inace se sve pretvara u palacinku ;)))

 

Kada se govno napokon stvrdnulo, uzeo sam nestrpljivo boju u spreju koju sam napravio kod farbara u Dimitrija Tucovica, odmah do mosta, prema stranicama koje sam mu odneo, , i naneo je. Na svetlu posle 15 minuta, uzas od neravnina.... :( (Cena boje ,mali sprej 150 ml od jedno 9 komponenti, metalik,perle,itd - sa bezbojnim lakom 1250 dinara).

 

Pokusao sam bojom da izravnam pukotine koje su pod svetlom sada pokazane kao kratercici. Ponovo zakljucak, boja ne pegla pukotine, a ako je nanesete vise u tom cilju, samo ce da se sliva. Od te rabote nema nista;) To valjda znaju i osnovci ali dete mora da se uveri samo;)

 

Nista, osmirglao sve opet ali ne kompletno, danas sam ispeglao pukotine sa Presto, elasticni git za plast mase, (450 dinara) koji se sa ucvrscivacem susi oko 1h, iz dva puta, fantastican, smirglao suvo rukom sa 80P i 180P smirglom i ovde sam saznao drugu stvar. Prvi sloj je okej prvo grubljom, drugi sloj pokriva neravnine koje ostanu, a bilo ih je, po meni samo finijom, jel dosta skida. Suva smirgla, posle 15 min po parcetu, gotovo. Kao staklo. Ovde sam shvatio da su i pokreti rukom bitni, jer neke pukotinice zatvara kruzni pokret, nekad pri krajevima radi ravan a dug itd....

 

Sad jos spric git pa prskalica...

 

Ko voli da se igra i ima alata, moram priznati da je krajnje kreativan posao ali da vestina dolazi nakon zaista dugog rada.

 

Ono sto sam cuo od jednog prijatelja, je da treba biti oprezan sa nanosenjem bezbojnog laka preko konacne boje, jer moze da dodje do promene boje. Da li zbog razlicitog sastava ili baze, jos uvek nisam stigao dotle.

 

Ono sto sam od Hitmana juce saznao je da je cena farbe u spreju, koja se p[ravi dosta skuplja od kantice koja ce kasnije da se kompresorom nanese. Opet, pasticar ce uzeti za kompresor i git par hiljada, tako da je stvar izbora.

 

Spric git kosta od 450 do 850 dinara, a ima u skupljih u zavisnosti od proizvodjaca i mililitraze.

 

 

Na dnu je prodavacica u farbari...i cbr pre intervencije. Plasticni ukrasi posle gitovanja...rupe na zalost niam slikao, ali kao da ih je gadjao neko papovkom;)

post-87-0-01840400-1456425318.jpg

post-87-0-28663300-1456425335.jpg

post-87-0-79051600-1456425354.jpg

post-87-0-42867700-1456425507.jpg

post-87-0-70100900-1456425751.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Krpljenje će da izdrži, ali ako imaš sa spoljne strane površine sa istopljenim tiplovima sve što naneseš preko njih neće da opstane jer polietilen je takav. Sve površine od plastike moraju da se adkvatno prajmuju, običan špric git ili filer ne prianja dobro bez obzira na matiranje podloge tj. čiste i gole plastike. Boja u spreju sadrži 80-140ml rastvorene boje, ostalo je vazduh, a nešto mi u glavi i da umesto učvršćivača ide aktivator kao njegov supstitut, al je generalno dovoljno dobro. Bezbojni lak ne menja baš tako nijansu, pogotovu ako je kvalitetan i  sve je od istog proizvođača, a ako se baza pravi po šifri, nema tu razlike pogotovu ako boju istonira dodatno po uzorku vičan prodavac kad je u pitanju stara boja, uglavnom se razlika vidi u većoj sjajnosti novo ofarbanog dela, poliranjem starih površina se sve vrlo lepo izjednači. A i kad čovek hoće da uradi sam i prođe jeftinije, mora da računa na određena odstupanja u odnosu na vrhunsko farbanje koje zaista košta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Hvala Djunta, potpuno se slazem, zato je i post bio u razonoda tonu.... ;) Juce sam naneo 3 sloja farbe iz spreja, danas prskam bezbojni lak...deluje vrlo pristojno, stavicu slikicu. Zamolio sam da mi prodavac da adekvatan lak za farbu koju je smuckao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tako je, u svakom poslu treba naći makar malu razonodu. Nego, za svako farbanje postoji propisani intervala nanošenja slojeva da bi prianjanje i samim tim postojanost bili što bolji. Ako radiš baza lak sistemom, bez obzira što je u spreju, fleš vreme između slojeva baze je cca 10 minuta, lak ide nakon sat vremena sa pauzom cca 15 minuta između slojeva. Pošto si prekoračio, ako nisi već prešprico lakom, valja da finom šmirglom "prebrišeš" bazu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Oke, tako sam radio, intervali izmedju farbe i farbe su okej, laka i lak okej, ali sam daleko prekoracio lak na farbu...24h. ;) No dobro, sledece krpljenje ce ici kako treba;)))) Zapravo plasio sam se onog da su mi osnove farbe i laka drugojacije pa sam hteo da sprecim reakciju...sta znam...

 

Da ti ne pricam o farbanju lakom u kadi, sto je okej, ali farba napolju na vetru...hmmm

 

Elem, spric git je bio magicni sastojak, koji nisam ispostovaoi to se primecuje iako sam ga posteno izgitovao gitom za plastiku pre toga. Videcu koliko je postojano, kad se nekad budu opet radile, imam dobru bazu, zacepio sam ga vrlo pristojno.

 

Sta mislis o ovome. Gume koje pokrivaju mehanizam retrovizora. Ostalo mi j jos malo farbe u spreju. 10ak cm duzine. Izbledela boja. Vidim da je bilo farbano ali izhlapelo.....ja bih poprskao pa kolko drzi...imas drugu ideju?

post-87-0-56825300-1456595699.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Farbaš niz vetar, ko i kad šoraš. :jee: Na gumi sve ima da ispuca i otre, al se lako skine razređivačem. No, bolje uzmi glicerin u apoteci, zamešaj pola pola sa vodom, natrljaš domaćinski i utrljavaš  malo, pustiš da prenoći pa opet, osvežiće se, povratiti tamnoću dobiti malo sjaja. Postoji silikonsko mleko al ga nema u maloprodajama kao takvo, ima silikonski spej, nije isto što i kokpit sprej, to dosta dobro osvežava gumu, a postoje namenska sredstva za pneumatike koja ih zacrnjuju i zasijavaju, nikako na gazeću površinu gume. Kad sve to spakujš u celinu, izgledaće mnogo bolje nego pri pojedinačnom dlačarenju, bićeš verovatno veoma zadovoljan rezultatom svoga rada bez obzira na profi kritike.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ouke, glicerin mi je najbolji drug za Hondu i kedere kad iem na 2000 meteri zimi, imam ga za izvoz;)

Kritike uvek dobrodosle.....

 

Glicerin sa vodom u prskalici ponekad trosim i za fotkanje...ali otom potom.... :)

 

 

post-87-0-92643100-1456611246.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ouke, glicerin mi je najbolji drug za Hondu i kedere kad iem na 2000 meteri zimi, imam ga za izvoz;)

Kritike uvek dobrodosle.....

 

Glicerin sa vodom u prskalici ponekad trosim i za fotkanje...ali otom potom.... :)

 

Jel treba statista, mislim da drži stativ za aparat. Glicerin može da se prokuva sa vodom, stara fora iz perionica, al može i ovako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

hhhe;))))

 

e to nisam znao, sta se desi kad se prokuvaju...?

 Nem pojma, to je neki stari recept koji mi ostau u sećanju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja