Jump to content

Moto Zajednica

Beljanica

Recommended Posts

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Evo ovako u nedelju samo moja supruga i ja resili da krenemo malo u planine. Naravno gde bi drugde isli nego na Beljanicu.

pictur34.jpg

 

pictur15.jpg

 

pictur16.jpg

 

Do same planine ima dosta zanimljivih lokacija koje treba posetiti. Ispred Despotovca (oko 25km. od Svilajnca) nalazi se selo Miliva i Milivacka klisura. Prelepo mesto za kamp. Vise cu opisati nekom drugom prilikom.

Odmah posle u Despotovci nalazi se manastir Manasija. Jedan prelep manastir sa tvrdjavom oko njega. A tamo je i prva Resavska prepisivacka skola. Naravno neki drugi put cu vam sve to opisati uz dosta slika.

 

Na 51km od svilajnca nalazi se planina Beljanica ciji vrh se nalazi na 1339m nadmorske visine. Inace na 330m nadmorske visine se nalazi izvor reke Resave "Malo vrelo" po kojoj je cela nasa oblast dobila ime. RESAVCI

 

Do same planine treba se malo istruckati po losem asvaltu ali to je svega par kilometara u dve, tri deonice puta. I za divno cudo, malo posle nas, stigli su jos tri klubska drugara sa boljim polovinama na motorima i svi smo se spontano sreli. Tako da je druzenje bilo fantasticno!

Blizu samog izvora reke Resave nalazi se i vodopad "Veliko vrelo" pored kog ima nekoliko restorana medju kojima je i etno restoran "Lisinski raj". Taj restoran se nalazi u polu pecini. Dosta domace hrane i naravno pogaca ispod saca sa kajmakom. Nikako ne propustiti! I opasna domaca rakija. Veoma atraktivan i jedinstven. To je inace jedno seosko domacinstvo na kome se nalazi stara vodenica i izvor lekovite vode. Ta voda je dobra za sve infekcije oka. Provereno od strane JA.

 

Evo malo slika tog etno restorana.

pictur25.jpg

 

pictur26.jpg

 

pictur17.jpg

 

pictur27.jpg

 

pictur28.jpg

 

pictur29.jpg

 

Izvor lekovite vode. Odmah pored restorana.

pictur30.jpg

Stara vodenica.

pictur31.jpg

 

pictur32.jpg

 

pictur33.jpg

 

 

Vodopad Veliko vrelo.

pictur18.jpg

 

pictur19.jpg

 

pictur20.jpg

 

 

Izvor reke Resave Malo vrelo.

pictur22.jpg

 

pictur23.jpg

 

pictur24.jpg

 

 

 

pictur21.jpg

Odmah iznad izvora Resave nalazi se Planina Sokolica sa nadmorskom visinom od oko 900 metara na kojoj se i dan danas nalazi krdo divljih konja. Inace tamo je nekada ziveo jedan deda koji je cuvao te konje, i posle njegove smrti niko nije ostao da zivi gore. Tako da vec desetak godina nema nikoga tamo ko bi se brinuo o tim konjima. Kada se krene na vrh Beljanice sa jednog dela blizu vrha mogu se vidati ti konji.

 

 

Na beljanici se nalazi i cuvena Resavska pecina. Obilazak je dozvoljen samo preko 7 osoba. Jer nece da salju vodica za dva coveka. Ali mi smo imali srece pa smo naleteli na jos 8 osobe koje su bile zainteresovane za obilazak. Jedno mesto koje nesmete propustiti ako dolazite na Beljanicu!!!Pecina Pecina je duboka oko 80 metara uredjenog dela i 800 metara sredjene staze za posetioce u dva nivoa. Inace otkriveno je da je sama pecina stara oko 80 000 000 godina a nakit u njoj (stalagmiti i stalaktiti) oko 40 000 000 godina. To je otkriveno tako sto je izmerena velicina nakita, posto se zna da za 1 santimetar kubni nakita treba oko 1 000 godina da se stvori.

Inace na Beljanici postoje 109 pecine od kojih je Resavska najveca i jedina sredjena za posetioce.

Postoje 6 dvorane i svaka ima dosta toga interesantnog. Pa ko zeli da sazna nesto vise neka ode do pecine. Vodic ce dosta bolje objasniti od mene.

Evo malo slika iz Resavske pecine.

pictur35.jpg

 

pictur36.jpg

 

pictur37.jpg

 

pictur38.jpg

 

pictur39.jpg

 

pictur40.jpg

 

pictur41.jpg

 

Kazi te zar nije prelepo. A tek kad vidite uzivo.

Na pojedinim delovima pecine je postavljeno osvetljenje u boji tako da pojedini pecinski nakit izgleda neverovatno lepo.

pictur42.jpg

 

pictur43.jpg

 

pictur44.jpg

 

pictur45.jpg

 

pictur46.jpg

 

pictur47.jpg

 

pictur48.jpg

 

pictur49.jpg

 

pictur50.jpg

 

pictur51.jpg

 

 

I naravno dobro zezanje uz dobro drustvo. Evo dva divlja konja na klackalici. hahaha

 

pictur52.jpg

 

Toliko od mene za sada.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nadam se da se neces ljutiti sto cu te ispraviti, ali izvor o kome pricas nije izvor reke Resave. Resava nastaje spajanjem dva manja potoka (Zlotska reka i Bobovacki potok) tridesetak kilometara dalje od mesta gde ste bili. Reka pocinje svoj 70km dug put na nadmorskoj visini od 1100 metara!! Uliva se u Veliku Moravu u blizini Svilajnca.

 

crMBV_serbiagreatmoravabasin4kp7.jpg

 

Izvor koji ste posetili nosi jednostavno ime Vrelo i po njemu se zove cela recica koja na svom toku ima onaj veliki vodopad. Kod donjeg restorana Lisine se Vrelo uliva u Resavu, a nesto uzvodnije to isto cini i reka Klocanica (kada u njoj ima vode, ona vecinom ponire).

 

Steta je sto niste produzili pravo pored restorana, gde se asfalt uskoro zavrsava a pocinje odlican makadam. Prosli bi ste kroz 25km dug kanjon reke Resave i stigli do Parka prirode 1. kategorije, Vinatovaca. Evo kako je tamo.

 

U svakom slucaju, veoma lep izlet. Kucajske planine, Beljanica i ceo taj kraj su pravi raj i oaza potpuno ciste prirode, koju covek jos nije dotakao. Moje omiljeno mesto! :)

 

Vise o reci Resavi i planini Beljanici imate na Wikipediji.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Nadam se da se neces ljutiti sto cu te ispraviti, ali izvor o kome pricas nije izvor reke Resave. Resava nastaje spajanjem dva manja potoka (Zlotska reka i Bobovacki potok) tridesetak kilometara dalje od mesta gde ste bili. Reka pocinje svoj 70km dug put na nadmorskoj visini od 1100 metara!! Uliva se u Veliku Moravu u blizini Svilajnca.

 

8AXbF_serbiagreatmoravabasin4kp7.jpg

 

Izvor koji ste posetili nosi jednostavno ime Vrelo i po njemu se zove cela recica koja na svom toku ima onaj veliki vodopad. Kod donjeg restorana Lisine se Vrelo uliva u Resavu, a nesto uzvodnije to isto cini i reka Klocanica (kada u njoj ima vode, ona vecinom ponire).

 

Steta je sto niste produzili pravo pored restorana, gde se asfalt uskoro zavrsava a pocinje odlican makadam. Prosli bi ste kroz 25km dug kanjon reke Resave i stigli do Parka prirode 1. kategorije, Vinatovaca. Evo kako je tamo.

 

U svakom slucaju, veoma lep izlet. Kucajske planine, Beljanica i ceo taj kraj su pravi raj i oaza potpuno ciste prirode, koju covek jos nije dotakao. Moje omiljeno mesto! :)

 

Vise o reci Resavi i planini Beljanici imate na Wikipediji.

 

 

 

E JBG tek sam sad ustvari vidao da sam pogresio. Upravu si 100%.

 

A nisam mogao dalje jer nije makadam za moj motor. Verovatno cu tamo kolima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Svilajnac

komso sto nisi zvao da idemo zajedno...aj zovi sledeci put kad budes isao  ;)

 

Sve je ispalo nekako neplanirano. Ali kad budem sledeci put isao javicu ti. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Ocena....  Pa na skali od 1 do 10 : etno restoran Lisinski raj:  Hrana-9  Usluga-7

                                                        restoran Vodopad:            Hrana-8  Usluga-8

                                                        ostali restorani:                Nisam bio ali kad budem obisao javicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Lep putopis, bili mi proslog leta u tom kraju ali nas vreme nije bas posluzilo pa se nadam ovog proleca ili leta da ce se tura po Resavici nastaviti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: honda cb 900 F Boldor

Sjajan putopis Dex,odavno nisam bio u Resavskoj pećini!Da si mi ranije javio mogao sam sa vama!Valjalo bi da malo kasnije organizujemo jednu zajedničku turu do tamo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Resava moze uvek,odlicna voznjica.Vidi se da ste uzivali,uvek volim da svratim na vodopad na vrucu pogacu ispod saca,kajmak,paradaiz salatu i jednu domacu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja